ŻYJ LEPIEJ – czy jesteś wdzięczny?

Noworoczny czas i okres okołourodzinowy skłania mnie zawsze do rozmyśleń i podsumowań. Żyjemy w ciągłym biegu. Stres, gonitwa i brak czasu towarzyszy nam każdego dnia. Bardzo łatwo jest się w tym zatracić i zapomnieć, na czym tak naprawdę powinno polegać życie. Warto czasem zatrzymać się i zastanowić nad tym kim jesteśmy, czy dobrze pożytkujemy swój czas, co osiągnęliśmy i co posiadamy. Poprzez ostatnie stwierdzenie nie mam na myśli dóbr materialnych i rzeczowych. Wszystko to możemy sprzedać i o tym zapomnieć. Pragnę skupić się na tym, co zostaje w naszej pamięci na zawsze. Chciałabym napisać dzisiaj kilka słów o wdzięczności. No właśnie czy w dzisiejszych czasach potrafimy być jeszcze wdzięczni?

Świat, w jakim przyszło nam żyć uczy nas, że najważniejsze w życiu jest branie. Każdy chce mieć jak najwięcej, nie zastanawiając się nawet nad tym czy tego potrzebuje. W swoim postępowaniu bardzo często nie zwracamy uwagi na innych. Gonitwa za pieniędzmi psuje nasze relacje z najbliższymi. A czy nie to jest najcenniejsze?

Co to takiego jest wdzięczność?

Wdzięczność to takie ukłucie w sercu, przyjemny przepływ ciepła. Wielka radość, że bliska osoba jest obok nas. Bądźmy wdzięczni i sprawiajmy innym radość. To takie proste. Niestety niewiele z nas potrafi się na to zdobyć.

Czuję się wdzięczna. Wiem, że niczego więcej już nie potrzebuję, że mam wszystko, co powinnam mieć. Wdzięczność wyzwala pozytywne emocje i wprawia nas podekscytowanie. Czyż to nie wspaniałe?

4

Jak pracować nad swoją wdzięcznością?

Przykro mi to mówić, ale nie da się jej nauczyć w taki sposób, jak na obszerny egzamin. Powinna ona wypływać z nas, z naszego serca, musi być szczera. Możemy jednak pomóc jej ujrzeć światło dzienne. Najprostszym sposobem jest codzienne zapisywanie w kalendarzu lub w specjalnie przeznaczonym do tego notatniku, za co jesteśmy wdzięczni. To nauczy nas czegoś bardzo ważnego – dostrzegania małych rzeczy w dzisiejszym świecie.

Śmiej się, skacz, śpiewaj, powiedz coś miłego bliskiej osobie albo przypadkowo spotkanemu przechodniowi. Pojedź na rowerze do lasu, spotkaj się ze znajomymi, pójdź na spacer w świetle księżyca. I bądź wdzięczny, za to wszystko co się wydarzyło.

Najszczęśliwsza jestem idąc ścieżką, wśród pól i lasów, nucąc pod nosem wesołą melodię. Czuję wtedy, że jestem bardzo wdzięczna. Za moich najbliższych, za zdrowie, za moje hobby i pasje, za to że mogę robić tyle wspaniałych rzeczy. Gdy tylko o tym pomyślę, uśmiech pojawia się na mojej twarzy. Tak bardzo jestem szczęśliwa i …wdzięczna 🙂

A Ty wiesz co to znaczy wdzięczność?

4 thoughts on “ŻYJ LEPIEJ – czy jesteś wdzięczny?

  1. Absolutnie się z Tobą zgadzam! Czerpię radość z każdej chwili i zawsze staram się myśleć pozytywnie, przez co czuję się naprawdę szczęśliwa 😉

  2. Pamiętam, że było kiedyś takie wyzwanie, o którym czytałam w gazecie. Polegało na tym, że zapisywało się codziennie 5 rzeczy, które zrobiliśmy danego dnia i sprawiało nam radość. Miało to na celu pokazać nam, że rzeczywiście jest się z czego cieszyć, nawet z takich najmniejszych rzeczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *