JAK ZORGANIZOWAĆ SIĘ W DOMU?

Organizacja to temat bardzo rozległy. Dotyka wielu aspektów naszego życia. „Na czasie” jest teraz planowanie dni, tygodni i miesięcy oraz czynienie sobie postanowień na przyszłość. Uważam, że pomaga to lepiej wypełniać powierzone nam zadania i ułatwia produktywną pracę. Nie tylko czas możemy zorganizować. Bardzo ważna jest również organizacja w domu, czyli odpowiednie przystosowanie naszej przestrzeni do życia. Każdy z Was, chyba zgodzi się ze mną, że w uporządkowanym miejscu żyje się lepiej, przyjemniej i wygodniej. Nie denerwują nas rozrzucone ubrania, torby ustawione na środku pokoju i zabawki, położone gdzie popadnie. W zorganizowanym mieszkaniu panuje harmonia i ład. Niestety, urządzenie takiej funkcjonalnej przestrzeni, to nie lada wyzwanie. To zadanie, bardzo często okazuje się być trudniejsze niż myślimy. Żyjemy w ciągłym biegu i ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę po powrocie z pracy, są generalne porządki. A co gdyby tak ułatwić sobie życie i zapobiec tworzeniu bałaganu? Czy to w ogóle możliwe?

organizacja w domu

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest poznanie przyczyn tworzenia bałaganu. Spróbujemy odpowiedzieć sobie zatem na pytanie: jakie problemy związane z organizacją spotykamy na swojej drodze?

ZBYT DUŻA ILOŚĆ RZECZY

Często w naszych mieszkaniach, mamy po prostu za dużo przedmiotów! Im jest ich więcej, tym trudniej nad nimi zapanować i je zorganizować.

RZECZY NIE MAJĄ SWOJEGO MIEJSCA

Sprawia to, że bałagan tworzy się sam. Mając w rękach rzecz, która nie ma wyznaczonego miejsca, kładziemy ją po prostu gdzie popadnie.

NIE ZNAMY SWOICH NAWYKÓW I NIE ZASTANAWIAMY SIĘ NAD TYM, JAK ŻYJEMY

Obserwowanie siebie i tego, co robimy po powrocie do domu, rano i przed snem, jest kluczowe. Powinniśmy poznać schemat działania domu i w oparciu o to, zająć się segregacją rzeczy. Brak znajomości nawyków i stylu życia rodziny, bardzo często skutkuje nielogiczną organizacją przedmiotów.

NIE WYROBILIŚMY W SOBIE NAWYKU ODKŁADANIA RZECZY NA MIEJSCE

Najczęściej bierze się to z tego, że odkładanie przedmiotów nie jest intuicyjne. Wygodniej jest położyć coś na podłodze niż odnieść do szafki, bo ta znajduje się za daleko lub nie ma w niej miejsca.

BRAK PODZIAŁU NA RZECZY CODZIENNEGO UŻYTKU I TAKIE SEZONOWE

Latem, sięgając do szafy, nie wybierzemy ciepłego płaszcza, więc po co ma on zajmować miejsce? Sezonowe ubrania i rzadko potrzebne rzeczy, warto umieścić na trudniej dostępnych półkach, by w zasięgu wzroku pozostały tylko te, które używamy na co dzień.

NIE MAMY POJĘCIA O ZASADACH ERGONOMII

Bez nich trudno jest urządzić funkcjonalne mieszkanie. Co nam przyjdzie ze zbyt płytkiej szafy lub szafki, której nie da się do końca otworzyć, bo przeszkadza w tym inny sprzęt?

TŁUMACZYMY SIĘ BRAKIEM MIEJSCA

Czy niewielkie mieszkanie uniemożliwia dobrą organizację? Oczywiście, że nie! Wiadomo, że jego właściciel ma utrudnione zadanie, ale wszystko jest do zrobienia. Na mikro przestrzeniach należy maksymalnie wykorzystać wszelkie kąty i wnęki. Schowki, pawlacze i zabudowa do sufitu to tylko niektóre z pomysłów, które można wykorzystać.

NIE MAMY SPRZYMIERZEŃCÓW

Co z tego, że odkładamy rzeczy na miejsce, jeśli nasi bliscy tego nie robią. Nie mamy przecież ochoty, chodzić za nimi krok w krok i sprzątać rozrzuconych przedmiotów.

organizacja w domu

Zastanówmy się teraz nad tym, w jakich miejscach w domu najczęściej przechowujemy. Właśnie w nich, powinniśmy zadbać o jak najlepszą organizację.

GARDEROBA – część osób może pozwolić sobie na przechowywanie ubrań w osobnym pomieszczeniu. By nie stała się ona domowym składzikiem i źródłem bałaganu, musi być odpowiednio zaprojektowana. Powinna mieć dostateczną ilość półek, szuflad i wieszaków. Nie możemy zapomnieć o podziale na funkcje i rodzaj przedmiotów.

SZAFA W PRZEDPOKOJU LUB W SYPIALNI – w większości mieszkań to właśnie w niej przechowujemy ubrania, dodatki i podstawowe sprzęty. Bardzo często pełni ona rolę garderoby, ale musi też pomieścić domowe niezbędniki.

POKÓJ DZIECIĘCY – uporządkowanie dziecięcej przestrzeni to prawdziwe wyzwanie! W pokoju naszych pociech jest bardzo dużo pluszaków, gier, klocków i innych zabawek. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.

SPIŻARNIA I SZAFKI KUCHENNE – to właśnie tam przechowujemy produkty spożywcze i kuchenne akcesoria. Odsyłam Was do artykułu, w którym opisałam organizację w kuchni.

organizacja w domu

W naszych domach jest naprawdę sporo rzeczy! Pomagają nam one w codziennym życiu i umożliwiają wykonanie podstawowych czynności. Niektórzy mają więcej tego, inni tamtego. Wszystko zależy od etapu życiowego, na którym jesteśmy, od zainteresowań i stylu życia. Są jednak takie przedmioty, których z reguły mamy dużo. Zastanawialiście się kiedyś nad tym jakiego rodzaju są to rzeczy?

UBRANIA I BUTY – chyba każdy przyzna mi rację, że to właśnie ubrań i butów  jest w naszych mieszkaniach najwięcej. Dużym plusem jest to, że odpowiednio zaprojektowana szafa pomieści wszystkie elementy naszej garderoby. Jeśli chcecie mogę napisać dla Was artykuł na temat tego, jak najlepiej zaprojektować swoją szafę, by była funkcjonalna, a jej użytkowanie komfortowe.

DODATKI I BIŻUTERIA – apaszki, szale, krawaty, kolczyki i naszyjniki – na to wszystko musi znaleźć się miejsce w naszym mieszkaniu. Warto je posegregować, by sięganie po nie było łatwe i przyjemne.

SPRZĘTY DOMOWE – najczęściej każdy z nich ma inny kształt i wielkość, co znacznie utrudnia ich organizację. Odkurzacz, deska do pracowania, mop, żelazko itd. to nieodłączne elementy każdego gospodarstwa domowego. Można umieścić je np. w zabudowie w przedpokoju lub w specjalnie do tego przeznaczonej szafie.

ZABAWKI – obecnie, dzieci mają naprawdę sporo zabawek. Warto umożliwić naszym pociechom samodzielne ich sprzątnięcie. Pudła, kosze i regały, ustawione w dziecięcym zasięgu, znacznie ułatwią im zadanie, a nam zaoszczędzą pracy i nerwów.

POŚCIEL, RĘCZNIKI, DODATKOWA POŚCIEL CZYLI AKCESORIA POMOCNICZE – wbrew pozorom, takich pomocniczych i zapasowych przedmiotów mamy w swoim domu mnóstwo. Należy oddzielić je od rzeczy, które używamy i wyjmujemy na co dzień.

RZECZY ZWIĄZANE Z HOBBY – u mnie jest to całe mnóstwo artykułów kreatywnych. W ich uporządkowaniu idealnie sprawdzają się pudełka z przegródkami i takie po butach.

organizacja w domu

Już wiemy, w jakich miejscach w domu najczęściej przechowujemy, a także których rzeczy mamy najwięcej. Zdajemy sobie również sprawę z tego, czemu tworzy się bałagan. Poznajcie zatem cztery moje najważniejsze zasady organizacji w domu. Są one uniwersalne i zawsze aktualne.

SELEKCJA RZECZY

Nawet największe i najlepiej zaprojektowane schowki i szafy nie pomogą, jeżeli rzeczy będzie po prostu za dużo. Nad zbyt wieloma przedmiotami bardzo trudno jest zapanować i uporządkować je. Pierwszym krokiem, który powinniśmy postawić na drodze do lepiej zorganizowanego mieszkania, jest selekcja posiadanych rzeczy. Musimy pozbyć się tych nieużywanych, zepsutych i nikomu niepotrzebnych. Modna jest teraz idea minimalizmu. Uważam, że jej nieprzesadzona wersja jest bardzo dobrym pomysłem. Wbrew pozorom nie potrzebujemy wielu rzeczy, by normalnie egzystować. Oczywiście, każdy z nas ma jakieś hobby, na które z reguły przeznaczamy sporą powierzchnię naszego mieszkania. Ja sama mam wiele dodatków, dekoracji i materiałów do DIY. Używam je niemal codziennie, więc nie mam zamiaru ich wyrzucać. Rezygnuję natomiast z dużej ilości biżuterii, dziecięcych zabawek i dodatkowych sprzętów domowych, bo na obecnym etapie życia są mi one po prostu niepotrzebne.

INTUICYJNE ODKŁADANIE PRZEDMIOTÓW

Przestrzeń należy zorganizować tak, by odkładanie przedmiotów było intuicyjne. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, na które bez zastanowienia odłożymy przedmiot, który akurat trzymamy w rękach. Powinniśmy zatem poznać schemat funkcjonowania naszej rodziny i zadać sobie następujące pytania: co robimy tuż przed wyjściem z domu? Jakich przedmiotów potrzebujemy? Gdzie udajemy się z siatkami pełnymi zakupów? Czy mamy w domu miejsce na wszystkie rodzaje przedmiotów? itd.  Bardzo ważne jest również dostosowanie pomieszczenia do zadań, które będziemy w nim wykonywać (czyli tematyczne uporządkowanie rzeczy). Np. kąpiel zażywamy w łazience, dlatego powinno znaleźć się tam miejsce na wszystko to, co będzie nam potrzebne podczas wieczornej toalety.

KORZYSTANIE Z ORGANIZERÓW

Podobnie jak w przypadku organizacji czasu, w porządkowaniu przestrzeni powinniśmy wspomagać się odpowiednimi narzędziami. Szafy, szafki, regały, pudła z przegródkami, skrzynie i koszyki, znacznie ułatwiają organizację i utrzymanie porządku. Są one niezbędne w każdym domu. Bardzo duży wybór akcesoriów do przechowywania znajdziemy np. w IKEA. Pudła z przegródkami możemy także wykonać samodzielnie.

WYROBIENIE NAWYKU ODKŁADANIA RZECZY NA MIEJSCE

Gdy dobrze zaprojektujemy schowki, skrytki i półki, wyrobienie w sobie nawyku odkładania, będzie dużo łatwiejsze. Szafka, do której powinniśmy włożyć dany przedmiot będzie po prostu pod ręką. Logiczna i dobrze zorganizowana przestrzeń na pewno ułatwi zadanie wszystkim członkom rodziny. W ten sposób pozbędziemy się także „miejsc zapalnych”, czyli takich, na które odkładamy rzeczy, z którymi nie wiemy co zrobić. Jestem pewna, że w każdym domu jest przynajmniej jedna taka półka (może być blat, szuflada itd.), gdzie lądują rzeczy różnego kalibru. Żegnajcie rzeczy „bez kategorii”!

organizacja w domu1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

Macie jeszcze jakieś rady, dzięki którym organizacja w domu będzie prosta, łatwa i przyjemna? To jak podejmujecie jesienne wyzwanie uporządkowania swoich czterech kątów?

5 thoughts on “JAK ZORGANIZOWAĆ SIĘ W DOMU?

  1. Wyczerpałaś temat, nie ma co! 🙂 Bardzo fajny wpis!
    „Miejsce na wszystko i wszytko na swoim miejscu” – takie streszczenie, Twojego posta kiedyś przeczytałem w jakiejś książce. Porządek jest tam gdzie albo nie wiemy gdzie powinnismy rzecz odłożyć (bo np. nie mieści się już w szafie) albo jej tam zwyczajnie z lenistwa nie odłożyliśmy 🙂
    Dawid

    1. Dziękuję 🙂
      Nie, pochodzę z Rybnika. Na mojej uczelni był zorganizowany konkurs na zagospodarowanie parku w Łaziskach, stąd ten projekt w portfolio 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *