Remont łazienki – 6 najczęściej popełnianych błędów

Remont łazienki to kwestia, z którą muszą zmierzyć się osoby, urządzające mieszkanie. Łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w całym domu i równocześnie najbardziej wymagające. Przysparza wielu problemów ze względu na swoją specyfikę oraz bardzo często niewielki metraż.

Z doświadczenia wiem, że remont łazienki wiąże się z ogromnymi wątpliwościami oraz niezdecydowaniem. Wynika to z faktu, że łazienkę urządzamy na lata, bo jej remont jest skomplikowany, kosztowny i czasochłonny. Warto zatem dobrze przemyśleć jej aranżację, by móc się nią cieszyć nie tylko od razu po skończeniu remontu, ale także za kilka lat.


Projektując wnętrza dla moich klientów, biorę pod uwagę przede wszystkim ich preferencje, styl, jaki im się podoba oraz oczywiście zasady, które sprawdzają się w łazience. Często pojawia się w niej wanna z parawanem, rzadziej duży prysznic czy wanna wolnostojąca. Czasem tworzę przestrzeń w neutralnych kolorach, innym razem, stawiam na kolorowe płytki lub fragment ściany, zgodnie z wytycznymi, które otrzymuję od klientów. Dzięki temu powstaje funkcjonalna i idealnie dopasowana przestrzeń, która cieszy przez lata.

Jeśli Ty też chcesz urządzić ponadczasową, piękną i praktyczną łazienkę, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wydałam e-booka „Urządzamy łazienkę krok po kroku”, w którym zawarłam wskazówki i triki, które pomogą Ci urządzić łazienkę marzeń. Dotychczas nie było na rynku takiego przewodnika, który przeprowadziłby krok po kroku przez proces aranżacji łazienki. Dlatego postanowiłam go stworzyć 🙂 Musisz wiedzieć, że cena e-booka to tylko około 0.3 % kwoty, którą trzeba przeznaczyć na jej remont!


A teraz przejdźmy już do właściwego tematu: jakich błędów należy unikać, urządzając łazienkę?

Remont łazienki – błąd 1: Zbyt mała odległość między sanitariatami

Warto zadbać o odpowiednie odległości między sanitariatami, które pozwolą funkcjonalnie z nich korzystać. Według zasad ergonomii powinno to być około 20-30 cm, w zależności od rodzaju sanitariatu. Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że tę wielkość można zmniejszyć o około 10 cm, jeśli łazienka ma niewielki metraż. Czasem po prostu nie ma innego wyjścia 🙂

Na przykład: bardzo często widzę w sieci projekty, w których szafka pod umywalkę styka się bezpośrednio z wanną, a kabina prysznicowa przylega do bocznej krawędzi zabudowy stelaża WC. Uważam, że nie jest to praktyczne rozwiązanie, bo uniemożliwia przetarcie stykających się ze sobą powierzchni. Może to powodować powstawanie wilgoci w tej części łazienki, więc warto zostawić odległość minimum 10-15 cm.


Remont łazienki – błąd 2: Niewłaściwe oszacowanie kosztów

Ogromnym problemem, z którym borykają się osoby, planujące remont nie tylko łazienki, ale i całego mieszkania, jest oszacowanie budżetu, który trzeba na niego przeznaczyć. Najczęściej wiąże się to z założeniem zbyt małej kwoty, którą po prostu bierzemy „z głowy”. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę kosztuje wyposażenie łazienki. Sprawia to, że w trakcie remontu musimy chodzić na kompromisy, bo budżet niepokojąco się kurczy. A wystarczy po prostu zacząć liczyć i to na długo przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Ceny konkretnych elementów warto wpisać do kosztorysu, który uporządkuje wszystkie wydatki.

Na przykład: czy wiesz, ile wynosi koszt wyposażenia łazienki, którą widzisz poniżej?

Około 12-13 tys. złotych. Tyle mniej więcej kosztuje wyposażenie łazienki, jeśli wybierzesz produkty ze średniej półki cenowej. Do tej kwoty należy doliczyć koszt sprzętów (pralka, suszarka) oraz robocizny i materiałów budowlanych.

Fragment strony e-booka „Urządzamy łazienkę krok po kroku”

Remont łazienki – błąd 3: Źle rozplanowana elektryka

W łazience zazwyczaj stosuje się wyłącznie jeden punkt świetlny na suficie oraz jeden w okolicach lustra. Na małej powierzchni jest to okej. Jeśli jednak metraż łazienki wynosi więcej niż 4m2, warto wziąć pod uwagę umieszczenie większej liczby punktów świetlnych na suficie np. formie plafonów lub oczek sufitowych. Trzeba zadbać też o to, by oprawa sufitowa nie wisiała zbyt nisko, bo wykonując codzienne czynności, będziesz o nią zahaczać.

Warto też poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego oświetlenia lustra, przede wszystkim wtedy, gdy masz zamiar wykonywać w łazience precyzyjne czynności (np. makijaż, golenie). Lustro w tym przypadku powinno być oświetlone równomiernie. Możesz zdecydować się na lustro ze wbudowanym oświetleniem LED, podłużną lampę ścienną, dwa kinkiety albo lampy po obu stronach lustra, zawieszone na odpowiedniej wysokości.


Remont łazienki – błąd 4: Utrudniony dostęp do sprzętów i szafek

Łazienka powinna być nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Powinniśmy unikać sytuacji, w której pralka wciśnięta jest w kąt pomieszczenia i jakiś element uniemożliwia swobodne wyjęcie z niej prania. Mało praktyczna będzie także szuflada, która nie otwiera się do końca, bo blokuje ją np. miska ustępowa. Warto wziąć też pod uwagę wielkość opraw oświetleniowych, bo gdy szafki będą sięgały sufitu, lampy mogą blokować ich całkowite otwarcie.

Wskazówka: narysuj rzut łazienki i zaznacz zakres otwierania się wszystkich drzwiczek oraz szuflad, a także umiejscowienie opraw oświetleniowych. Sprawdź, czy nie występuje jakaś kolizja. Jeśli okaże się, że pierwotnie zaplanowany układ jest mało funkcjonalny, spróbuj poszukać innego rozwiązania.

Fragment strony e-booka „Urządzamy łazienkę krok po kroku”

Remont łazienki – błąd 5: Zbyt mało miejsca do przechowywania

Jeśli miejsca do przechowywania w łazience jest zbyt mało, przestrzeń sprawia wrażenie chaotycznej i nieuporządkowanej, bo kosmetyki i akcesoria muszą stać na wierzchu. W łazience, nawet takiej o niewielkim metrażu, można zaplanować przechowywanie w kilku miejscach. Dobrze jest wykorzystać przestrzeń nad zabudową stelaża WC, pod umywalką, nad pralką oraz w rogu pomieszczenia.

Przykład: w łazience, której wizualizację widzisz poniżej, miejsce na kosmetyki zaplanowałam nad zabudową stelaża WC. Ponadto, pod umywalką umieściłam pojemną szafkę z czterema szufladami.


Remont łazienki – błąd 6: Tylko dwa rodzaje kafli

W małej i średniej wielkości łazience warto postawić na 3-4 różne rodzaje płytek. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę pozostałe elementy wyposażenia i wykończenia (np. w przypadku zastosowania tapety albo różnych kolorów płyt laminowanych, 3-4 rodzaje płytek to może być za dużo).

Jeśli jednak chcesz pokryć kaflami ściany, podłogę i zabudowy, wcale nie musisz decydować się na wyłącznie jeden rodzaj płytek na podłodze i jeden na ścianach. Wyróżnij jedną ze ścian, stosując oryginalne płytki (ze względu na wzór, kolor lub sposób ułożenia). Może być to np. ściana za umywalką albo za wanną. Spraw by Twoja łazienka była ciekawa, ale nie chaotyczna, więc równocześnie wystrzegaj się stosowania zbyt wielu skrajnie różnych kafli.

Przykład: czy wiesz, że w poniższej łazience zastosowałam aż 4 różne rodzaje płytek? Mamy kafle imitujące beton, drewnopodobne, białe oraz betonopodobne w kształcie jodełki francuskiej w różnych odcieniach. Łazienka ma metraż nieco ponad 4m2 i wygląda ciekawie, pomimo tego, że użyłam dość popularne i ponadczasowe płytki. Równocześnie nie jest przytłaczająca i chaotyczna. Często rozmawiam z osobami, które boją się zastosować kilka rodzajów płytek, ale gdy pokazuję im przykłady z konkretnymi wyliczeniami, dziwią się, że właśnie taka liczba płytek wygląda najlepiej.


Mam nadzieję, że artykuł, który właśnie przeczytałaś, pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów, popełnianych w czasie urządzania łazienki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat remontu łazienki, zachęcam do zapoznania się ze spisem treści oraz przykładowymi stronami mojego e-booka.

2 thoughts on “Remont łazienki – 6 najczęściej popełnianych błędów

  1. Ja jestem na etapie planowania remontu łazienki. Obecny wystrój ma już wiele lat i czas pomyśleć o zmianach. Mam kilka pomysłów, ale trudno mi je jeszcze uporządkować i połączyć w jedną całość. Zastanawiam się nad skorzystaniem z pomocy architekta wnętrz, aby uniknąć niechcianych błędów. Co do budżetu to jestem świadoma, że wydamy na pewno więcej niż planujemy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *