STACJA ARCHITEKTONICZNA – Muzeum Śląskie

Aż wstyd się przyznać, że dopiero ostatnio odwiedziłam odnowioną siedzibę Muzeum Śląskiego, otwartą w czerwcu 2015 roku. Jego architektura zachwycała mnie już od dawna. Miałam możliwość oglądania go w dzień i w nocy. Za każdym razem, gdy obok niego przechodziłam, podziwiałam prostotę i oryginalność bryły. Byłam ciekawa jak wygląda jego wnętrze.

O tym obiekcie wspominałam już przy okazji wpisu o katowickich perełkach architektury. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, serdecznie zapraszam do lektury 🙂

Zewnętrze_Muzeum_Śląskie

Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego znajduje się w miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Mieści się on w Katowickiej Dzielnicy Kultury (tuż obok NOSPR-u, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka). Składa się z kilku szklanych brył, które wystają ponad powierzchnię oraz z ogromnej części podziemnej. Dzięki stworzeniu takiej formy, projektanci zminimalizowali ingerencję budynku w poprzemysłowy krajobraz.

Nową siedzibę muzeum można odwiedzić we wszystkie dni tygodnia, poza poniedziałkiem. Jako, że otwarte jest ono aż do 20-stej, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się tam po pracy albo w sobotnie czy niedzielne popołudnie.

Po więcej przydatnych informacji, dotyczących spraw organizacyjnych, odsyłam Was na oficjalną stronę Muzeum Śląskiego: www.muzeumslaskie.pl.

korytarz_Muzeum_Śląskie

Do muzeum wybraliśmy się we wtorek. W ten dzień tygodnia można zwiedzać go bezpłatnie. Zaparkowaliśmy samochód na poziomie -2. Na tym piętrze znajdują się kasy i trzy pierwsze wystawy.

Już na wejściu dało odczuć się niesamowitą przestrzeń i ogrom całego przedsięwzięcia. Wnętrze muzeum idealnie współgra z jego zewnętrzem. Cechuje go prostota, minimalizm i dostojność.

pochylnia

Na poziomie -2 mieszczą się spore zbiory muzealne:

Galeria sztuki polskiej 1800-1945

Galeria sztuki polskiej po 1945 roku

Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Wszystkie trzy galerie przenikają się, przechodząc jedna w drugą. W tej części muzeum znajdziemy przede wszystkim dzieła wybitnych malarzy. Większość eksponowanych obrazów zalicza się do największych osiągnięć sztuki polskiej. Dzieła rozmieszczone zostały na dużej, otwartej sali. Kolejne części każdej galerii, oddzielone są od siebie ściankami działowymi, co tworzy klimat intymności sal muzealnych.

galeria_Muzeum_Śląskie

Obrazy Matejki, Gierymskiego, Chełmońskiego, Mehoffera, a także innych znanych twórców, uzupełnione są galerią rzeźb, prezentujących różne nurty w sztuce.

rzeźby_Muzeum_Śląskie

Wszystkie figury stoją są na geometrycznych postumentach, które pasują idealnie do stylistyki, w jakiej utrzymane jest muzeum.

Galeria_sztuki_polskiej_Muzeum_Śląskie

Na poziomie -2 mieści się również galeria jednego dzieła. Tą przestrzeń zajmuje aktualnie wystawa pt. „Władysław Grygny. Nieznany nikomu.”

Spacerując po muzeum, co jakiś czas możemy zauważyć tabliczki z napisem „zbliż bilet”. Przykładając wejściówkę w wyznaczone miejsce, nic się jednak nie dzieje. W pobliżu nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Po powrocie do domu, postanowiłam sprawdzić o co chodziło. Okazało się, że należało zbliżyć bilet do tabliczki przy tej części ekspozycji, którą udało nam się zobaczyć. Następnie, zalogować się na stronie internetowej, gdzie można prześledzić trasę zwiedzania i dowiedzieć się czegoś więcej na dany temat. Przypuszczam, że większość osób, które o tym nie wiedzą, zaniechają zbliżanie biletu po dwóch próbach. Poza tym, na oficjalnej stronie dostęp do logowania jest dobrze ukryty (mnie się nie udało się go znaleźć). Najłatwiej wpisać w google „muzeum śląskie logowanie”. Inicjatywa bardzo fajna, niestety słabo z organizacją. Oprócz tego, brakuje czytelnej informacji o zakazie fotografowania w niektórych częściach muzeum.

Po zwiedzeniu galerii, które zajmowały znaczną część poziomu -2, udaliśmy się dwa piętra niżej, by zobaczyć inne wystawy. Na niższy poziom prowadzi długa pochylnia, która idealnie wpisuje się w minimalistyczne wnętrze.

pochylnia_Muzeum_Śląskie

Na poziomie -4 można zobaczyć wiele ciekawych wystaw:

Galeria śląskiej sztuki sakralnej

W tej strefie zaobserwujemy ponad sto obiektów w zakresie rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Wszystkie dzieła tam wystawione, utrzymane są w późnogotyckiej i renesansowo-barokowej stylistyce. Przyczyniły się one do narodzenia sztuki wysokiej na śląskich ziemiach. Wiele z nich pochodzi z drewnianych kościółków.

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. 

Ta część muzeum zrobiła na nas naprawdę ogromne wrażenie. Przenieśliśmy się do historycznego świata śląskości. Oryginalnie zaaranżowana przestrzeń pozwoliła nam balansować po dolnośląskiej osi czasu (od najdawniejszych lat do ok 1989 roku). Wystawa „Światło historii” największy nacisk kładzie na industrializację, ponieważ to zjawisko wywarło bardzo duży wpływ na dzisiejszy charakter Śląska. Scenografia i eksponaty , które można tam znaleźć, przedstawiają dylematy Ślązaków i ich wybory. Dzięki wystawie możemy lepiej poznać ich historię.

Dużym plusem jest też logiczne rozmieszczenie kolejnych sal wystawienniczych, które prowadzą od wejścia do wyjścia. W wielu miejscach mieszczą się elektroniczne ekrany, dzięki którym można uzyskać informacje na dany temat. Dodatkową atrakcją jest możliwość wyboru języka śląskiego i wysłuchanie opowieści właśnie w tym języku.

W jednej z sal znajduje się biblioteka z elektronicznymi książkami, w których można przeczytać co nie co na temat historii Śląska.

biblioteka_Muzeum_Śląskie

Pomimo tego, że każde kolejne pomieszczenie jest jedyne w swoim rodzaju, cała wystawa stanowi spójną całość.

łańcuchy_Muzeum_Śląskie

W tej części muzeum mamy możliwość zobaczenia starych mebli i urządzeń, znajdujących się w prawdziwym śląskim domu.

śląski_dom_Muzeum_Śląskie

Bardzo ciekawe jest też połączenie kolejnych części wystaw. Moją szczególną uwagę zwróciła naprawdę duża różnorodność posadzek. Kostka brukowa, żywica epoksydowa, kafelki, drewno, a także nierówne betonowe nawierzchnie sprawiły, że czułam się tak, jakbym przebywała w różnych miejscach.

przejście_Muzeum_Śląskie

Na każdym kroku można zobaczyć plakaty i inne grafiki w PRL-owskim stylu.

pochyłe_ściany_Muzeum_Śląskie

A także bilbordy z bardzo popularnymi wtedy hasłami.

napisy_Muzeum_Śląskie

W jednym z pomieszczeń znajduje się wszystkim dobrze znany polski samochód – Fiat 126p, zwany powszechnie maluchem.

maluch_Muzeum_Śląskie

Obok niego postawiony został blok z wielkiej płyty. Wskazane jest, by spojrzeć przez okno i zobaczyć czym zajmują się jego mieszkańcy.

blok_Muzeum_Śląskie

Całą wystawę ożywiają figury w białym kolorze, które umieszczone są w kilku miejscach

figury_Muzeum_Śląskie

Muzeum umożliwia także wycieczkę „po zdjęciach”. Przypatrując się im dokładnie możemy zauważyć różnice nie tylko w jakości zdjęć, ale również w stroju czy fryzurach ludzi, którzy widnieją na fotografiach.

zdjęcia_Muzeum_Śląskie

Na tym poziomie mieści się również przestrzeń rozrywki. Można tam sprawdzić swoją wiedzę, przede wszystkim w zakresie historii Śląska. Quizy przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Specjalne stoły dają też możliwość zagrania w śląskie Monopoly.

pokój_gier__Muzeum_Śląskie

Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości

Jestem oczarowana tą częścią muzeum. Architektura tego miejsca jest spójna, delikatna i designerska. Jednocześnie, nadal pozostaje tłem do tego, co jest tutaj najważniejsze, czyli historycznych strojów i rekwizytów, które tworzą teatralną przestrzeń.

muzeum śląskie

Istnieje tutaj bardzo duża różnorodność. Możemy zobaczyć ubiór prawdziwej damy, szlachcica, a nawet rycerza.

laboratorium_Muzeum_Śląskie

W tym miejscu znajdziemy również ciekawe kompozycje stworzone z powtarzalnych elementów np. luster

lustra_Muzeum_Śląskie

czy sznurków

linki_Muzeum_Śląskie

Wystawa czasowa „Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu”

Jako ostatnią zobaczyliśmy właśnie tę wystawę. Jej celem jest pokazanie różnorodności postaw artystycznych współczesnych twórców. Możemy podziwiać rzeźby, plakaty, fotografie, obrazy, a także ciekawe instalacje. Tutaj każde dzieło reprezentuje jednego artystę. Wystawę można oglądać jeszcze do końca lutego.

rzeźby_z_głębi_Muzeum_Śląskie

Oprócz eksponatów, zachwycać mogą podsufitowe konstrukcje. Szkło, beton i metal przybrały ciekawe formy, dzięki czemu wybitnie się prezentują.

sufit_Muzeum_Śląskie

Co jeszcze znajdziemy w muzeum?

Na drugim piętrze mieści się restauracja Moodro, w której zjemy naprawdę smacznie. Miła obsługa i ładnie podane dania sprawiają, że jedzenie staje się rytuałem. Dodatkowo, wnętrze restauracji naprawdę zachwyca. Moja ulubiona czerwona cegła w połączeniu z metalowymi kratownicami w czarnym kolorze, tworzą niepowtarzalną klimat.

restauracja_Muzeum_Śląskie

Piętro niżej znajduje się bar, w którym można napić się i odpocząć. Poza tym, dużą część siedziby muzeum zajmuje podziemny trzypoziomowy parking (we wtorki bezpłatny). W Muzeum Śląskim znajdziemy także bibliotekę z czytelnią, sklep muzealny, pracownie konserwatorskie oraz sale wykładowo-konferencyjne.

W najbliższym czasie czeka na nas jeszcze Centrum Scenografii Polskiej, którego niestety, ze względu na późną porę, nie udało nam się zobaczyć.

Muzeum Śląskie wyróżnia się na tle innych prostotą i minimalizmem. Jednocześnie jest bardzo nowoczesne i zelektronizowane. Już sama jego architektura zachwyca. Wnętrze i zewnętrze współgrają ze sobą, są spójne. 

10 thoughts on “STACJA ARCHITEKTONICZNA – Muzeum Śląskie

  1. Jestem pod wrażeniem, nie miałam pojęcia, że to muzeum jest tak rozbudowane! Ani, że powstało zaledwie niecały rok temu 🙂 Chętnie wybiorę się tam osobiście, bo same zdjęcia zachwycają, więc co dopiero będzie na żywo :P. Szkoda, że o biletach nikt Cię nie powiadomił, bo myślę, że zamysł jest bardzo ciekawy.

    1. Pokoje były zaaranżowane w ten sposób, że wchodząc do nich, mogliśmy przenieść się w czasie. Warto przeżyć to na własnej skórze 😉

  2. Nowa siedziba NOSPRu i Muzeum Śląskie są zdecydowanie mocnymi punktami na mapie Katowic. I dzięki za oświecenie, bo nie miałam pojęcia o tej strefie rozrywki z quizami i Śląskim Monopoly! Ale czad!

    1. To super pomysł i urozmaicenie po zwiedzeniu muzealnych wystaw, nie tylko dla najmłodszych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *