Artykuł ten chciałam napisać już dawno, ale jakoś nie mogłam się za to zabrać. Dokładnie w lipcu 2017 roku nowiuśkie sprzęty AGD wjechały do mojego mieszkania, zadomowiając się, mam nadzieję, na długie lata. Planowałam od razu podzielić się informacją o tym, na jakie wyposażenie się zdecydowałam i jak podjęłam decyzję o tym, że to właśnie te, a nie inne sprzęty, staną w mojej kuchni. Ostatecznie, postanowiłam poczekać kilka miesięcy i je po prostu poużywać, by moja opinia była bardziej miarodajna. W rzeczywistości upłynął już rok i sądzę, że to dobry czas, by na temat AGD, które wybrałam, napisać nieco więcej. Tym bardziej, że ciągle dostaję o nie pytania. Od razu chciałabym zaznaczyć, że nie będę opisywać specyfikacji technicznej poszczególnych sprzętów, bo nie mam odpowiedniej wiedzy na ten temat. Wskażę jednak kilka kwestii, które wzięłam pod uwagę, wybierając sprzęty AGD do mojej kuchni. Jak na razie jestem bardzo zadowolona z decyzji. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszam do dalszej lektury!
JAK WYBRAĆ SPRZĘT AGD DO KUCHNI?
Musisz wyposażyć całą kuchnię, ale na samą myśl o tym, oblewają Cię zimne poty? Wybór jest ogromny, nie wiesz na co się zdecydować i jak podejść do tego tematu? Już śpieszę z pomocą!
Od czego zacząć? Rada będzie może banalna, ale polecam najpierw zrobić sobie rundkę po sklepach ze sprzętami AGD, a jest ich całe mnóstwo! Wydaje mi się, że największy wybór jest w Media Markt, ale warto zajrzeć też do innych sklepów. Przyjrzyj się bliżej asortymentowi, zobacz które sprzęty AGD odpowiadają Ci wizualnie i pod względem funkcjonalnym, sprawdź czy założony budżet wystarczy, by pokryć koszt zakupu sprzętów (na tym etapie tak mniej więcej). I koniecznie zrób zdjęcia lub spisz nazwy modeli, które wpadły Ci w oko. Możesz też zapytać sprzedawców o opinię na temat konkretnych sprzętów, ale nie traktuj ich odpowiedzi jako pewnik. Nie zapomnij uwzględnić stylistyki i kolorystyki zabudowy kuchennej. Piekarnik w stylu retro średnio będzie wpisywał się w ultranowoczesną kuchnię. Po całodniowej (lub kilkudniowej) wyprawie, sytuacja powinna się już trochę wyklarować, przede wszystkim pod względem wizualnym i funkcjonalnym.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opinii o konkretnych sprzętach AGD, które zwróciły Twoją uwagę w sklepach. Warto zerknąć na grupy na Facebooku, fora tematyczne, strony internetowe sklepów ze sprzętem AGD… Możliwości jest mnóstwo, uwierz mi. Wystarczy tylko poświęcić na to trochę czasu. Nie sugeruj się jedną złą opinią, bo może być ona wyrażona przez konkurencję. Jeśli jednak wada danego modelu, pojawia się w wielu wypowiedziach i na kilku stronach, warto wziąć sobie ją do serca. W dzisiejszych czasach, specyfikacja techniczna wielu sprzętów, jest godna polecenia. Przy wyborze, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim statystyczną awaryjność, wymiary, estetykę i klasę energetyczną. Sprawdź, jakie opinie krążą w sieci na temat sprzętów, które znalazły się w obszarze Twoich zainteresowań. Równocześnie pamiętaj, że nie ma sprzętów idealnych i raczej nie znajdziesz takiego, który będzie Ci odpowiadał w stu procentach, a wszystkie opinie na jego temat, będą pozytywne. Wiesz na pewno, na co możesz przymknąć oko, a co od razu skreśla dany model z Twojej listy. Ja na przykład wiedziałam, że nie kupię płyty grzewczej z firmy Amica, bo widziałam na facebookowych grupach, jak rozsypuje się w drobny mak. Oczywiście to nie jest żadna reguła, ale wolałam po prostu nie ryzykować. Nie miałam jednak oporów przed tym, by wybrać zmywarkę z tej firmy, po przeczytaniu wielu pozytywnych komentarzy na jej temat. Udało Ci się wyłonić swoich faworytów? To super! Teraz trzeba kupić te sprzęty AGD w jak najniższej cenie.
Warto już na początku remontu polować na okazje, szczególnie jeśli do wyposażenia masz calutką kuchnię. Wiele sklepów (np. Media Markt i Media Expert) przeprowadzają promocje polegające na tym, że im więcej sprzętów kupisz, tym dostaniesz większy rabat. Ja w zeszłym roku przy zakupie pięciu sprzętów, otrzymałam na nie rabat 10-cio procentowy (jeśli dobrze pamiętam to taką zniżkę można było uzyskać już przy kupnie trzech urządzeń). 10 procent z kwoty 10000 zł to już duża oszczędność. Często zdarzają się również inne promocje. Warto przejrzeć też ceny w sklepach internetowych (uwzględniając oczywiście kwotę wysyłki) i porównać z tymi, występującymi stacjonarnie. Przydadzą się w tym celu wszelkie porównywarki cenowe. Może się okazać, że kupując w sieci, cena będzie dużo niższa. Wtedy warto przemyśleć zamówienie AGD przez Internet.
Na które sprzęty AGD warto przedłużyć gwarancję? To pytanie wzbudza niemałe emocje w dyskusjach, odbywających się na grupach na Facebooku oraz w sieci. Chciałoby się rzec, że na wszystkie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wiążą się z tym niemałe koszty. Zależą one od okresu gwarancji, ceny produktu oraz rodzaju pakietu. Na przykład za przedłużenie podstawowej gwarancji do 5 lat (podstawowa gwarancja producenta udzielana jest na 2 lata), trzeba zapłacić więcej o około 15-20 procent wartości produktu. Chciałabym, aby sprzęty posłużyły mi minimum te pięć lat. Gwarancję przedłużyłam jednak tylko na niektóre z nich. Dopłaciłam do zmywarki i pralkosuszarki, czyli sprzętów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Mają w sobie najwięcej złożonej elektroniki, która może się zepsuć, a jej naprawa jest kosztowna. Oczywiście, awaria płyty gazowej, piekarnika czy lodówki również się zdarza, ale z tego co wiem, dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Warto dowiedzieć się wszystkiego o szczegółach gwarancji, o tym, co obejmuje i w jakim zakresie. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w późniejszym czasie.
MOJE SPRZĘTY AGD W KUCHNI
W mojej kuchni, każdy sprzęt AGD jest z innej firmy. Nie zależało mi na tym, aby wszystkie pochodziły od jednego producenta, bo jakie ma to znaczenie? 😉 Postępując zgodnie z wskazówkami, które przedstawiłam powyżej, wybrałam płytę gazową, piekarnik, zmywarkę i lodówkę. Oczywiście, moje sprzęty nie są jedynym dobrym wyborem, ale mam nadzieję, że jednym z lepszych 😉 Jak na razie jestem zadowolona, bo działają bez zarzutu.
Płyta gazowa Beko HILW64122SW
Biała płyta sprawdza się super! Piszę o tym, bo często mnie o to pytacie. Białe szkło to bardzo praktyczny materiał, bo nie widać na nim zacieków i smug, co ma to miejsce na czarnych płytach. Oczywiście, czyszczenie obszaru wokół palników nie należy do najłatwiejszych, ale taki już urok płyt gazowych. Dostępna jest również w kolorze czarnym.
Piekarnik Whirlpool AKZ 6230 WH
Piekarnik postanowiłam dopasować do płyty. Jest on więc wykonany częściowo z białego szkła. Łatwo się go czyści, bo nie ma zbyt wielu wystających elementów. Dostępny jest także w kolorze czarnym, szampańskim i srebrnym.
Zmywarka AMICA ZIM428E
To zmywarka o szerokości 45 cm, co dla naszej dwójki jest w pełni wystarczające. Posiada dwa główne wysuwane kosze, dolny na talerze i mniejsze garnki, górny na szklanki i kubki. Na sztućce przewidziano osobną szufladę, co według mnie jest bardziej funkcjonalne i praktyczne niż popularne koszyki. Te bowiem zajmują sporo miejsca, a dodatkowo lubią się przekrzywiać i blokować wysuw szuflady. Jak na razie zmywarka śmiga, naczynia są domyte, bez zacieków i smug.
Lodówka do zabudowy SAMSUNG BRB260010WW/EF
Już na początku remontu wiedziałam, że postawię na lodówkę do zabudowy. Meble miały sięgać sufitu, więc nad lodówką musiałaby pojawić się szafka, co zepsułoby moją wizualną koncepcję. Wolę jednak, gdy jest ona ukryta (wyjątkiem jest popularna lodówka firmy Smeg). Przed zakupem lodówki do zabudowy warto wiedzieć, że ma ona mniejszą pojemność niż taka standardowa, a do tego najczęściej jest droższa. W mojej kuchni znajduje się ona w wysokiej zabudowie, po prawej stronie.
To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałam. Mam nadzieję, że teraz wybór wyposażenia Twojej kuchni, będzie znacznie łatwiejszy. Może masz jeszcze jakieś rady, które warto wziąć pod uwagę kupując sprzęty AGD? 🙂
Ładna i stylowa kuchnia 🙂
Dziękuję! Miło mi to słyszeć 🙂
Kochana, świetny wpis! Jestem na etapie wyboru agd i ten wpis jest bardzo przydatny. Powiedz mi proszę, czy garnki stabilnie stoją na takich rusztach? Spotkałam się z opinią, że są dość chwiejne, potwierdzisz czy zaprzeczysz?
Powiem tak, dwie patelnie lub wielkie garnki mieszczą się jedynie po skosie (ale to już warunkuje wielkość płyty i przypuszczam, że we wszystkich o szerokości 60 cm tak będzie), a na dwóch pozostałych, mogą stać mniejsze garnki. Według mnie są stabilne, jeśli ustawi się je w miarę na środku rusztu 🙂
kuchnia świetna, ja to uwielbiam takie połączenia czerni z bielą, szarości z bielą 🙂 ponadczasowe 🙂
Dziękuję, kuchnia nadal bardzo mi się podoba 🙂
Akurat jeśli chodzi o sprzęty agd do kuchni to dobrze trafiłam, ale najwięcej miałam „przygód” z roborockiem