Jak urządzić sypialnię, gdy ma mniej niż 9m2?

Mała sypialnia to duże wyzwanie, które stoi przede wszystkim przed mieszkańcami bloków. Najczęściej jest tak, że jeśli już uda się wygospodarować na nią pokój, to wybieramy ten najmniejszy ze wszystkich. I wtedy rodzi się pytanie: jak w miarę funkcjonalnie go urządzić?

W sieci można znaleźć mnóstwo porad, na temat tego, jak powinna być zaaranżowana mała sypialnia w bloku. Napotykamy informacje, że przejście obok łóżka powinno mieć minimum 60 cm, tyle samo, co obszar przed szafą czy komodą. Niestety, w małej sypialni o kierowaniu się tego typu zasadami, możemy tylko pomarzyć. W takim pomieszczeniu trzeba iść na kompromisy. I to niemałe.


W tym artykule chciałabym poruszyć temat sypialni o powierzchni mniejszej niż 9m2. Bo właśnie to jest dla mnie mały metraż. Śmieję się pod nosem, gdy czytam na forach czy grupach na Facebooku: „Moja mała sypialnia w bloku ma 15m2. Pomocy!” Wszakże wielu z nas ma salon tej wielkości i musi sobie jakoś poradzić z jego urządzeniem. Ale nie o salonie dzisiaj będzie, a o sypialni. Jeśli więc ten temat Cię dotyczy, przeczytaj artykuł do końca, bo jestem pewna, że znajdziesz w nim rozwiązanie swojego problemu aranżacyjnego.


Łóżko

Jego szerokości są przeróżne, podczas gdy długość zwykle wynosi minimum 2 metry. Najwęższe dwuosobowe łóżko ma 140 cm. Ta wielkość zwiększa się co 20 cm aż do około 220 cm. Chciałabym, żebyś miała świadomość tego, że łóżko dwuosobowe o szerokości 140 cm jest dość wąskie. Na 160-ce śpi się o niebo lepiej (mam porównanie, bo w wynajmowanym mieszkaniu nasze łóżko miało właśnie 140 cm, a teraz zdecydowaliśmy się na 20 cm szersze. Uważam, że to jedna z lepszych decyzji mieszkaniowych). Jeśli tylko masz możliwość wyboru, bierz 160-tkę i nie zastanawiaj się długo.

Przy planowaniu sypialni, weź pod uwagę to, że rama łóżka jest najczęściej szersza i dłuższa od materaca o około 10-15 cm. Materac 160×200 (czyli łóżko 160-tka) zazwyczaj potrzebuje ramy minimum 170×210. Często nawet większej, szczególnie w przypadku grubego zagłówka lub solidnej ramy. Pamiętaj o tym, bo w małej sypialni ważny jest każdy centymetr.

Warto rozważyć kupno łóżka z podnoszonym stelażem lub z szufladami. Pierwsza opcja zadowoli właścicieli naprawdę małych mieszkań. W pojemniku pod łóżkiem, zmieści się mnóstwo rzeczy i nie potrzeba zbyt wiele miejsca, by się do nich dostać. Wiem, co mówię, bo sama takie mam. Sezonowe ubrania i buty, śpiwory i wiele innych rzeczy – to wszystko trzeba gdzieś przechowywać. Przestrzeń pod materacem jest często niewykorzystana, a w małych mieszkaniach wszystkie dodatkowe skrytki są na wagę złota. Jeśli więc nie masz gdzie trzymać rzeczy, które zajmują dużo miejsca, takie łóżko będzie idealnym rozwiązaniem. Drugą możliwością, jest łóżko z szufladami, które pomieszczą zapasową pościel, piżamy, ręczniki oraz sezonowe ubrania. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku o wiele trudniej jest zachować dostęp do pochowanych rzeczy, bo potrzeba więcej miejsca. Podnoszony stelaż potrzebuje około 20-30 cm przestrzeni z dołu łóżka (tak, byś mogła tam stanąć i podnieść stelaż), z trzech pozostałych stron – może przylegać do ściany. Jeśli natomiast chodzi o szuflady to potrzebujemy około 50-60 cm po bokach, by w ogóle je otworzyć. Na koniec jeszcze dodam, że szuflady pomieszczą mniej rzeczy, ale za to codziennego użytku. Natomiast pod stelażem zmieszczą się mnóstwo większe przedmioty, ale raczej rzadziej używanych. Wszystko więc zależy od rozkładu mebli w sypialni oraz indywidualnych potrzeb.

mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku

Muszę przyznać, że jeśli chodzi o łóżka z dodatkowym miejscem do przechowywania, w dobrej cenie, Ikea nie ma sobie równych. I nie jest to żadna reklama, po prostu przeglądałam oferty różnych sklepów i ta znana sieciówka wypada zdecydowanie najlepiej. Sama mam łóżko z podnoszonym stelażem z Ikea i jestem z niego zadowolona. Jest bardzo pojemne, co w małych mieszkaniach ma niemałe znaczenie 😉

mała sypialnia w bloku

Jeśli masz taką możliwość, ustaw łóżko bokiem do okna i kaloryfera. Taki układ jest praktyczny, umożliwia swobodny przepływ ciepła oraz dostęp do okna. Poza przypadkami, w których pokój ma mniej niż 2 m szerokości (o czym później), warto wyjść z takiego założenia.


Szafa

W małych sypialniach najczęściej stosuje się szafy z drzwiami przesuwnymi. Wszystko dlatego, że drzwi przesuwne nie potrzebują tyle miejsca na ukazanie zawartości szafy, co takie standardowo otwierane. Pewnie zastanawiasz się, gdzie taką szafę ustawić. Jeśli w sypialni masz wnękę, to właśnie w niej zaprojektuj swoją mini garderobę. Ze sporym prawdopodobieństwem, będzie ją trzeba wykonać na wymiar, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Możesz zamknąć ją drzwiami przesuwnymi (to najdroższe rozwiązanie), standardowymi, zostawić otwartą lub do sufitu przymocować szynę i na niej zawiesić zwykłą zasłonę, która będzie pełnić funkcję drzwi. Ostatnia propozycja nada sypialni przytulności.

mała sypialnia w bloku

Szafę w małej sypialni najczęściej umieszczamy z boku lub z dołu łóżka. Innym pomysłem może być zabudowanie szafkami obszaru nad łóżkiem. To dość kontrowersyjne rozwiązanie, ale czasem konieczne. Wystarczy zadbać o dobre przymocowanie szafek do ściany, by uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Możesz też pomyśleć o płytkiej szafie o głębokości 40 cm, jeśli nie masz miejsca na standardową. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim do przechowywania poskładanych ubrań. Wszakże, lepsza taka niż żadna, prawda?

Moja sypialnia

Szafki nocne

Będę Cię namawiać do tego, by nie rezygnować z szafek nocnych. No chyba, że w zasięgu ręki masz parapet, komodę lub toaletkę, wtedy nie są one tak bardzo potrzebne. Osobiście uważam, że brak szafek nocnych w sypialni jest naprawdę dużym minusem, bo wszystkie rzeczy, których wieczorem nie chce Ci się odłożyć na miejsce, lądują na podłodze.

mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku
mała sypialnia w bloku

W sklepach znajdziesz bardzo wąskie szafki np. takie o szerokości 30 cm. Jeśli więc Twój pokój ma 240 cm szerokości, bez problemu zmieścisz łóżko i dwie szafki nocne. Jeśli i one są zbyt szerokie, możesz przymocować do ściany fragment płyty na wsporniku o dowolnej szerokości i potraktować go jako stolik nocny, na który można odłożyć na przykład książkę czy zegarek.

mała sypialnia w bloku
Sypialnia Małgosi

Szafki nocne wykonasz samodzielnie. Możesz wykorzystać drewniane skrzynki, taboret lub plaster drewna (albo tacę), do którego przymocujesz nóżki. Możliwości jest mnóstwo. Zachęcam Cię do eksperymentowania!


Oświetlenie

W sypialni powinniśmy przewidzieć minimum dwa rodzaje oświetlenia. Pierwszym z nich jest oświetlenie ogólne, które najczęściej mieści się symetrycznie nad łóżkiem lub na środku pokoju. Oświetla ono w miarę równomiernie całe pomieszczenia i po zmroku, umożliwia korzystanie ze wszystkich części pokoju.

Po obu stronach łóżka natomiast powinny znaleźć się punkty świetlne. Mogą wystąpić one w postaci kinkietów, lamp stołowych lub wiszących. Przy małych stolikach nocnych najlepiej wybrać kinkiety lub lampy wiszące, by nie zajmowały cennego miejsca. Powinny być one umieszczone na wysokości 70-75 cm nad materacem. Oświetlenie to należy przystosować do naszych preferencji i upodobań. Jeśli lubisz czytać wieczorami, raczej zrezygnowałabym z lampek z abażurem (miałam i nie polecam). Lepiej wybrać lampę ze światłem kierunkowym, na przykład w formie reflektorów. Jeżeli natomiast marzysz o stworzeniu klimatu w sypialni, lampy z abażurem spełnią Twoje oczekiwania.

Kinkiety mogą „wystawać” ze ściany, ale wtedy trzeba odpowiednio dostosować do tego elektrykę. Najlepiej przymocować je po obu stronach łóżka około 75cm nad podłogą. W sklepach znajdziesz też lampki z włącznikiem na kablu, które możesz przymocować do wezgłowia lub półki nad łóżkiem, a wtyczkę włożyć do prądu.

Sypialnia Anety


Toaletka

Nawet w małej sypialni znajdzie się miejsce na toaletkę. Oczywiście, najlepiej byłoby, gdyby stanęła pod oknem. Niestety, w małych sypialniach często nie ma takiej możliwości, więc trzeba szukać innych rozwiązań. Możesz na przykład ustawić ją zamiast stolika nocnego i to na nią odkładać książki czy kubek z herbatą. Jeśli masz trochę miejsca obok łóżka to umieść ją na ścianie sąsiedniej.

Powszechnie dostępne toaletki są często zbyt duże, by wstawić je do małej sypialni. Warto więc rozważyć opcję wykonania jej samodzielnie. Możesz na przykład wykorzystać w tym celu zwykłą półkę na wspornikach, którą przymocujesz do ściany. Innym pomysłem jest dorobienie do półki drewnianego stelażu, dzięki czemu toaletka stanie na podłodze. Jako toaletkę możesz wykorzystać też małe biurko. Jak widzisz możliwości jest całkiem sporo. Żeby ułatwić Ci zadanie, mam dla Ciebie trzy bardzo proste pomysły: 1 | 2 | 3

I jeszcze jeden trochę bardziej skomplikowany przykład: KLIK

mała sypialnia w bloku

Wymiary blatu toaletki należy dostosować do miejsca, które możemy na nią przeznaczyć. Wysokość powinna wynosić ok 75 cm


Jak optycznie powiększyć sypialnię?

Sposobów jest sporo, wspomnę jednak o kilku najważniejszych. Zanim jednak do nich przejdziemy, chciałabym, żebyś wiedziała, że małej sypialni wcale nie musisz optycznie powiększać! Jeśli dobrze czujesz się w ciemnych i wzorzystych pomieszczeniach – proszę bardzo! Jeżeli natomiast chcesz nadać jej trochę więcej przestrzeni, weź pod uwagę poniższe elementy:

  • jasne kolory ścian i mebli
  • w miarę jednolite powierzchnie – narzuta, dywan, zasłony
  • biały sufit
  • zamykane szafki
  • szafa z lustrzanymi drzwiami
  • usunięcie zbędnych mebli
mała sypialnia w bloku
Sypialnia Natalii

Jak nadać sypialni przytulności?

Stworzenie małej przytulnej sypialni wcale nie jest trudne i skomplikowane! Wręcz przeciwnie! Na małej powierzchni jest to o wiele łatwiejsze niż w dużej przestrzeni. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które powinnaś uwzględnić w swojej sypialni, chcąc nadać jej przytulności.

Nie będę tych punktów bardziej rozwijać, bo myślę, że to temat na osobny artykuł 😉


Typowe sypialnie w bloku

Na koniec przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji rozkładu mebli w sypialniach, z którymi najczęściej się spotykam. Mam nadzieję, że wśród nich znajdziesz pokój, podobny do Twojego i po niewielkich zmianach, uda Ci się odwzorować jego układ w Twoim mieszkaniu. We wszystkich przykładach użyłam łóżka o szerokości 160 cm, stolików nocnych o średnicy 40 cm oraz szafy głębokiej na 60 cm.


SYPIALNIA TYPU WAGON

To chyba najbardziej popularny kształt, jaki przybiera mała sypialnia w bloku. Jeśli szerokość pokoju na to pozwala, ustaw łóżko w poprzek pokoju. Dzięki temu nie zasłonisz kaloryfera i będziesz mogła pozwolić sobie na montaż wygodnego zagłówka. Pomieszczenie o takich proporcjach ma swoje zalety. Jest długie, dzięki czemu, bez problemu zmieści się w nim spora szafa oraz toaletka, biurko lub komoda. Jeżeli w Twojej sypialni, drzwi nie znajdują się po środku krótszej ściany, tylko są przesunięte maksymalnie w lewo lub prawo, możesz obrócić szafę o 90 stopni, by wyrównać proporcje pokoju.

mała sypialnia w bloku

Pokoje tego typu często są jeszcze dłuższe, długość ponad dwukrotnie potrafi przewyższać szerokość. Jeśli tak jest u Ciebie to super! Możesz wstawić większą szafę oraz drugi stolik nocny!


SYPIALNIA TYPU WAGON, BARDZO WĄSKA

Skrajnym przypadkiem jest sytuacja, w której mała sypialnia w bloku ma mniej niż 2 metry szerokości. Wtedy łóżko można umieścić tylko wzdłuż pomieszczenia. Dodatkowo, najczęściej drzwi znajdują się na wąskiej ścianie, co uniemożliwia ustawienie dużej szafy tak, by wyrównała proporcje pokoju. Możesz wstawić małą szafę na krótszej ścianie, jeśli drzwi są przesunięte maksymalnie w lewo lub prawo. W pozostałych przypadkach, pozostaje ustawienie szafy wzdłuż dłuższej ściany. W takiej sytuacji, postaw na lustrzane fronty szafy, które optycznie powiększą przestrzeń. Może wystarczy Ci szafa o głębokości 40 cm? Nie będzie ona bowiem tak bardzo zwężać pokoju. Na ścianach, powyżej łóżka, możesz zawiesić półki na książki czy inne drobiazgi. Kinkiety natomiast mogą zostać przymocowane do wezgłowia lub do bocznych ścian.

mała sypialnia w bloku

W tym przypadku, jako miejsce do odkładania rzeczy, można potraktować parapet. Należy się jednak trochę odsunąć od kaloryfera, żeby umożliwić ogrzanie pomieszczenia. Można także ustawić szafkę nocną tylko po jednej stronie lub zdecydować się na ich umieszczenie za łóżkiem.

Na temat wąskiej sypialni napisałam osobny artykuł:


SYPIALNIA W WERSJI MINI

Sypialnia o powierzchni około 6m2 to nie lada wyzwanie! Choć z drugiej strony…zbyt dużego pola do popisu nam nie zostawia. Na tak małej przestrzeni trudno jest zmieścić szafę, bo całą powierzchnię zajmuje…łóżko. Do pokoju, którego rzut możesz zobaczyć poniżej, zamiast jednej szafki nocnej, wstawiłam konsolę która może służyć jako toaletka. Zamiast niej, mogłaby stanąć tam np. biblioteczka. Dodatkowo, można byłoby pomyśleć o wiszących szafkach nad łóżkiem, które stałyby się dodatkowym miejscem do przechowywania.

mała sypialnia w bloku

Jeśli jesteś właścicielką małej sypialni, bardzo możliwe, że będziesz zmuszona wymienić drzwi standardowe na przesuwne. Najlepiej, zamontować je na zewnątrz sypialni. Innym pomysłem jest montaż drzwi tak, by otwierały się na przedpokój, co może się okazać problematyczne, szczególnie gdy przedpokój jest bardzo wąski. Niestety w tak skrajnych przypadkach, często nie ma innego wyjścia.

ZBLIŻONA KSZTAŁTEM DO KWADRATU, Z DUŻĄ SZAFĄ

To idealny kształt pomieszczenia, w którym ma zostać zaaranżowana mała sypialnia w bloku. Wszystko dlatego, że zmieści się z nim łóżko, duża szafa, stoliki nocne, a nawet toaletka! Szafę można zaaranżować na całej ścianie. Jeśli nie ma miejsca na dwie szafki nocne, rolę jednego z nich może pełnić toaletka lub płytkie biurko.

mała sypialnia w bloku

Duża szafa w sypialni to często ratunek dla osób, które mają małe mieszkania. Można do niej schować nie tylko ubrania, ale także sezonowe buty, śpiwory, pościel, ręczniki i wiele, wiele innych. Warto pomyśleć o wykonaniu jej na wymiar, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Możesz także zdecydować się na system Pax z Ikea, który ze względu na swoją modułowość, z łatwością dopasujesz do własnych preferencji (TUTAJ znajdziesz poradnik na temat planowania szaf w mieszkaniu).


MAŁA, ALE PROPORCJONALNA

Jeśli sypialnia jest mała, ale ma dobre proporcje, masz szczęście! Bez problemu urządzisz w niej funkcjonalną przestrzeń. Poniższy pokój ma wymiary 3,3 x 2,6 m, co daje powierzchnię ok 8,3m2. Zmieściło się w nim łóżko, ustawione bokiem do okna, dwa stoliki nocne, oraz otwarta szafa z zasłoną (możesz też zdecydować się na drzwi przesuwne).

mała sypialnia w bloku

Jeśli Twoja sypialnia jest węższa, nie martw się. Możesz na przykład zrezygnować ze stolika nocnego obok okna, a jako miejsce do odłożenia przedmiotów, potraktować parapet. Warto pomyśleć też o kupnie mniejszych szafek np. o szerokości 30 cm.



Więcej inspiracji oraz pomysłów na urządzenie małej sypialni, znajdziesz na mojej tablicy na Pintereście -> MAŁA SYPIALNIA

mała sypialnia w bloku


To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, jak może wyglądać mała sypialnia w bloku. 

26 thoughts on “Jak urządzić sypialnię, gdy ma mniej niż 9m2?

  1. Jestem Ci wdzięczna niesamowicie za ten post 🙂 już piękną sypialnie chciałam wpisać między bajki a tu gotowe rozwiązanie! i jeszcze ja mam trochę więcej miejsca, dzięki czemu wejdzie kwiatek <3 Serdecznie dziękuję 🙂

    1. W sypialni „Mała ale proporcjonalna” ile głębokości ma szafa? Ciekawy artykuł, dzięki Pani mam zagwozdkę jak urządzić mała sypialnię.

  2. To już kolejny post, który czytam i oczu oderwać nie mogę. Dzięki tym pomysłom jest szansa na to, że i nasza sypialnia będzie przytulna i funkcjonalna. A pomysł ustawienia łóżka w poprzek pokoju i odsunięcie go odrobinę od okna… Niby prosty a taki genialny… Sama bym na niego nie wpadła. Pani Iwono – dziękuję i czekam na więcej 😉

    1. Hej Aneta, bardzo Ci dziękuję za tak miły komentarz 🙂
      Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia we wprowadzaniu zmian w swoim mieszkaniu 🙂

  3. brakuje mi jednej informacji: ile cm powinniśmy zostawić po obu stronach łóżka. Czy 30 cm jak toaletki wystarczą?

    1. Z reguły zostawia się 40-50cm, bo tyle mają standardowe szafki nocne 🙂
      Choć 30cm też są i sprawdzą się, jeśli w sypialni jest naprawdę niewiele miejsca.

  4. Super porady!
    Mam pytanie – na wizualizacji „ZBLIŻONA KSZTAŁTEM DO KWADRATU, Z DUŻĄ SZAFĄ” pokazana szafa ma 60 cm głębokości? Będę miała sypialnię o identycznym wymiarze (310cm) i chciałam ją właśnie tak umeblować, ale boję się że nie będzie przejścia pomiędzy łóżkiem a szafą, a na wizualizacji wydaje się całkiem sporo miejsca.
    I tak myślę, że może to płytsza szafa?

    1. Przy łóżku 210cm i szafie 66cm (bo konieczna jest wtedy szafa z przesuwnymi drzwiami, a te są głębsze), zostaje nam 34cm przejścia. W mojej sypialni jest około 38cm i można przejść dość swobodnie, tyle, że zamiast szafy jest ściana. Jeśli masz możliwość wyboru łóżka to kup takie z jak najmniej wystającą ramą (np. Nordli z Ikea), a jeżeli szafa będzie na wymiar to też możesz zrobić ją minimalnie płytszą (np. o 5cm) i wtedy powinno być super 🙂

  5. Bardzo spodobały mi się szafki wiszące nad łóżkiem, mogę wiedzieć gdzie można takie znaleźć?

  6. Sypialnia typu wagon – mam pytanko 🙂
    Właśnie tego typu sypialnię będę miała w kawalerce, bo łóżko będzie stało we wnęce między ścianą a szafą – zatem wejść do niego będzie można jedynie od frontu (po bokach zostanie maks. 10 cm). Jakie łóżko sprawdza się w tym przypadku najlepiej? Czy powinno być niskie, żeby łatwiej się do niego wchodziło, czy nie ma to znaczenia? (przy niskim trzeba będzie zrezygnować z opcji pojemnika pod łóżkiem)

    1. Myślę, że standardowej wysokości – ok. 40 cm, raczej nie wysokie łóżko kontynentalne. Nie warto rezygnować z pojemnika, szczególnie na małych powierzchniach 🙂

  7. Witam,
    mam wydzieloną przestrzeń na sypialnię tj, 190×260. Jak zaaranżować tak małe pomieszczenie?

    1. Dzień dobry,
      do tak małego pomieszczenia zmieści się w zasadzie łóżko i ewentualnie dwie lub jedna wąska szafka nocna, w zależności od wielkości łóżka.

  8. A co jeśli materac musi mieć długość 192 cm? Inny się nie zmieści. Mam możliwość zamówienia na wymiar. Czy osoba dorosła wzrostu 170 cm będzie miała wystarczająco dużo miejsca?

  9. Dzień dobry, mam pytanie, czy do pojemnika podnoszonego w łóżku wejdzie duża torba podróżna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *