Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?

Drewno jest ponadczasowe i chętnie wykorzystywane w aranżacji domów i mieszkań, zarówno w formie podłogi, mebli, stolarki, jak i dodatków. Czasem decydujemy się na naturalne drewno, innym razem stawiamy na jego imitację. W obu przypadkach rodzi się pytanie, które dostaję zawsze, gdy poruszam temat tego materiału: „Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?”. W tym artykule postaram się na nie odpowiedzieć.

Łączenie różnych odcieni drewna we wnętrzach nie jest proste. Gdyby nie przysparzało problemów, nie słyszałabym o tym na każdym kroku. Czy w takim razie powinniśmy w całym mieszkaniu stawiać na wyłącznie jeden jego rodzaj? W żadnym wypadku. Najważniejsze jest to, by odcienie drewna, które zastosujecie nie „gryzły się” ze sobą. Poniżej zebrałam najważniejsze kwestie oraz proste triki, które pomogą Wam dobrać odcienie drewna, bez większego problemu.

W sypialni Gosi kolor mebli dopasowałam do odcienia drewnianej podłogi.

Różne odcienie drewna

Tony drewna mogą być różne i są związane z gatunkiem drzewa. Inaczej wygląda drewno dębowe, inaczej bukowe, a jeszcze inaczej orzechowe. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta, bo wystarczy stworzyć kilka sprawdzonych połączeń i się ich trzymać np. dąb i jesion, wenge i klon itp. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że odcień drewna zmienia się, w zależności od oleju, lakieru lub innego specyfiku, jakim zostało potraktowane. Imitacja drewna zależy zaś od wizji producenta, więc nazwy tj. dąb, klon, kasztan, mogą nas nakierować na dane rozwiązanie, ale by określić dokładny ton, najlepiej zobaczyć element „na żywo”.

By zdecydować, w jaki ton wpada drewniany element, spójrz na niego i zastanów się, jaki kolor jest mu najbliższy. Żółty? Czerwony? Pomarańczowy? Zielony? Różowy? Szary? A może jest neutralny?

Poniżej zebrałam najpopularniejsze gatunki drewna i krótki opis ich odcieni. Pamiętajcie jednak, żeby zawsze sprawdzać odcienie drewna samodzielnie, mając na uwadze to, o czym pisałam powyżej. Poniższe informacje są jedynie orientacyjne.

Niezbyt dobrze wygląda np. połączenie tonów różowych i pomarańczowych (np. dąb bielony i olcha), a także zimnych i ciepłych odcieni (np. dąb naturalny o oliwkowym odcieniu i mahoń).

Dobrze komponują się natomiast tony drewna, które wpadają w podobne kolory np. różowe i czerwone, żółte i ciepłobrązowe, żółte i oliwkowe itd.

Płyta meblowa, z której wykonana zostanie szafka pod umywalkę i półki, wpada w kolor żółto-pomarańczowy, podobnie jak płytki drewnopodobne, ułożone na podłodze.

Usłojenie drewna

Drewno z usłojeniem jest teraz bardzo popularne. Stosując je, trzeba jednak uważać, by nie przesadzić. Ogólna zasada jest taka, że najlepiej połączyć bogato usłojone drewno z gatunkiem o spokojnym rysunku. Jeśli zdecydujemy się na meble o mocnym usłojeniu, podłoga niech będzie miała delikatne słoje i odwrotnie.

Jeśli tony wszystkich rodzajów drewna są podobne, aranżację można urozmaicić, stosując zróżnicowane usłojenie.

Usłojenie drewna warto wybrać na podstawie stylu, który chcemy wprowadzić do wnętrza, np. mocny rysunek drewna będzie pasował do wnętrz w stylu rustykalnym i vintage, natomiast do minimalistycznej aranżacji lepiej pasować będą delikatne słoje.

W rustykalnej łazience zastosowałam płytki o mocnym usłojeniu w zestawieniu z drzwiami i szafką pod umywalkę o łagodnym rysunku drewna.

Jeden dominujący odcień drewna

Wybierz jeden odcień drewna, dominujący w mieszkaniu (najczęściej w postaci paneli lub desek na podłodze) i dobierz do niego maksymalnie dwa inne odcienie drewna, które pojawią się we wszystkich pomieszczeniach. Możesz to zrobić na zasadzie kontrastu (np. dąb bielony i naturalny) albo skorzystać z podobnych odcieni.

Bardzo ważne jest to, by podłoga współgrała ze schodami, drzwiami i ramami okiennymi. To jedna z rzeczy, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Zacznij planowanie wystroju od doboru drewna na podłogi, stolarkę drzwiową i okienną. Do tego dobierz kolor mebli i dekoracji.

W domu Moniki zdecydowałam się zastosować meble w kolorze naturalnego dębu (wszystkie w podobnym odcieniu) oraz podłogę w kolorze jasnego dębu (który pojawia się wyłącznie na podłodze we wszystkich pokojach).

Trzy odcienie drewna w jednym pomieszczeniu?

Jeśli zdecydujesz się wprowadzić do jednego pomieszczenia trzy rodzaje drewna, dwa z nich możesz dobrać na zasadzie kontrastu, a trzeci niech będzie zbliżony do jednego z nich. Unikamy sytuacji, w której w jednym pokoju pojawiają się trzy skrajnie różne odcienie drewna (np. buk, wenge i dąb bielony).

Wskazówka: jeśli chcesz zastosować w pomieszczeniu odcień drewna, który przybiera np. szafa, dowiedz się, z jakiej płyty została wykonana. Następnie, wyszukaj w Internecie inne meble, które również zostały z niej zrobione.

Warto zadbać o spójność elementów (a dokładnie odcieni drewna), które się ze sobą stykają np. drzwi i podłoga, rama okienna i żaluzje, czy szafa i podłoga.

Zwróć też uwagę na to, by poszczególne odcienie drewna pojawiały się w pokoju minimum dwa razy i były rozłożone równomiernie (dotyczy to przede wszystkim odcieni drewna, które się wyróżniają na tle innych). Np. jeśli postanowisz wprowadzić do pomieszczenia drewno wenge, nie powinno pojawiać się ono wyłącznie na jednej ze ścian. We wnętrzach należy dbać o równowagę oraz powiązania między poszczególnymi elementami, więc to ciemne drewno warto zastosować gdzieś jeszcze, najlepiej po przeciwnej stronie pokoju.

W mieszkaniu Justyny pojawiają się trzy główne odcienie drewna. Jeden z nich występuje na podłodze (dąb naturalny). Do niego dobrałam płytę meblową o zbliżonym odcieniu, którą wykorzystałam w kuchni oraz sklejkę, którą wprowadziłam na zasadzie kontrastu.

Urządzasz mieszkanie? Sprawdź koniecznie moje e-booki wnętrzarskie, które możesz kupić teraz w promocyjnej cenie!


Postaw na kontrast, dobierając odcienie drewna

Jeśli boisz się, że nie uda Ci się dopasować zbliżonych odcieni, postaw na kontrast. Jeśli podłoga ma kolor naturalnego dębu, możesz dobrać do niej np. jeden rodzaj drewna, który będzie jaśniejszy (lub ciemniejszy). Często lepiej wybrać kontrastowe elementy niż prawie-takie-same (ale np. wpadające w zupełnie inne tony). Postaraj się jednak nie stosować trzech skrajnie różnych odcieni (jak pisałam wyżej), tylko np. podłoga niech będzie naturalna, a pozostałe elementy bielone.

W pokoju nastolatka postawiłam na meble z elementami dębu bielonego. Podłoga natomiast imituje dąb naturalny.

Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam dobieranie różnych odcieni drewna w Waszym mieszkaniu. Życzę powodzenia i trzymam kciuki!

9 thoughts on “Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?

 1. Dziękuje za artykuł, bardzo pomocny w czasie urządzania wnętrza. Mam pytanie poniekąd związane z tematem – szukam producenta gresu lub glazury w odcieniu drewna, ale we wzór na jodełkę. Czyli małe płytki w kształcie równoległoboku. Widziałam
  Tylko na zdjęciach, czy możesz doradzić, u kogo szukać?

 2. a ja mam pytanie, mam już zamówioną kuchnie białą z blatami właśnie drewnopodobnymi o odcieniu dąb odwieczny i teraz zastanawiam się jaką podłogę do niego dobrać, będą to jednak płytki drewnopodobne. proszę o pomoc

 3. Drewno to wyjątkowy materiał. U nas z drewna jest prawie wszystko. Od ścian aż po fundamenty. Tyle, że to domek wypoczynkowy ale jakość życia jest znacznie lepsza.

 4. „Dobieramy na zasadzie kontrastu (np. dąb bielony i naturalny) albo skorzystać z podobnych odcieni”
  Iwona, super artykuł, pomoże wielu osobom uniknąć błędu łączenia drewna:)

 5. Dzięki za pomysły! Zawsze miałam problem z czereśnią, gdyż wydawało mi się, że nie pasuje do niczego, a kocham ten odcień. Żałuję, że nie zaryzykowałam, przy następnym remoncie zaszaleję z podłogą i oświetleniem.

 6. Takie jasne wnętrza najbardziej mi się podobają. Moja kuchnia, z meblami w kolorze wenge jest bardzo trudna do utrzymania w czystości. Podpatruję więc pomysły na jej wymianę 🙂

 7. Super wpis 🙂 Ja mam dylemat, bo mam dom z bali sosnowych, a podłogę naturalny dąb. Będę ściany impregnować, i nie wiem, czy lekkie zabielenie będzie dobrze grało z podłogą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *