POMYSŁ NA WNĘTRZE – kuchnia otwarta czy zamknięta?

Zachwyceni przestronnymi wnętrzami, które pojawiają się w czasopismach, marzymy o kuchni jak z okładki. Najczęściej to pomieszczenie, połączone jest z salonem. Urządzając otwartą kuchnię powinniśmy przeanalizować jej użyteczność. Nie możemy ślepo podążać za trendami, które dobrze wyglądają, ale często są mało praktyczne.

Z drugiej strony, musimy przemyśleć czy warto kurczowo trzymać się utartych schematów, które modne były kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Może warto zrezygnować z zamkniętej kuchni i odmienić swoje mieszkanie nie do poznania?

Na początek powinniśmy wiedzieć, że rodzaj rozwiązania zależny jest od charakteru i stylu życia właścicieli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pedantyczna para, jadająca na mieście, urządziła sobie salon z całkowicie otwartą kuchnią. Co innego, zapracowana mama, która łączy opiekę nad dziećmi z pracą w zawodzie i do tego bardzo lubi gotować. Uważam, że w tej sytuacji nie warto decydować się na takie rozwiązanie. Przy wyborze ważny jest również metraż, który musimy wziąć pod uwagę przy aranżacji kuchni.

Zastanowimy się dzisiaj nad sensownością tych dwóch rozwiązań. Jako, że nie warto popadać w skrajności, pokażę Wam jak można połączyć kuchnię z pokojem dziennym, równocześnie pozostawiając trochę swobody i intymności.

Przygotowałam dla Was porównanie kuchni otwartej i zamkniętej. Dzięki niemu poznacie zalety i wady każdej z nich.

urzadzamyplŹródło zdjęcia: www.urzadzamy.pl

KUCHNIA OTWARTA

Zalety

 1. Niezaprzeczalną zaletą otwartej kuchni jest optyczne powiększenie przestrzeni,  które zyskuje się poprzez usunięcie ścianek działowych.
 2. Przygotowując posiłek w trakcie przyjęcia, nie tracimy kontaktu z gośćmi. Również w ciągu dnia, możemy „mieć oko” na dzieci bawiące się w salonie.
 3. Otwarta kuchnia ułatwia serwowanie dań i doskonale sprawdza się w czasie urodzin bądź innego, tego typu wydarzenia.

Wady

 1. Kuchenne zapachy unoszą się w salonie. Poza tym, hałas towarzyszący zmywaniu, a także przygotowywaniu posiłków, może przeszkadzać osobom przebywającym w pokoju dziennym.
 2. By otwarta kuchnia wyglądała naprawdę dobrze konieczne jest wykorzystanie sprzętów AGD pod zabudowę. To zwiększa koszty, które trzeba przeznaczyć na wyposażenie.
 3. Gdy z wizytą przychodzą niespodziewani goście, zapraszamy ich do salonu, w którym zazwyczaj utrzymujemy porządek. Z kuchnią bywa różnie.

ZAMKNIĘTA KUCHNIA

Zalety

 1. Kuchnia żyje swoim życiem. Gdy zamkniemy drzwi, nie narazimy gości na widok brudnych naczyń.
 2. Zamknięta kuchnia nie musi (ale może) być reprezentacyjnym pomieszczeniem, ponieważ służy tylko i wyłącznie do przygotowywania posiłków. Najważniejsza jest jej praktyczność i użyteczność. Sporo dzięki temu zaoszczędzimy.
 3. Jej stylistyka nie musi nawiązywać do wystroju salonu.

Wady

 1. Kuchnia to zwykle niewielkie pomieszczenie. Zamykanie jej w czterech ścianach dodatkowo ją pomniejszy.
 2. Spędzamy w niej dość dużo czasu. Przy zamkniętej kuchni, nie mamy możliwości równoczesnego kontaktu z domownikami przebywającymi w strefie dziennej.
 3. Jeśli kuchnia jest na tyle mała, że nie zdołamy urządzić w niej kącika jadalnego, będzie trzeba za każdym razem przenosić naczynia do salonu.

A może by tak znaleźć coś pomiędzy?

Projektanci, zdając sobie sprawę z istniejącego problemu, wymyślili kilka rozwiązań, które plasują się pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

Otwarta kuchnia wcale nie musi wyglądać w taki sposób:

otwarta kuchniaŹródło zdjęcia: www.urzadzamy.pl

Za przesuwnymi drzwiami

To dobra opcja dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować. Ścianka najczęściej zrobiona jest z płyty mdf lub szkła. Ten drugi materiał polecam osobom, które nie mają problemu z utrzymaniem porządku, ale niekoniecznie lubią kuchenne zapachy unoszące się po całym domu. Należy pamiętać również, że ściana, na którą drzwi się rozsuwają musi pozostać pusta.

przesuwne drzwiŹródła zdjęć: 1 – www.magazyn.domideco.pl, 2 – www.ladnydom.pl, 3 – www.muratordom.pl, 4 – www.wspolnotamieszkaniowa.pl

Za fragmentem ścianki

Nie jest konieczne obudowanie kuchni ze wszystkich stron. W zamian możemy zastosować fragment ścianki, częściowo zasłaniający zabudowę kuchenną. Najlepiej wykorzystać ją jeszcze w inny sposób i powiesić na niej telewizor.

z częściową ściankąŹródła zdjęć: 1 – www.dom.pl, 2 – www.forum.murator.pl, 3 – www.zszywka.pl, 4 – www.terazdom.pl

Oddzielona kącikiem jadalnianym

To chyba najbardziej popularny sposób podziału otwartej przestrzeni na dwie strefy – kuchenną i dzienną. Kącik jadalny występuje najczęściej w formie barku ze specjalnie przystosowanymi, wysokimi krzesłami. Blat można wykorzystać również jako obszar roboczy, jeżeli jest na tym samym poziomie co reszta zabudowy.

kącik jadalnianyŹródła zdjęć: 1 – www.geldverdienen-internet.nl, 2 – www.goldenline.pl, 3 – www.urzadzamy.pl, 4 – www.mojafirma.infor.pl

Kreatywny podział stref

Nie tylko ścianką można przedzielić dwa pomieszczenia. Poniżej znajdziecie kilka niecodziennych rozwiązań, które pomogą oddzielić kuchnię od salonu.

kreatywny podział strefŹródła zdjęć: 1 – www.kuchniaremonty.pl, 2 – www.mamkuchnie.pl, 3 – www.lazienkowy.pl, 4 – www.kuchenny.com.pl

Kanapa tyłem do kuchni

W salonie najczęściej siedzimy na kanapie. Jeśli odwrócimy ją „tyłem” do kuchennej zabudowy, będzie trzeba się nieźle nagimnastykować, by zobaczyć kuchenne zasoby.

kanapa tyłem do kuchniŹródła zdjęć: 1 – www.deko-rady.pl, 2 – www.dobrzemieszkaj.pl, 3 – www.dobrzemieszkaj.pl, 4 – www.kobieta.onet.pl

Kuchnia dobrze ukryta

Pewne jest, że stosując któreś z powyższych rozwiązań, zmniejszamy przestronność mieszkania. Designerzy wyszli na przeciw temu problemowi i zaprojektowali kuchnię, którą można zamknąć ruchomą ścianką.

kuchnia dobrze ukrytaŹródła zdjęć: 1 – www.peka.pl, 2 – www.dobrzemieszkaj.pl, 3 – www.peka.pl, 4 – www.sztuka-architektury.pl

Jak widzicie pomysłów jest mnóstwo. Nie musimy decydować się na kuchnię stricte otwartą lub zamkniętą, ponieważ mamy kilka możliwości, które balansują między tymi dwoma rozwiązaniami. Urządzając swoją wymarzoną kuchnię należy dobrze się zastanowić nad oczekiwaniami i przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. To niezwykle ważne. Nie możemy również zapomnieć o zachowaniu trójkąta roboczego, ale o tym już następnym razem.

 

6 thoughts on “POMYSŁ NA WNĘTRZE – kuchnia otwarta czy zamknięta?

 1. Nie wiedziałam, że jest tyle opcji 🙂 Świetny wpis! W przyszłym roku pewnie będą mnie czekać decyzje gdzie wcisnąć kuchnię xd

  1. Polecam się na przyszłość 😉
   Możliwości jest mnóstwo, więc na pewno uda Ci się zaaranżować kuchnię tak, by spełniała Twoje oczekiwania 🙂

 2. taka całkowicie otwarta kuchnia nie za bardzo mi się podoba, mam wrażenie że jest to wtedy jedno wielkie pomieszczenie. Najlepiej prezentuje się kuchnia z „wyspą”. Zawsze w filmach bardzo mi się to podobało! Tylko wtedy trzeba mieć trochę więcej miejsca na nią 🙂

  1. Tak, wyspa jest ekstra 🙂 Niestety, zajmuje dość dużo miejsca (by była ergonomiczna, trzeba zachować odpowiednie odległości). Nie zmienia to faktu, że bardzo chciałabym kiedyś mieć kuchnię właśnie w ten sposób urządzoną 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *