Balkon to miejsce relaksu i odpoczynku, kawałek własnego „ogródka”. Bez względu na to, czy duży czy mały, wąski czy szeroki, ustawny czy nieproporcjonalny, może zostać ładnie zaaranżowany.
Propozycja poruszenia na blogu tematu balkonu, spotkała się z dużą przychylnością. Postanowiłam więc podjąć wyzwanie i napisać o tym co nieco. Jako, że aranżacja balkonu to wbrew pozorom, bardzo rozległy temat (szczególnie jeśli chce się podejść do niego w miarę dokładnie), postanowiłam stworzyć cykl artykułów STACJA BALKON, które będą pojawiać się na moim blogu, przez kolejne trzy tygodnie. Mam nadzieję, że informacje, w nich zawarte, pozwolą Ci urządzić wymarzone miejsce do relaksu. Dziś zajmę się bazą balkonu, czyli podłogą, osłoną barierki i ścianami. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszam do lektury!
PODŁOGA
Jeszcze kilka lat temu, na większości balkonów królowały płytki. Obecnie, mamy o wiele więcej możliwości, więc dopasować możemy je do własnych potrzeb i preferencji.
PŁYTKI MROZOODPORNE
Zaczniemy od popularnych płytek, które powinny posiadać właściwości mrozoodporne. Dzięki temu nie pękają i są odporne na warunki atmosferyczne. Sklepy oferują bardzo duży wybór różnych wzorów i wielkości, więc można dopasować je do każdej aranżacji.
Zalety:
+ trwałe i odporne na warunki atmosferyczne;
+ łatwe w utrzymaniu czystości;
+ duży wybór wielkości, wzorów i kolorów (spore możliwości aranżacyjne);
Wady:
-czasochłonne kładzenie (często konieczność wynajęcia fachowca);
-skomplikowane docinanie (zmora szczególnie na małych i krzywych balkonach);
-latem nagrzewają się, a w zimniejsze dni są lodowate;
-trudne w demontażu (jeśli nam się znudzą najczęściej trzeba je skuwać);
Na balkonie ładnie wyglądają płytki drewnopodobne, które są imitacją naturalnego materiału. Warto także wziąć pod uwagę kafle betonopodobne, a jeśli chcesz zaszaleć – w marokańskie wzory.
PŁYTKI TARASOWE DREWNIANE
Według mnie wyglądają najładniej, ale posiadają kilka wad, które zniechęciły mnie do ułożenia ich na moim balkonie. W ofercie znajdziesz płytki w kwadratowym kształcie, a także w postaci dłuższych lub krótszych desek.
Zalety:
+ bardzo ładny wygląd;
+ łatwość kładzenia (do ich łączenia, nie trzeba narzędzi);
+ przyjemna powierzchnia;
+ można układać je na wielu podłożach (na starych płytkach, wylewce betonowej itd.);
+ nie nagrzewają się zbyt mocno;
Wady:
-dość wysoka cena;
-regularna pielęgnacja;
-konieczność docinania (szczególnie w przypadku krzywych balkonów – u mnie szerokość balkonu różni się o prawie 10cm na całej długości);
-trudne w utrzymaniu czystości (w szczelinach może powstawać pleśń);
PODEST TARASOWY KOMPOZYTOWY
To alternatywa dla płytek tarasowych drewnianych. Nie trzeba go jednak impregnować i występuje w kilku wersjach kolorystycznych.
Zalety:
+ ładny wygląd;
+ nie trzeba impregnować;
+ odporny na działanie warunków atmosferycznych;
+ różne kolory;
Wady:
-nagrzewa się;
-trzeba go docinać (podobnie jak płytki tarasowe drewniane);
-dość wysoka cena;
-może zmieniać kolor pod wpływem słońca;
SZTUCZNA TRAWA
Sama postawiłam na to rozwiązanie, pomimo tego, że zawsze marzyłam o drewnianych deskach. O moim wyborze zdecydował przede wszystkim ekspresowy montaż (łatwe docinanie do konkretnego wymiaru) oraz naprawdę niezłe imitacje trawy. W tym roku przetrwała na balkonie nawet zimę i ma się znakomicie, więc jak na razie jestem bardzo zadowolona. Nie wiem jednak, jak dałaby sobie radę przy całkowicie otwartym balkonie (mój balkon „wpisany” jest w bryłę budynku).
Zalety:
+ łatwość kładzenia;
+ możliwość docięcia nożykiem/nożyczkami;
+ ładne i przyjemne w dotyku imitacje;
+ odporna na warunki atmosferyczne (nie blaknie i odprowadza wodę);
+ łatwość demontażu;
Wady:
-konieczność odkurzania;
-dość wysoka cena najładniejszych modeli;
-konieczność zbierania liści i większych śmieci, których nie wciągnie odkurzacz;
Z czystym sumieniem mogę polecić trawę o nazwie Miami, której koszt to 80zł/m2. Jest bardzo ładna, miła w dotyku i gęsta. Duży wybór sztucznych traw znajdziecie w Obi, Leroy Merlin oraz Komforcie. Warto wiedzieć, że trawa najczęściej dostępna jest na zamówienie, więc trzeba pomyśleć o tym wcześniej (ale w sklepach znajdziecie próbki, dlatego warto pojechać i je dotknąć). Kupuje się ją w rolkach o szerokości 2m lub 4m.
Mój balkon w bloku wyposażyłam w trawę Miami, która sprawdza się świetnie.
Ciekawą opcją, której wcześniej nie znałam, są posadzki przemysłowe Bergo Unique. Nie miałam z nimi nigdy do czynienia, więc nie wiem czy są godne polecenia.
OSŁONA BALUSTRADY
Oprócz nawierzchni, którą położymy na podłogę, warto zadbać też o osłonę balustrady. Dzięki temu zyskamy trochę prywatności i stworzymy swój własny kącik relaksu 😉
MATA BAMBUSOWA LUB TRZCINOWA
Rozwiązanie znane i bardzo często stosowane. Nic w tym dziwnego, bo maty bambusowe są łatwo dostępne. Poniżej przygotowałam zestawienie głównych zalet i wad tego rozwiązania.
Zalety:
+ niska cena;
+ łatwość montażu;
+ całkowite zasłonięcie;
Wady:
-niska wytrzymałość najtańszych modeli;
-kiepski wygląd najtańszych modeli;
DREWNIANA BALUSTRADA
Zalety:
+ ładny wygląd;
+ trwałość;
Wady:
-cena gotowej balustrady;
-lub czasochłonne wykonanie;
-niecałkowite zasłonięcie;
Osłonę z kratki należy przeciąć na pół w markecie budowlanym i można wykorzystać ją jako osłonę barierki (dokładniej opisała to Kasia z bloga Twoje DIY). Na jej blogu znajdziecie też sposób na samodzielne wykonanie osłony ze sztachet drewnianych.
MATA PCV
Mata PCV stosowana jest na balkonach, które urządzone są w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. To ciekawa alternatywa dla mat bambusowych i trzcinowych.
Zalety:
+ niedroga;
+ łatwa w montażu;
+ łatwa w czyszczeniu;
Wady:
-nie pasuje do wszystkich aranżacji;
-słyszałam opinie, że mata w ciemnym kolorze lubi blaknąć;
ŚCIANY I PRYWATNOŚĆ
Niestety, na wielu balkonach, które znajdują się w bloku, należącym do wspólnoty mieszkaniowej, kolor i rodzaj ścian jest z góry ustalony (dzięki temu budynek wygląda spójnie, bo wszystkie balkony mają ten sam kolor).
Jeśli masz możliwość zmiany koloru ścian, postaw na jasny kolor – beżowy, szary, biały lub jasny odcień innego koloru. Możesz też pomyśleć nad grafitową barwą. Warto wybrać farbę do malowania elewacji, która charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne i większą trwałością.
By aranżacja balkonu była ciekawsza, możesz pokryć jedną ze ścian imitacją cegły albo zdecydować się na kratkę montowaną do ściany, na której zawiesisz kwiaty oraz pnącza.
Czasem, nasz balkon „wystaje” poza bryłę budynku i znajduje się blisko mieszkania sąsiada. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak znaleźć trochę prywatności?
PŁOTEK Z PNĄCZEM
Do kupienia w większości marketów budowlanych. Przymocować można go do balustrady, ale raczej nie wieszałabym na nim doniczek ani innych ciężkich elementów.
WYSOKA MATA TRZCINOWA
Wystarczy przywiązać ją do barierki. To bardzo tanie i szybkie rozwiązanie. Czy estetyczne? To już musisz zdecydować sama.
DREWNIANA KONSTRUKCJA
To najbardziej skomplikowane i czasochłonne rozwiązanie, ze wszystkich tu zebranych. Można kupić już gotowy płot lamelowy, ale konstrukcja ta jest dość ciężka i trzeba ją dobrze przymocować. Do tego możesz mieć problem z dopasowaniem jego szerokości.
ŁAWKA Z PANELEM ŚCIENNYM
Ciekawa alternatywa dla drewnianych konstrukcji. Nie trzeba jej w żaden sposób mocować, a jedynie ustawić blisko balustrady. Do kupienia np. w IKEA pod nazwą ÄPPLARÖ.
WYSOKIE ROŚLINY W DONICACH
Może nie zasłonią całkowicie balkonu, ale zagwarantują trochę intymności. Jeśli włożysz je do wysokich doniczek, osłona będzie sięgać jeszcze wyżej.
Jeżeli masz kota, koniecznie zamontuj moskitierę. Przyda się ona także w przypadku, gdy gołębie albo insekty, upodobały sobie Twój balkon 😉
To już wszystko, co przygotowałam w pierwszej części cyklu balkonowego. Jeśli masz jakieś sugestie bądź inne, sprawdzone rozwiązania, które można zastosować na balkonie, pisz w komentarzu 🙂
Bardzo spodobała mi się ta trawa na balkon. Bardzo ładnie wygląda, a do tego ma się poczucie, że chodzi się po prawdziwej trawie 😉
Ja jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania i z czystym sumieniem polecam!
Warto jednak trochę dopłacić i kupić trawę, która będzie miła w dotyku 🙂
Bardzo dobry wpis. Mnóstwo przydatnych informacji dla osoby urządzającej balkon. Szczególnie podoba mi się pomysł z wysokimi roślinami 🙂
Dziękuję! 🙂
Ja mogę polecić wykładzinę pcv na podłogę. Nie jest to może rozwiązanie na długie lata, ale kilka sezonów spokojnie wytrzyma. Dla osób, które lubią częste zmiany aranżacji, jest to całkiem niezła alternatywa.
O super pomysł! Czy jakąś konkretną wykładzinę pcv stosowałaś (np. do zastosowania na zewnątrz – jeśli takie są) czy taką zwykłą?