Jak urządzić przytulne wnętrze?

Przytulne wnętrze – co to znaczy? Jak urządzić mieszkanie, żeby było przytulne? Co sprawia, że dane wnętrze jest przytulne, a inne niekoniecznie? Czy przytulność dla wszystkich znaczy to samo?

Ten artykuł jest fragmentem mojego e-booka pt. „Metamorfoza wnętrza niskim kosztem”. Pomyślałam, że pomoże on podjąć decyzję o zakupie niezdecydowanym osobom. Odpowiem w nim na pytanie: jak urządzić przytulne wnętrze?


Co myślisz, słysząc „przytulne wnętrze”? Jak wyobrażasz sobie taką przestrzeń? Co powinno się w niej znaleźć? Czego nie może zabraknąć, a czego najlepiej unikać? Zastanów się, co sprawia, że przebywając w jakimś wnętrzu, chciałabyś zostać w nim na dłużej, a z innego najchętniej wyszłabyś od razu. Myślę, że nieodparta chęć przebywania w jakimś miejscu, poczucie swobody i komfortu, to kwintesencja przytulności. Myśląc o przytulnym wnętrzu, wyobrażam sobie przyjemną przestrzeń, idealną do popołudniowego odpoczynku. Miejsce, w którym czuję się dobrze i wygodnie, gdzie panuje miła i swobodna atmosfera.

Pora roku, która najbardziej kojarzy mi się z przytulnością to jesień. Warto zastanowić się, dlaczego tak jest, bo może nam to dać odpowiedź na odwieczne pytanie: jak urządzić przytulne wnętrze? Jesienią częściej sięgamy po koc, zapalamy świece i włączamy nastrojowe światełka – wszystko na przekór pogodzie. Wyobrażam sobie, że siadam na kanapie, wtapiam się w miękkie poduchy, zapalam świecę, a gdy wstaję, stawiam stopy na miękkim dywanie.

Zanim jednak przejdziemy do przykładów i omówienia konkretnych cech przytulnych wnętrz, musisz zdać sobie sprawę z tego, że przytulność jest czymś więcej niż tylko stylizacją wnętrza. Dopiero, gdy połączysz ją z codziennym użytkowaniem tych wszystkich pięknych i miękkich przedmiotów, otrzymasz efekt, na którym Ci zależy. Przebywanie w przytulnym wnętrzu i korzystanie z niego, wprawi Cię w dobry nastrój. Przecież właśnie po to staramy się i urządzamy piękne przestrzenie do życia.

DO ŻYCIA i do mieszkania, a nie do oglądania 😉


Co sprzyja przytulności, a co wręcz przeciwnie?

Właściciele niewielkich mieszkań! Mam dla Was dobrą wiadomość! Małe przestrzenie z reguły są bardziej przytulne – kameralne, ciepłe i intymne niż te większe. Czujemy się w nich domowo i przyjemnie (o ile nie są zagracone). Nie znaczy to wcale, że mieszkańcy większych przestrzeni muszą obejść się smakiem. Wystarczy, że z przestronnego salonu wydzielimy strefy, np. odpowiednio ustawiając meble, rozkładając dywany lub stosując różne kolory ścian, by od razu zrobiło się bardziej przytulnie.

O przytulności nie decydują dizajnerskie meble, drogie lampy i najnowocześniejsze sprzęty. Nie musisz podążać za modą i wydawać góry pieniędzy na wyposażenie mieszkania, by dobrze się w nim czuć. Powiem nawet więcej, zastosowanie wymienionych elementów głównie na pokaz i w zbyt dużej ilości pozbawia wnętrze „normalności” i ogranicza swobodę.

Wcale nie pomaga też perfekcjonizm, nieskazitelność i idealny porządek. Wręcz przeciwnie, jeśli popadniemy w skrajności, mogą one negatywnie wpłynąć na to, jak czujemy się we wnętrzu. Katalogowe wnętrza są piękne, ale czy wygodne? Uważam, że mieszkanie nie jest po to, by ciągle je sprzątać i poprawiać każdą jedną małą poduszkę. Absolutnie nie namawiam Cię do życia w bałaganie, ale czasem warto trochę odpuścić i pozwolić sobie, i innym na korzystanie z mieszkania.

Są style, które bardziej sprzyjają przytulności, niż inne np. styl boho, hygge, prowansalski czy rustykalny. Charakteryzują się one przede wszystkim użyciem dużej ilości miękkich tkanin i naturalnych materiałów. Mniej przytulny jest na przykład styl minimalistyczny czy glamour, których cechami są proste meble, szlachetne materiały i połyskujące powierzchnie. Nie jest to jednak reguła, której należy się trzymać, bo przytulność dla każdego może znaczyć coś innego.

Jestem przekonana, że przytulnych aranżacji możesz szukać w zebranych przez siebie inspiracjach. Myślę, że nie warto silić się na wprowadzanie do wnętrza stylu, który nam nie do końca pasuje. Najważniejsze jest to, by czuć się w swoim mieszkaniu swobodnie i wygodnie. By jednak wyczerpać temat, poniżej zebrałam elementy wnętrza, które sprzyjają przytulności. Wykorzystaj u siebie te z nich, które Ci odpowiadają.


Co sprawia, że wnętrze jest przytulne?

 • tekstylia – koce o grubym splocie z frędzlami, miękkie poduszki, narzuta na łóżko, długie zasłony i puszyste dywany;
 • oświetlenie dekoracyjne: sznury świetlne, żarzące się żarówki, lampiony i świece;
 • ciepłe światło o temperaturze barwowej mniejszej niż 4000K;
 • plecione i bambusowe abażury o łagodnych krawędziach i opływowych kształtach, tkaninowe
 • lampy sporych rozmiarów;
 • bliskość natury – świeże kwiaty w wazonie, kwiaty doniczkowe w plecionych, bambusowych lub wiklinowych osłonkach;
 • wprowadzenie do wnętrza ciepłych odcieni tj. beże, które sprzyjają przytulności, z drugiej strony jednak, niewłaściwie zaaranżowane i dobrane, mogą okazać się nudne;
 • drewno i inne naturalne materiały (np. len czy juta), użyte w dodatkach lub na większych powierzchniach – deski na ścianie, drewniane podkładki, lniane zasłony i poszewki na poduszki;
 • pamiątki, bibeloty, zdjęcia i inne osobiste akcenty – jeśli budzą pozytywne wspomnienia, warto trzymać je na widoku;
 • książki – jeśli dużo czytasz i lubisz to robić, nie chowaj książek w zamkniętych szafkach, tylko wyeksponuj je na półkach lub w witrynkach;
 • w temacie tekstyliów, muszę napisać jeszcze o roletach rzymskich, których forma sprawia, że wnętrze od razu staje się bardziej przytulne;
 • motywy roślinne i delikatne wzory w stonowanych, ale też kontrastowych kolorach;
 • mocne, geometryczne wzory natomiast najczęściej działają na niekorzyść, szczególnie jeśli są użyte w dużych ilościach;
 • łapacze snów, makatki, makramy, zawieszone na ścianach oraz plecione kwietniki, podwieszone pod sufitem, tworzą przyjemny i trochę tajemniczy klimat;
 • brak widocznych rurek z kaloryfera i innych elementów instalacji – możesz je zabudować lub zakryć za zasłonami;

Więcej informacji na temat przytulności, a także metamorfozy mieszkania niskim kosztem znajdziecie w moim e-booku. Mam nadzieję, że w dzisiejszym artykule znalazłyście odpowiedź na jedno z częściej zadawanych pytań w kontekście urządzania własnego mieszkania – jak urządzić przytulne wnętrze?

Przeczytajcie także: Jak odmienić mieszkanie niskim kosztem?

6 thoughts on “Jak urządzić przytulne wnętrze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *