SOFA DO SPANIA – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

W styczniu tego roku, stworzyłam artykuł na temat tego, jak wybrać sofę. Poruszyłam kilka podstawowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie kanapy do pokoju dziennego. Pokazałam też swój narożnik i opisałam, czym kierowałam się przy wyborze. Po publikacji tego wpisu, dostałam mnóstwo pytań o to, jaka powinna być idealna sofa do spania i próśb o dokładniejsze omówienie tego tematu. Uświadomiłam sobie, jak częstym problemem jest znalezienie wygodnej, rozkładanej sofy, więc postanowiłam podszkolić się w tej kwestii i zdobytą wiedzą, podzielić się z Wami.

Przejrzałam mnóstwo dyskusji na forach internetowych i grupach na Facebooku, przeczytałam też kilka profesjonalnych artykułów na ten temat. Skonfrontowałam to także z wiedzą sprzedawców w sklepach meblowych. Na koniec zajęłam się poszukiwaniem przykładów, które będą potwierdzeniem tej czysto teoretycznej wiedzy. To wszystko sprawiło, że powstał najdłuższy w historii Archistacji artykuł, z którego mam nadzieję wyciągniecie mnóstwo wartościowych i przydatnych informacji.

PO PIERWSZE – OGÓLNE INFORMACJE

Jeśli sofa przeznaczona będzie tylko do wypoczynku i przyjmowania gości to oczywistym jest, że pod uwagę weźmiemy przede wszystkim wygląd, wygodę i cenę. Myślę, że te trzy elementy są dla większości z nas równie ważne. Jeśli natomiast sofa czy narożnik, mają służyć do codziennego spania to kwestia wygody powinna być postawiona na pierwszym miejscu. Pamiętajcie, że przesypiamy aż 1/3 życia, a to jak śpimy dość znacząco wpływa na komfort życia, efektywność działania i dobre samopoczucie. Przed kupnem KONIECZNIE wypróbujcie mebel na własnej skórze, porozmawiajcie ze sprzedawcą i zaczerpnijcie opinii osób, które użytkują wybrany przez Was model od dłuższego czasu (polecam grupy na Facebooku i fora internetowe). Wygodna sofa do spania to jeden z najważniejszych elementów w małym mieszkaniu.

Jeśli natomiast Wasz pokój dzienny jest dość duży, warto pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na osobne łóżko. Może znaleźć się ono za ścianką, zasłoną lub regałem, możliwości jest kilka. Jeśli jednak, jak w większości mieszkań, pokój dzienny jest malutki, pozostaje Wam wygodna sofa do spania. Jak wybrać idealną, dowiecie się w dalszej części tego poradnika. 

PO DRUGIE – SOFA CZY NAROŻNIK?

Co wybrać – sofę czy narożnik? Odpowiem może trochę przewidywalnie, ale wszystko zależy od wielkości salonu i układu pomieszczenia, a także własnych preferencji i gustu. A co z kwestią praktyczną? Powszechnie uważa się, że narożnik ma większą powierzchnię spania. Nie do końca mogę się z tym zgodzić, bo pomimo tego, że narożniki są zwykle większe niż sofy, to rozmiar „materaca” oscyluje w granicach 140x200cm. Tyle też ma spora część rozkładanych sof. Za sofą przemawia mniejsza ilość łączeń. W wielu narożnikach, powierzchnia spania dzieli się na kilka części, w sofach jest ich z reguły znacznie mniej, co może korzystanie wpłynąć na komfort snu. Z drugiej strony, niektóre sofy nie posiadają pojemnika na pościel, w narożnikach natomiast raczej się to nie zdarza.

PO TRZECIE – ROZKŁADANIE

Przy wyborze sofy do spania, warto przyjrzeć się sposobowi jej rozkładania. Poniżej możecie zobaczyć podstawowe typy wraz z krótkim opisem. Przed zakupem warto sprawdzić czy mechanizm nie szwankuje i czy jest solidny (musimy pamiętać, że będzie eksploatowany setki, a nawet tysiące razy). Należy także ocenić czy rozkładanie nie jest zbyt skomplikowane i męczące, biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie.

System DL

Rozkładanie to możemy spotkać zarówno w sofach, jak i narożnikach. Polega ono na wysunięciu siedziska, a następnie złożeniu oparcia. Duży pojemnik na pościel znajduje się pod siedziskiem.

sofa do spaniaSofa Peter Mega LUX – Black Red White

System delfin

To najpopularniejszy system rozkładania, stosowany w narożnikach. Polega on na wysunięciu wózka spod siedziska, a następnie pociągnięciu leżącego na nim materaca za specjalny uchwyt. Schowek na pościel znajduje się najczęściej w szezlongu. Uważam, że największą wadą tego systemu jest przeważnie duża ilość łączeń na powierzchni spania.

sofa do spaniaNarożnik Lars – VOX

System typu wózek

Ten typ rozkładania charakteryzuje się wyciąganym spod siedziska wózkiem. Następny krok to rozłożenie materaca, który na nim leży. Pojemnik na pościel znajduje się najczęściej pod siedziskiem. Przy tym typie rozkładnia, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość „wózka” oraz równą powierzchnię spania (tak, żeby nie było „z górki” ani „pod górkę”), należy też wystrzegać się załamań.

sofa do spaniaSofa Backabra – IKEA

System włoski

System ten charakteryzuje się spaniem na niezależnym materacu, który chowa się w pod siedziskiem. Sofa tego typu to prawdziwe dwa w jednym, bo ładnie wygląda, a do tego zapewnia wygodne spanie. Decydując się na ten typ rozkładania, zwróćcie uwagę, by stelaż był porządny i masywny oraz umieszczony na elastycznych listwach oraz na to, czy poradzicie sobie z codziennym jego rozkładaniem i składaniem. Narożnik tego typu posiada pojemnik na pościel w szezlongu, sofa natomiast nie ma go w ogóle.

sofa do spaniaNarożnik Space – Wajnert Meble

System belgijski (sedak)

To sofa i łóżko polowe w jednym. System ten jest podobny do włoskiego, jego konstrukcja jest jednak mniej stabilna i masywna. Materac jest najczęściej cienki, wykonany z pianki, co może negatywnie wpłynąć na komfort snu. Stelaż, w większości przypadków, umieszczony jest na taśmach, co jest mniej trwałym rozwiązaniem niż elastyczne listwy w systemie włoskim.

sofa do spaniaSofa Retro – Vieri Divani

System klik-klak

To najprostszy typ rozkładania sof, stosowany w wersalkach. Polega na uniesieniu siedziska i przyciśnięciu go do oparcia, aż do momentu, w którym usłyszymy „klik-klak”. Wówczas opuszczamy siedzisko, zyskując płaską powierzchnię. Pojemnik na pościel z reguły znajduje się pod siedziskiem.

sofa do spaniaSofa Beddinge – IKEA

PO CZWARTE – POJEMNIK NA POŚCIEL

Sofa do spania powinna posiadać pojemnik na pościel. Warto na to zwrócić uwagę, bo w ciągu dnia gdzieś trzeba ją przechowywać. Jeśli wybrana przez nas sofa go nie posiada, warto pomyśleć o dodatkowej otwieranej dużej pufie czy wygospodarowaniu miejsca w szafie. Czasem można też dokupić specjalny pojemnik, który pomieści pościel. Sofy, rozkładające się w sposób belgijski i włoski, nie posiadają pojemnika (inaczej jest z narożnikiem, w nim pojemnik najczęściej znajduje się w szezlongu).

PO PIĄTE – POWIERZCHNIA DO SPANIA

Powierzchnia do spania powinna być przede wszystkim płaska, w miarę równa i bez pochyleń. Musi łudząco przypominać sypialniany materac. Należy zwrócić uwagę również na jej stabilność oraz brak „dołków i „górek”. Nie bez znaczenia jest też jej wielkość. Przyjęło się, że wygodny, dwuosobowy materac ma wymiary 160x200cm. Czy znajdziemy rozkładaną sofę z taką powierzchnią spania? Najczęściej stosowaną wielkością, zarówno w sofach jak i narożnikach, jest 140x200cm. Trzeba się nieźle nagimnastykować, by znaleźć coś większego (na końcu artykułu przygotowałam kilka przykładów). Bardzo często większa powierzchnia spania, ściśle wiąże się w gabarytami samej sofy. Trzeba to mieć na uwadze szczególnie w małych salonach.

PO SZÓSTE – WYPEŁNIENIE

Do wyboru mamy kilka rodzajów wypełnienia, każdy typ może być oczywiście lepszej lub gorszej jakości. Pamiętajcie, by sprawdzić czy po rozłożeniu rozkładana część i siedzisko ma to samo wypełnienie. W przeciwnym razie komfort użytkowania będzie różny, w zależności od miejsca, w którym się położymy.

Pianka

Pianka czy też gąbka, jest najczęściej stosowanym wypełnieniem (szczególnie w tanich sofach). Wygoda i trwałość sofy, wypełnionej tym surowcem, zależy przede wszystkim od jakości pianki, jakiej użył producent. Gąbka niskiej jakości, stopniowo się odkształca i nie powraca do dawnego kształtu, co powoduje, że sofa jest coraz mniej wygodna i kiepsko wygląda. Obecnie, często stosuje się pianki poliuretanowe (czy też wysokoelastyczne), odporne na odkształcenia i wgniecenia. Przed zakupem sofy z tym wypełnieniem warto dowiedzieć jakiego rodzaju pianka została użyta, by uniknąć późniejszych rozczarowań.

Sprężyny faliste

Pianka spisuje się o wiele lepiej, gdy jest umieszczona na sprężynach falistych. Dzięki elastycznemu podkładowi nie odkształca się tak szybko i dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd. Sprężyny faliste cechują się dużą trwałością i odpornością na odkształcenia (oczywiście wszystko zależy od ich jakości). Konstrukcja sprężyn falistych jest bardzo prosta. Są one zazwyczaj długie, przypominające kształtem sinusoidy, które połączone razem tworzą swego rodzaju cienką siatkę, na którą kładzie się piankę. Sprężyny faliste uważane są raczej za „niezbyt wygodne”.

Sprężyny bonellowe

Mają kształt klepsydr i ustawione obok siebie, tworzą całą siatkę, połączoną drutem. Wypełniają całą powierzchnię – od podłoża do obicia (pianka występuje rzadko, czasem w postaci cienkiej warstwy). Wiele osób bardzo je poleca, a wypoczynek na sofie wypełnionej tymi sprężynami, porównuje do spania na sypialnianym materacu. Co jest w nich takiego szczególnego? Otóż opór sprężyn bonellowych zwiększa się, w miarę coraz silniejszego naporu. Dlatego też każda osoba, bez względu na masę ciała, powinna czuć się na nich komfortowo. Sprężyny są ze sobą połączone, więc punktowy nacisk powoduje, że pracuje cały układ. Dzięki temu siedzisko jest trwałe i nie zapada się w najczęściej używanych miejscach. Niektórym jednak może to przeszkadzać (materac ugina się w danym punkcie i na dość sporej powierzchni wokół). Polecam zatem wypróbować wypełnienie bonellowe na własnej skórze. Czasem spotyka się też połączenie sprężyn falistych i bonelli, które także są warte uwagi.

Sprężyny kieszeniowe

Każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce. Dostosowują się one do kształtu naszego ciała i nie wgniatają. Sprężyny takie nie skrzypią i nie są ze sobą połączone, tak jak w przypadku sprężyn bonellowych. Dlatego materac ugina się wyłącznie w miejscu nacisku i jego najbliższym sąsiedztwie, co może być zbawienne, jeśli sofę użytkują osoby o dużej różnicy masy.

PO SIÓDME – MATERIAŁ

Sofa do spania jest o wiele bardziej i częściej eksploatowana niż nierozkładany mebel, dlatego nie należy oszczędzać na jej obiciu. Przy wyborze materiału, warto zdecydować się na wytrzymałą tkaninę lub ewentualnie skórę. Jeśli dodatkowo w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta materiał powinien być łatwy w czyszczeniu i odporny na zarysowania. Lepiej, by nie był też tkany, bo może się pozaciągać. W większości salonów meblowych, do wyboru mamy kilkanaście rodzajów tkanin, a z każdego rodzaju – wiele kolorów. Warto popytać doradców o plamoodporny materiał i wybrać ten, który najbardziej nam się podoba. Często polecanymi materiałami plamoodpornymi są Carabu, Aquaclean, Penta, Sawana, Alcantara oraz Casablanca. Każdy z nich jest inny, jeden wygląda jak skóra, inny – jakby tkany, a kolejny – zamszowy. Warto na własne oczy, zobaczyć sofę obitą w wybrany materiał, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie o wiele prostsze. Poniżej znajdziecie kilka przykładów tkanin plamoodpornych.

sofa do spania

PO ÓSME – WYGLĄD

Jak już napisałam wcześniej, w kwestii sofy do codziennego spania, najważniejszym aspektem jest jej wygoda. Muszę jednak uzupełnić to stwierdzenie o bardzo ważny element, a mianowicie jej wygląd. Ja sama nie kupiłabym sofy, choćby była najwygodniejsza na świecie, gdyby mi się nie podobała. Pamiętajcie, że salon pełni też funkcję reprezentacyjną, a że sofa jest najważniejszym jego elementem, dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę również jej formę i estetykę.

PO DZIEWIĄTE – WYGODNE SIEDZENIE

Rozkładana sofa do spania, oprócz tego, że zastępuje łóżko, pełni funkcję wypoczynkową. To bardzo często na niej przyjmujemy gości i sami z niej korzystamy. Dlatego też, oprócz tego, że powinna zapewniać komfort snu, musi być wygodna w codziennym użytkowaniu.

PO DZIESIĄTE – SOFA DO SPANIA NA PRZYKŁADACH

Poniżej znajdziecie kilka przykładów sof i narożników, które warto wziąć pod uwagę, kupując rozkładane „łóżko”. Poniższe zestawienie powstało w oparciu o liczne opinie osób, które je użytkują (wyrażane na forach i grupach na facebooku) oraz szczegółową specyfikację techniczną.

 

Narożnik Backabro – IKEA (do wyboru także sofa)

sofa do spania

Wielkość (dł x szer x wys): 248x88x71cm

Powierzchnia spania: 140x200cm

Wypełnienie: sprężyny kieszeniowe

Typ rozkładania: delfin

Pojemnik na pościel: tak, w szezlongu

Obicie: pokrycie dostępne w kilku kolorach, możne je zdjąć i prać w pralce

Łóżko Hemnes – IKEA

sofa do spania

Wielkość: 209x89x83cm

Powierzchnia spania: 160x200cm

Wypełnienie: dwa materace z pianki elastycznej lub dwa materace sprężynowe, kilka rodzajów do wyboru

Typ rozkładania: wózek

Pojemnik na pościel: trzy szuflady

Sofa Lycksele – IKEA

sofa do spania

Wielkość: 142x100x97cm

Powierzchnia spania: 140x188cm

Wypełnienie: sofa to tak naprawdę złożony materac, stworzony z pianki poliuretanowej o wysokiej sprężystości

Typ rozkładania: a’la system belgijski

Pojemnik na pościel: nie, możliwość dokupienia pojemników na pościel

Obicie: pokrycie można zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości

Sofa Royal Mega Lux – Black Red White

sofa do spania

Wielkość: 251x122x95cm

Powierzchnia spania: 164x195cm

Wypełnienie: sprężyny bonellowe

Typ rozkładania: DL

Pojemnik na pościel: tak, pod siedziskiem

Obicie: różne tkaniny i wersje kolorystyczne

Sofa Peter Mega Lux – Black Red White

sofa do spania

Wielkość: 253x130x92cm

Powierzchnia spania: 164x196cm

Wypełnienie: sprężyny bonellowe

Typ rozkładania: DL

Pojemnik na pościel: tak, pod siedziskiem

Obicie: różne tkaniny i wersje kolorystyczne

Narożnik Space – Wejnert (do wyboru także sofa)

sofa do spania

 

Wielkość: 293x170x92cm

Powierzchnia spania: 140x196cm

Wypełnienie: niezależny materac, do wyboru dwa rodzaje – z pianki wysokoelastycznej lub dwurdzeniowy (pianka wysokoelastyczna + pianka termoelastyczna)

Typ rozkładania: włoski

Pojemnik na pościel: tak, w szezlongu

Obicie: różne tkaniny i wersje kolorystyczne

Sofa Real – IWC z pufą na pościel (do wyboru także narożnik)

sofa do spania

Wielkość: długość zależy od rozmiaru materaca, gł: 98cm, wys: 93cm

Powierzchnia spania: szerokość do wyboru 127, 147 lub 167cm, dł: 195cm

Wypełnienie: niezależny materac z pianki wysokoelastycznej

Typ rozkładania: włoski

Pojemnik na pościel: możliwość dokupienia otwieranej pufy

Obicie: różne kolory do wyboru

Narożnik Lars – VOX

sofa do spania

Wielkość: 240x240x85cm (do wyboru także mniejszy)

Powierzchnia spania: 140x200cm

Wypełnienie: sprężyny bonellowe

Typ rozkładania: delfin

Pojemnik na pościel: tak, zajmuje 2/3 szezglonu

Obicie: różne tkaniny i wersje kolorystyczne

Sofa Beddinge z materacem Murbo – IKEA

Aktualnie niedostępna w IKEA, można ją kupić na aukcjach internetowych.

sofa do spania

Wielkość: 200x104x91cm

Powierzchnia spania: 140x200cm

Wypełnienie: kilka materacy do wyboru, najczęściej polecany to Murbo, stworzony z pianki poliuretanowej o wysokiej sprężystości

Typ rozkładania: klik-klak

Pojemnik na pościel: możliwość dokupienia

Obicie: pokrycie dostępne w trzech kolorach, możne je zdjąć i wyprać w pralce

Wybór rozkładanej sofy to trudna sztuka, trzeba wziąć pod uwagę bowiem mnóstwo czynników. Pamiętajcie, że przed kupnem należy wypróbować ją na własnej skórze. A według Was, jak powinna być idealna sofa do spania? Czym kierowaliście się przy wyborze? Dajcie koniecznie znać, jakie są Wasze doświadczenia 🙂

5 thoughts on “SOFA DO SPANIA – CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

  1. Post w punkt – niedługo będę kupować sofę do spania. Na pewno nie chcę żadnej z poduchami, bo przy rozkładaniu jest z nimi problem. Ważna jest wielkość powierzchni do spania, rodzaj sprężyn, rodzaj obicia, czy sofa ma boki. Trzeba też zwrócić uwagę czy mebel zostanie wniesiony do mieszkania.

  2. Czy mogę prosić o recenzję Pani narożnika pod kątem wygody spania? 🙂 strasznie podoba mi się – jak sądzę – nowsza wersja tej sofy, która wygląda identycznie (passat new). Niestety nie znalazłam możliwości obejrzenia i zakupu w sklepie stacjonarnym, jedynie przez internet. Przez jakiś czas miałaby służyć do codziennego spania. Czy w Pani modelu materac ma takie samo wypełnienie jak siedzisko?

    1. Moja sofa sporadycznie używana jest do spania (jedynie, gdy znajomi zostają na noc). Część do siedzenia i ta wysuwana różnią się twardością, więc na dłuższą metę nie wiem czy byłoby to wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *