Domek dla lalek z kartonu

Od zawsze lubiłam kreatywne zajęcia. Uwielbiałam sklejać, rysować, wycinać i tworzyć. Już od dziecka objawiała się we mnie dusza artystki 😉 Wystarczyło dać mi kredki i kartkę, a potrafiłam zająć się sobą przez kilka dobrych godzin. Czasem jednak to nie wystarczało i mama z tatą musieli wymyślać bardziej wymagające zajęcia. Pamiętam do dziś domek dla lalek, który stworzyłam razem z rodzicami. Jego ściany powstały z kartonu, a meble z pudełek po zapałkach i niebieskiego materiału. Uwielbiałam się nim bawić, nie mówiąc już o mnóstwie przyjemności, jakie dało mi jego tworzenie. Gdy przyszedł czas na wymyślanie nowego wpisu na bloga, przypomniałam sobie o tym domku. Nie zastanawiając się zbyt długo, postanowiłam wrócić do czasów dzieciństwa i pokazać Wam jak w prosty i tani sposób stworzyć domek dla lalek DIY. Taki, który każdy z Was może zrobić z dziećmi we własnym domu.

Do wykonania domku dla lalek będziemy potrzebować:

  • dużego kartonu o odpowiedniej głębokości (mój miał wielkość ok 40x40x15cm), najlepiej wybrać taki dość sztywny.

Można pokusić o stworzenie bardzo dużego domku, takiego dla lalek Barbie, wykorzystując w tym celu karton po sprzęcie rtv lub agd. To dopiero byłoby coś! 

  • kilka metrów okleiny w różnych kolorach (tanio można kupić np. TUTAJ), ja potrzebowałam ok 7-8 arkuszy tej wielkości.
  • pudełek po zapałkach, lekach, kosmetykach itd.
  • kleju Magic, kleju na gorąco, linijki, nożyczek, nożyka, taśmy dwustronnej

domek dla lalek diy

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest wycięcie przegródek z kartonu. Posłużą nam one za ściany i strop domku. Powinny mieć odpowiednią długość oraz szerokość (ich wielkość zależy od wymiarów naszej bazy). Jeśli karton nie jest sztywny, warto skleić ze sobą dwa jego arkusze.

domek dla lalek diy

Wycięte przegródki należy okleić. Doskonale sprawdzi się w tym celu okleina. Poniżej przygotowałam krótki tutorial, który pokazuje jak w prosty sposób to zrobić.

domek dla lalek diy

Kolejno, przystępujemy do pokrycia folią dużego kartonu. Dobieramy odpowiednie kolory i naklejamy ją na „podłogę” na parterze i „sufit” na piętrze.

domek dla lalek diy

Teraz zajmiemy się ścianami domku. W tym celu niezbędna będzie linijka. Do pudełka wkładamy przygotowane wcześniej zakładki i odmierzamy „wysokość piętra”.

domek dla lalek diy

Wycinamy pasy okleiny, o danej szerokości i wyklejamy nimi wnętrze domku. Dobrze, jeśli każdy z „pokoi” będzie miał inny kolor. Okleinę zaczynamy kłaść od środka i kończymy na zewnętrznej części kartonu. Czynność powtarzamy cztery razy.

domek dla lalek diy

Użyłam szarej i różowej okleiny, a także takiej w kwiatki oraz tablicowej. Tak prezentuje się wnętrze domku:

domek dla lalek diy

Ujednolicimy teraz jego zewnętrzne ściany. Wycinamy długi pas okleiny o szerokości trochę większej niż głębokość kartonu. Oklejamy domek na około, a wystające części przyklejamy na tylną jego część.

domek dla lalek diy

Domek jest już prawie gotowy. Został nam jeszcze do zrobienia dach. Jego wykonanie rozpoczynamy od wycięcia ściany poddasza (powinna mieć taką samą szerokość jak domek) oraz połaci (ich szerokość powinna być taka sama lub trochę większa niż głębokość kartonu).

domek dla lalek diy

Wycięte części, oklejamy folią.

domek dla lalek diy

Poddasze mocujemy do tylnej części domku, przy pomocy kleju.

domek dla lalek diy

Wycinamy szeroki pas okleiny i przyklejamy go na tylną część domku (zaczynając od lewej, bocznej ściany i kończąc na przeciwległej).

domek dla lalek diy

Folią tego samego koloru oklejamy pozostałą część kartonowej powierzchni.

domek dla lalek diy

Teraz wystarczy już tylko przymocować połacie dachu oraz ściany i strop za pomocą kleju na gorąco. Tak prezentuje się nasz domek dla lalek DIY 🙂

domek dla lalek diy

Możemy ozdabiać go na różne sposoby. Kropki na ścianach, mini girlandy, obrazki, co tylko chcecie! Mebelki można kupić w większości sklepów z zabawkami lub…zrobić samemu! Ja wybrałam tę drugą opcję. Wykorzystałam w tym celu pudełka po zapałkach oraz opakowania po lekach i kosmetykach. Okleiłam je folią i ozdobiłam kartkami z frontami charakterystycznych sprzętów. Możecie je pobrać tutaj:

SPRZĘTY DO POBRANIA

Przydadzą się też nakrętki do butelek, pokrywki ze słoików, które najlepiej pokryć farbą w sprayu (zostały one wykorzystane np. w kuchni). Pamiętajcie, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia 😉

domek dla lalek diy

Poddasze domku zaaranżowałam na sypialnię. Łóżko powstało z małego pudełka, a wieszak na ubrania z drewienek oraz spinaczy. Na ścianie wiszą półki z pudełek po zapałkach.

domek dla lalek diy

W kuchni znajduje się tapeta w kwiaty. Na ścianie wiszą obrazki w ramkach z kartonu. Ciąg kuchenny wykonałam z opakowania z pasty do zębów.

domek dla lalek diy

Salon wyklejony jest tablicówką. Można pisać po ścianach kredą! Kanapa zrobiona jest z pudełek po zapałkach, podobnie jak stolik.

domek dla lalek diy

Łazienka przybrała ostro różowy kolor. Lustro to lusterko z pudełka z pudrem, wannę zrobiłam z opakowania po syropie, resztę wykonałam z pudełek po zapałkach.

domek dla lalek diy

Taki jest końcowy efekt 🙂 Pomyślelibyście, że domek został zrobiony z…kartonu!?

domek dla lalek diy

Całkowity koszt wykonania równy jest cenie okleiny, czyli ok 20zł. Kartony, pudełka i przybory, potrzebne do stworzenia domku, miałam w domu (jestem pewna, że każdy z Was również je posiada) 🙂

domek dla lalek diy

POLUB ARCHISTACJĘ NA FACEBOOKU:

Będzie mi bardzo miło jeżeli dołączysz do mnie na Facebooku. Na swojej tablicy informuję o nowych wpisach, które pojawiają się na moim blogu oraz świeżutkich plakatach do pobrania.

Udało Wam się kiedyś stworzyć coś razem z dziećmi? Nie? Spróbujcie, to świetna zabawa! Mam jeszcze kilka pomysłów na tego typu artykuły, tylko dajcie znać czy taka seria wpisów to dobry pomysł 🙂

23 thoughts on “Domek dla lalek z kartonu

  1. Cudooo!!! Zobaczyłam i zakochałam się!! przystępuję do roboty 😀 😀 😀

  2. trafiłam przypadkiem do Ciebie i nie mogę się nadziwić ile pracy Cię to kosztowało 🙂 Super domek! Pozdrawiam ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *