KUPNO MIESZKANIA – pierwsze kroki #2

20 Lip

kupno mieszkania pierwsze kroki

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy pierwszą część cyklu, w której znajdziecie wskazówki i porady dotyczące kupna, wykończenia, aranżacji i dekoracji własnego mieszkania (więcej informacji na temat projektu możecie znaleźć tutaj: WYMARZONE MIESZKANIE ? kompendium wiedzy #1). W tym wpisie poruszymy kwestie związane z pierwszymi krokami, które należy postawić na drodze do wymarzonego mieszkania. Zastanowimy się nad tym, co należy wziąć pod uwagę w fazie początkowych poszukiwań, by zredukować do minimum miliony ofert.

1. OKREŚLENIE BUDŻETU

Do kupna mieszkania należy podejść zdroworozsądkowo. Jest to bowiem inwestycja na długie lata. Każdemu marzą się drogie apartamenty i willa z basenem. Niestety w tej kwestii musimy zejść na ziemię. Na samym początku powinniśmy określić wysokość swoich funduszy lub zdolność kredytową. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, możemy skorzystać z porady doradcy, który pomoże nam wybrać najkorzystniejszą ofertę (więcej o kredycie przeczytacie w jednym z kolejnych artykułów). Orientacyjną zdolność kredytową obliczymy w internetowych kalkulatorach (np. TUTAJ).

2. RYNEK PIERWOTNY CZY RYNEK WTÓRNY?

Rynek pierwotny związany jest z nabyciem nowego mieszkania od dewelopera lub Spółdzielni Mieszkaniowej. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest jego wykończenie i urządzenie (trzeba wziąć to pod uwagę ustalając budżet). Można również kupić mieszkanie pod klucz (czyli kupujemy i wprowadzamy się), ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami, które często przekraczają faktyczną wartość. Mieszkanie z rynku pierwotnego jest idealne dla osób, którym nie będzie przeszkadzał, często długi, czas oczekiwania, który zależy od tego na jakim etapie budowy zdecydujemy się na jego kupno. Musimy zdawać sobie również sprawę, że działki w centrum są drogie, co przekłada się później na bardzo wysokie koszta za m2. Z tego względu, deweloperzy decydują się na sytuowanie mieszkań najczęściej na obrzeżach, bo w tych rejonach dostępność działek jest o wiele większa, a ich cena bardziej przystępna. Mieszkania z rynku pierwotnego charakteryzują się nowoczesnym budownictwem, monitoringiem, dużymi tarasami, parkingiem podziemnym i przestronnością. Kupując mieszkanie odpowiednio wcześnie, możemy wpłynąć na postawienie niektórych ścian – otwarcie kuchni na salon czy podzielenie ogromnego pokoju na dwa mniejsze.

Rynek wtórny zajmuje się obrotem mieszkaniami „z drugiej ręki” (nabywane są one za pośrednictwem biur nieruchomości lub bezpośrednio od właścicieli). Możemy zdecydować się na takie do generalnego remontu lub lokum z pełnym wyposażeniem, przeznaczonym do natychmiastowego zamieszkania. W przypadku rynku wtórnego o wiele łatwiej jest znaleźć mieszkanie blisko centrum w rozsądnej cenie. Niestety, budynki, który powstały kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu mają różne standardy. Może zaskoczyć nas przeciekający dach lub niedrożne rury. Kupując mieszkanie, powinniśmy wziąć pod uwagę również koszta, które będziemy musieli ponieść chcąc zmienić aranżację i urządzić mieszkanie po swojemu.

Warto zorientować się także w kwestii mieszkań komunalnych i czynszowych. To dobra alternatywa, która może okazać się doskonałym rozwiązaniem w wielu przypadkach.

3. WIELKOŚĆ, POWIERZCHNIA, LOKALIZACJA

Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając lokalizację swojego przyszłego mieszkania. Ilość członków rodziny, styl życia, miejsce pracy, indywidualne preferencje i potrzeby – to kwestie, o których nie możemy zapomnieć. Warto określić orientacyjną powierzchnię, a także liczbę pokoi, które powinny znaleźć się w naszym przyszłym mieszkaniu (w oparciu o punkt pierwszy). Należy wziąć pod uwagę również lokalizację – bliskość sklepu, szkoły, pracy, klubu fitness czy kina, co może znacznie ułatwić nam życie.

4. PRZEGLĄD OFERT W INTERNECIE

Mając już określone podstawowe informacje, możemy przejść do szukania ofert w Internecie. W zawężeniu poszukiwań pomoże nam filtrowanie ofert dostępnych na większości stron zajmujących się sprzedażą nieruchomości. Mamy możliwość wpisania przedziału cenowego, lokalizacji, rodzaju rynku, ilości pokoi i innych ważnych informacji. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na układ pomieszczeń, ustawność, okolicę, a także strony świata. Dzięki zaawansowanym narzędziom mamy także możliwość wyboru ofert z pośrednikiem lub bez.

Przykładowe strony:

www.olx.pl, www.dom.gratka.pl, www.otodom.plwww.nieruchomosci-online.pl

Warto przejrzeć również oferty zamieszczone na stronie internetowej danego miasta.

5. MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Jeśli już znajdziemy interesująca nas ofertę, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (znajdziemy go na stronie internetowej miasta lub w Urzędzie Miasta). Należy zwrócić uwagę na to, jakie przeznaczenie mają tereny rozpościerające się wokół naszego przyszłego lokum. Dzięki temu możemy uniknąć wybudowania drogi szybkiego ruchu bądź apartamentowca tuż obok interesującej nas nieruchomości. Warto to zrobić szczególnie w dzielnicach, w których infrastruktura nie jest do końca ukształtowana.

Tyle ze wstępnych informacji. W kolejnych artykułach poruszymy m.in. temat Mieszkania dla Młodych, kredytu, negocjacji z deweloperem, umowy i formalności oraz odbioru kluczy.

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki, które mogłyby pomóc osobom chcącym poczynić pierwsze kroki w kupnie mieszkania, piszcie śmiało w komentarzach.

Zapraszam do zapisania się do grupy MOJE MAŁE MZnajdziecie tam interesujące porady dotyczące aranżacji wnętrz, dekoracji, a także aspektów związanych z organizacją przestrzeni w swoim mieszkaniu. Sami również możecie się udzielać (a nawet jest to wskazane!), chwalić swoją przestrzenią i inspiracjami znalezionymi w internecie. Jeśli chcecie dołączyć do dyskusji związanej z kupnem, wykończeniem, aranżacją i dekoracją mieszkania, koniecznie zapiszcie się do grupy!

Kliknij w link, aby przejść do grupy: Moje małe M

farba w sprayu

Zachęcam do zapisania się do mojego NEWSLETTERA, by być zawsze na bieżąco (zerknijcie na prawą kolumnę, tuż pod moim zdjęciem). Oprócz dwutygodniowego podsumowania, w mailach będziecie otrzymywać prezenty-niespodzianki, których nie znajdziecie na blogu. 

  • Gdy możemy czekać, najlepiej chyba kupić z rynku pierwotnego, trzeba jednak wziąć pod uwagę różne wpadki deweloperów, z tym też bywa różnie niestety

    • Niestety masz rację, różnie to bywa. Chociaż ostatnio coraz rzadziej słyszy się o upadłości deweloperów. Ja sama marzę o mieszkaniu z rynku pierwotnego, by móc urządzić wszystko po swojemu od postaw 🙂