Urządź mieszkanie z Archistacją!

Jesteś w trakcie kupna wymarzonego domu? Czeka Cię metamorfoza mieszkania, ale kompletnie nie wiesz od czego zacząć i za co się zabrać? Wiem, co czujesz, naprawdę! Ja mam podobnie, gdy wchodzę do jakiegoś banku, urzędu bądź szpitala, po raz pierwszy. Liczba okienek, drzwi i możliwości mnie przytłacza i najczęściej wspomagam się rozpiską przy wejściu lub pytam w informacji, gdzie znajdę to, czego szukam. Pozwala mi to zaoszczędzić sporo czasu i dotrzeć prosto do celu.

To normalne, że gdy jesteśmy pierwszy raz w nieznanej nam dotąd sytuacji to nie wiemy, co zrobić najpierw i jakie kolejne kroki postawić. Najlepiej wtedy…po prostu poprosić o pomoc lub poszukać informacji, które ułatwią nam załatwić daną sprawę. Na szczęście, w kwestii projektowania wnętrz, dobrze wiem, co zrobić, by otrzymać zadowalający efekt. I chciałabym, abyś Ty też wiedziała. Pozwól, że podpowiem Ci jak urządzić mieszkanie, by wyglądało tak, jak to sobie wymarzyłaś. A w zamian…liczę na Twoją opinię, sugestię potrzebnych treści oraz dzielenie się z innymi blogowymi artykułami (możesz to zrobić na przykład poprzez ten przycisk >KLIK<). Umowa stoi? 😉

metamorfoza mieszkania

KILKA KLUCZOWYCH KWESTII – TAK NA POCZĄTEK

Jak w wielu dziedzinach życia, również w projektowaniu, sprawdza się zasada „od ogółu do szczegółu”. Metamorfozy mieszkania, nie możemy zacząć od wyboru klamek ani świeczek, bo nie są to najważniejsze elementy wnętrza. Dopiero w późniejszym etapie urządzania, zyskują na znaczeniu. Należy zacząć od rzeczy, które mogą wydawać Ci się banalne, czyli od potrzeb, funkcji i stylu życia. Potem przechodzimy do estetyki, okładzin i kolorów, następnie zabudów stałych, większych mebli i urządzeń, a dopiero na koniec, skupiamy się na dekoracjach.

Bardzo ważne w projektowaniu własnej przestrzeni jest to, żebyś wiedziała czego chcesz. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, co? Zdaję sobie sprawę, że właśnie ta kwestia, przysparza najwięcej problemów. Z czego to wynika? W sklepach jest ogromny wybór wszystkiego, a w Internecie roi się od inspiracji, zdjęć pięknych wnętrz i poleceń takich lub innych produktów. Dodatkowo, nasz gust wnętrzarski, najczęściej nie jest jasno określony i podoba nam się wiele, skrajnie różnych rzeczy, które niestety bardzo często do siebie nie pasują. Kluczowe jest znalezienie własnego stylu i określenie tego, co lubisz, jakie połączenia do Ciebie przemawiają i przekonanie, że właśnie tak chcesz mieszkać!

Równocześnie, powinnaś zwrócić uwagę na „standardy” i ogólne zasady, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu. Oczywiście, możesz stworzyć swój własny styl, jeśli masz na to ochotę. Z doświadczenia jednak wiem, że różnie z tym bywa i jeśli od początku do końca tego „nie czujesz”, dobrze jest skorzystać ze sprawdzonych trików i połączeń, które zawsze się sprawdzają i dobrze wyglądają. Nie mówiąc już o znajomości odległości, wymiarów i wytycznych, które sprawiają, że mieszkanie jest ergonomiczne i funkcjonalne.

Myślę, że nie zdziwisz się, jeśli napiszę, że by dobrze urządzić mieszkanie, musisz znać potrzeby zarówno swoje, jak i pozostałych mieszkańców. Powinnaś wziąć pod uwagę także styl życia, przyzwyczajenia i zainteresowania najbliższych osób. W końcu, mieszkanie musi służyć Wam, a nie Wy jemu. Porozmawiaj z wszystkimi mieszkańcami i poznaj ich punkt widzenia. Wiem, że czasem okazuje się to złudne, bo Wasze wyobrażenia o „idealnym” domu mogą być…całkiem skrajne. Trzeba jednak szukać kompromisów, bo przecież najważniejsze jest, by każdy członek najbliższej rodziny, czuł się dobrze w swoim mieszkaniu czy domu.

Dużo tego, co? A to dopiero początek. Ale spokojnie, zajrzyj to kolejnego akapitu, bo mam dla Ciebie ciekawą propozycję… 😉

metamorfoza mieszkania

NOWY CYKL ARTYKUŁÓW

Nie sposób opisać wszystkiego w jednym blogowym wpisie. Musiałby mieć on milion pięćset słów 😉 Uwierz mi, że nawet najbardziej zaangażowana osoba, nacisnęłaby czerwony krzyżyk po góra trzech tysiącach. Postanowiłam więc stworzyć nowy cykl artykułów pod nazwą: URZĄDŹ MIESZKANIE Z ARCHISTACJĄ, które będą pojawiać się regularnie na blogu i Youtubie (ich publikację wstępnie zaplanowałam na niedzielny wieczór).

W każdym kolejnym wpisie z cyklu „Urządź mieszkanie z Archistacją” napiszę (lub opowiem) o ważnych krokach, które trzeba postawić na drodze do wymarzonego mieszkania. Oto treści, które chciałabym przekazać Wam, w jego ramach:

 1. Jak odnaleźć swój styl we wnętrzach?
 2. Określ funkcje wszystkich pomieszczeń, czyli kto, co i dlaczego?
 3. Poznaj potrzeby najbliższych, czyli jak ustalić wspólną wersję i się nie pozabijać 😀
 4. Inwentaryzacja wnętrza – jak ją przeprowadzić?
 5. Układ funkcjonalny – dlaczego jest niezbędny?
 6. Moodboard – czy może zastąpić wizualizacje?
 7. A może jednak model 3D?
 8. Jak urządzić spójne mieszkanie?
 9. Określ swój budżet
 10. Funkcjonalność, estetyka, oszczędność, czyli trudna sztuka kompromisów.
 11. Jak szukać mebli, oświetlenia i innych elementów wyposażenia?
 12. Jak łączyć ze sobą kolory i wzory?

A później, omówię najważniejsze elementy każdego pomieszczenia, tak by metamorfoza mieszkania była czystą przyjemnością.

To jak na razie ogólny zarys, który z czasem może zostać poddany drobnym modyfikacjom, ze względu na Wasze potrzeby i chęci. Dlatego tak ważne jest, abyście wyrażali swoją opinię i dzielili się przemyśleniami i pomysłami.

metamorfoza mieszkania

Jak podoba Wam się pomysł na nowy cykl artykułów? Wchodzicie w to?

Tak? W takim razie – metamorfoza mieszkania – czas start!

2 thoughts on “Urządź mieszkanie z Archistacją!

 1. Ja najbardziej czekam na łączenie kolorów i wzorów oraz odnajdowanie swojego stylu. Mam także pytanie, czy masz pomysł jak połączyć styl skandynawski z oliwkową zielenią i różnymi morskimi motywami (kotwica, niebieska woda…)? Nie potrafię sobie z tym poradzić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *