CO TO SĄ PRZEKLEJKI? JAK RÓWNO NAKLEIĆ JE NA ŚCIANĘ?

Często powtarzam, że naklejki na ścianę (lub jak ktoś woli – przeklejki) to niedrogi i szybki sposób na odmianę ściany w pokoju dziecka. To doskonała alternatywa dla tapety oraz wzorów, malowanych od szablonu. Równie często dostaję wiadomości: „no dobrze, ale jak je równo nakleić, nie mają poziomnicy i innych wyszukanych narzędzi?”. Na to pytanie postaram się dziś odpowiedzieć.

naklejki na ścianę

Naklejki na ścianę świetnie sprawdzą się w dziecięcym pokoju. Są wykonane z trwałej, matowej folii, którą łatwo jest przykleić, ale także się jej pozbyć, nie zostawiając śladu na ścianie. To nie dość, że szybkie i proste, to jeszcze bardzo praktyczne rozwiązanie. Naklejki na ścianę mają różne kształty i kolory, jestem więc pewna, że wśród dostępnych na rynku, znajdziesz takie, które będą odpowiadać zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku. Można przykleić je „na oko”, nieco chaotycznie lub skorzystać z poniższych wskazówek i zrobić to równiutko, jak od linijki.

naklejki na ścianę

Pokażę Ci kolejne kroki, które należy wykonać, by równo przykleić naklejki na ścianę (bez używania poziomnicy). Potrzebne będą Ci do tego jedynie: ołówek, taśma malarska, sznurek, szmatka i oczywiście miarka. Może przydać się też kalkulator. Zajmiemy się sposobem „na mijankę” (w którym naklejki nie występują jedna pod drugą). Jest on bowiem o wiele bardziej popularny i według mnie wygląda lepiej. Gotowa? To zaczynamy!

Na początek spójrz na poniższy rysunek. W tym artykule będę używać terminów „rząd” i „kolumna”, więc musisz wiedzieć, co przez to rozumiem.

naklejki na ścianę

Najpierw zmierzymy wysokość i szerokość ściany, którą chcemy pokryć naklejkami (najlepiej zrobić to jeszcze przed ich kupnem). Aby łatwiej było Ci zrozumieć poniższą instrukcję, będę operować na konkretnych liczbach. Załóżmy, że ściana ma wymiary 4 x 2,5 metra (po odliczeniu listwy przypodłogowej). Zmierz swoją ścianę i w kolejnych krokach rób to co ja, stosując oczywiście własne wymiary.

naklejki na ścianę

Obliczymy teraz odległości między kolejnymi kolumnami i rzędami naklejek, dzieląc szerokość i wysokość ściany przez ich liczbę. Dla przykładu, szerokość ściany wynosi 400 cm. Zakładam, że stworzę 13 kolumn naklejek. Obliczam, jaka powinna być między nimi odległość. Dzielę 400 cm przez 13 i otrzymuję około 31 cm. Kolumny będą zatem oddalone od siebie o 31 cm.

naklejki na ścianę

Analogicznie postępuję w przypadku rzędów. Załóżmy, że chcę, by było ich 11. Dzielę 250 cm przez 11 i otrzymuję około 23 cm.

naklejki na ścianę

Oczywiście, jeśli odległości, które otrzymasz, będą zbyt duże lub małe, należy odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć liczbę rzędów i kolumn naklejek. Dla naklejek o wymiarach ok 5-6cm, około 30 cm w poziomie i 20-25 cm w poziomie to odpowiednia odległość (im rozmiar naklejek będzie większy, tym powinny być one od siebie bardziej oddalone).

Znamy już odległości między naklejkami, to teraz czas na obliczenie, ile sztuk będziemy potrzebować. W każdym z jedenastu rzędów, będzie 6 lub 7 naklejek (13 kolumn dzielimy na 2 i otrzymujemy 6,5), dlatego, że będą one układane na mijankę. Warto więc zamówić 11 x 7 naklejek, czyli 77 sztuk. Zawsze warto zostawić sobie zapas, który będzie nieoceniony, gdy naklejka źle się przyklei lub zniszczy. Teraz Twoja kolej, podziel liczbę Twoich kolumn przez 2 i pomnóż razy liczbę rzędów, a otrzymasz liczbę naklejek, które powinnaś zamówić (pamiętaj o kilku naklejkach zapasu).

naklejki na ścianę

Teraz czas na przygotowanie ściany. Po lewej i po prawej stronie, należy odmierzyć odcinki, których długości wyliczyłyśmy w jednym z poprzednich kroków. Odległość między kolejnymi rzędami wynosi 23 cm, dlatego dzielimy wysokość ściany na odcinki o właśnie takiej długości. Ale UWAGA!  Pierwszy znacznik, powinien być oddalony od listwy przypodłogowej o połowę tej wartości (w wypadku mojej ściany będzie to 11,5 cm). Kolejne, zaznaczamy już co 23 cm (możesz zrobić to ołówkiem lub kawałkiem taśmy). Zerknij na poniższy rysunek, powinien on rozwiać Twoje wątpliwości

naklejki na ścianę

Kolejno, przechodzimy do zaznaczenia punktów, w których pojawią się naklejki. Z jednego końca ściany na drugi, przeciągamy sznurek i przyklejamy go (np. taśmą malarską) na najniższym poziomie (zobacz rysunek). Ważne, by był on napięty (w razie potrzeby, możesz przykleić go również na środku). Zamiast tego, sznurek mogą też trzymać dwie osoby. Potrzebny Ci będzie teraz metr krawiecki lub miarka zwijana. W tym kroku, znów rozpoczynamy od odmierzenia połowy wartości (tym razem odległości między kolumnami), czyli u mnie będzie to 15,5 cm (połowa z 31 cm to właśnie 15,5 cm). Kolejno, zaznaczamy punkty z zachowaniem podwojonych odległości (czyli 62-centymetrowych – 31cm x 2). Możemy zrobić to np. ołówkiem (przed zaznaczeniem warto przetrzeć szmatką ten fragment ściany, by naklejka lepiej się trzymała. Pamiętaj jednak, by po przetarciu nie aplikować od razu naklejek, tylko poczekać aż dobrze wyschnie).

naklejki na ścianę

Następnie, przenosimy sznurek na wyższy poziom. Pierwszy punkt w tym rzędzie będzie znajdował się w odległości 46,5 cm od krawędzi ściany (dodajemy całkowitą odległość między kolumnami czyli 31 cm, do jej połowy czyli 15,5 cm, co daje nam razem 46,5 cm). Kolejne punkty zaznaczamy już co 62 cm (podwojona wartość).

naklejki na ścianę

W trzecim rzędzie, będzie wyglądać to dokładnie tak, jak w pierwszym, a w czwartym – tak jak w drugim.

Teraz wystarczy już tylko umieścić przeklejki w zaznaczone miejsca. Punkty mogą wyznać ich środek albo górną lub dolną krawędź. Wszystko zależy od Ciebie, ale postępuj konsekwentnie 🙂

naklejki na ścianę

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak folia transportowa (lub papier transportowy). Często dołączana jest ona do naklejek (najczęściej, do tych o skomplikowanym kształcie). Jeśli chcesz jej użyć, musisz rozciąć przeklejki (tak, aby każda z nich była osobno), przykleić je do folii, a następnie odkleić podkład, tak by naklejka znajdowała się na folii transportowej (nieklejącą stroną do folii). Następnie, przyłożyć ją do ściany, mocno przycisnąć i pozbyć się folii. Sposób postępowania zaprezentowałam w poniższym filmie. Folii można używać kilkukrotnie.

Jak podoba Ci się taki pomysł dekoracji ściany? Słyszałaś już o naklejkach na ścianę? Mam nadzieję, że teraz ich aplikacja będzie o wiele łatwiejsza 🙂


Korzystając z okazji, zapraszam do mojego sklepu z dekoracjami i upominkami. Przygotowałam szeroką ofertę, dlatego jestem pewna, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. 

samochodowy pokój chłopca

One thought on “CO TO SĄ PRZEKLEJKI? JAK RÓWNO NAKLEIĆ JE NA ŚCIANĘ?

  1. Czesc Iwona
    Witam serdecznie, jaka odleglosc polecilabys dla naklejki kropki 2,5cm.
    P.S. bardzo lubie Twoj blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *