IKEA HACK NA PIĘĆ SPOSOBÓW #1

Wiecie już dobrze jak bardzo lubię wszelkiego rodzaju DIY. Często pokazuję na blogu niskobudżetowe projekty, które dzięki szczegółowej instrukcji możecie wykonać samodzielnie we własnym domu. Wiecie też, że meble z Ikea są jednymi z moich ulubionych. Są proste i ładne, mają dobrą cenę, można je też dopasować do własnych preferencji, wybierając odpowiednia konfigurację.

Pomyślałam, że ciekawym pomysłem byłoby zebranie na blogu najlepszych pomysłów na ich odmianę, czyli tzw. Ikea Hack. We wpisach tego typu będą pojawiać się produkty z niskiej półki cenowej, które dzięki przeróbkom, zyskają nowe życie. W tym miejscu mam Was ogromną prośbę. Jeśli sami wykonaliście tego typu DIY, ślijcie do mnie na maila (kontakt@archistacja.pl) zdjęcia wraz z krótkim opisem. Jestem pewna, że na moim blogu znajdzie się miejsce na każdą taką metamorfozę 🙂 A teraz zapraszam Was już do obejrzenia Ikea Hack na pięć sposobów!

REGAŁ KALLAX – 149zł

Na pierwszy ogień idzie regał Kallax – klasyk, który znają chyba wszyscy. Czy można przekształcić Kallaxa w stylowy i oryginalny mebel? Oczywiście, że tak! W odmienionej wersji może posłużyć np. jako szafka pod telewizor. Wystarczy do dłuższego boku przykręcić cztery nóżki, przy pomocy mocowań z gwintem M8, które należy wbić w szafkę, a następnie wkręcić do nich nogi (by mocowania lepiej się trzymały, warto umieścić w zrobionych dziurach trochę kleju, bo regał w środku jest pusty). Następnym krokiem jest uzupełnienie regału o dostępne w sklepie wkłady – zamykane szafki oraz szuflady (wedle uznania), które można urozmaicić oklejając je ładną folią samoprzylepną. Warto też wymienić gałki na bardziej dizajnerskie. Dzięki tym prostym trikom, otrzymamy prawdziwie stylowy i oryginalny mebel.

Można też użyć większego kallaxa 4×2 i postępując według powyższych wskazówek, stworzyć ciekawą komodę.

ikea hack

PAPIEROWY KLOSZ REGOLIT – 6,99zł

Jak ze zwykłego papierowego klosza stworzyć lampę, wyglądającą jak magiczny balon? Wystarczy, że z małego wiklinowego koszyczka pozbędziemy się ucha i przywiążemy do niego sznurki, które zaś przykleimy klejem na gorąco do papierowego klosza. Całość możemy ozdobić tasiemkami, a do koszyczka włożyć ulubionego misia. Taką konstrukcję wystarczy już tylko przymocować do zwisu z żarówką i iście dziecięca lampa jest gotowa!

ikea hack

A efekt? Może przerosnąć Wasze oczekiwania!

ikea hack

WSPORNIK EKBY – 6zł

Wspornik Ekby, oprócz tego, że pełni rolę funkcjonalną i estetyczną, sprawdzi się też jako…oryginalny kinkiet. By go wykonać, oprócz wspornika, będziemy potrzebować żarówki na kablu i wtyczki oraz pomocy znajomego elektryka, by te dwa elementy połączył w jedno (w sieci znajdziecie również gotowy zestaw – żarówka na kablu, zakończona wtyczką). Zanim jednak to zostanie zrobione, kabel należy przeprowadzić przez dziurkę lub dziurki we wsporniku (możliwe, że dziurki będzie trzeba powiększyć), a dopiero później przymocować wtyczkę do kabla. Na koniec, opleść kabel wokół wspornika i kinkiet gotowy.

ikea hack

UCHWYT NA PRZYPRAWY BEKVAM -14,99zł

Drewniany uchwyt na przyprawy może przekształcić się…w półkę na książki! To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w dziecięcym pokoju. Półeczki możemy zostawić surowe lub pomalować na kolor, pasujący do wnętrza. Najlepiej użyć w tym celu farby, przeznaczonej do renowacji, ale zwykła emulsja do ścian też świetnie się sprawdzi.

ikea hack

Półki z książeczkami w pokoju dziecięcym, prezentują się tak:

STOLIK LACK – 25zł

Zwykły, prosty, biały mebel możemy zamienić w kreatywny stolik dla najmłodszych. By tego dokonać, blat należy zmatowić papierem ściernym, a następnie przemyć wilgotną szmatką. Kolejno, pomalować go farbą tablicową (najlepiej nanieść 2-3 warstwy). Następnie, do bocznej części blatu przymocować szynę (w otworach zrobionych w stoliku, warto umieścić trochę kleju np. Poxipolu, by listwa lepiej się trzymała, biorąc pod uwagę to, że stolik jest w środku pusty), a na niej zawiesić pojemniki na kredę i inne przybory.

ikea hack

To już wszystkie propozycje, jakie dla Was przygotowałam. Mam nadzieje, że się zainspirujecie i spróbujecie wcielić w życie choć jedną z nich. A może już to zrobiliście? Macie w swoich mieszkaniach jakieś przeróbki mebli z Ikea? Ślijcie zdjęcia na adres: kontakt@archistacja.pl! Czekam z niecierpliwością na Wasze dzieła 🙂

3 thoughts on “IKEA HACK NA PIĘĆ SPOSOBÓW #1

  1. Super prezentuje się balon – żyrandol. Ja niestety do „Ikei” mam za daleko.

  2. Cześć!
    Jak nazywają się w sklepie mocowania do nóżki, które proponujesz przy Kallaxie? Z łapkami jakby do wbicia? Nie wiem, jak mogę to znaleźć w metalowym lub na Allegro..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *