PACHNĄCA ŚWIECA DIY NA TRZY SPOSOBY

Uwielbiam wszelkie dekoracje i dodatki do domu. Uważam, że to one dopełniają wnętrze i nadają mu charakteru. Sprawiają, że nawet zwyczajna aranżacja nabiera odpowiedniego wyrazu. Świece to jedne z dekoracji, które lubię najbardziej. Są klimatyczne i pięknie wyglądają. Te pachnące mają u mnie dodatkowy plus za woń, która rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu. Sklepy z dodatkami do domu oferują ogromny wybór różnych kształtów, kolorów i zapachów. Pomimo tego, zamarzyłam sobie, że wykonam własne, takie w stu procentach hand made. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Zamówiłam potrzebne akcesoria i przystąpiłam do pracy. Chciałam, by każda moja świeca DIY była wyjątkowa. Efekty, możecie zobaczyć w dzisiejszym artykule.

Do samodzielnego wykonania świec potrzebowałam:

 • pojemników na świece (mogą być szklanki, literatki, opakowania itp.)
 • bawełnianego sznurka (który posłużył mi jako knot)
 • wosku (im mniejsze zaolejenie, tym świeca bardziej trwała) i starych świec
 • blaszek do knota
 • olejków zapachowych
 • barwników do świec (lub kredek świecowych)
 • klamerek
 • garnka i topielnika (można użyć dwóch garnków – większego i mniejszego)
 • tekturowej rolki
 • różnych dekoracji (u mnie ziarna kawy, gałązki wrzosu oraz cynamon, anyż, pomarańcza)

świeca DIY

PRZYGOTOWANIE

Bardzo ważne jest dobre przygotowanie stanowiska pracy. W czasie topienia wosku, trudno uniknąć jego dostania się na kuchenny blat, a zaschnięty, nie jest łatwy do usunięcia. W dużym garnku zagotowałam wodę. Do topielnika (można użyć w tym celu również mniejszego garnka) włożyłam wosk, kilka kropli pachnącego olejku oraz wybrany barwnik (lub kredkę świecową). Tekturową rolkę umieściłam w pojemniku, który miał nadać kształt mojej świecy. Wsypałam ziarna kawy, kwiaty,  a także suszone owoce. W środku rolki ulokowałam knot, zakończony blaszką. Następnie, zalałam woskiem zewnętrzną część. Po wystygnięciu, wyjęłam papierową rolkę, knot złapałam klamerką i położyłam na górnej części pojemnika, po czym zapełniłam go do końca. Gdy wosk zastygnął włożyłam pojemnik do gorącej wody, co pomogło mi wyjąć ukształtowaną świecę. Oczywiście, można ją również zostawić w naczyniu.

świeca DIY

ŚWIECA DIY DLA SMAKOSZA KAWY

To właśnie kawowa świeca, którą znalazłam na Pintereście, zainspirowała mnie do stworzenia własnej wersji. Długo zastanawiałam się, w jaki sposób ją wykonać. Zależało mi na tym, by ziarna nie znajdowały się w pobliżu knota. Jak pisałam wyżej wykorzystałam w tym celu tekturową rolkę, która ograniczyła rozprzestrzenianie się ziaren kawy. Do topiącego się wosku dodałam kawowy aromat (do jej stworzenia wykorzystałam białą świecę bryłową). Świeca pięknie pachnie, bo już same ziarna mają intensywną woń. To doskonały pomysł na prezent dla prawdziwego kawosza.

świeca DIY

ŚWIECA DIY W PROWANSALSKIM KLIMACIE

Druga świeca, przywołuje mi na myśl piękną Prowansję. Do jej stworzenia użyłam olejku lawendowego, niewielkiej ilości fioletowego barwnika oraz gałązki (nie miałam pod ręką lawendy, więc wykorzystałam kwiat wrzosu). Świeca ma delikatny kolor i kwiatowy zapach.

świeca DIY

ŚWIECA DIY PACHNĄCA ŚWIĘTAMI

Uwielbiam zapach cynamonu, anyżu i suszonej pomarańczy. Bardziej niż jakikolwiek inny, kojarzy mi się ze świętami. Trzecia świeca, którą stworzyłam łączy te trzy zapachy, dzięki czemu jest bardzo aromatyczna. Kawałki suszonej pomarańczy, anyżu i cynamonu, olejek pomarańczowy i trochę żółtego barwnika – tego wszystkiego użyłam do jej wykonania . Taka świeca na świąteczny stół będzie jak znalazł.

świeca DIY

Lubicie dekorować mieszkanie świecami? Wykonywaliście je kiedyś samodzielnie? Która świeca DIY najbardziej przypadła Wam do gustu?

10 thoughts on “PACHNĄCA ŚWIECA DIY NA TRZY SPOSOBY

 1. mam pytanie, skąd pojemniki które nadają świecą kształt? zależy mi zeby kupic takie ktore posłużą mi wielkokrotnie. z góry dziękuję za pomoc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *