Chciałabym Ci dziś pokazać ozdoby choinkowe, które udało mi się stworzyć w przedświątecznym czasie. Uwielbiam naturalne i ręcznie robione dekoracje. Pierniczki, samodzielnie szyte świąteczne motywy, aniołki z masy solnej czy suchej porcelany, nie mają sobie równych. Nadają choince indywidualnego charakteru i rodzinnego klimatu. Zobacz jakie dekoracje dla Ciebie przygotowałam!
FILCOWE OZDOBY
Ozdoby z filcu wyglądają bardzo ładnie, pod warunkiem, że są równiutko obszyte. Przy pomocy tego materiału wyczarujesz motywy, jakie tylko sobie wymarzysz.
Do ich wykonania potrzebujemy:
- kolorowe arkusze filcu
- tasiemki
- scrapki, guziki
- mulinę
- igłę
- sznurek
- watę lub płatki kosmetyczne
Wycinamy z filcu wybrany kształt (a w zasadzie to dwa, muszą być one dokładnie takie same). Wybieramy kolor muliny i przystępujemy do dekoracyjnego obszywania brzegów materiału. Najlepiej sprawdzi się tutaj ścieg dziergany.
Gdy już obrębimy większą część ozdoby, powinniśmy wypełnić jej wnętrze watą i dopiero wtedy dokończyć przeszycie. Na koniec, wystarczy przewlec sznurek, który pozwoli na zawieszenie ozdoby oraz udekorować ją tasiemkami, dzwoneczkami czy scrapkami.
ORZECHY WŁOSKIE I KULECZKI RATTANOWE
To banalnie proste w wykonaniu choinkowe dekoracje. Wyglądają naturalnie i przyozdobią każde świąteczne drzewko.
Do ich stworzenia potrzebujemy:
- całych orzechów włoskich
- kuleczek rattanowych
- tasiemek
- sznurka jutowego
Orzechy przewiązujemy wstążką, z końców której tworzymy kokardkę. Pod tasiemką przeciągamy sznurek jutowy i zawiązujemy go, otrzymując pętelkę. Podobnie postępujemy w przypadku kulek rattanowych.
OZDOBY NA CHOINKĘ Z MATERIAŁU
Materiałowe ozdoby wyglądają cudownie. Nic dziwnego, są naprawdę czasochłonne i wymagają precyzji. Nie przejmując się tym zbytnio, zamówiłam świąteczne tkaniny i zabrałam się do pracy.
Do stworzenia takich ozdób, potrzebne nam będą:
- świąteczny materiał
- nici
- igła
- sznurek
- wata bądź płatki kosmetyczne
Wycinamy świąteczne motywy z tkaniny. Pamiętajmy, by ich obrys był trochę większy od pożądanej wielkości ozdoby. Odwracamy materiał „na lewą stronę” i zszywamy ze sobą dwa jego brzegi. Gdy już większą część pracy będzie za nami, przewracamy tkaninę na drugą stronę, wypychamy watą i zaszywamy do końca, pamiętając o konieczności przymocowania sznurka.
OZDOBY Z SUCHEJ PORCELANY
Gdy zobaczyłam je na blogu TwojeDIY od razu wiedziałam, że w tym roku zawisną na mojej choince. Przepis jest banalnie prosty, a efekt przecudowny.
Do wykonania ok czterech ozdób z suchej porcelany potrzebujemy:
- 2 łyżki skrobi kukurydzianej (do kupienia w Tesco Extra oraz z sklepach ze zdrową żywnością
- 3 łyżki kleju Vikol
- 1 łyżka oliwki dla dzieci
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- foremki o dowolnym kształcie
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Powinniśmy otrzymać zwartą i plastyczną masę. Wałkujemy ją tak długo, aż będzie miała grubość ok 3 mm i przystępujemy do wycinania świątecznych kształtów. Nie możemy zapomnieć o zrobieniu dziurki, przez którą przeciągniemy sznurek lub nitkę. W zależności od tego jakiej wielkości otwór chcemy otrzymać, użyjmy wykałaczki, słomki bądź osłonki ze zwykłego długopisu.
Ozdoby zostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, po czym przewiązujemy sznurek przez dziurkę i wieszamy na choince.
Ręcznie robione ozdoby choinkowe są przepiękne. Niektóre z nich można wykonać w kilka chwil, inne potrzebują większego nakładu czasu i pracy. Zachęcam Cię serdecznie do wypróbowania którejś z moich propozycji.
Zobacz ozdoby świąteczne DIY, zebrane w jednym miejscu!
Nie potrafię powiedzieć, które podobają mi się najbardziej. Najlepsze jest jednak to, że wszystkie pasują do siebie i nawet powieszone na jednej choince będą wyglądać dobrze 🙂
Chyba też zamówię sobie u Ciebie jakąś ozdobę filcową lub materiałową i chętnie wykorzystam jako breloczek do kluczy. Tylko najpierw namyślę się o którą poprosić 😀
Potwierdzam, wszystkie ładnie ze sobą wyglądają. O reniferku dla Ciebie pamiętam, niedługo przyjdzie na niego czas 😉
Piękne ozdoby, szczególnie te z suchej porcelany. Mam jedno pytanie: czy zamiast oliwki dla dzieci można użyć czegoś innego? 😉 Pozdrawiam!
Cieszę się 🙂
Niestety, nie próbowałam dodawać zamienników, więc nie pomogę.
Ja dodawałam oliwę z oliwek, mąkę ziemniaczaną, vicol i cytrynę… Dla zapachu krople lawendy i też wyszła super porcelana