ZAAWANSOWANE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

programy do projektowaniaProgramy do projektowania wnętrz

Bardzo często dostaję od Was pytania na temat programów to projektowania. Chcecie, bym poleciła narzędzie, które pomoże Wam zaaranżować własne mieszkanie (czasem też przestrzenie dla innych osób). Jakiś czas temu, odpowiedziałam na dużą część Waszych pytań, przygotowując artykuł, w którym zawarłam kilka bezpłatnych programów do projektowania. Dla osób, które chcą zaaranżować swoje mieszkanie, rozmieścić meble i sprzęty, narzędzia te są w pełni wystarczające (dają one ogólny pogląd na projektowany pokój, bez dużej ilości szczegółów oraz realistycznych wizualizacji). Dzisiaj chciałabym uzupełnić wpis, sprzed prawie roku, o programy do projektowania wnętrz, dające większe możliwości. Przygotowałam obszerny artykuł, z którego dowiecie się jakimi narzędziami najczęściej posługują się architekci. Podzieliłam je na dwie grupy – płatne i bezpłatne. Dzięki temu każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

WARTO WIEDZIEĆ!

Większość płatnych programów posiada darmowe wersje próbne (najczęściej na okres miesiąca), dzięki którym, przed zakupem, można je przetestować (jeśli chcecie wykonać projekt własnego mieszkania w zaawansowanym programie, możecie te 30 dni przeznaczyć właśnie na tego typu działanie).

Licencje programów firmy Autodesk (AutoCAD, 3ds Max, Revit) wykupuje się na określony czas (miesiąc, rok lub trzy lata), po tym okresie, należy zapłacić za nie ponownie (to trochę jak z abonamentem). Pozostałe programy posiadają licencję wieczystą.

Aby zobaczyć jak prezentują się końcowe wizualizacje w wybranych programach, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki grafiki wujka Google (wpisując np. „sketchup wizualizacje” czy też „3ds max interior”). Należy pamiętać jednak o tym, że uzyskanie grafik na tak wysokim poziomie wiąże się z wieloletnią praktyką i mnóstwem godzin spędzonych przed komputerem.

Niektóre programy do projektowania można pobrać w wersji edukacyjnej (dla studentów). W czasie nauki, korzystanie z nich jest bezpłatne (oczywiście, tylko na własny użytek).

PŁATNE PROGRAMY


RYSUNKI PŁASKIE

AUTOCAD

programy do projektowania wnętrz

AutoCAD to program, z którego korzysta większość specjalistów, związanych z branżą budowlaną (ale nie tylko). Jest to narzędzie bardzo uniwersalne, bo praca w nim polega na…rysowaniu kresek. Składa się z nich wszystko – ściany, schody, okna, meble (oczywiście nie trzeba samodzielnie rysować skomplikowanych mebli, można skorzystać z darmowych bloków, dostępnych w sieci). Pracując w programie AutoCAD, mamy pełną kontrolę nad tym, co pojawia się na rysunkach. Każdy element projektu: rzuty, przekroje czy rozwinięcia ścian rysujemy oddzielnie, dlatego na wszystkie części rysunku mamy bezpośredni wpływ. Architekci wnętrz, wykorzystują tylko niewielką część możliwości tego programu. Oprócz płaskich rysunków, można w nim bowiem wykonywać linearne modele 3d, co przydaje się np. w branży konstruktorskiej czy robotyce. Program jest dość intuicyjny i można nauczyć się go samodzielnie. Warto jednak znać podstawowe triki, ułatwiające pracę (czy to od znajomych czy z książek i Internetu).

ARCHICAD

programy do projektowania wnętrz

Jedni go kochają, inni nienawidzą. W programie ARCHICAD mamy możliwość przygotowania całej dokumentacji projektowej – rzuty, przekroje, rozwinięcia ścian, zestawienia stolarki itd. Rysując rzut o odpowiednich parametrach (wysokość ścian, usytuowanie okien itd.) generują się inne składowe projektu wykonawczego – przekroje, rozwinięcia ścian, elewacje (które oczywiście ostatecznie i tak muszą zostać poddane drobnym modyfikacjom, ale nie trzeba rysować ich od zera). Tworząc rysunki płaskie, równocześnie powstaje także model, który później można importować np. do Artlantisa.

MODELOWANIE I WIZUALIZACJE

Biblioteki modeli 3D, z których najczęściej korzystam:

SKETCHUP

programy do projektowania wnętrz

SketchUp to bardzo przyjemny program do tworzenia modeli 3D. Praca w nim polega na rysowaniu za pomocą kresek, płaskich, zamkniętych kształtów, które później można wyciągnąć do góry, o określoną wartość. Bardziej skomplikowane modele znajdują się w bibliotece SketchUpa (3D warehouse), podpiętej bezpośrednio do programu. Importować można także inne modele 3D, które znajdują się w zewnętrznych bibliotekach i na stronach producentów. SketchUp niestety nie posiada wbudowanego silnika renderującego. Ten trzeba kupić osobno. Najbardziej popularnym jest V-ray, o którym napiszę kilka słów za chwilę.

3DS MAX

programy do projektowania wnętrz

3ds Max to potężne narzędzie do projektowania, modelowania i animacji. Jest bardzo skomplikowany, posiada mnóstwo opcji, przez co daje naprawdę ogromne możliwości. Oprócz wnętrz, mebli i budynków, można stworzyć w nim także modele postaci, a także zaawansowane animacje. W połączeniu z silnikiem renderującym V-ray umożliwia wykonywanie naprawdę realistycznych wizualizacji. Jest to jednak poprzedzone długimi miesiącami ciężkiej pracy przy poznawaniu możliwości programu i szukaniu najlepszych ustawień oraz kilkugodzinną (lub kilkunastogodzinną) pracą komputera, bo tyle średnio generuje się jedna wizualizacja.

V-RAY

To narzędzie do renderowania wcześniej przygotowanej sceny. Jest dość złożone, więc tym samym daje ogromne pole do popisu. Dzięki niemu mamy możliwość stworzenia bardzo realistycznych i profesjonalnych wizualizacji. V-ray to program który instaluje się bezpośrednio w programie typu 3Ds Max, SketchUp i również tam się nim steruje.

ARTLANTIS

programy do projektowania wnętrz

Artlantis to program do wykonywania wizualizacji. Importujemy do niego model przygotowany w ARCHICAD-zie lub SketchUp-ie, następnie nadajemy materiały, tekstury, a także ustawiamy oświetlenie. Wizualizacje generują się w nim stosunkowo szybko. Dużym plusem jest to, że korzystając z niego nie musimy zagłębiać się w obszerne ustawienia renderingu, by uzyskać przyzwoity efekt.

Z dwoma następnymi programami nie miałam jeszcze styczności, ale stwierdziłam, że warto o nich wspomnieć. Jeśli ktoś z Was miał przyjemność w nich pracować, będę wdzięczna za podzielenie się opinią na ich temat. Tymczasem, na stronie producenta, jest napisane:

INTERICAD

programy do projektowania wnętrz

InteriCAD T6 jest w pełni profesjonalnym, zaawansowanym i kompletnym programem do projektowania wnętrz. Obejmuje środowisko modelowania architektury CAD 2D/3D, dzięki któremu zaprojektujesz dowolną przestrzeń i wymodelujesz każdą bryłę. InteriCAD T6 posiada wbudowane silniki renderujące, za pomocą których stworzysz fotorealistyczne wizualizacje. Bezpłatna biblioteka modeli 3D, dedykowane moduły, rozbudowane edytory i unikatowe dodatki – to wszystko sprawia, że program świetnie sprawdzi się w pracowni każdego projektanta.”

CAD DECOR

programy do projektowania wnętrz

CAD Decor PRO to innowacyjny, kompleksowy program do projektowania, wyceny, tworzenia dokumentacji technicznej i wizualizacji dowolnych wnętrz. Łączy w sobie wszystkie walory dwóch naszych popularnych systemów CAD Kuchnie i CAD Decor, czyli: projektowanie w oparciu o wykorzystanie szafek kuchennych, dynamiczne modelowanie 3D, unikalne funkcje aranżacji, edycji i optymalizacji płytek ceramicznych, obszerne i różnorodne bazy danych oraz specjalistyczne funkcjonalności Modułu Renderingu Profesjonalnego. Dzięki temu CAD Decor PRO to jedno z najwszechstronniejszych narzędzi projektowych na polskim rynku.”

BEZPŁATNE PROGRAMY


PCON PLANNER

programy do projektowania wnętrz

To całkowicie darmowy program do projektowania wnętrz. Jeśli chodzi o funkcjonalność oraz interfejs, porównałabym go do ArchiCAD-a. Ściany, belki, drzwi, okna wstawiamy bowiem jako całe bloki (definiując ich poszczególne cechy – szerokość, wysokość, kolor, kierunek otwarcia itd.). Pcon Planner posiada też bogatą bibliotekę 3D, z której możemy korzystać, pracując nad projektem. Dodatkowo, tworząc rzut, równocześnie dostajemy model 3D całego wnętrza, który później możemy wyrenderować. Niestety, problem pojawia się przy widokach ścian i przekrojach, których program jak na razie nie generuje (można narysować je przy pomocy kresek). Nie zmienia to faktu, że Pcon Planner daje niesamowite możliwości, jak na darmowe narzędzie. Posiada dwa wbudowane silniki renderujące, co czyni z niego samowystarczalne narzędzie. Program jest ciągle unowocześniany, naprawiane są błędy i dodawane nowe możliwości. Warto wziąć go pod uwagę, rozpoczynając architektoniczną przygodę.

DRAFT SIGHT + BLENDER

programy do projektowania wnętrz

Według mnie ten zestaw to darmowy zamiennik zestawu AutoCad + 3Ds Max (oczywiście, o mniejszych możliwościach).

Draft Sight to zubożona wersja AutoCAD-a. Praca w nim opiera się na tworzeniu dokumentacji, za pomocą kresek (tak jak w programie AutoCAD). Także interfejs jest niemalże identyczny. Składowe projektu, trzeba narysować każde z osobna, a meble można wczytać z bazy bloków CAD. Draft Sight nie obsługuje rysunków 3D, jednak na potrzeby architekta wnętrz jest wystarczająco zaawansowany.

Blender to prostsza wersja 3ds Maxa. Polega na „rysowaniu bryłami”, dzięki czemu powstają podłogi, ściany czy mało skomplikowane meble. Blender umożliwia także modelowanie postaci, krzeseł, lamp oraz tworzenie animacji (ale tym najczęściej architekci się już nie zajmują). Do Blendera można importować modele 3D znalezione w sieci. Program ten posiada dwa wbudowane silniki renderujące, z których bardziej realistyczne wizualizacje otrzymamy dzięki Cycles Render (do renderowania nie potrzeba dodatkowego programu).

programy do projektowania wnętrz

To już wszystko, co dla Was przygotowałam. Oczywiście, rynek programów do projektowania jest dużo szerszy i bardziej rozbudowany. Sądzę jednak, że wszystkie podstawowe narzędzia, którymi posługują się architekci wnętrz, udało mi się pokrótce omówić. Może chcielibyście dodać coś do mojej listy? 🙂 

Jeśli macie ochotę na szerszy opis i omówienie któregoś z powyższych programów, dajcie znać, a postaram się, by taki artykuł się pojawił.

One thought on “ZAAWANSOWANE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA WNĘTRZ

  1. A którego z tych programów używa Pani do projektowania? Pani projekty są bardzo przejrzyste i konkretne stąd też zapytanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *