STACJA METAMORFOZA – mały pokój chłopca #22

Bardzo lubię projektować wnętrza dla najmłodszych, pomimo tego, że zwykle są to niewielkie przestrzenie. Dosyć dawno nie urządzałam pokoju dziecięcego w ramach cyklu Stacja Metamorfoza, dlatego przyszedł czas na kolejny wpis, w którym w roli głównej wystąpi mały pokój chłopca. Przestrzeń, którą przyszło mi zaprojektować jest naprawdę niewielka, a zabawek – całe mnóstwo. Głównym celem projektu było stworzenie większej ilości miejsca do przechowywania. Zobaczcie jak może zmienić się pokój Filipa!

mały pokój chłopca

WSKAZÓWKI MOJEJ CZYTELNICZKI


  • ściany powinny być jasne i pastelowe,
  • potrzebne jest dużo miejsca do przechowywania,
  • jedynym meblem, który ma zostać w pokoju jest komoda,
  • w miejscu łóżeczka stanie dziecięce łóżko,
  • ubrania chłopca mieszczą się w komodzie i w szafie w przedpokoju,
  • w pokoju musi zawisnąć galeria ze zdjęciami, która obecnie umiejscowiona jest na jednej ze ścian.

ZDJĘCIA STANU ISTNIEJĄCEGO I MOJE SPOSTRZEŻENIA


Pokój jest malutki (ma wymiary 3×2,25m ) i do tego bardzo ciemny. Intensywnie zielone ściany i meble w kolorze wenge, optycznie zmniejszają niewielką przestrzeń.

mały pokój chłopca

Chłopiec ma całe mnóstwo rzeczy. Co więcej, większość z nich stoi na wierzchu. To potęguje wrażenie bałaganu i negatywnie wpływa na całą aranżację.

mały pokój chłopca

Każdy kąt jest zapełniony przez zabawki, z których tylko niektóre, mają swoje stałe miejsce.

mały pokój chłopca

W pokoju nie ma porządnego regału, który pomieściłby większość rzeczy chłopca. Wykorzystana jest tylko przestrzeń na podłodze, a ściany pozostają puste.

mały pokój chłopca

Na prawo od wejścia, wisi bardzo ładna galeria zdjęć. Na pewno zostanie ona w pokoju (wiecie jak lubię tego typu dekoracje 😉 ).

mały pokój chłopca

JAK URZĄDZIĆ MAŁY POKÓJ DZIECIĘCY?


  • Dzieci mają sporo zabawek, gier i książek, dlatego bardzo ważne jest, by w pokoju przewidzieć dużo miejsca do przechowywania. Szafy, komody, regały z pudłami to wszystko sprawi, że przestrzeń będzie uporządkowana, przez co pokój wyda się większy i bardziej przyjazny.
  • Jeśli chodzi o miejsce do spania najlepiej wybrać łóżko na antresoli lub z szufladami. W pierwszym przypadku, pod łóżkiem można urządzić miejsce do zabawy (tzw. „bazę”). Jeśli natomiast dziecko jest za małe (lub wierci się w nocy), warto zdecydować się na standardowe łóżko z szufladami, które pomieszczą m.in. pościel.
  • Warto pomyśleć też o wiszących, koniecznie zamykanych szafkach, w których można pochować rzeczy, których dziecko rzadziej używa. Podwieszone pod sufitem nie zabierają cennego miejsca, a pomieszczą naprawdę sporo.
  • W każdym, nawet najmniejszym pokoju, nie możemy zapomnieć o podziale na strefy. W jednej części pokoju powinno znaleźć się łóżko z szafą, w innej – miejsce do zabawy, a w ostatniej – biurko. Na niewielkich przestrzeniach, te strefy najczęściej się przenikają i uzupełniają.

Więcej na temat aranżacji małego pokoju dziecięcego przeczytacie tutaj: JAK URZĄDZIĆ MAŁY POKÓJ DZIECIĘCY?

MOJA PROPOZYCJA ZMIANY


W pokoju stanęło dziecięce łóżko, a naprzeciwko niego duży regał na zabawki. Nie zabrakło też stoliczka i krzesełka, komody i dekoracji ściennych. Pomimo tego, że wnętrze utrzymane jest w marynarskich kolorach, nie zastosowałam motywów, charakterystycznych dla tego stylu. Całość jest jasna, przytulna i uporządkowana.

Ubranka Filipa znajdują się w komodzie oraz w szafie w przedpokoju.

mały pokój chłopca

Po prawej stronie, przy ścianie w pasy, stanęło łóżko, a nad nim znalazło się miejsce na plakaty. Obok umieściłam kosz na zabawki. Po drugiej stronie, nad regałem, zawisły zamykane szafki, w których mama Filipa może przechowywać rzadziej używane rzeczy.

mały pokój chłopca

Duży regał na zabawki pomieści naprawdę sporo rzeczy chłopca. Jego mama może zaopatrzyć się w specjalne pudła, drzwiczki lub szuflady, by dostosować go do własnych preferencji. Obok regału stanął stoliczek z krzesełkiem oraz zawisły półki na książki.

mały pokój chłopca

Drzwi wymieniłam na białe, bo ten kolor lepiej wpisuję się w aranżację wnętrza. Nad komodą (którą można pomalować na biało) zawisła galeria zdjęć Filipa.

mały pokój chłopca

Łóżko z barierką jest dostosowane do wieku dziecka. Dzięki szufladzie można schować w nim pościel, dzięki czemu, w dzień posłuży jako miejsce do zabawy.

mały pokój chłopca

ELEMENTY PASUJĄCE DO WNĘTRZA


W pokoju chłopca sprawdzą się białe i jasne meble oraz niebieskie, granatowe i czerwone dodatki. Te kolory idealnie do siebie pasują, są dziecięce i sprawiają, że pokój jest bardzo przytulny i jasny.

mały pokój chłopca

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

3 i 10 do kupienia u mnie 😉

TO MOŻNA ZROBIĆ SAMODZIELNIE!


Dodatki wcale nie muszą być bardzo drogie. Przygotowałam kilka propozycji, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Niskie koszty i satysfakcja gwarantowana ? chyba nie muszę Was dłużej namawiać do tworzenia własnoręcznie dekoracji?

Samodzielne wykonanie abażuru w stylu origami jest bardzo proste! Do projektowanego pokoju proponuję kupić niebieski brystol. Tutaj znajdziecie instrukcję jej stworzenia: LAMPA ORIGAMI DIY

mały pokój chłopca

DEKORACJA CHMURKA może być samodzielną dekoracją lub jednym z elementów dziecięcej galerii ściennej. Jej wykonanie jest naprawdę proste!

PARKING DLA AUTEK DIY to doskonały pomysł na przechowywanie malutkich samochodzików. Przy okazji może służyć do zabawy.

mały pokój chłopca

Do ramek można włożyć PASTELOWE PLAKATY, które idealnie wpisują się w kolorystykę pokoju.

mały pokój chłopca

KOSZT METAMORFOZY


Pewnie jesteście ciekawi, jakimi funduszami powinna dysponować mama Filipa, chcąc urządzić pokój wedle moich wytycznych. Specjalnie dla Was przygotowałam orientacyjne podsumowanie wydatków. Znajdziecie je poniżej:

mały pokój chłopca

Koszty oczywiście są orientacyjne i w rzeczywistości mogą nieznacznie się różnić. Pokój może zostać totalnie odmieniony i to za niewielką kwotę.

Lubicie marynarską kolorystykę? Jak podoba Wam się pomysł na mały pokój chłopca? 🙂

2 thoughts on “STACJA METAMORFOZA – mały pokój chłopca #22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *