Projekt POCZUJ MIĘTĘ – pokój uczennicy

Zaprojektowanie pokoju dla uczennicy szkoły podstawowej to nie lada wyzwanie. Muszą znaleźć się w nim meble i akcesoria, niezbędne do nauki. Nie możemy zapominać jednak o tym, że uczennica to także dziewczynka, która lubi się bawić i potrzebuje do tego przestrzeni i odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania.

Dziś pokażę Ci pokój uczennicy z meblami IKEA, który miałam przyjemność zaprojektować. Justyna zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc w zaaranżowaniu przestrzeni dla 10-letniej córki. Głównym założeniem było przeprowadzenie metamorfozy, bez wymiany mebli. Na szczęście „stare” meble są białe i mają nowoczesny wygląd. To z pewnością ułatwiło mi stworzenie aranżacji, które spełniła oczekiwania dziewczynki.


WYTYCZNE, KTÓRE OTRZYMAŁAM

  • pokój uczennicy;
  • kolorystyka szaro-biało-różowa lub miętowa;
  • większość mebli powinna zostać zachowana (łóżko, komody, regały, biurko, szafa, domek dla lalek wielkości kallaxa);
  • w pokoju powinny się znaleźć: pufa do siedzenia, poduszki gwiazdki, tapeta w kropki, plakaty, miękki dywan;
  • lampy do wymiany;
  • podział na strefy.

PRZED METAMORFOZĄ

Pokój jest dość duży, ale posiada skosy. Jego podłoga ma powierzchnię około 17m2 (3m na prawie 6m). Przed metamorfozą, mieszkały w nim dwie dziewczynki. Jedna z nich przeniosła się do innego pokoju, a w ich wspólnym królestwie, została młodsza z sióstr.


PROJEKT

Pokój podzieliłam na dwie główne strefy – nauki oraz wypoczynkową. Zarówno w jednej, jak i w drugiej, znajdują się zabawki. Po prawej stronie od wejścia urządziłam strefę wypoczynkową, a po lewej – do nauki. Przestrzeń, którą zaprojektowałam jest dostosowana do potrzeb uczennicy, delikatna i równocześnie młodzieżowa.

Łóżko ustawiłam przy krótszej ścianie. Obok stanęła wysoka, czarna lampa oraz duża szafa na ubrania (PAX IKEA). Nie zabrakło też stolika, który pełni funkcję szafki nocnej. Na ścianie, przy której stoi łóżko, zaproponowałam tapetę w czarne groszki.

Regał (Kallax z IKEA) stanął w rogu pokoju. Obok znalazło się miejsce na domek dla lalek oraz pufę do siedzenia. W oknach zawisły miętowe zasłony. Jako, że pokój jest dość duży, a posiada tylko jeden punkt świetlny, postawiłam na lampę typu „pająk”, której ramiona można podwiesić w dowolnym miejscu pod sufitem. To świetne rozwiązanie, szczególnie w przypadku dość dużych pokoi, z jedną lampą, w których nie chcemy przerabiać elektryki (do kupienia w wielu miejscach w sieci).

W drugiej części pokoju stanęło na biurko (Micke z IKEA) z dodatkowym kontenerkiem z szufladami (Micke z IKEA, z wymienionymi nogami) oraz szare krzesło obrotowe (np. Enjoy ze sklepu Meblik lub Orfjall z IKEA). W niedużej odległości ustawiłam regały (Kallax z IKEA), które częściowo wypełniłam pudłami na zabawki, a pozostałą część przeznaczyłam na książki.

W tej części pokoju zawisło też prostokątne lustro w czarnej ramie. Obok, umieściłam dwie komody (Brimnes z IKEA z zeszłej kolekcji; teraz w sklepach dostępne są podobne komody, z jedną przeszkloną szufladą) i kosz na zabawki. Kącik nauki i zabawy udekorowałam plakatami, które wiszą na ścianie oraz stoją na półce (Mosslanda z IKEA). Pod nią zaś umieściłam sznur świetlny.

POZOSTAŁE WERSJE

Na prośbę Justyny, przygotowałam również wersję z ciemnoszarą ścianą.

To jeszcze nie koniec. Na początku, pokój miał być różowy, bo dziewczynka lubi księżniczki i lalki. Ostatecznie jednak, postawiłyśmy na kolorystykę, która zostanie z nią na dłużej (poza tym, podobno od momentu wykonania pierwszej wersji, gust już jej się trochę zmienił ;)).

Jak podoba Ci się pokój uczennicy z meblami IKEA, który zaprojektowałam? Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do przeprowadzenia zmian w pokoju dziecięcym 🙂

Życzę Ci wszystkiego inspirującego!
Iwona

PS. Często dostaję pytania o to, czy wykonuję projekty na zlecenie i na jakich zasadach. TUTAJ znajdziesz moją ofertę projektową.

15 thoughts on “Projekt POCZUJ MIĘTĘ – pokój uczennicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *