MIESZKANIE POD LUPĄ – jak urządzić kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie bardzo trudne w aranżacji. Przy urządzaniu salonu, sypialni czy gabinetu mamy dużą swobodę. Kuchnia musi spełniać pewne wymogi, o których osoby spoza branży, często nie mają pojęcia. Kłopoty w jej projektowaniu biorą się ze specyfiki tego pomieszczenia. Jeśli postanowimy urządzać ją na własną rękę, warto trzymać się kilku wskazówek, które na pewno pomogą obrać właściwą drogę i uniknąć kosztownych wpadek.

Wytyczne udało mi się zebrać w dziesięciu punktach, które mam zamiar dokładniej rozwinąć w kolejnych artykułach. Dzisiejszy wpis będzie wstępem do tematu. Uwidoczni problemy, jakie spotkamy na swojej drodze, podczas aranżacji przestrzeni kuchennej.

1. Odpowiednio wcześnie zaplanuj kuchnię. 

To niesamowicie ważna kwestia, z której nie zdajemy sobie sprawy. O projekcie kuchni myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wszystkie przyłącza i przewody są już poprowadzone, a ścianki działowe postawione. To trochę za późno. Na tym etapie wielu rzeczy nie da się już przebudować albo ich zmiana jest bardzo kosztowna. Kuchnię powinniśmy planować już na etapie budowy (zanim staną ścianki działowe, zostaną pociągnięte przyłącza, a nawet zamontowane okna!).

2. Dopasuj kuchnię do własnych potrzeb. 

Kuchnia singla będzie wyglądać całkiem inaczej niż rodziny z trójką dzieci. Powinniśmy zastanowić się jakie sprzęty są nam niezbędne. Jej wielkość, ilość sprzętów i ich rozlokowanie powinno odpowiadać potrzebom użytkowników, a także metrażowi. Kuchnia musi być również dostosowana do naszego trybu życia.

3. Zapewnij dostatecznie dużo przestrzeni roboczej. 

W kuchni najważniejsza jest wygoda i komfort korzystania ze sprzętów AGD. Dostateczna ilość blatu roboczego jest niesamowicie ważna. Powinniśmy zastanowić się ile miejsca do przygotowywania posiłków potrzebujemy. Lepiej przewidzieć go za dużo (czy to w ogóle możliwe?) niż za mało. Oprócz tego blat kuchenny musi mieć odpowiednią wysokość (85cm). Jeśli jednak wszyscy w rodzinie są wysocy, warto zastanowić się nad podwyższeniem przestrzeni roboczej.

4. Nie zapominaj o trójkącie roboczym. 

Odległości między podstawowymi sprzętami nie mogą być ani za małe ani zbyt duże, bo korzystanie z kuchni będzie niekomfortowe. Odległość między lodówką a zlewem powinna wynosić od 120cm do 210cm. Podobnie wygląda rozmieszczenie zlewu i kuchenki. Pomiędzy kuchenką a lodówką natomiast, należy zachować dystans 120-270cm. Trójkąty robocze mogą przybierać różne formy, w zależności od kształtu i wielkości kuchni. Więcej na ten temat przeczytacie już niedługo.

trójkąt-roboczy

5. Zaaranżuj dużo miejsca do przechowywania. 

Talerze, szklanki, garnki, a także żywność muszą mieć swoje miejsce w szafkach kuchennych. Mamy bardzo wiele możliwości i ciekawych rozwiązań technologicznych. Spośród rynkowych ofert każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji wyboru. Decydując się na otwarte półki powinniśmy zastanowić się czy takie rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. W kuchni bardzo dobrze sprawdzają się szuflady i systemy cargo, bo ułatwiają dostęp do pożywienia i naczyń umieszczonych nawet w najdalszych ich zakamarkach.

6. Nie podążaj ślepo za trendami.

Nie możemy poddawać się presji reklam czy pracowników sklepów budowlanych i wyposażenia do domu. To nasza kuchnia i to my będziemy w niej przebywać. Powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i utrzymana w stylistyce takiej, jaka nam odpowiada. Co z tego, że modne są teraz nowoczesne kuchnie z połyskującymi frontami? Podoba Ci się styl klasyczny? Właśnie taką kuchnię powinieneś sobie zafundować.

7. Zadbaj o spójność kolorystyczno – materiałową.

Jesteśmy zachwyceni dokładnie tymi płytkami i frontami, a kolor ścian musi być taki i taki. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto zastanowić się czy wszystko będzie do siebie pasować. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, bardzo ważne jest również, by przy jej urządzaniu wziąć pod uwagę stylistykę, w jakiej utrzymany jest pokój dzienny.

8. Pamiętaj o dostatecznej ilości gniazdek elektrycznych (odpowiednio rozlokowanych). 

Lodówka, zmywarka, toster, mikser i czajnik elektryczny do prawidłowego działania potrzebują dostępu do energii elektrycznej. Warto trzymać się jednej żelaznej zasady – lepiej przewidzieć trochę więcej gniazdek niż później miałoby ich być za mało. Jeśli chcemy mieć w kuchni wyspę, nie możemy zapomnieć o doprowadzeniu do niej oświetlenia i elektryki.

9. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu.

W kuchni powinno znaleźć się kilka rodzajów oświetlenia. Należy pamiętać o świetle ogólnym, półek i dekoracyjnym. Bardzo ważne jest umiejscowienie lampek bezpośrednio nad blatem (mocowanych do górnych szafek). Oświetlają one przestrzeń pracy – blat roboczy, zlew i kuchenkę. Powinniśmy unikać mocnych świateł ogólnych, które promieniują nam zza pleców i powodują pojawienie się cienia na blacie.

oświetlenie

10. Zwracaj uwagę na jakość.

Meble kuchenne zmieniamy średnio co 15 lat, dlatego kupując szafki czy sprzęt AGD czynimy inwestycje na lata. Przy ich wyborze nie możemy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Warto wybrać solidne materiały i najlepsze rozwiązania. To ułatwi nam pracę i zaoszczędzi problemów.

Każda kuchnia jest inna i potrzebuje odpowiednich rozwiązań. To, co sprawdzi się na dużej przestrzeni, niekoniecznie będzie dobrym pomysłem w małej kuchni i odwrotnie. Urządzając to pomieszczenie powinniśmy wziąć pod uwagę podstawowe zasady ergonomii, by korzystanie ze sprzętów było łatwe i przyjemne.

Zachęcam do zapisania się do mojego NEWSLETTERA, by być zawsze na bieżąco (zerknijcie na prawą kolumnę, tuż pod moim zdjęciem). Oprócz tygodniowego podsumowania, w mailach będziecie otrzymywać prezenty-niespodzianki, których nie znajdziecie na blogu. 

4 thoughts on “MIESZKANIE POD LUPĄ – jak urządzić kuchnię?

  1. Nie miałam pojęcia o tych zasadach, aż sie nie moge doczekać urządzania swojej kuchni xd

  2. Kolejny przyjemny w odbiorze i przydatny tekst, dzięki. Przy okazji – wkradł Ci się chochlik przy trójkącie roboczym – odległości na grafice mijają się z tekstem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *