AKCJA ORGANIZACJA – organizer na dokumenty DIY

Jeśli nieposegregowane umowy i ciągle gubiące się rachunki, spędzają Ci sen z powiek, mam dla Ciebie rozwiązanie! Stworzymy dzisiaj razem organizer na dokumenty. Dzięki niemu raz na zawsze uporządkujesz swoje papiery i przy odrobinie konsekwencji, nie wrócisz do bałaganu. Teczka na dokumenty jest bardzo prosta w wykonaniu, a co najważniejsze, do jej stworzenia potrzebne będą nam rzeczy, które każdy z nas ma w swoim domu.

Zacząć trzeba oczywiście od przeglądu i segregacji rachunków, umów i świstków, które walają się we wszystkich możliwych szufladach. Należy odrzucić te, które są już nieważne lub takie, które nigdy nam się nie przydadzą. Później dzielimy je na kategorie np. praca, uczelnia, mieszkanie, wyniki badań, rachunki i…bierzemy się do pracy! 🙂

organizer na dokumenty

By wykonać organizer na dokumenty, potrzebne nam będą:

 • tektura
 • kartki z bloku technicznego
 • kolorowe kartki
 • papier do pakowania
 • washi tape
 • taśma dwustronna, nożyczki, nożyk

organizer na dokumenty

Z kartonu wycinamy prostokąt o wymiarach trochę większych niż kartka A4 (u mnie 33x24cm). Następnie, owijamy go papierem do pakowania prezentów. Wykorzystać możemy także okleinę, która świetnie się tutaj sprawdzi.

organizer na dokumenty

Na jedną ze stron naklejamy białą kartkę, by zakryć niedoskonałości.

organizer na dokumenty

Dwa kartoniki sklejamy ze sobą, za pomocą twardej kartki. Zostawiamy między nimi niewielki odstęp (ok 2-4cm, w zależności od tego, ile dokumentów chcemy włożyć do teczki). Możemy ozdobić krawędzie taśmą washi tape.

organizer na dokumenty

Kartkę z bloku technicznego składamy w harmonijkę. Musimy pamiętać o tym, by każda jej część była takiej samej szerokości.

organizer na dokumenty

Przyklejamy harmonijkę do wcześniej przygotowanej oprawy.

organizer na dokumenty

Baza naszej teczki jest już gotowa!

organizer na dokumenty

Na wcześniej przygotowane tekturki lub kartki z bloku technicznego, naklejamy wzorzysty, kolorowy papier. Najlepiej użyć w tym celu dwustronnej taśmy, by uniknąć brzydkich marszczeń.

organizer na dokumenty

Obcinamy górną krawędź na szerokość ok 1cm, zostawiając miejsce na opisanie poszczególnych przekładek.

organizer na dokumenty

Każdą z kolorowych kartek wkładamy do odpowiedniej „przegródki”, wytworzonej przez zgięcia harmonijki.

organizer na dokumenty

Organizer na dokumenty jest już prawie gotowy. Kolorystykę możemy dobrać oczywiście, według własnych upodobań. U mnie, tym razem, biały i czarny pojawiają się tylko jako akcent.

organizer na dokumenty

Teczkę najlepiej spiąć klamerką lub dużym spinaczem. Nic się wtedy z niej nie wysypie. Możemy nakleić napis „dokumenty” z przodu lub na grzbiecie, w zależności od miejsca, w którym będzie się znajdować.

15r

Dzięki przekładkom, każdy rodzaj dokumentów ma swoje miejsce. Jeśli potrzebujemy większej ilości kategorii, powinniśmy pamiętać o tym, by harmonijka miała odpowiednią ilość zgięć.

organizer na dokumenty

Na koniec wkładamy do teczki posegregowane papiery. Organizer na dokumenty możemy ustawić na półce lub włożyć do szuflady.

organizer na dokumenty

Jak organizujecie swoje dokumenty? Macie jakieś swoje ulubione i sprawdzone sposoby?

18 thoughts on “AKCJA ORGANIZACJA – organizer na dokumenty DIY

 1. No proszę, jeszcze nie zdążyłam zebrać oklein na organizer do biurka (zdołałam zgromadzić opakowania po herbatkach i jedno duże pudełko), a już widzę nowy, wspaniały przepis na piękny organizer na dokumenty. Chociaż jestem antytalenciem manualnym, pasjami oczekuję na różne DIY na Twoim blogu i będę próbowała je wcielać w czyn, a może nawet się pochwalę fotką po ich wykonaniu! 😉 Pozdrawiam.

  1. Życzę powodzenia! To naprawdę nie takie trudne jak się może wydawać na pierwszy rzut oka 😉 Koniecznie pochwal się zdjęciem jak skończysz 🙂

 2. Ja rachunki i większą część dokumentów staram się przechowywać w aplikacji Evernote.
  Wystarczy je sfotografować lub zeskanować. 🙂
  Musze jednak przyznać, że Twoja teczka wygląda obłędnie 🙂 A z perspektywy inżyniera –
  pomysł wykorzystania papierowej harmonijki w konstrukcji bardzo mnie zainspirował 🙂
  Dawid

 3. O, wow!!! Widziałam ostatnio w Tigerze podobny organizer, ale nie tak ładny! Brawo! Wybrałaś piękne papiery do obklejenia! 🙂 Próbuję stworzyć potrzebę na taki organizer, aby mieć powód, żeby go sobie zrobić 🙂 Dokumenty przetrzumuję w takich stojących, papierowych organizerach.

 4. Moje wszystkie dokumenty nie zmieściłyby się w tym organizerze, dlatego używam segregatorów również z registrami. Jednak Twój organizer idealnie nadaje się na zbieranie dokumentów jeszcze przed włożeniem ich do segregatorów (tzw. okres przestojowy), bo często walają się gdzieś na biurku albo po całym domu 🙂

  1. Przy dużej ilości dokumentów faktycznie taka teczka będzie za mała. Zawsze można stworzyć ich więcej lub tak jak mówisz – wykorzystać ją w okresie przestojowym 🙂

 5. Cudownie to wygląda! Muszę sobie taki zrobić 🙂 Przydałaby się jeszcze wersja do zabrania ze sobą, ale żeby się nie zniszczyła. Myślisz, że zalaminowanie by się sprawdziło? 🙂

  1. Jeśli potrzebujesz organizera na dokumenty do zabrania ze sobą, może po prostu wykorzystaj okleinę zamiast papieru do pakowania? Jest o wiele trwalsza i odporna na niekorzystne warunki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *