JAK SIĘ SPAKOWAĆ I PRZEPROWADZIĆ? + ETYKIETKI DO DRUKU

przeprowadzkaPrzeprowadzka- jak się do niej przygotować?

Przyznam się Wam bez bicia – nie lubię się pakować. To dla mnie najmniej przyjemna część wakacji, wyjazdów, nie mówiąc już o skrajności, jaką bez wątpienia jest przeprowadzka. Wynika to pewnie z tego, że mam sporo rzeczy, które lubię, potrzebuję i nie mogę bez nich żyć 😀 Remont remontem, ale na samą myśl o tym, że będę musiała spakować cały swój dobytek, oblewały mnie zimne poty. Dobra, trochę przesadzam. Nie zmienia to faktu, że do przeprowadzki warto przygotować się już wcześniej i dobrze przemyśleć jej przebieg. 

Z końcem lipca przeprowadziłam się do nowego mieszkania, które znajduje się w innym mieście. Byłam w o tyle komfortowej sytuacji, że nie posiadałam dużej ilości mebli, bo lokum, które wcześniej wynajmowałam było wyposażone. Pomimo tego, kartonów i rzeczy do przewiezienia nazbierało się całe mnóstwo. Dopiero w takich momentach uświadamiamy sobie, ile tak naprawdę posiadamy (i że jest tego, zdecydowanie za dużo).

Dwa lata temu przenosiłam się z akademika do wynajmowanego mieszkania, miałam mniej rzeczy i myślałam, że ogarnę wszystko w dwa dni. Jako, że nie było innego wyjścia, jakoś dałam radę się spakować, ale moje ulubione bluzki wylądowały w jednym worku na śmieci z książkami i garnkami. Nie chcąc ponownie popełniać tego samego błędu, postanowiłam zacząć już kilka tygodni „przed” i przy okazji zrobić przegląd WSZYSTKICH rzeczy.

przeprowadzka

FIRMA PRZEPROWADZKOWA

Warto zastanowić się odpowiednio wcześniej (nawet 1-2 miesiące przed!) czy będziemy potrzebować firmy przeprowadzkowej (ja nie posiadałam zbyt dużej ilości mebli, więc postanowiłam przewieźć rzeczy na własną rękę) i odpowiednio wcześniej umówić się na konkretny dzień. Nie warto czekać z tym do ostatniej chwili, bo może się okazać, że wszystkie dogodne dla nas terminy będą zajęte. Inną możliwością jest wypożyczenie samochodu dostawczego (z kierowcą lub bez) lub przyczepki, które pomogą nam szybko i sprawnie przetransportować rzeczy.

KARTONY, KARTONY, KARTONY

Kolejną kwestią, o której warto pomyśleć, jest zorganizowanie kartonów, do których spakujemy nasz dobytek. Powinno ich być naprawdę sporo (nawet dwa razy więcej niż wydaje się na początku). W tym celu, możemy odwiedzić markety lub osiedlowe sklepiki i zapytać o zbędne pudła (niestety, doszły mnie słuchy, że coraz gorzej z ich dostępnością). Inną możliwością jest kupno kartonów, przeznaczonych do pakowania np. w hurtowniach czy na aukcjach internetowych. Są one czyste, mocne i mają określone wymiary, co może okazać się bardzo pomocne (np. przy układaniu jednego kartonu na drugi). Bardzo często wykrojone są w nich otwory, które pełnią rolę uchwytów, posiadają też specjalne zamknięcie. Ja miałam dostęp do pudeł z małego sklepiku, więc to je wykorzystałam przy przeprowadzce. Czemu akurat kartony? Przede wszystkim dlatego, że można w nich logicznie poukładać rzeczy, nie ma też problemu z ich opisaniem. Dodatkowo, możemy ułożyć je jedno na drugim, co przez pierwsze dni życia w niewykończonym mieszkaniu, jest ogromną zaletą.

Jeśli zdecydujecie się skorzystać z firmy przeprowadzkowej, często możecie liczyć na to, że kartony zostaną Wam dostarczone w ramach umowy.

przeprowadzka

POZBĄDŹ SIĘ ZBĘDNYCH RZECZY

Następną rzeczą, której warto poświęcić chwilę (albo dłuższą chwilę albo nawet kilka dni) jest przegląd i pozbycie się nieużywanych rzeczy. Nie warto zabierać ze sobą zbędnego balastu, który najlepiej oddać, sprzedać lub wyrzucić. Zapobiegnie to nadmiernemu rozdrażnieniu przy pakowaniu, w transporcie i przy rozpakowywaniu (i tak będzie sporo nerwów, więc po co sobie jeszcze dokładać?).

przeprowadzka

PAKUJ Z GŁOWĄ

Należy mieć na uwadze, że kartony będą dźwigać zwykli śmiertelnicy, nie osoby z nadprzyrodzoną siłą 😉 Dodatkowo, pudła mają swoją wytrzymałość. Niezbyt dobrym pomysłem jest włożenie do olbrzymiego kartonu, całej biblioteczki. Książki i inne ciężkie rzeczy warto umieścić razem z ręcznikami czy ubraniami. To dużo bardziej praktyczne rozwiązanie.

Ważna jest kolejność pakowania. Warto zacząć od rzeczy, bez których będziemy mogli się obejść przez kolejne kilka tygodni. Mogą być to sezonowe ubrania, książki, dekoracje czy urodzinowa zastawa.

Warto przygotować sobie jeden karton na ważne rzeczy. Możemy schować do niego dokumenty, zapasowe klucze i inne wartościowe rzeczy, pamiętając o tym, by zawsze był na wierzchu. Dzięki temu, zapobiegniemy sytuacjom, w których w pośpiechu będziemy szukać np. potwierdzenia zapłaty.

Oprócz pudła z ważnymi rzeczami, warto przygotować „walizkę przeprowadzkową” i spakować się do niej jak na tygodniowy survivalowy wyjazd (kilka ubrań, zapasową parę butów, kosmetyki, talerz, sztućce, rzeczy niezbędne w pracy itd.). Wszystkie kartony nie zostaną od razu rozpakowane, więc warto mieć pod ręką taki tygodniowy „niezbędnik”.

Przyda się także folia bąbelkowa, by delikatne rzeczy ochronić przez potłuczeniem. Warto także dodać etykietkę „uwaga szkło” lub zaznaczyć to na kartonie dużymi literami. Dzięki dobremu zabezpieczeniu, przeprowadzka nie przyrządzi żadnych szkód.

Są rzeczy, które warto spakować na samym końcu. To przede wszystkim „zestaw sprzątający”, czyli szufelka, zmiotka, ręczniki papierowe, szmatki, cif, płyn do naczyń, wiadro, a także gruba taśma klejąca, nożyczki, marker, woda. Warto pamiętać także o kocach, prześcieradłach, foliach, którymi możemy ochronić i przykryć większe rzeczy. Przyda się także folia stretch, która zabezpieczy meble przed uszkodzeniami i „rozpadem na czynniki”. Na rogi mebli warto natomiast przymocować gąbki, które zapobiegną obiciom.

OBOWIĄZKOWO PODPISZ KARTONY

Bardzo ważną rzeczą, bez której zorganizowana przeprowadzka nie istnieje, jest podpisanie kartonów. Można to zrobić markerem lub skorzystać z przygotowanych przeze mnie etykietek (do pobrania niżej). Warto podpisać kartony w dwóch miejscach – z góry i z boku. Dzięki temu będziemy wiedzieć co jest w każdym z nich, niezależnie od tego, w jakim będą położeniu. Jeśli użyjecie moich etykietek warto uszczegółowić napis, który się na nich znajduje. Dla przykładu: jedzenie sypkie, ubrania zimowe (warto także dodać imię). Reasumując – im bardzo postaramy się i uszczegółowimy podpisy przy pakowaniu, tym mniej będziemy denerwować się przy rozpakowywaniu i w okresie „życia na kartonach”.

ETYKIETKI DO DRUKU

Przygotowałam dla Was etykietki z poszczególnymi pomieszczeniami oraz z podpisami m.in. ubrania, buty, kosmetyki, ręczniki i pościel, dekoracje, hobby itd. Nie zabrakło także sformułowań: na sprzedaż, do oddania, uwaga szkło. Jestem pewna, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

przeprowadzka

POBIERZ ETYKIETKI

Kilka informacji technicznych:

 • Pliki zapisane są w formacie A4. Można wydrukować je także większe lub mniejsze, zmieniając odpowiednio ustawienia drukarki.
 • Etykietki można przyczepić do kartonu przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej.
 • Nie zmieniam kolorów i wzorów na życzenie, więc proszę nie piszcie do mnie w tej sprawie. Czekam jednak na Wasze sugestie, co do innej kolorystyki i tematyki. Wezmę je pod uwagę tworząc kolejny wpis tego typu.
 • Pliki są przeznaczone do użytku prywatnego, niekomercyjnego
 • Jeśli zdecydujecie się dodać zdjęcie z którymś z moich plakatów, koniecznie dodajcie hasztag #archistacja, bym mogła je odnaleźć.

przeprowadzka

ZAMKNIJ KARTONY – DWA SPOSOBY

Dla osób, które korzystać będą z kartonów z osiedlowego sklepu, przygotowałam dwa sposoby ich zamknięcia. Pierwszy z nich to zaklejenie kartonu taśmą klejącą o dużej szerokości. Największą wadą tego rozwiązania jest brak możliwości wglądu do środka, bez zniszczenia zamknięcia.

przeprowadzka

Drugą możliwością jest zamknięcie kartonu „na zakładkę”.

przeprowadzka

Przeprowadzka wcale nie musi być przerażającym wydarzeniem, wręcz przeciwnie może stać się dobrym stymulatorem do przeglądu i pozbycia się zbędnych rzeczy. Trzeba ją tylko dobrze zorganizować i zaplanować, a nie spędzi nam snu z powiek.

przeprowadzka

Macie jakieś dobre rady, które sprawią, że przeprowadzka stanie się przyjemniejsza? Co poradzilibyście tym, których czeka pakowanie? A może jest coś czego powinni unikać?

8 thoughts on “JAK SIĘ SPAKOWAĆ I PRZEPROWADZIĆ? + ETYKIETKI DO DRUKU

 1. Kartony obowiązkowo! Za mną właśnie przeprowadzka związana z końcem studiów i ślubem. Wszystko pakowałam w kartony, podzielone i podpisane. Dzięki temu nie było źle;) Został mi już tylko jeden do rozpakowania, ale czekam na dokończenie kuchni 🙂

 2. Porządek w trakcie przeprowadzki na pewno sporo ułatwia. Dzięki niemu rozpakowywanie nie będzie takie bolesne. 🙂 Zresztą jak ze wszystkim, dobre przygotowanie to połowa sukcesu

 3. Też lubię dobrze zorganizować dane zadanie przedsięwzięcie 🙂 a i tak człowiek zawsze wyciąga wnioski że mogło być lepiej 😉
  Bardzo estetycznie to wygląda. Jesteś perfekcyjna w takich detalach. Lubię do Ciebie zaglądać 🙂

 4. Jestem na twojej stronie pierwszy raz. Trafiłam tutaj szukając ciekawych plakatów do druku. Za miesiąc, półtora czeka mnie przeprowadzka! Wreszcie na swoje. Twoje etykiety to coś co bardzo mi się przyda!! Spadły mi z nieba! Też jestem przerażona tym rozgardiaszem, który zazwyczaj panuje przy przeprowadzkach, a już trochę ich w moim życiu było:) Jeśli dobrze liczę to ta będzie 6! Na szczęście ostatnia:) Coś czuję, że zagoszczę u Ciebie na dłużej:) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *