DIY WE WNĘTRZU – domowy ziołowy ogródek

6 Paź

Hej, czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy możliwe jest stworzenie w domu małego ogródka? Czy trzeba być właścicielem działki, by smakować potraw z dodatkiem świeżych ziół? Otóż nie! Każdy z nas może urządzić sobie swój własny domowy kącik zielarski.

Posiłki z dodatkiem świeżych ziół smakują o niebo lepiej. Bazylia, oregano, rozmaryn… urozmaicą każdą potrawę, mają też właściwości lecznicze. Zioła w mieszkaniu to doskonała alternatywa dla roślin doniczkowych. Ich aromatyczny zapach pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i doznania kubków smakowych.

Zioła nie są zbyt wymagającymi roślinkami. Wystarczy je regularnie podlewać. Latem, należy to robić codziennie, zimą wystarczy raz na dwa dni. Ważne, by woda miała temperaturę pokojową. Najlepiej żyje im się na południowym parapecie.

inspiracjeŹródło zdjęć: 1-www.mieszkanioweinspiracje.pl, 2-www.zielonyogrodek.pl, 3-www.wnetrzazesmakiem.pl, 4-www.magazyn-kuchnia.pl

Urządzając własny ziołowy ogródek, warto stworzyć dla każdej roślinki etykietkę. Wygląda to bardzo efektownie. Istnieją przeróżne sposoby jej mocowania.

inspiracje2Źródło zdjęć: 1-www.inspiracyjni.pl, 2-www.lovingit.pl, 3-www.charlizemystery.com, 4-blog.designbywomen.pl

W sklepach znajdziemy szeroką gamę osłonek na doniczki. W zależności od tego, jaki styl dominuje w naszej kuchni, możemy kupić metalowe, ceramiczne bądź „koronkowe”. Jeśli wolimy zrobić je samodzielnie, wykorzystajmy słoiki lub puszki np. po kukurydzy. Wybierając osłonki do naszych ziół, musimy wziąć pod uwagę wielkość korzeni uprawianych przez nas roślin. Mięta ma bardzo duży system korzeniowy, bazylia, rozmaryn i melisa – trochę mniejszy, najmniej miejsca zajmują korzenie majeranku i tymianku.

doniczki pojedynczeŹródło zdjęć: www.ikea.pl

Sklepy z artykułami ogrodowymi i akcesoriami do domu oferują także specjalne komplety połączonych ze sobą osłonek. Najczęściej występują one w konfiguracji „po trzy”. Niektóre z nich mają nawet własny system nawadniana. Niestety, wybierając je musimy liczyć się z kosztami.

doniczki zlozoneŹródło zdjęć: 1-www.ikea.pl, 2,3-www.domosfera.pl, 4-www.myurbio.com

Moje małe DIY

Do stworzenia własnego ziołowego ogródka potrzebne nam będą:

  • zioła w doniczkach, bez nich się nie obejdzie. Wybierzmy takie, które będziemy wykorzystywać na co dzień.
  • tektura lub karton
  • etykietki – możecie stworzyć je sami lub skorzystać z przygotowanych przeze mnie, znajdziecie je na dole wpisu 😉
  • sznurek
  • patyczki
  • osłonki na doniczki

1

Wycinamy z tekturki bądź kartonu usztywnienie dla naszych etykietek. Ważne jest to, by było od nich trochę większe. Przyklejamy karteczki z nazwami ziół do tekturek taśmą dwustronną lub klejem w sztyfcie.

2

Owijamy sznurek „na krzyż” wokół usztywnionej karteczki i patyka. Sposób mocowania widoczny jest na poniższym zdjęciu.

3

Teraz już tylko wystarczy włożyć doniczki z roślinkami do osłonek… I tadaaam! Nasz ziołowy ogródek jest gotowy. Możemy napawać się jego aromatem i smakować najróżniejszych potraw z udziałem świeżych ziół.

4

Przygotowałam dla Was etykietki z różnymi nazwami. Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam i że każdy znajdzie taką, jaka go interesuje.

etykiety wpis

Taki ziołowy ogródek zdecydowanie  ożywi naszą kuchnię. Nie dość, że pięknie pachnie, to dobrze zaaranżowany wygląda znakomicie. Nie mówiąc już o smaku potraw ze świeżymi ziołami. Mieliście już kiedyś w mieszkaniu taki ziołowy ogródek? A może zamierzacie sobie taki urządzić?

Zachęcam do zapisania się do mojego NEWSLETTERA, by być zawsze na bieżąco (zerknijcie na prawą kolumnę, pod moim zdjęciem). Oprócz podsumowania, w mailach będziecie otrzymywać prezenty-niespodzianki, których nie znajdziecie na blogu. 

4 thoughts on “DIY WE WNĘTRZU – domowy ziołowy ogródek

  1. „Posiłki z dodatkiem świeżych ziół smakują o niebo lepiej” – potwierdzam! Takie doniczki z ziołami czasami wyglądają ładniej niż nie jeden kwiatek. A karteczek jeśli nie wykorzystam zgodnie z przeznaczeniem to i tak wydrukuję bo są cudowne! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *