GRANATOWA ŚCIANA – konkretne farby, inspiracje i zdjęcia

Ciemne i głębokie kolory ścian, coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. W szczególności na ścianach, stają się tłem dla białych mebli i galerii zdjęć. Nie ma się co dziwić, że wybieramy właśnie te elementy wnętrza, bo ich przemalowanie nie wiąże się z dużymi kosztami i każdy poradzi sobie z tym samodzielnie. To bardzo efektowne rozwiązanie, które można otrzymać naprawdę niskim kosztem. Jeśli masz ochotę coś zmienić w swoim mieszkaniu, granatowa ściana może okazać strzałem w dziesiątkę.

Kolor granatowy sprawdzi się nie tylko na dużych przestrzeniach. W małych mieszkaniach również można go użyć, trzeba jednak uważać, by nie przesadzić. Oczywiście, wszystko zależy od preferencji, ale ogólnie rzecz biorąc, niewiele osób będzie dobrze czuło się w sypialni o powierzchni 9m2, której wszystkie ściany, pomalowane są na granatowo. Ale już jedna ściana i dodatki, w połączeniu z bielą, są jak najbardziej w porządku.


Z CZYM POŁĄCZYĆ GRANAT?

Granat to bardzo wdzięczny kolor, który dobrze komponuje się z wieloma neutralnymi barwami. W zależności od tego, z czym go połączymy, wnętrze może zyskać całkiem różny charakter. To najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny, ze wszystkich ciemnych kolorów, dlatego też to właśnie na granatową ścianę, decyduje się większość osób, które chcą coś zmienić w swoim mieszkaniu. Granatowa ściana często pojawia się w sypialni (na ścianie za łóżkiem lub naprzeciwko niego), w salonie (na ścianie z telewizorem), a także w łazience, jako dopełnienie białych płytek. Granat dobrze komponuję się:

  • z bielą i drewnem
  • ze złotem
  • z miedzią
  • z szarością
  • z pudrowym różem
  • z kolorem musztardowym
  • z roślinkami
  • ze stylizowanymi drzwiami i listwami
  • z ciemnobrązowymi i rudawobrązowymi meblami

GRANATOWA ŚCIANA – INSPIRACJE

Utworzyłam na Pintereście specjalną tablicę z aranżacjami, w których główną rolę odgrywa granatowa ściana. Jeśli chcesz się trochę zainspirować kliknij TUTAJ.


JAK WYBRAĆ GRANATOWĄ FARBĘ DO WNĘTRZA?

Przygotowałam kilka propozycji, opatrzonych zdjęciami rzeczywistych pomieszczeń. Pamiętaj jednak, że to tylko fotografie, które oglądasz na urządzeniu elektronicznym i kolory mogą różnić się w zależności od ustawień monitora, a także oświetlenia, pory dnia itd. Liczę jednak na to, że artykuł ten pomoże Ci zawęzić pole poszukiwania farb do tych, które najbardziej Ci się podobają. Zanim jednak wybierzesz swój idealny granat, najlepiej wybierz się do sklepu i kup próbki kolorów, nad którymi się zastanawiasz. Uważam, że to najlepszy i najpewniejszy sposób, by otrzymać odcień, który w pełni nas usatysfakcjonuje.


PRZYKŁADY FARB

Wszystkie farby, które Wam pokażę do kupienia są w puszkach o najmniejszej pojemności 2,5l, których cena wynosi od 60 do 110zł. To farby gotowe, nie z mieszalnika. Starałam się wybrać jak najbardziej klasyczne odcienie granatu.


GRANAT PIERWSZA KLASA – DULUX

Przygotowując materiały do tego artykułu, przejrzałam zdjęcia na facebookowych grupach. Muszę przyznać, że farba z Duluxa była najczęściej polecana, ze względu na swój „prawdziwie granatowy kolor”, w połączeniu z przystępną ceną. Jego odcień jest raczej chłodny. Trzeba przyznać, że prezentuje się pięknie.

autorka zdjęcia: Agata Wrona
autorka zdjęcia: Ania Molenda
autorka zdjęcia: Katarzyna Zajac
autorka zdjęcia: Ida Dziuda

COSMOS BECKERS

„Cosmos” z Beckersa wydaje się być podobny do farby z Duluxa, ale porównywałam je i „Cosmos” ma trochę ciemniejszy i cieplejszy odcień. Pięknie prezentować się będzie z bielą, czernią i drewnem.

autorka zdjęcia: Anna Bernacińska
autorka zdjęcia: Anna Niedźwiedzka

ANTYCZNY WIECZÓR – ŚNIEŻKA SATYNOWA

Farba ze Śnieżki jest zgaszona i ma raczej zimny odcień. Jej kolor jest elegancki, więc świetnie będzie wyglądać ze stylizowanymi meblami i elementami wykończeniowymi.

autorka zdjęcia: Joanna Pomorska
autorka zdjęcia: Monika Woźniak

W SERCU OCEANU – BONDEX

Kolor „W sercu oceanu” jest najbardziej intensywny i najcieplejszy ze wszystkich kolorów w tym zestawieniu. Doskonale wpisze się w aranżację salonu i pokoju nastolatka. Świetnie wyglądać będzie w połączeniu z bielą, rudawobrązowymi meblami oraz żółcią.

autorka zdjęcia: Kasia Baniecka
autorka zdjęcia: Ania Sokołowska
autorka zdjęcia: Karolina Steciuk-Drobek

DENIM – TIKKURILA

Farba z Tikkurili jest najjaśniejsza, najbardziej zgaszona i stonowana. Świetnie wyglądać będzie w klasycznym pomieszczeniu, w połączeniu np. z miedzianymi dodatkami i marmurem.

zdjęcie zaczerpnięte z grupy na fb

INNE KOLORY GRANATOWYCH FARB

Sporządziłam też listę innych granatowych farb, które udało mi się znaleźć. Jeśli nie zainteresują Cię kolory z tego zestawienia, możesz sprawdzić te poniżej:

Lubisz kolor granatowy we wnętrzach? A może granatowa ściana, znajduje się już w Twoim domu? 🙂

ZOBACZ TAKŻE!

Zielona ściana – konkretne farby, inspiracje i zdjęcia

Turkusowa ściana – konkretne farby, inspiracje i zdjęcia

16 thoughts on “GRANATOWA ŚCIANA – konkretne farby, inspiracje i zdjęcia

  1. Świetne zestawienie! Zastanawia mnie czy pomalowanie jednej ściany na granatowy kolor może optycznie pomniejszyć pomieszczenie? (Pokój ok 17m2, na planie kwadratu. Pozostale ściany byłyby białe)

    1. 17m2 to naprawdę spora powierzchnia, więc możesz poszaleć 🙂
      Jeśli jakaś powierzchnia jest ciemna, optycznie wydaje się, że jest bliżej niż w rzeczywistości, stąd przyjęło się, że ciemne kolory pomniejszają pomieszczenie. W Twoim wypadku bym się w ogóle tym nie przejmowała, bo granat na jednej ścianie ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Tym bardziej, że pozostałe ściany mają być białe 🙂

  2. A ja sobie wymyslilam caly granatowy przedpokoj ale obawiam sie ze bedzie za ciemno. Dodam ze drzwi wewnetrzne beda biale podloga jasna i szafa z lustrem. Co myslicie ?

  3. Bardzo fajne inspiracje! Ja chcę połączyć róż, biel i granatowe dodatki <3
    Bardzo podoba mi się realizacja Pani Kasi Banieckiej. Czy jest możliwość otrzymania informacji odnośnie oświetlenia użytego w pomieszczeniu? Szukam takiego rowiązania a użyte w nim reflektory bardzo mi się podobają 🙂

  4. A jaki kolor dałabyś na sufit w sypialni, która miałaby mieć 3 z 5 ścian pomalowane na któryś z granatów? Pozostałe na kremowy odcień białej farby. Zależy mi na efekcie przytulnego, ale nie jasnego wnętrza. Zastanawiam się nad ciemnym sufitem, ale chyba ten sam kolor co ściany to za dużo…

  5. a ja sie bałam tak ciemnych kolorów a ta farba granatowa wygląda ekstra na ścianach, dzięki wielkie za inspiracje napewno cos z tego wykorzystam.

    1. Cieszę się i powodzenia w malowaniu!
      Osobiście, lubię ciemne kolory np. na jednej ścianie, wtedy z połączeniu z bielą lub jasną szarością wyglądają ekstra 🙂

  6. Hej! Czy jesteś w stanie mi powiedzieć czym różnią się farby Beckers Midnhigt od Cosmos? Wydają się podobne, czy to ten sam ton ale Cosmos jest po prostu ciemniejszy?

  7. Dołączam z podziękowaniami do pozostałych – świetna strona i bardzo pomocne opisy! Ja szukam ciepłego granatu i kusi mnie opisany Cosmos Beckersa (w planie dwie ściany w słonecznym salonie). Chciałabym jednak bardzo, aby pokój zachował ciepły klimat i myślałam o połączeniu tego koloru z kremem lub beżem. Czy może miałaby Pani jakieś wskazówki?
    Pozdrawiam!

    1. Cieszę się, że artykuł okazał się pomocny 🙂
      Zdecydowałabym się na raczej jasny odcień beżu/kremu, pokój będzie wyglądał bardziej świeżo i przestronnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *