Skórzane uchwyty do mebli DIY

Skórzane uchwyty do mebli są teraz bardzo popularne. Pięknie komponują się z odcieniami niebieskiego i zielonego, a także ciemnym drewnem, bielą i szarością (w zasadzie…to chyba z większością kolorów). Co powiesz na to, by wykonać je samodzielnie?

Od jakiegoś czasu, planuję przeprowadzić metamorfozę mojej sypialni. Chcę zmienić jej kolorystykę – kupiłam już farbę na jedną ścianę, nowe zasłony, poduszki i kilka innych, drobnych elementów. Będzie to więc budżetowa metamorfoza z efektem „wow” 😉

W mojej sypialni nad łóżkiem, znajduje się zabudowa. Składa się z dużej liczby szafek z drzwiczkami, do których potrzebne są uchwyty. Dotychczas zadowalałam się zwykłymi czarnymi i białymi gałkami, ale przyszedł czas na coś nowego. Do koncepcji mojej starej-nowej sypialni, bardzo pasują mi skórzane uchwyty. Jako, że potrzebuję ich naprawdę sporo, bo ponad 20 (a jak się rozpędzę to może do przedpokoju też zrobię 😉 ), postanowiłam trochę zaoszczędzić i wykonać je samodzielnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak własnoręcznie stworzyć skórzane uchwyty, zostań ze mną.

By wykonać skórzane uchwyty, będziemy potrzebować:

 • skórzany pasek z metra (ja kupowałam TUTAJ)
 • śrubki z ładnym łebkiem (moje kupione są TUTAJ)
 • nakrętki i podkładki (kupione u tego samego sprzedawcy, co śrubki)
 • dziurkacz do skóry (do kupienia na aukcjach internetowych) lub rozgrzany gwóźdź
 • nożyczki
 • coś do pisania
 • linijka
 • opcjonalnie klucz płaski, odpowiadający wielkości nakrętki (ale damy radę też bez niego)

Najpierw, skórzany pasek należy pociąć na części odpowiedniej długości (warto na początek, zrobić jeden roboczy uchwyt, przykręcić go do drzwiczek i sprawdzić, czy dana długość będzie odpowiednia). Mój uchwyt zrobiony jest z paska o długości ok 10 cm. Pamiętaj o tym, by obcinać pasek w miarę równo, bo jego krawędzie będą widoczne.

Następnie, trzeba odmierzyć odległość otworu na śrubkę, od krawędzi paska (u mnie 8mm). Odmierzamy go na każdym pasku po to, by uchwyty wyglądały tak samo. Najlepiej, zaznaczyć długopisem miejsce, w którym docelowo znajdzie się śrubka (na jednym i drugim końcu).

Kolejno, na obu końcach paska, wycinamy otwory. Dziurkacz umieszczamy w zaznaczonym wcześniej miejscu, a następnie mocno go ściskamy (zamiast tego, można użyć rozgrzanego gwoździa, ale trzeba bardzo uważać, żeby nie zrobić sobie krzywdy; gwóźdź wbijamy od wewnętrznej strony). Im grubszy pasek wybierzesz, tym trudniej będzie Ci zrobić otwór (ale wszystko się da 😉 ).

Przez zrobione dziurki, przekładamy śrubkę i wkładamy uchwyt do otworu w drzwiczkach. Następnie, na trzonie umieszczamy podkładkę i nakrętkę (dokręcamy ją tak, by uchwyt się nie przekręcał).

Trzon śrubki powinien mieć minimum taką długość, jak grubość paska, płyty i nakrętki razem wzięta (u mnie 30mm). Nie powinien być też za długi, bo będzie niepraktyczny. Przy kupnie śrubek, zwróć również uwagę na średnicę otworu w drzwiczkach (chyba, że w grę wchodzi ponowne nawiercenie płyty). Standardowo, zmieści się śrubka o średnicy M3, M4 i M5, ale warto to sprawdzić.

Czynności powtarzamy „x” razy, do momentu, gdy wszystkie drzwiczki będą miały swój uchwyt 😉 I gotowe!

Koszt wykonania 20 uchwytów wyniósł mnie 50zł, czyli 2,5zł za sztukę. Cena uchwytu w sklepie to około 10-15zł za sztukę. Przy dużej liczbie drzwiczek, różnica w kosztach, jest naprawdę spora.

 • 2 metry skórzanego paska – 40zł (z przesyłką)
 • śrubki, nakrętki, podkładki – 10zł (z przesyłką)
 • dziurkacz do skóry już miałam (zestawy kaletnicze kupisz na allegro już za 20zł, warto kupić sobie taki sprzęt, bo przyda się nie tylko do robienia uchwytów 😉 )

Skórzane uchwyty mogą wyglądać też tak:

Taki uchwyt wykonasz w podobny sposób. Potrzebne będą Ci jednak dwie śrubki, podkładki i nakrętki. Pamiętaj też o tym, żeby kupić krótsze śrubki (np. 25mm), a także by zrobić otwory w odległości 1-1,5cm od końców paska.

Podobają Ci się skórzane uchwyty, czy wolisz standardowe gałki?

6 thoughts on “Skórzane uchwyty do mebli DIY

 1. Witam ja też przemienilam zwykle biurko córki. Pomalowalam je na biało a zwykle plastikowe uchwyty wymieniam na skórzane. Wyszło super!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *