OŚWIETLENIE WE WNĘTRZU

Czy potrafilibyście sobie wyobrazić jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie było światła?(pomijając fakt, że w ogóle nie mogłoby ono istnieć). Jestem pewna, że ogarnąłby nas smutek i dopadła depresja, bo wokół byłoby ponuro i ciemno . W lecie i w czasie ciepłych miesięcy, przez większą część doby, wystarcza nam światło słoneczne. Zimą jednak, wracając do domu po pracy, jesteśmy zdani wyłącznie na oświetlenie sztuczne. Artykuł, który właśnie czytacie jest poświęcony temu zagadnieniu. Dowiecie się z niego, co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia, a także co zrobić, by jego rozplanowanie było użyteczne, funkcjonalne i logiczne. Światło pełni w naszym życiu bardzo ważną rolę, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi.

PO CO JEST NAM ŚWIATŁO?

To pytanie może trochę banalne, ale trudno jest na nie od razu odpowiedzieć, prawda? Światło jest nam potrzebne przede wszystkim do życia. Daje energię i umożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Od prawidłowego oświetlenia zależy nie tylko zdolność do pracy i efektywnego wypoczynku, ale również nasz nastrój. Odpowiada za dobre samopoczucie, więc warto dobrze przemyśleć jego rozplanowanie. Światło może także eksponować odpowiednie strefy i doświetlać ciemne zakątki (wbrew pozorom, mamy ich w domu naprawdę sporo). Kreuje przestrzeń i wydobywa walory wnętrza, a także nadaje mu indywidualnego charakteru. Bardzo często pomaga również ożywić kolory oraz optycznie powiększyć pomieszczenie.

CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ PRZY PROJEKTOWANIU OŚWIETLENIA?

W każdym pokoju powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Ich ilość zależy przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia oraz jego usytuowania. Wiadomo, że w kuchni potrzebujemy więcej punktów świetlnych niż np. w spiżarni czy pralni. Pod uwagę należy wziąć także tryb życia domowników, ich osobiste preferencje i wymagania. Inaczej będzie wyglądało oświetlenie w domu pary, która uwielbia spotykać się ze znajomymi, a większość wieczorów spędza urządzając seanse filmowe, a inaczej singla, uwielbiającego nocne siedzenie przy komputerze i majsterkowanie. Warto także zwrócić uwagę na intuicyjne rozmieszczenie włączników światła, by ich używanie było intuicyjne i bezproblemowe. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie przycisku, przy drzwiach wejściowych, przy pomocy którego wyłączymy światło we wszystkich pokojach.

oświetlenie we wnętrzu1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

ODCIEŃ I MOC ŚWIATŁA

Każde światło ma swój odcień, a także moc. To sprawa mocno indywidualna, jakie oświetlenie wybierzemy. Z reguły, dobrze sprawdza się takie o ciepłym, naturalnym odcieniu (zbliżone do słonecznego). Najlepiej wtedy funkcjonujemy, nie wpływa ono negatywnie na nasze samopoczucie. Takie światło dają zarówno lampy halogenowe, jak i niektóre świetlówki i lampy LED (do niedawna to tylko lampy halogenowe były kojarzone z naturalnym światłem). Moc światła natomiast, zależy od czynności, jaką będziemy przy nim wykonywać. Do czytania i pracy przy biurku potrzebujemy mocnego oświetlenia, natomiast do oglądania telewizji wystarczy słabe, rozproszone światło.

JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE?

Na początek należy wiedzieć, że rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje oświetlenia. Każde z nich spełnia inną funkcję. Bardzo ważne jest, by wszystkie trzy, dobrze ze sobą współgrały i płynnie przechodziły jedno w drugie. Delikatna granica z jasności do ciemności, chroni nasze oczy, a także pozwala lepiej funkcjonować.

Na potrzeby tego artykułu przygotowałam schematyczny rysunek pomieszczenia, w którym znajduje się spora ilość lamp. Dzięki niemu łatwiej będzie Wam zauważyć poszczególne rodzaje oświetlenia.

oświetlenie we wnętrzu

W każdym domu powinny znaleźć się trzy rodzaje światła, z których każde ma spełniać inne zadanie:

OŚWIETLENIE FUNKCJONALNE – daje skoncentrowane światło w miejscu, gdzie wykonujemy daną czynność. To od niego powinniśmy zacząć projektowanie oświetlenia w każdym z pomieszczeń. Warto zastanowić się najpierw jaką funkcję spełnia konkretna przestrzeń i do czego jest przeznaczona. Lampy powinny nam ułatwiać pracę i umożliwiać jej wykonywanie, o każdej porze dnia. Tego rodzaju oświetlenia jest w domu najwięcej.

oświetlenie we wnętrzu

Poniżej znajdziecie kilka przykładów oświetlenia funkcjonalnego:

Oświetlenie biurka – często pracujemy przy nim wieczorami, gdy jest już ciemno. Dlatego doświetlenie stanowiska pracy jest niezbędne. Bardzo ważne jest, by nie korzystać z komputera w zupełnej ciemności, źle wpływa to bowiem na nasz wzrok. W pracy najlepiej sprawdza się mocne oświetlenie, które pada z boku (ustawmy je po lewej stronie dla prawo- i po prawej dla leworęcznych).

Oświetlenie nad blatem w kuchni – pod szafkami warto zainstalować jarzeniówki lub reflektory. Umożliwią nam one komfortowe przygotowywanie posiłków. Jedno główne źródło światła w kuchni na pewno nie wystarczy. Nie dość, że znajduje się w dużej odległości od blatu, to najczęściej zasłaniamy je sobie własnym ciałem.

Lampki do czytania w łóżku – czyli reflektorki i kinkiety, mocowane na wezgłowiu lub ścianie za łóżkiem. Pozwalają na czytanie w łóżku, a także robienie na drutach czy szydełkowanie.

Oświetlenie nad stołem jadalnianym – towarzyszy nam przy spożywaniu posiłków. Pomaga dojrzeć to, co mamy na talerzu 😉 Warto, by było jak najbardziej naturalne, by jedzenie dobrze się w nim prezentowało i wyglądało apetycznie. Ważne jest także jego zawieszenie na odpowiedniej wysokości.

W łazience przy lustrze – pomimo tego, że kobiety i tak najchętniej robią sobie makijaż przy świetle dziennym, w łazience przy lustrze powinny pojawić się kinkiety. Światło, które dają musi oświetlać twarz, ale nie może razić w oczy.

Listwa „ewakuacyjna”  czyli pas świetlny, poprowadzony przy ścianie, umieszczony na drodze np. do łazienki. Nie oślepia tak jak światło górne, a bezpiecznie pozwala dojść do celu.

OŚWIETLENIE NASTROJOWE – tworzy przyjemną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi i spotkaniom towarzyskim. Pojawia się najczęściej w postaci lamp stołowych oraz stojących, ale również jako oświetlenie dzieł sztuki (wydobywa obraz na pierwszy plan). Ważne jest, by nie oślepiało, a jedynie tworzyło przyjemny nastrój (uzyskamy to poprzez zastosowanie lampy ze światłem rozproszonym). Bardzo często oświetlenie nastrojowe stosujemy także przy łóżku, na szafkach nocnych.

oświetlenie we wnętrzu

OŚWIETLENIE OGÓLNE  oświetla całe pomieszczenie i pomaga np. w sprzątaniu. W tym celu najczęściej używa się lampy sufitowej, zawieszonej w centralnej części pomieszczenia.

oświetlenie we wnętrzu

Odpowiedni dobór i ilość punktów świetlnych w mieszkaniu umożliwi dobre funkcjonowanie. Ważne, by wziąć pod uwagę każde, z trzech podstawowych rodzajów oświetlenia.

Jak dużą wagę przywiązujecie do oświetlenia w domu? Czy są rozwiązania, które szczególnie się u Was sprawdzają? A może takie, na które zdecydowalibyście się, gdyby było to możliwe?

2 thoughts on “OŚWIETLENIE WE WNĘTRZU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *