CZARNO NA BIAŁYM, CZYLI 10 MOICH ULUBIONYCH POŁĄCZEŃ KOLORYSTYCZNYCH

Kolory towarzyszą nam od zawsze. Już w dzieciństwie w „Złotych Myślach” musiało znaleźć się pytanie o naszą ulubioną barwę. Wpisywaliśmy wtedy słowo „niebieski” obok „Leonadro DiCaprio” oraz „Ich Troje” (pojawienie się koloru w tak zacnym towarzystwie, musiało coś znaczyć). Kolory niewątpliwie wpływają na nasze samopoczucie, pobudzają do działania lub odprężają. W spójnym wnętrzu czujemy się dobrze i chętnie w nim przebywamy. Bez zastanowienia mogę stwierdzić, że barwy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jak je dobierać i na co zwracać uwagę? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Żeby nie było zbyt teoretycznie (powiedzmy sobie szczerze, kto z nas lubi uczyć się regułek?), na końcu wpisu znajdziecie dziesięć moich ulubionych połączeń kolorystycznych, które możecie zastosować u siebie. To jak zaczynamy?

JAKIE WYRÓŻNIAMY KOLORY?

Każdy z nas jest inny, lubimy różne rzeczy, dlatego też nie ma jednej recepty na kolorystykę idealną. Jedni wolą stonowane wnętrza, inni uwielbiają bawić się kolorem i otaczać wielobarwnymi przedmiotami. Są jednak podstawowe zasady, którymi należy się kierować, dobierając kolorystykę wnętrza. Poniżej znajdziecie koło podzielone na dwanaście głównych części. Zwiera ono kolory, które nazywamy chromatycznymi. Każdy z dwunastu wiodących barw, posiada swoje nasycenie, które można dopasować do własnych preferencji.

kolory we wnetrzu

Podstawowymi kolorami na kole barw jest czerwony, niebieski i żółty. Z nich możemy otrzymać wszystkie inne kolory, mieszając je w odpowiednich proporcjach.

Pomiędzy nimi, znajdują się kolory drugorzędowe, czyli takie, które powstają z bezpośredniego połączenia kolorów podstawowych. Zalicza się do niech fioletowy, zielony i pomarańczowy.

Wyróżniamy także kolory „trzeciego rzędu”, osiągniemy je dzięki zmieszaniu kolorów podstawowych i pochodnych np. żółto-zielony, fioletowo-niebieski czy czerwono-pomarańczowy.

Pomyślicie pewnie: „A gdzie moja ulubiona szarość? Gdzie czerń? A co z bielą?!”. Te kolory to tzw. barwy achromatyczne, czyli pozbawione pigmentu. Nie występują one na kole barw. Czarny, szary i biały to najczęściej kolory bazowe, które uzupełniamy tymi z kolorowego koła.

Barwy dzielą się na ciepłe i ziemne. Barwy ciepłe, czyli wszystkie żółcienie, czerwienie, a nawet purpura, pobudzają do działania i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Barwy zimne to zielenie, fiolety, a także kolor niebieski. Są nowoczesne i uspokajające.

kolory we wnetrzu

Dla wszystkich, którzy mają problem z określeniem koloru, polecam stronę, na której znajdziecie nazewnictwo barw, ułożone w kolejności alfabetycznej >KLIK<

Wprowadzając kolory do wnętrza powinniśmy wziąć pod uwagę to, że w małych pomieszczeniach, lepiej wyglądają jasne i stonowane barwy (optycznie powiększają przestrzeń). Na ciemne ściany, możemy pozwolić sobie urządzając duże przestrzenie.

JAK ŁĄCZYĆ KOLORY?

Podstawowa zasada jest taka, że do koloru bazowego (archromatycznego) dobieramy maksymalnie trzy chromatyczne. W zależności od tego jakie wnętrze chcemy otrzymać mogą być to barwy ciepłe lub zimne, intensywne lub wyblakłe. Dzięki zastosowaniu koła barw możemy w prosty sposób znaleźć kolory w trzech podstawowych zestawieniach: monochromatycznym, pokrewnym i dopełniającym.

kolory we wnetrzu

  • monochromatyczne to odcienie tego samego koloru, pozwalające uzyskać wnętrze spójne, spokojne i zrównoważone,
  • pokrewne – znajdują się w bliskim sąsiedztwie, tworzą pomieszczenia kolorowe, ale zachowawcze,
  • dopełniające, czyli takie, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw, dzięki nim możemy stworzyć wnętrze kontrastowe i odważne.

MOJE ULUBIONE KOMPOZYCJE BARWNE

Dobrze, tyle z teorii, przejdźmy teraz do dziesięciu moich ulubionych kompozycji kolorystycznych. Ich kolejność jest losowa. Zwróćcie uwagę na to, że większość z nich jest podporządkowana powyższym zasadom. I oto właśnie chodzi 🙂

kolory we wnetrzu

Pewnie nie dziwi Was to, że właśnie to połączenie kolorystyczne chciałabym Wam przedstawić najpierw. Biel i czerń, które tak uwielbiam, idealnie komponują się z brudnym błękitem. Chyba powinnam podziękować właścicielowi wynajmowanego przeze mnie mieszkania, że to właśnie w tym kolorze pomalował ściany w sypialni. Stały się one dla mnie główną inspiracją i kolorem przewodnim Archistacji 😉

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

To chyba moje ulubione połączenie kolorystyczne dziewczęcej przestrzeni. Mięta dodaje świeżości i idealnie komponuję się z różem, który tak często pojawia się w pokojach małych księżniczek. Nie jest przez to zbyt różowo, ale nadal dziewczęco i ładnie.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Osobiście wolę zimne kolory i nie przepadam za żółtym we wnętrzu. Wyjątkiem jest intensywna ciemnożółta barwa zastosowana na neutralnym gruncie. Biało-szare wnętrze z czarnymi i żółtymi dodatkami wygląda nowocześnie i stylowo.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Czasem, kładąc się spać, marzę o tym, by rano obudzić się w Prowansji. Pola pełne lawendy, spokój i natura – czegóż chcieć więcej? Połączenie oliwki, fioletu i piasku, idealnie sprawdzi się w domku letniskowym, gdzieś daleko, z dala od cywilizacji.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Każdy chłopiec marzy o marynarskim pokoju. Czerwień, granat, biel i kolor piasku – to barwy, które idealnie do siebie pasują. Dodając paski, kotwice i łódki, otrzymamy pokój prawdziwego wilka morskiego.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Nie przepadam za kolorem pomarańczowym. Połączenie go z niebieskim to jedyne, które do mnie przemawia. Do tego zestawu nie warto wprowadzać już dodatkowego intensywnego koloru. Lepiej postawić na stonowaną i neutralną bazę.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

To bardzo romantyczny zestaw, który kojarzy mi się z różowymi goździkami. Delikatne barwy, idealnie sprawdzą się w kobiecej sypialni. Bardziej intensywne kolory można zastosować w pokoju dziewczynki i chłopca.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Morza szum, ptaków śpiew… Delikatne połączenie piasku, błękitu i szarości, przywoła wakacyjne wspomnienia i pomoże się odprężyć. W poniższym projekcie zamiast błękitu, użyłam koloru granatowego oraz czerni, które nadały wnętrzu wyrazistości.

kolory we wnetrzu

kolory we wnętrzu

Kolor zielony w połączeniu z neutralnymi kolorami to bezpieczne połączenie, które można wprowadzić do pokoju dziewczynki i chłopca. Taka kolorystyka wydaje się idealnym kompromisem, bo nie jest ani zbyt męska, ani kobieca.

kolory we wnetrzu

kolory we wnetrzu

Uwielbiam połączenie koloru burgundowego z czernią, bielą i złotymi dodatkami. Wnętrze utrzymane w tej kolorystyce jest kobiece, eleganckie i wytworne. Gdybym miała urządzać swój salon kąpielowy, jestem pewna, że to właśnie te kolory by w nim gościły.

kolory we wnetrzu

A jakie są Wasze ulubione połączenia kolorystyczne?

5 thoughts on “CZARNO NA BIAŁYM, CZYLI 10 MOICH ULUBIONYCH POŁĄCZEŃ KOLORYSTYCZNYCH

  1. na niektóre połączenia nigdy bym się nie zdecydowała, ale przedstawione przez Ciebie wizualizacje udowadniają mi, że jednak mogą wyglądać pięknie! 🙂

  2. Bardzo mi się przyda Twój artykuł! Próbuję dobrać kolor drzwi do domu z bali, a urządzanie takowego to bardzo trudna sprawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *