10 PODSTAWOWYCH ZASAD FUNKCJONALNYCH W MIESZKANIU

Każde mieszkanie jest inne. Usytuowanie, wielkość, rozkład pomieszczeń i fakt, że użytkują je różne osoby, sprawia, że nie znajdziemy dwóch takich samych przestrzeni. Z tego właśnie względu, nie ma jednej idealnej recepty na urządzenie wnętrza doskonałego. Nie można jednoznacznie określić, że np. łazienka musi być na prawo od wejścia, sypialnia na lewo, a kuchnia otwarta na salon i absolutnie nie na wejściu. Pomimo tego, istnieją jednak ogólne zasady, które pozwalają urządzić funkcjonalne mieszkanie. Są one uniwersalne i dotyczą każdego, nawet najmniejszego lokum. Postanowiłam zebrać dziesięć najważniejszych według mnie kwestii, które pozwalają na wygodniejsze życie i umożliwiają lepszą funkcjonalność przestrzeni mieszkalnej.

1. LOGICZNY ROZKŁAD POMIESZCZEŃ

Logiczny rozkład pomieszczeń jest jednym z ważniejszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, urządzając funkcjonalne wnętrze. Niestety, bardzo często jest to od nas niezależne. Mieszkanie, nabywamy w stanie, w którym narzucone jest już rozmieszczenie pokoi, poprowadzone są też przyłącza, których wymiana jest dość problematyczna i kosztowna. Z reguły, ingerować w układ, możemy jedynie poprzez wyburzenie lub przestawienie ścianki działowej. Czasem decydujemy się również na przeniesienie kuchni do salonu, zyskując w ten sposób dodatkowy pokój (np. dziecięcy). Nie możemy zapominać jednak o logice rozkładu, użyteczności (do łazienki nie powinno wchodzić się przez kuchnię, a do salonu przez sypialnię…) i konieczności doprowadzenia przyłączy do nowej kuchni czy łazienki.

2. PODZIAŁ NA STREFY FUNKCJONALNE

Bardzo ważny jest podział przestrzeni na strefy funkcjonalne, których w mieszkaniu mamy klika. Pierwszą z nich jest strefa wejściowa, czyli korytarz, wiatrołap czy przedsionek, drugą – strefa dzienna, na którą składa się salon i kuchnia, a trzecią – prywatna, czyli sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet i łazienka. Jeśli każda z wymienionych pozycji mieści się w innym pomieszczeniu, samo to stanowi już dobre wydzielenie stref (przy projekcie domu, warto dodatkowo zadbać o to, by pokoje z danej strefy znajdowały się blisko siebie). Często jednak, jeden pokój musi spełniać kilka funkcji. Jeśli zatem w sypialni mieści się gabinet, granica między tymi dwoma przestrzeniami, powinna być widoczna (w tej części stoi biurko, które kojarzy się z pracą, a w tamtej łóżko, czyli strefa relaksu). W kawalerce, także należy zadbać o podział na strefy. Warto wyznaczyć choć minimalne granice między poszczególnymi częściami pomieszczenia, tworząc kącik dzienno-sypialny (najczęściej takie 2 w 1), mini gabinet (najlepiej we wnęce lub gdzieś w kącie) oraz kącik jadalniany (w kuchni lub w bliskim położeniu). Podział na strefy jest bardzo pomocny w uporządkowaniu i logicznym rozkładzie rzeczy (sprzętów, ubrań i akcesoriów domowych).

3. DOBRA KOMUNIKACJA

Skomunikowanie każdego z pomieszczeń powinno być możliwie najprostsze. Jak wspominałam w pierwszym punkcie, często nie mamy na to wpływu (wyjątkiem jest budowa domu od podstaw). Komunikację ułatwia nie tylko odpowiedni rozkład pomieszczeń, ale także szerokość przejść, ustawienie mebli i sprzętów. Minimalna szerokość przejścia powinna wynosić 1,2m (przy możliwości ograniczenia jej do 0,9m na 1,5m długości). To oczywiście tylko teoria, ale czasem warto wziąć ją pod uwagę, urządzając mieszkanie. Przy wąskim korytarzu, lepiej wstawić płytszą szafę, która umożliwi w miarę swobodny ruch, niż głęboką, która go „zatamuje”. Meble i sprzęty nie powinny zagracać przejścia i zbytnio go zawężać. Ważna jest również odpowiednia komunikacja w kuchni, czyli szerokość między blatami roboczymi (min 120cm), co umożliwia swobodne poruszanie się.

4. ERGONOMIA PRZEDE WSZYSTKIM

Łóżko nie może być zbyt krótkie, a kanapa zbyt płytka. Szafa na ubrania powinna mieć głębokość przynajmniej 60cm. Ważna jest także odpowiednia głębokość, szerokość i wysokość blatu kuchennego oraz zachowanie trójkąta roboczego. W łazience należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość stref komfortu przed sprzętami i dostosowanie ich do wieku i stanu zdrowia użytkowników. I tak dalej, i tak dalej 😉

5. SERCE DOMU – MIEJSCE SPOTKAŃ WSZYSTKICH DOMOWNIKÓW

W każdym mieszkaniu powinno być miejsce, w którym mogą się zebrać wszyscy domownicy. Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Śmiem twierdzić, że to jednak salon z kanapą najczęściej pełni tę funkcję. Czasem jest to duży stół kuchenny, przy którym zmieści się cała rodzina. Możemy tam zaprosić gości i spotkać się w większym gronie znajomych. Przestrzeń wspólna jest równie ważne jak ta prywatna (warto zadbać również o to, by każdy domownik miał swój własny kąt).

funkcjonalne mieszkanie

6. DOSTĘP DO WSZYSTKICH SZAFEK I SZUFLAD

Do wszystkich szafek w domu powinniśmy mieć bezpośredni dostęp. Nie mogą być one zastawione sprzętami i meblami i otwierać się tylko do połowy. Dobrze, jeśli mamy możliwość wyjęcia rzeczy z najgłębszych ich części. Szuflady powinny wysuwać się do końca. Nie mogą także obijać innych mebli.

7. NIEZASTAWIONE GRZEJNIKI

Powinniśmy zadbać o to, by grzejniki nie były zastawione wielkogabarytowymi meblami. Oczywiście, czasem nie ma innej możliwości i ustawienie kanapy pod kaloryferem jest jedynym, słusznym wyjściem (w takim przypadku, maksymalnie ją odsuńmy) Zasłaniając grzejniki, blokujemy dopływ ciepła, które „kotłuje” się za kanapą, łóżkiem czy innym meblem. Nie dość, że jest to mało funkcjonalne rozwiązanie, to jeszcze bardzo nieergonomiczne.

8. DUŻA ILOŚĆ ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA

Światło to nieodłączny element każdej przestrzeni. Oczywiste jest to, że wieszamy lampę w każdym z pomieszczeń. Oprócz tego powinniśmy pomyśleć o oświetleniu nastrojowym, a także pomocniczym np. nad blatem w kuchni, przy lustrze w łazience czy nawet w szafie. Należy też zwrócić uwagę na logiczny rozkład włączników i kontaktów. W niedługim czasie mam zamiar napisać osobny artykuł, w którym poruszę kwestię oświetlenia, dlatego nie będę się dłużej rozpisywać na ten temat.

9. ŁATWY DOSTĘP DO WSZYSTKICH NIEZBĘDNYCH SPRZĘTÓW

Odkurzacz, deska do prasowania i mikser powinny być dostępne „od ręki”. To podstawowe sprzęty, dlatego nie możemy chować ich w najgłębszych zakamarkach szafy. Używamy ich codziennie, dlatego powinniśmy mieć do nich łatwy dostęp. Mało funkcjonalne jest chowanie odkurzacza za stertą ubrań i wyjmowanie wszystkiego co 3 dni, prawda?

10. DOBRA ORGANIZACJA

Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów jest kluczową kwestią w dobrze funkcjonującym domu. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce, które zależy od jej przeznaczenia oraz częstotliwości użytkowania. Temat organizacji w mieszkaniu, poruszałam już w jednym z poprzednich artykułów. TUTAJ znajdziecie sporo informacji na ten temat.

funkcjonalne mieszkanie

Oprócz powyższych punktów, uniwersalnych w każdym przypadku, mieszkanie powinno być przede wszystkim dostosowane do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Prawdziwą umiejętnością jest połączenie tych dwóch kwestii, dzięki czemu mieszkanie będzie w pełni funkcjonalne i wygodne.

Warto wziąć pod uwagę powyższe zasady, urządzając swoją przestrzeń do życia. Co dla Was znaczy stwierdzenie „funkcjonalne mieszkanie”?

8 thoughts on “10 PODSTAWOWYCH ZASAD FUNKCJONALNYCH W MIESZKANIU

 1. Przy zakupie mieszkania z pewnością wezmę sobie Twoje rady do serca! 🙂
  Co do rozkładu pomieszczeń – warto przed zakupem zwrócić uwagę również na szerokość przejść np. w przedpokoju. Zbyt wąskie mogą sprawiać kłopoty podczas wnoszenia mebli lub innych sprzętów… a bez tego trudno ładnie urządzić mieszkanie 🙂
  Dawid

  1. Tak, wąskie przejścia mogą naprawdę pokrzyżować nam plany. Mam znajomych, którzy kupili swój wymarzony narożnik, ale niestety musieli go oddać z powrotem do sklepu, bo okazało się, że nie zmieścił się w przejściu. Warto zwracać uwagę na takie detale, bo możemy wprowadzić sporo zamieszania, z takich, na pozór błahych, powodów 😉

 2. punkt 9 taki prawdziwy! 😀 zawsze mnie coś bierze jak muszę jakiś sprzęt wyciągać często, a jest w takim miejscu, że to nie lada wyzwanie, ale stoi tam, bo nie mam miejsca na niego nigdzie indziej 🙂

 3. Po 9 latach wynajmowania mieszkania mogłabym napisać artykuł o NIEfuncjonalnych rozwiązaniach w mieszkaniach, więc dobrze było przeczytać coś o tym, jak to powinno być zorganizowane 🙂
  Dla mnie bardzo ważny jest ten podział na strefy. Niesamowicie podwyższył nam się komfort życia, gdy udało nam się zmienić kawalerkę na mieszkanko z oddzielną sypialnią. Oddzielenie miejsca, w którym się wypoczywa od reszty, w której się gotuje, pracuje, ćwiczy, szykuje do pracy itd., okazało się niezwykle dobrym rozwiązaniem 🙂
  Poza tym niezwykle ważny jest dostęp do szafek i sprzętów.
  Ciekawy wpis. Pozdrawiam, Ania

  1. Nie wiem jakim cudem przegapiłam Twój komentarz. Staram się odpowiadać na nie raczej regularnie. Zgadzam się z Tobą w 100%. Oddzielne miejsce do odpoczynku to naprawdę podstawa, nie tyle jeśli chodzi o układ funkcjonalny, ale przede wszystkim komfort psychiczny i spokojny sen. Jeśli tylko jest taka możliwość to warto wziąć pod uwagę wydzielenie sypialni (czy to osobny pokój czy też oddzielenie od pokoju dziennego przy pomocy baldachimu) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *