Koc z chwostami DIY

Sypialnia to jedno z pomieszczeń, którego metamorfozę można przeprowadzić, w bardzo prosty sposób. Między innymi dlatego, że łóżko zajmuje znaczną część pokoju i jest elementem, na który zwraca się uwagę, zaraz po wejściu. A ten mebel bardzo łatwo jest odmienić.

Wystarczy zadbać o jego dekorację i schludny wygląd. Zaopatrz się w kilka poduszek dekoracyjnych, a pościel przykryj narzutą lub kocem. Dzięki temu, bez względu na barwę i wzór pościeli, łóżko będzie dobrze się prezentować i pasować kolorystycznie do reszty sypialni. Niestety, ładne pledy potrafią kosztować krocie, dlatego szukając granatowej narzuty do mojej sypialni, zdecydowałam się na najprostszy model z IKEA za kilkadziesiąt złotych. Doszyłam do niej chwosty, dzięki czemu zyskała oryginalny charakter. Pomyślałam, że podzielę się z Tobą pomysłem na ich wykonanie, bo to naprawdę bardzo proste!

By wykonać koc z pomponami (chwostami) potrzebujemy:

  • włóczkę (jeden motek o wadze 50g i długości ok 200m, wystarczy na około 7-8 chwostów – w zależności od wielkości, jaką chcemy uzyskać);
  • w miarę jednolity koc;
  • niewielką książkę/tekturkę/inny płaski element, o krótszej krawędzi ok 10cm;
  • nożyczki;
  • igłę i nici, w kolorze koca

SPOSÓB WYKONANIA

Najpierw, odcinamy około 30cm fragment włóczki i wkładamy go do środka książki lub kładziemy wzdłuż dłuższego boku, prostokątnego elementu.

Owijamy włóczką krótszą krawędzi książki (ja zrobiłam to 100 razy). Jeśli chcesz, by chwosty były mniej więcej tej samej wielkości, warto to zliczać .

Zdejmujemy zwoje włóczki z książki, zwracając uwagę na to, by luźny sznurek pozostał w środku zwojów.

Kolejno, zawiązujemy go na supeł.

Jedno z ostrzy nożyczek, wkładamy do środka zwojów, trzymając równocześnie, przed chwilą zawiązany fragment włóczki. Zwoje przecinamy na pół.

Mniej więcej w 1/3 przewiązujemy chwost kawałkiem włóczki i zawiązujemy na supeł, mocno go ściskając.

Obcinamy nierówne końce włóczki, żeby chwost pięknie się prezentował.

Gdy już pompony są gotowe, trzeba przyszyć je do koca. Krótsze boki mojej narzuty mają długość 150cm i to właśnie je postanowiłam ozdobić chwostami. Z każdej strony umieściłam 7 pomponów, w odległości 25cm od siebie.

Tak prezentuje się koc z pomponami w całej okazałości:

Postawiłam na włóczki w trzech odcieniach niebieskiego, dzięki czemu otrzymałam efekt ombre. Chwosty przechodzą z koloru najciemniejszego do najjaśniejszego i odwrotnie 😉

Jak podoba Ci się koc z pomponami? Może robiłaś kiedyś podobny? Daj znać w komentarzu!

4 thoughts on “Koc z chwostami DIY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *