Jak urządzić spójne wnętrze? (tekst+audio)

Jak urządzić spójne wnętrze? Jak sprawić, by wszystko do siebie pasowało i było w pewien sposób powiązane? Wielu moich klientów pisze o spójności w wymaganiach, dostaję też sporo pytań na ten temat, dlatego postanowiłam go poruszyć i wytłumaczyć, w jaki sposób ja do tego podchodzę, jak aranżuję mieszkania i domy, żeby były spójne, ale nie nudne.

Przygotowałam wersję tekstową oraz audio, żebyście mogli wybrać sposób przyswajania informacji, który Wam bardziej odpowiada 🙂

Poniżej wersja audio:

A teraz już przechodzimy do tekstu 🙂


Czy w ogóle trzeba urządzać spójne wnętrze?

Na początek powiedzmy sobie szczerze, nie trzeba urządzać mieszkania w taki sposób, by było spójne. Jest wiele ważniejszych rzeczy tj. funkcjonalność, ergonomia, czy estetyka dopasowana do naszych upodobań, ale moim zdaniem spójność we wnętrzu również jest istotna. I przypuszczam, że Ty też tak uważasz, skoro postanowiłaś przeczytać ten artykuł 😉


Analogia do garderoby

To trochę tak, jak z ubraniami. Każdy z nas zna osobę, której styl ubierania jest spójny. Czy oznacza to, że codziennie chodzi w tych samych rzeczach? Być może, ale wtedy to nie jest spójność, a bardzo duża powtarzalność. Swoją drogą, taką osobę też na pewno każdy z nas zna 🙂

Ale nie o tym miałam mówić.

Wyobraź sobie osobę, której styl ubierania jest spójny. Co to oznacza? Że korzysta z podobnej gamy kolorystycznej, podobnych fasonów, dobiera elementy, które w jakiś sposób są ze sobą powiązane. W ten sposób może wyrazić swój charakter, styl, upodobania itd.

Czy jest to niezbędne? Uważam, że nie. Nic by się nie stało, jeśli każdego dnia taka osoba ubierałaby się w innym stylu, bo podstawą jest to, by ubranie było dopasowane do pogody, by nie uwierało itd. Z drugiej strony, jestem przekonana, że taka osoba miałaby gorsze samopoczucie, jeśli nie dopasowałaby ubrań pod względem estetycznym do swoich upodobań i do siebie nawzajem.

Nie da się jednak zdefiniować spójności tak prosto, jak np. doboru odpowiedniego rozmiaru (źle się czuję, bo te spodnie są za małe i mnie uwierają). Spodnie mogą mieć rozmiar odpowiedni, za mały albo za duży. Jeśli chodzi o upodobania estetyczne i ogólnie spójną garderobę nie da się już tak łatwo tego określić.


Wracamy do wnętrz

Analogicznie jest we wnętrzach. Łatwo jest zdecydować o tym, czy np. łóżko danej wielkości pasuje do tej sypialni, bo jego wymiary są sztywne i z góry określone. Możemy wziąć miarkę i sprawdzić, czy dana wielkość jest odpowiednia.

Ze spójnością jest trudniej, bo określają ją bardziej miękkie cechy, które nie są ubrane w żadne ramy. Ale spokojnie, i z tym sobie zaraz poradzimy.


Spójne wnętrze, czyli traktowanie mieszkania jako całości

Zacznijmy od tego, że warto myśleć o mieszkaniu jako o całości. Wybierając np. podłogę, nie myślmy tylko o salonie, ale równocześnie weźmy pod uwagę wszystkie pomieszczenia, jeśli zależy nam na spójnym wyglądzie.

Warto zadać sobie pytania: Jak wybór konkretnej podłogi definiuje meble, które powinny znaleźć się np. w sypialni? Czy możemy do niej dobrać blat kuchenny, który mieliśmy na oku itd.? Jest to ważne tym bardziej że wnętrza są teraz bardziej otwarte, niż jeszcze np. kilkadziesiąt lat temu. Mamy często wspólną strefę dzienną, w której cała rodzina może przebywać razem. Poszczególne pokoje też są często ze sobą połączone, więc tym bardziej warto zadbać o spójność, szczególnie w przypadku np. kuchni otwartej na salon czy innych tego typu konfiguracji.


Wpływ spójnego wnętrza na samopoczucie

Poza walorami estetycznymi i po prostu miłą dla oka aranżacją, spójne wnętrze wpływa również na nasze samopoczucie. Myślę, że w spójnym mieszkaniu możemy poczuć się lepiej, niż w chaotycznym wnętrzu. Dzieje się tak ze względu na to, że cała przestrzeń jest harmonijna i nie jesteśmy bombardowani ciągle nowymi bodźcami, wchodząc do kolejnych pomieszczeń. Mamy ustaloną gamę kolorystyczną, która jest powtarzalna i nam znana. Nasz organizm nie musi ciągle się przestawiać, by odpowiednio odebrać każde kolejne pomieszczenie.

I wiecie co? Wbrew pozorom urządzenie spójnego mieszkania może być nawet łatwiejsze, niż stworzenie bardzo zróżnicowanej aranżacji, ze względu na to, że stosujemy ograniczoną liczbę kolorów i materiałów. Dzięki temu szybciej podejmiemy decyzje remontowe, bo nie będzie trzeba tych elementów dobierać w nieskończoność.

Poniżej możesz zobaczyć jedno z mieszkań (projekt o nazwie MODERN JUNGLE), które zaprojektowałam na podstawie tego, o czym piszę w tym artykule:

Mieszkanie to jest spójne, ale równocześnie nie wygląda monotonnie, prawda?


Aranżacja spójnego wnętrza jest ograniczeniem

Nie ukrywam, że chcąc urządzić spójne mieszkanie, trzeba się ograniczyć. Nie można przesadzić z mnogością elementów. Oczywiście są od tej reguły wyjątki. I jestem przekonana, że znasz takie profile np. na Instagramie, które są tego potwierdzeniem. Czasem pomimo wielu elementów z różnych stylów, mieszkanie wygląda spójnie, ale jest to o wiele trudniejsze do osiągnięcia, niż w przypadku pewnych ograniczeń.

Ponadto, jest jeszcze jedna, czysto praktyczna zaleta aranżacji wnętrza mieszkania w spójny sposób. Możemy zamieniać miejscami dekoracje, oprawy oświetleniowe czy tekstylia, bo będą one na tyle uniwersalne, że pasują do wszystkich pomieszczeń. Dla osób, które lubią częste zmiany, jest to opcja idealna.


Jak urządzić spójne wnętrze?

Dobra to teraz już przejdziemy do tematu właściwego. Co to w ogóle znaczy, że mieszkanie jest spójne? Najkrócej można to ująć, mówiąc, że wchodząc do każdego z pomieszczeń, wiemy, że jesteśmy cały czas w tym samym mieszkaniu.

Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że urządzając spójne wnętrze, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jako że lubię rozkładać rzeczy na czynniki pierwsze i wyciągać z nich części wspólne, poniżej zebrałam kilka elementów, które są według mnie kluczowe i które warto wziąć pod uwagę, urządzając swoje mieszkanie lub dom.


Spójna baza = spójne wnętrze?

Pierwszą cechą spójnego wnętrza jest spójna baza, czyli powtarzalne elementy, które znajdują się w praktycznie wszystkich pomieszczeniach. Świetnym przykładem może być np. taka sama podłoga, takie same drzwi, listwy przypodłogowe (np. w kolorze ościeżnic lub w kolorze ścian), podobne osłony okienne. Bez względu na to, czy wolisz różnorodność, czy spójność (choć jedno i drugie nie musi się wykluczać), warto postawić na spójną bazę, bo ona sprawdzi się we wszystkich przypadkach.

To pierwszy krok ku spójnemu wnętrzu i bardzo istotna kwestia, bo często elementy bazowe znacząco wpływają na odbiór pomieszczenia i jego wygląd. Definiują to, jak powinny wyglądać pozostałe meble, by nie odstawały, a raczej pięknie ze sobą wyglądały. No i też zajmują często sporą powierzchnię, co odbija się na tym, jak dane wnętrze wygląda.


Powiązania stylistyczne a spójne wnętrze

Jeśli jedno z pomieszczeń chcesz utrzymać w danym stylu, spróbuj wprowadzić jego elementy również w pozostałych pokojach. Oczywiście, nie musisz całego mieszkania urządzać w jednym stylu, choć jeśli chcesz to możesz. Zadbaj o to, by dany styl przewijał się choćby w akcentach w każdym pomieszczeniu. Możesz urozmaicić go elementami innych stylów, ale niech każdy pokój będzie w jakiś sposób powiązany z pozostałymi.

Można np. wybrać dwa lub trzy style i przeplatać je we wszystkich pomieszczeniach. Najlepiej wybrać jeden styl przewodni, który będzie urozmaicony i uzupełniony elementami stylów dodatkowych.

Teraz przykład. Wyobraź sobie, że lubisz styl skandynawski i loftowy. Możesz całe mieszkanie urządzić w jednym albo drugim stylu. Np. sypialnia może być bardziej delikatna i skandynawska, a łazienka bardziej loftowa. Jeśli postawimy przy tym na spójną kolorystykę, te dwa pomieszczenia będą ze sobą w jakiś sposób powiązane.

Moim zdaniem powiązania stylistyczne są bardzo ważne, bo najbardziej wpływają na to, w jaki sposób wygląda dane wnętrze. Raczej odradzałabym aranżację każdego pokoju w innym stylu i stosowania różnego rodzaju mebli, bo nie będzie to wyglądało dobrze.


Powiązania kolorystyczne a spójne wnętrze

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było spójne, stwórz własną paletę kolorystyczną i wykorzystaj ją we wszystkich pomieszczeniach. Absolutnie nie chodzi o to, by pokoje wyglądały identycznie, a jedynie by przewijały się przez nie kolory z Twojej palety kolorystycznej. Możesz wykorzystać dany kolor w przedpokoju i powtórzyć go w salonie, dodając dodatkową barwę, którą zastosujesz w kuchni. Tę zaś wprowadzisz do łazienki, dokładając kolejną itd. Wiesz już, o co chodzi?

Możesz też stosować różne tonacje danego koloru, np. szarość ma mnóstwo odcieni, tak samo np. niebieski i inne kolory. Możesz je ze sobą łączyć i miksować, tworząc spójne wnętrze, w którym nie wieje nudą.

Warto ustalić sobie kolorystyczną, która będzie powtarzać się we wszystkich pomieszczeniach. Może zawierać kilka kolorów bazowych oraz kilka (2-3) dodatkowe, które będą nadawały charakteru. Zresztą, możesz zrobić tak, jak Ci się podoba. Najważniejsze jest to, by tej gamy kolorystycznej po prostu się trzymać.


Odcienie drewna – czy wpływają na spójne wnętrze?

Jak już pisałam wcześniej, w mieszkaniu warto zastosować jednakową podłogę w większości pokoi. Możesz dobrać do niej maksymalnie dwa różne odcienie drewna, które będą przeplatać się w całym mieszkaniu. Wykorzystaj tę samą płytę meblową lub drewno w kuchni i w przedpokoju, a jeśli podłoga jest dębowa, wprowadź ten odcień także w toalecie w postaci szafki lub akcesoriów itd. Również w przypadku odcieni drewna, ważne jest przeplatanie danych elementów, w różnych proporcjach, dzięki czemu będziemy widzieć elementy wspólne.

Myślę, że to bardzo ważny aspekt, bo drewna we wnętrzu jest zazwyczaj dość sporo. Jeśli w każdym pomieszczeniu użyjemy innego gatunku drewna, mieszkanie nie będzie spójne, bo każdy pokój będzie odbierany w inny sposób.


Polecam także artykuł: Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?


Powtarzalny motyw i materiały a spójne wnętrze

Spójne mieszkanie możesz otrzymać także, stosując powtarzalny motyw np. ażurowość albo roślinność. Zastosuj we wszystkich pomieszczeniach metalowe lampy albo ażurowe wykończenia. Jeśli lubisz botaniczne motywy, postaw na tapetę w liście w salonie, w sypialni zastosuj poduszki z roślinnym motywem, w łazience plakaty z liśćmi monstery, a w kuchni – zorganizuj ziołowy ogródek.

Możesz też postawić np. na dekorację w postaci lameli, loftowych akcentów albo czarnych elementów wykończenia. Wszystko to, co pozwoli połączyć w jakiś sposób ze sobą wszystkie pomieszczenia, sprawi, że wnętrze domu będzie spójne.

Warto postawić na powtarzalne materiały np. beton, drewno, kamień np. w łazience betonowe płytki, a na ścianie w salonie ściana betonowa itp. Dzięki takim zabiegom wnętrza poszczególnych pomieszczeń będą miały jakiś element wspólny.

I jeszcze jeden przykład mieszkania, które zaprojektowałam:

Moja oferta projektowa


Tablica inspiracji, czyli jak to zrobić w praktyce

Najlepiej skorzystać ze wszystkich elementów, które przed chwilą wymieniłam i zadbać o spójność bazy, stylu, kolorów, odcieni drewna oraz powtarzalnych motywów.

Jak to zrobić? Warto wykonać tablice inspiracji, które pomogą ustalić, czy wszystko do siebie pasuje. Często publikuję je na moim Instagramie, bo zbieram takie inspiracje, gdy zaczynam pracę nad nowym projektem. Zawsze na początku współpracy proszę o przesłanie inspiracji wnętrz, które podobają się moim klientom oraz wypełnienie ankiety, która składa się z ponad 100 pytań. Później, szukam elementów wspólnych, które pozwolą mi założenia, stylistykę i kolorystykę danego projektu ubrać w pewne ramy. To bardzo ułatwia późniejszą współpracę.

Czasem przesłane przez klientów inspiracje są bardziej spójne, innym razem trochę mniej. Wtedy zdaję się na swoją intuicję i biorąc pod uwagę ankietę oraz to, czego już się dowiedziałam o mieszkańcach, tworzę tablice inspiracji, które oddają klimat mieszkania i pozwalają stwierdzić, czy to jest to, czy niekoniecznie. Zazwyczaj udaje mi się w trafić w gust klientów w 100%, więc nie jest tak źle z tą moją intuicją 😉


Polecam także podcast 009: Jak znaleźć swój styl we wnętrzach?


Dobrym pomysłem jest też tworzenie tablic inspiracji na Pintereście. Na początek, nie ograniczaj się, tylko zapisuj na bieżąco to, co Ci się podoba. Jestem pewna, że po jakimś czasie zacznie się klarować kierunek, w którym chcesz podążać, bo po prostu aranżacji utrzymanych w spójnej kolorystyce czy stylistyce, będzie najwięcej.

Ważne jest jednak to, żeby nie zapisywać inspiracji w nieskończoność, tylko ustalić sobie termin, w którym inspiracje przeanalizujesz i ograniczysz ich liczbę. To kluczowe! Nie bój się zrezygnować z niektórych rzeczy. To niezbędne, jeśli chcesz uzyskać spójny efekt i… się nie zajechać 😉

Poniżej znajdziesz kilka tablic inspiracji, które wykonałam przy okazji tworzenia projektu. W oparciu o nie możesz stwierdzić, czy wszystko do siebie pasuje. Ponadto, łatwiej będzie Ci sobie wyobrazić, jak takie mieszkanie może wyglądać i stwierdzić, czy jest to dla Ciebie ok, czy może jest zbyt elegancko/neutralnie/kolorowo etc.

Jestem pewna, że wyrobiłaś już sobie zdanie na temat powyższego projektu. Stwierdziłaś, czy Ci się podoba, czy nie oraz, czy według Ciebie jest spójne, czy niekoniecznie. I oto właśnie chodzi 🙂

Jeśli powyższe tablice nie przypadły Ci do gustu, mam dla Ciebie jeszcze jeden zestaw inspiracji do projektu, nad którym aktualnie pracuję:


Spójne wnętrze w różnym stopniu

Na koniec jeszcze chcę dodać, że wnętrze domu może być spójne w różnym stopniu. Jeśli przeglądasz różne projekty to pewnie wiesz, że są projektanci, którzy tworzą bardzo spójne wnętrza i od razu wiadomo, że wszystkie pomieszczenia znajdują się w tym samym domu.

Inni architekci stosują spójne bazy i powiązania, zostawiając tym samym miejsce na zastanowienie. To od Ciebie zależy, na którą opcję się zdecydujesz.

Być może wnętrze domu, które jest bardzo spójne, będzie wydawało Ci się nudne, bo lubisz różnorodność i to, że coś się dzieje. Wtedy możesz postawić na spójną bazę i kilka innych elementów, zostawiając sobie miejsce na spontaniczność.

Zaś komuś innemu będzie właśnie taka aranżacja odpowiadać, bo stwierdzi, że przynajmniej czarno na białym widać tę spójność i to właśnie mu się podoba. W tym przypadku trzeba jednak wszystko dobrze zaplanować, bo nie ma tu zbyt dużo miejsca np. na spontaniczną zmianę zdania.


Jak widzisz, nie ma jednego idealnego rozwiązania i każdy powinien dopasować tę spójność do własnych preferencji. Mam jednak nadzieję, że z pomocą tego artykułu będzie Ci łatwiej urządzić mieszkanie lub dom w spójny sposób, bo będziesz wiedziała na co zwrócić uwagę 🙂

3 thoughts on “Jak urządzić spójne wnętrze? (tekst+audio)

  1. Piękne wnętrze! ja właśnie jestem na etapie wykańczania wnętrz w swoim wymarzonym domu i czasami już brak mi pomysłów jak chciałabym by wyglądały. Jednak szukam inspiracji w internecie 🙂 niedawno zakupiłam cudowną dziecięcą wersalkę rozkładaną i jestem nią zachwyconą, moja córka również 🙂

  2. bardzo ciekawe i fachowe porady 🙂 miło jest poczytać jak profesjonalny architekt się wypowiada w sposób jasny i klarowny, dzięki czemu każdy może skorzystać z jego rad 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *