BEZPŁATNE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

Coraz częściej dostaję od Was maile i wiadomości z pytaniami o bezpłatne programy do projektowania wnętrz. Piszecie, że chcielibyście urządzić własne mieszkanie, ale nie wiecie jakim narzędziem moglibyście się wspomóc. Postanowiłam stworzyć wpis, który będzie odpowiedzią na wszystkie Wasze pytania. Architekci wnętrz korzystają z profesjonalnych programów, które dają naprawdę mnóstwo możliwości. Jeśli chcecie urządzić własną sypialnię czy łazienkę, niepotrzebne Wam są tak bardzo zaawansowane opcje. Swoją wizję możecie przenieść do trójwymiaru, dzięki darmowym programom. Zaprojektujecie w nich układ mebli oraz kolorystykę ścian i podłóg. Największą wadą tego typu narzędzi jest brak możliwości wczytania własnych modeli (poza programem Sweet Home, ale o tym później). Na szczęście baza mebli 3D w poszczególnych programach jest na tyle rozbudowana, że na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

W dzisiejszym wpisie wzięłam pod lupę cztery bezpłatne programy do projektowania wnętrz. Dają one naprawdę sporo możliwości. Chciałabym omówić ich podstawowe funkcje, interfejs oraz sposób „poruszania się”. Na potrzeby tego artykułu, stworzyłam projekty kilku pomieszczeń (trwało to dosłownie kilka minut, więc proszę nie oceniajcie walorów estetycznych). Pragnę pokazać Wam jakie efekty możecie uzyskać, naprawdę niskim nakładem pracy.

 

Dobra, to przechodzimy już do sedna. Przedstawiam Wam cztery bezpłatne programy do projektowania wnętrz,

POWER NET +

Trudność: ?

Język: polski

Dostępność: bardzo szybka instalacja

Możliwość wczytania własnych modeli 3D: nie

Program Power NET+ jest bardzo prosty w obsłudze, daje również najmniej możliwości. Posiada intuicyjny interfejs, a projektowanie w nim jest łatwe i przyjemne. Nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z tego typu programami, na pewno poradzi sobie z jego obsługą. Dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania polskiej wersji. Po otwarciu programu wyświetli nam się menu główne, które pozwala na wybór kształtu pomieszczenia, jego wymiarów oraz orientacyjnej kolorystyki ścian i podłóg.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Na górnym pasku zobaczymy ikonki, które służą do zapisu pliku lub obrazka, rysowania ścian, uzyskania pomocy itd. Znajduje się tam również narzędzie zliczające ilość mebli i materiałów. W prawym górnym rogu możemy przełączać się między widokami 2D i 3D. Po lewej stronie zobaczymy listę wszystkich dostępnych modeli, z podziałem na kategorie. Baza mebli nie jest zbyt bogata, ale wystarczająca dla tych, którym zależy na projekcie ich układu.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Prawy i lewy klawisz myszy oraz scroll odpowiedzialne są za oddalanie, przybliżanie, przesuwanie i rotację obszaru roboczego. Klikając dwukrotnie lewym klawiszem na ścianę lub podłogę, po lewej stronie wyświetli się lista kolorów, którymi możemy je pokryć. Kolor „nakładamy” na ścianę przeciągając go i upuszczając w odpowiednie miejsce.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Jeśli wybierzemy opcję „aranżacja pomieszczenia” z lewego menu, uzyskamy możliwość wstawienia okien, drzwi, schodów i oświetlenia. Najwygodniej robić to w widoku 2D. Z menu bocznego możemy również dodawać meble i dodatki. Jeśli chcemy wstawić model do projektowanego pomieszczenia, używamy metody przeciągnij+upuść.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Dopiero po uzupełnieniu rzutu meblami, drzwiami i oknami, przechodzimy do widoku 3D (prawy górny róg). Klikając dwa razy w wybrany model, możemy zmienić jego kolor lub teksturę. Meble obrócimy i przesuniemy w górę lub dół przy pomocy strzałek na klawiaturze. By usunąć któryś z modeli, należy go zaznaczyć i wcisnąć klawisz „delete”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Projekt możemy zapisać klikając opcję: „zapisz projekt na dysku”, a dowolne ujęcie, wybierając ikonkę: „zapisz widok na dysk”. Uprzednio zapisany plik otwieramy natomiast klikając: „wczytaj projekt z dysku”. Nie wiem czy tylko u mnie się tak dzieje, ale przy chęci ponownego użycia programu, muszę instalować go na nowo. Nie trwa to na szczęście jakoś bardzo długo.

Więcej praktycznych informacji znajdziecie w instrukcji programu.

ROOMSTYLER 

Trudność: ??

Język: angielski

Dostępność: online

Możliwość wczytania własnych modeli 3D: nie

Kolejny program, który chciałabym Wam zaprezentować to Roomstyler. Jest on dostępny online w języku angielskim. Nie powinniśmy się zrażać brakiem możliwości zainstalowania polskiej wersji, bo program jest dość intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wszystkie stworzone przez nas pliki i obrazki przechowywane są w chmurze, dlatego nie zaśmieca to dysku naszego komputera.

W oknie powitalnym należy wcisnąć przycisk „start from scratch”, by rozpocząć tworzenie projektu.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Na środku obszaru roboczego znajduje się kamera, natomiast w prawym górnym rogu jej podgląd. Przełączanie między widokami 2D i 3D następuje, po kliknięciu kwadraciku, który możemy zauważyć w prawym górnym rogu. Po lewej stronie umieszczone jest menu, które umożliwia rysowanie ścian, wstawianie okien i drzwi oraz wybór mebli.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest odpowiedni dobór kształtu pomieszczenia. Możemy to zrobić w menu po lewej stronie (przeciągamy wybrany kształt na obszar roboczy i upuszczamy go). Jeśli wolimy sami narysować ściany, powinniśmy skorzystać z narzędzia „draw your own walls”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Aby zmienić wymiary pokoju, wystarczy najechać kursorem na wybraną ścianę, kliknąć i przytrzymując ją, przesunąć o dowolną odległość. Wysokość i wymiary ściany możemy redukować w menu, które po kliknięciu na ścianę, pojawi się po lewej stronie obszaru roboczego.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Aby wstawić drzwi i okna, należy wybrać ikonkę znajdującą się u samej góry w bocznym menu (karta papieru z ołówkiem), po czym wejść w zakładkę „doors” lub „windows”. Następnie, złapać wybrany element i przeciągnąć w odpowiednie miejsce obszaru roboczego i upuścić. Po wstawieniu elementu, pojawi się obok niego małe menu. By zmienić kolor, wielkość i kierunek otwierania się, trzeba wcisnąć niebieskie kółeczko z literką „i”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Baza mebli znajduje się w menu po lewej stronie. Przejdziemy do niej, klikając drugą ikonkę od góry w bocznym menu (tą z domkiem). Program posiada bardzo duży wybór nowoczesnych i ładnych mebli. Są one podzielone względu na rodzaj pomieszczenia. By wstawić je do projektu, wystarczy, przeciągnąć wybrany obiekt i upuścić w obszarze roboczym. Strzałki, które się pojawiły, umożliwiają jego obrót.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Kolejna ikonka, która mieści się w lewym menu (ta z pędzlem), umożliwia wybór podłogi i koloru ścian. Nakładanie tekstury odbywa się poprzez przeciągnięcie tekstury na podłogę lub ścianę i upuszczenie (jak widzicie, ta metoda sprawdza się w wielu przypadkach).

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Po kliknięciu na kamerę, po lewej stronie wyświetli się menu, które pozwoli nią sterować.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Wybór mebli i kolorystyki jest zdecydowanie większy niż w poprzednim programie. Poza tym, obiekty o wiele lepiej się prezentują. Po wejściu w tryb 3D zaprojektowany przez nas pokój, ukaże się w całej okazałości.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Aby pobrać obraz na dysk należy wcisnąć przycisk „take a 3D photo” i się zarejestrować. Tak wygląda wizualizacja, którą otrzymamy na maila.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

AUTODESK HOMESTYLER

Trudność: ??

Język: angielski

Dostępność: online

Możliwość wczytania własnych modeli 3D: nie

Program ten jest bardzo podobny do poprzedniego. Korzystać możemy z niego online i w wersji angielskiej. Wszystkie pliki przechowywane są w chmurze.

Po włączeniu programu, pojawi się menu początkowe. Aby przejść do projektowania nowego pomieszczenia, należy wybrać opcję „create new design”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Na środku ekranu znajduje się kamera, a w prawym górnym rogu jej podgląd (podobnie jak w programie Roomstyler). Na górze i z lewej strony możemy zauważyć paski narzędzi.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Aby rozpocząć tworzenie wnętrza, z górnego menu, należy wybrać odpowiedni kształt. Możemy również samodzielnie narysować ściany. W tym celu powinniśmy kliknąć w ikonkę: „draw wall by inner line”. Ich rozmiar możemy zmieniać podobnie jak w programie Roomstyler.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Ikonka z łopatą, znajdująca się po lewej stronie, symbolizuje m.in. okna i drzwi. Po wstawieniu dowolnego elementu (klikamy na plusik, który pokaże się po najechaniu kursorem na miniaturkę okna lub drzwi, a następnie w miejsce, gdzie chcemy umieścić obiekt) i kliknięciu na niego, w dolnym pasku możemy zmienić niektóre jego wymiary.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Wybierając z bocznego menu trzecią ikonkę (z fotelem), przejdziemy do bazy mebli. Są one podzielone na pomieszczenia, a później na kategorie. Baza mebli jest bardzo rozbudowana. Znajdziemy w niej nowoczesne i stylowe modele. Aby dodać któryś z elementu do projektu, klikamy na plusik (który pojawia się po najechaniu kursorem na mebel), a później w pole robocze. Aby usunąć obiekt, należy go zaznaczyć i wcisnąć klawisz „delete” na klawiaturze.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Kolor podłogi i ścian zmienimy, wybierając ikonkę z wałkiem, która znajduje się po lewej stronie. Program automatycznie przeniesie nas do trójwymiaru. Teraz wystarczy tylko kliknąć kursorem w kształcie wałka w odpowiednie miejsce i w ten sposób nanieść materiał.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

By zapisać plik oraz wybrany kadr należy zarejestrować się na stronie. Aby wyrenderować widok, wystarczy kliknąć ikonkę z czajnikiem w górnym menu. W prawym dolnym rogu pojawi się opcja „render”. Na wygenerowanie widoku będzie trzeba poczekać około kilku minut (w zależności od rodzaju materiałów i złożoności projektu). Jeśli wystarczy nam zrzut ekranu, możemy go uzyskać od razu, wybierając ikonkę z aparatem.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Przyznam szczerze, że jestem naprawdę pod wrażeniem jakości wizualizacji. Projekt, który możecie zobaczyć poniżej powstał w wyniku narysowania ścian i wstawienia okien i mebli. Nie stosowałam żadnych innych ustawień! Jak na darmowy program, Autodesk Homestyler spisuje się całkiem nieźle.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

SWEET HOME 3D

Trudność: ????

Język: polski

Dostępność: instalacja

Możliwość wczytania własnych modeli 3D: tak

Program Sweet Home należy zainstalować na dysku komputera. Do jego użycia niezbędne jest oprogramowanie Java. Program ten poza projektowaniem wnętrz, umożliwia tworzenie modeli domów i innych budynków, dzięki bardziej zaawansowanym opcjom.

Po włączeniu programu ukaże nam się okno, takie jak na zdjęciu poniżej. Podzielone jest ono na cztery części. W prawym górnym oknie będziemy tworzyć rzut pomieszczenia, natomiast w lewym, zobaczymy listę dostępnych mebli. Prawe dolne pole to miejsce, w którym ukaże się widok 3D, a lewe pomieści zestawienie mebli użytych w projekcie.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest narysowanie podłogi, projektowanego pomieszczenia. W tym celu, z menu górnego wybieramy opcję: „plan”, a później „stwórz pokoje”. Klikając kursorem na obszarze roboczym, narysujemy kształt pomieszczenia. Aby zakończyć tworzenie podłogi, należy wcisnąć klawisz „escape” na klawiaturze.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Następnie, zabieramy się za budowanie ścian. Wybieramy przycisk „plan” z górnego menu. Pojawi się rozwijana lista, po czym wciskamy „rysuj ściany”. Budujemy je w ten sam sposób, co podłogę. Możemy również najpierw narysować ściany, a dopiero później podłogę (po narysowaniu ścian, klikamy dwukrotnie w środek pokoju, narzędziem „stwórz pokoje”)

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Aby zaznaczyć obiekt, wybieramy w tym celu czarną strzałkę z górnego menu. Po zaznaczeniu podłogi, wchodzimy w opcję „plan” w górnym menu, a następnie „modyfikuj pokoje”. Otwarte zostanie nowe okno, w którym mamy możliwość zmiany koloru podłogi lub nadania jej tekstury (możemy wybrać dostępne lub wczytać własną), a także koloru ścian czy nawet dodania listwy przypodłogowej.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Okna i drzwi możemy wstawić w bocznym menu, poprzez przeciągnięcie wybranego modelu i upuszczenie go na obszarze roboczym. Dzięki opcjom, które pojawiły się obok obiektu, jesteśmy w stanie obracać go, skalować oraz przesuwać. Jeśli chcemy usunąć wybrany model, wystarczy go zaznaczyć i wcisnąć klawisz „delete”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Klikając dwa razy w wybrany obiekt na rzucie lub w zestawieniu, pojawi się nowe okno, które umożliwia jego modyfikację. Możemy w nim zmienić wymiary modelu, wysokość położenia, kolor itd.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Meble wstawiamy podobnie jak okna i drzwi (przeciągamy i upuszczamy). Niestety, baza programu jest bardzo uboga, a meble pamiętają jeszcze minioną epokę. Na szczęście, Sweet Home umożliwia importowanie własnych modeli 3D. Możemy to zrobić, klikając zakładkę „meble” z górnego menu, a następnie „importuj meble”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Meble możemy pobierać ze specjalnie do tego przeznaczonych stron internetowych.  Moją ulubioną jest baza modeli SketchUpa (tutaj niestety sprawa się komplikuje, bo pliki zapisują się w skeczapowskim formacie, który nie nadaje się do programu Sweet Home). Polecam Wam zatem archieve3D.net (bardzo rozbudowana baza modeli) oraz polantis.com, gdzie można pobrać m.in.meble z IKEA. Iza z bloga Prosty Plan pisała kiedyś o jej 10 ulubionych stronach z darmowymi modelami. Odsyłam Was zatem do jej wpisu.

Wybrany model należy pobrać na dysk komputera (plik powinien mieć format .3ds lub .obj), a następnie wczytać do programu, poprzez opcję „importuj meble”, wspomnianą wcześniej. Kolejno, musimy przejść przez szereg opcji (tj. zmiana wielkości, koloru itp.), które umożliwią personalizację mebla.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Rozmiar i kolor sprzętów możemy modyfikować, klikając dwukrotnie w model na rzucie lub w zestawieniu.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Po wstawieniu wszystkich obiektów i nadaniu im odpowiednich kolorów, przyszła pora na dodanie oświetlenia. Możemy to zrobić w panelu bocznym, wybierając hasło „światła”. Oświetlenie nanosimy na rzut w ten sam sposób co okna, drzwi i meble.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Teraz wystarczy już tylko wyrenderować wybrane kadry naszego projektu. By to zrobić należy kliknąć w obszar z widokiem 3D prawym przyciskiem myszy i wybierać opcję: „wirtualna wizyta”, po czym ustawić odpowiedni kadr.

Aby wyrenderować przygotowany widok, należy wcisnąć ikonkę aparatu z górnego menu. Otwarte zostanie nowe okno, w którym możemy zmieniać preferencje renderu m.in. wielkość obrazka, jakość, datę i godzinę. Po ustawieniu wszystkich opcji, wybieramy przycisk „stwórz”, a gdy obrazek będzie już gotowy, „zapisz”.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

Jak widzicie program ten jest o wiele bardziej skomplikowany i posiada więcej opcji niż te poprzednie. Dużym plusem jest możliwość dodania własnych modeli 3D. Tak prezentuje się efekt końcowy.

bezpłatne programy do projektowania wnętrz

W dzisiejszym wpisie omówiłam tylko niektóre z możliwości, jakie dają bezpłatne programy do projektowania wnętrz. Jeśli zdecydujecie się na któreś narzędzie, nie bójcie się eksperymentować. Klikajcie w różne opcje, czytajcie podpisy i nie przejmujcie się tym, że coś popsujecie. Jeśli „pobawicie się” trochę programem na początku, nie musicie się martwić, że coś przekombinujecie w momencie, gdy projekt będzie prawie gotowy. Pamiętajcie, że projektowanie to dobra zabawa, ale też ciężka praca, a programy komputerowe mają nam ją trochę ułatwić. I oczywiście nie zapominajcie o zapisywaniu pliku co jakiś czas 🙂

Korzystaliście kiedyś z któregoś z tym programów? A może znacie jeszcze jakieś inne narzędzia, pozwalające w prosty sposób stworzyć projekt wnętrza?  Który najbardziej przypadł Wam do gustu?  Od jakiegoś czasu myślę o kursie, w którym omówiłabym dokładniej funkcje jednego z programów. Co o tym myślicie?

Właśnie przeczytałeś najdłuższy wpis w historii Archistacji 😛

23 thoughts on “BEZPŁATNE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

 1. dzięki! spadłaś mi z nieba z tym postem! w przyszłym roku idziemy z mężem na swoje i wieczory spędzamy już na wirtualnym urządzaniu naszych własnych czterech kątów 🙂

  1. W takim razie polecam Powet NET+. Jest naprawdę prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. Dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania polskiej wersji 🙂

 2. wszystko wydaje się być takie skomplikowane 😀 ale jeśli ktoś urządza mieszkanie czy dom, to fajnie jest mieć taki podgląd sytuacji!

  1. Dokładnie, myślę, że przeniesienie swojej wizji do trójwymiaru bardzo pomaga 🙂
   Pomyśl sobie, że powyższe programy są z serii tych „łatwych” 😀

 3. W jednym z kolejnych wpisów o bezpłatnych programach napiszę o pcon.planner. Uważam, że jest on trochę bardziej skomplikowany, od tych przywołanych powyżej, dlatego zakwalifikowałam go do bezpłatnych programów dla zaawansowanych 😉

 4. A ja chętnie poczytam też o:
  ? Sklepowe planery do projektowania
  ? Bezpłatne programy do projektowania wnętrz dla zaawansowanych
  Super artykuł 🙂

 5. Świetny wpis! Korzystałam kiedyś ze Sweet Home (bo mi go poleciłaś), ale nie wiedziałam, że można gdzieś pobrać bazę mebli 😉

  Chętnie dowiedziałabym się więcej o sklepowych planerach.

  1. Mam kilka ulubionych stron z bazami modeli 3D. Może napiszę o tym kiedyś trochę więcej. Wpis o sklepowych planerach jest w planach, więc za jakiś czas powinien się pojawić 🙂

 6. Bardzo ciekawy wpis! Proszę więcej takich. 🙂 Odnośnie bezpłatnych programów, to są naprawdę świetnym rozwiązaniem, aby rozpocząć przygodę z projektowaniem wnętrz. Ja zaczynałam od Sweet Home 3D, później PCONN.planner. Dużo się na nich nauczyłam i poznałam podstawy. Ze względu na duże ograniczenia, nie nadają się jednak do projektowania zawodowego i trzeba poszukać czegoś profesjonalnego. Ja wybrałam InteriCAD T6 i choć nie jest idealny, to jestem bardzo z niego zadowolona, zwłaszcza z jakości wizualizacji. 🙂 Gdyby ktoś miała jakieś pytania odnośnie InteriCADa, to zapraszam do kontaktu. Chętnie podzielę się spostrzeżeniami. 🙂 Dominika_28@interia.pl

 7. Ja zaczęłam od Sweet Home już kilka lat temu i za każdym razem, gdy muszę zaprojektować jakieś pomieszanie, korzystam właśne z tego programu. Oczywiście w zakresie swoich możliwości. Jednak nigdy nie wydawał mi się on zbytnio skomplikowany 😉
  Dzięki wielkie za ten wpis, teraz mam ochotę wypróbować te programy online.

 8. dziękuję! Od dawna szukałam programu który będzie prosty a jednocześnie wydajny – roomstyler – to dla mnie mega odkrycie i strzał w 10!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *