Jak urządzić eklektyczne mieszkanie? (tekst + audio) – Projekt W KRAINIE KOLORÓW

W tym artykule możecie zobaczyć wizualizacje i opis projektu „eklektyczne mieszkanie – W krainie kolorów”, który wykonałam dla Uli i jej rodziny. Znajdziecie w nim też ścieżkę audio, z której dowiecie się, dlaczego styl eklektyczny jest idealny dla osób, które lubią zmiany oraz eksperymenty. Zdradziłam w nim także mój sprawdzony sposób na to, jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym, żeby wnętrze było ciekawe, ale nie chaotyczne.

Zapraszam do wysłuchania tej audycji 🙂

Podcast i moją działalność w sieci możesz wesprzeć kupując produkty w moim sklepie: https://sklep.archistacja.pl/kategoria-produktu/e-book/


Eklektyczne mieszkanie – projekt „W krainie kolorów”

Z przyjemnością prezentuję Wam mieszkanie, które zaprojektowałam dla Uli, jej męża i dwóch córek. Gdy Ula wysłała mi inspiracje i powiedziała, że lubi eklektyzm, wiedziałam, że się dogadamy. Jak się okazało, mamy podobny gust i lubimy podobną estetykę, więc przygotowanie tego projektu było dla mnie przyjemnością.

Eklektyzm to mieszanka różnych stylów, które nie są ograniczone ramami. Eklektyzm może wyglądać różnie i tak naprawdę nie ma na niego jednego określenia czy definicji. Moja wersja eklektyzmu polega na połączeniu neutralnej bazy z szalonymi dodatkami, kolorami ścian, czy tekstyliów. Takie aranżacje po prostu lubię najbardziej, ale nie jest to jedyna słuszna droga. Jak to powiedziała Ula „eklektyczne mieszkanie jest super, bo nawet rozrzucone kolorowe zabawki do niego pasują”. Dokładnie taki jest eklektyzm. Trochę szalony, z na pozór niepasującymi do siebie elementami, stanowiącymi jednak jakąś spójną całość.

Poniżej możecie zobaczyć schemat mieszkania z góry. Pozwoli on lepiej wyobrazić sobie, jak wygląda przestrzeń.


Eklektyczne mieszkanie – przedpokój

Przedpokój w mieszkaniu Uli jest dość prosty. Występuje w nim dużo bieli w postaci szafy, drzwi i listew, szare ściany oraz drewniana podłoga i elementy mebli. Nie brakuje też czarnych elementów wykończeniowych.

Neutralna baza nie jest przypadkowa. Chciałam w ten sposób wyeksponować granatowe siedzisko oraz metalowe tabliczki, które są pamiątką z podróży po USA. Świetnie wpisują się w eklektyczne mieszkanie. Lustro znajduje się w drzwiach do toalety. W przedpokoju jest sporo miejsca do przechowywania. Mamy dwie szafy – dużą z siedziskiem przy wejściu oraz mniejszą w dalszej części przedpokoju.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – salon z kuchnią

Salon z aneksem kuchennym jest dość duży i główne skrzypce gra w nim granatowy narożnik. Nie mogło zabraknąć też galerii zdjęć i plakatów w wakacyjnym klimacie. Baza jest dość neutralna, na której tle wyróżniają się czarne elementy (znajdują się one we wszystkich częściach salonu). Mamy tutaj również duży regał na książki z miejscem na telewizor, a także kącik do pracy, oddzielony od części dziennej i kuchennej loftową ścianką. Ściana przy biurku pomalowana jest na granatowo, co nawiązuje do koloru narożnika.

Fronty kuchni mają delikatny frez i są w kolorze białym. Chciałam bowiem, żeby kuchnia raczej wtopiła się w tło i była dopełnieniem bardziej charakterystycznych elementów, których w pokoju nie brakuje. Obok aneksu kuchennego stanął drewniany rozkładany stół z krzesłami w kolorze białym i czarnym.

Poza kolorem granatowym, w przestrzeni dziennej pojawia się zieleń w postaci roślin oraz różowe akcenty.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – łazienka

Na większości ścian w łazience pojawiają się białe płytki w kształcie niewielkich prostokątów. Meble wykonane są z płyty, która imituje drewno. Całość dopełniają czarne wykończenia. Wszystko to sprawia, że stała baza jest neutralna.

Akcentem kolorystycznym jest tutaj granat, który w każdej chwili może zostać zastąpiony innym kolorem 🙂 To świetny pomysł na aranżację łazienki, którą w prosty sposób będzie można zmienić.

Łazienka jest dobrze doświetlona. Na suficie znajduje się kilka plafonów, obok lustra zaplanowałam kinkiety, a we wnęce na toaletą – oświetlenie dekoracyjne.

Urządzasz łazienkę? Sprawdź Przewodnik po wnętrzach „Urządzamy łazienkę krok po kroku”.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – toaleta

Toaletę zaprojektowałam na podobnej zasadzie, co łazienkę. Baza jest neutralna, a całość dopełniają zielone ściany i przepiękna, zwracająca uwagę tapeta z motywem roślinnym, która znajduje się na ścianie z lustrem. Wisi na niej też umywalka. Umywalka jest podwieszana, bo pomieszczenie jest niewielkie i zabrakło miejsca na szafkę (odległość ściany od miski ustępowej nie jest zbyt duża i szafka uniemożliwiłaby wygodne korzystanie z toalety).

W toalecie jest sporo miejsca do przechowywania, bo ściana z miską WC, jest w całości zabudowana.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – sypialnia

Sypialnia jest niewielka, bo Ula wyszła z założenia, że to pomieszczenie wyłącznie do spania, więc potrzebne są w nim tylko najważniejsze rzeczy. Umieściłam w nim więc łóżko z tapicerowanym zagłówkiem oraz dwie pojemne szafy ustawione naprzeciwko siebie. Dzięki takiemu ustawieniu zyskałyśmy naprawdę sporo miejsca do przechowywania, które mieszkańcom jest bardzo potrzebne.

Na ścianie naprzeciwko wezgłowia wisi drewniana mapa, która przypomina mieszkańcom o odbytych podróżach.

Baza sypialni jest neutralna, natomiast tekstylia oraz jedna ze ścian – kolorowe. Króluje tu granat i róż, które świetnie się dopełniają i wyróżniają na tle białych mebli i drewnianej podłogi.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – gabinet

Ten pokój jest miejscem do pracy i nauki. To tutaj Ula może pracować, a starsza z dziewczynek odrabiać lekcje. Wykorzystane zostały w nim stare meble, które świetnie się tu wpisały.

Nad łóżkiem zawisły plakaty z motywem podróży, które idealnie wpisują się w egzotyczny klimat pokoju.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Eklektyczne mieszkanie – pokój dziewczynek

W pokoju dziewczynek znajduje się piętrowe łóżko. Pokój nie jest zbyt duży, dlatego to rozwiązanie pozwoliło na funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni. Dolne łóżko jest większe i to na nim dziewczynki mogą wspólnie się bawić. Uwagę zwraca przepiękna tapeta w duże kwiaty, która świetnie wpisuje się w aranżację. Boczna ściana wykonana jest w całości z paneli tapicerowanych, dzięki którym w łóżku można czytać, wygodnie się o nie opierając.

W pokoju jest sporo miejsca do przechowywania w postaci regałów, zamkniętych szaf, szafek i szuflad, które zostaną wykonane na zamówienie u stolarza. Dziewczynki mają zabawki i ubrania różnego typu, dlatego ważna jest zróżnicowana forma regałów i szafek. Taką zasadę stosuję we wszystkich projektach pokoi dziecięcych.

Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

Jak podoba Wam się eklektyczne mieszkanie? Jeśli chcecie zobaczyć więcej projektów, zerknijcie do zakładki portfolio, gdzie znajdziecie mnóstwo projektów wnętrz.

2 thoughts on “Jak urządzić eklektyczne mieszkanie? (tekst + audio) – Projekt W KRAINIE KOLORÓW

  1. Dziękuję za ten podcast. Miałam problem zdecydować się na styl loftowy lub skandynawski. Biel czy drewno? Niebieska czy zielona ściana? Teraz z czystym sumieniem mogę wybrać to, co mi się podoba i nie martwić się że brakiem spójności. Zapewne pokocham elkeltyzm:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *