ZWYKŁA TACA W NOWEJ ODSŁONIE DIY

Złoty kolor we wnętrzach zyskał ostatnio całą rzeszę zwolenników. Coraz więcej osób wprowadza go do swojego mieszkania. Myślę, że to przez jego szlachetny i elegancki wygląd. Warto też wspomnieć o tym, że złoto pięknie prezentuje się z tak teraz popularną butelkową zielenią czy granatem.

W sklepach możemy znaleźć złote ozdoby, które niestety bardzo często, przerastają kilkukrotnie budżet, który chcielibyśmy na nie przeznaczyć. Doskonałym pomysłem, na wprowadzenie do swojego mieszkania tego szlachetnego koloru, jest zaopatrzenie się w…złotą farbę w sprayu! Możesz spryskać nią praktycznie wszystko – doniczki, wazony, słoiki, figurki itd. Myślę, że z odmianą tych elementów poradzisz sobie z łatwością. Ja natomiast pokażę Ci dziś jak powstała moja taca DIY w złote paski. Jej wykonanie jest bardzo proste, a efekt – myślę, że całkiem niezły 🙂

By odmienić zwykłą tacę, będziemy potrzebować:

  • tacy w dowolnym kolorze
  • farby np. takiej do ścian i pędzelka
  • złotej farby w sprayu (do kupienia na aukcjach internetowych oraz sklepach budowlanych)
  • cienkiej taśmy malarskiej
  • folii lub papieru, który pozwoli zabezpieczyć stanowisko pracy
  • nożyczek
  • opcjonalnie bezbarwnego lakieru, który ochroni powierzchnię tacy przed uszkodzeniami

Potrzebna będzie taca, która już Ci się znudziła lub taka, wykonana samodzielnie. Do jej stworzenia wykorzystaj sklejkę i listewki oraz mocny klej lub gwózdki.

taca diy

Najpierw, należy pomalować tacę na dowolny kolor, przy użyciu np. zwykłej farby do ścian (jeśli taca jest lakierowana, najpierw musisz zmatowić powierzchnię, używając papieru ściernego). Moja taca była biała, ale przez lata użytkowania pojawiły się na niej zacieki, dlatego postanowiłam ją trochę odświeżyć. Do malowania użyłam gąbczastego pędzelka i próbki białej farby.

taca diy

Gdy farba wyschnie (należy odczekać najlepiej kilka godzin, by mieć pewność, że nie jest wilgotna), przy użyciu taśmy malarskiej, wyklejamy wzorki. Pamiętaj, że miejsca, których nie pokryjesz taśmą, przybiorą kolor bazowy. Ja przykleiłam pasy taśmy w trzech kierunkach, a także okryłam nią boki tacy (by uzyskać efekt złotej lamówki). Taśma musi dobrze przylegać do powierzchni, by nie przedostała się pod nią farba.

taca diy

Następnie, trzeba pomalować tacę przy użyciu złotej farby w sprayu. Spryskuj tacę z odległości najlepiej 20-30 cm. Na tym etapie, koniecznie użyj podkładki lub rób to w miejscu, które możesz narazić na zabrudzenia.

taca diy

Po wyschnięciu całej powierzchni, taśmę zrywaj powoli, tak by nie oderwać jej razem z farbą. Jeśli była dobrze przyklejona, krawędzie pasków powinny być w miarę równe i bez zacieków (w razie potrzeby, użyj bazowej farby do zamalowania niedoskonałości).

taca diy

Taca może pełnić funkcję dekoracyjną, jako podstawka pod doniczki, wazony i świeczki. Świetnie sprawdzi się też jako taca śniadaniowa. W obu przypadkach warto zabezpieczyć jej powierzchnię bezbarwnym lakierem, który będzie chronić ją przed uszkodzeniami.

taca diy
taca diy
taca diy
taca diy
taca diy

Jak podoba Ci się taca DIY w złotym wydaniu? Może masz jakieś inne pomysły na odmianę zwykłej tacy? 🙂

4 thoughts on “ZWYKŁA TACA W NOWEJ ODSŁONIE DIY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *