Trendy we wnętrzach na 2022 rok – co będzie modne i z czego to wynika?

Jak będą wyglądały wnętrza w 2022 roku? Z czego według mnie wynikają konkretne trendy? Trendy we wszystkich dziedzinach życia są wynikiem społecznych potrzeb, zachowań i przełomowych wydarzeń. Adaptują się do sytuacji oraz są spójne z kierunkiem, w jakim idziemy jako społeczeństwo.

Do tematu trendów we wnętrzach podeszłam nie tylko w sposób estetyczny, ale przede wszystkim społeczny i psychologiczny. W tym odcinku dzielę się moimi przemyśleniami, obserwacjami i doświadczeniami.

Przywołując trendy we wnętrzach na 2022 rok, nawiązałam do poniższych aspektów:

  • praca zdalna
  • poczucie bezpieczeństwa
  • wszyscy domownicy w domu w jednym czasie
  • zbliżenie do natury
  • rozwój technologii

Zapraszam do wysłuchania tej audycji 🙂

Odcinki, o których mówię w podcaście:


Podcast możesz wesprzeć, kupując produkty w moim sklepie z książkami o wnętrzach


Moje miejsca w sieci:

Moja oferta projektowa

Mój profil wnętrzarski na Instagramie

Mój blog o wnętrzach


Trendy we wnętrzach na 2022 rok – wersja tekstowa

Dla osób, które wolą czytać, przygotowałam wersję tekstową, uzupełnioną zdjęciami i inspiracjami.

Obserwując otaczający nas świat, a także odwiedzając targi wnętrzarskie i przeglądając inspiracje, możemy wnioskować, w jakim kierunku podąża świat dizajnu. Trendy nie są wyssanymi z palca informacjami. To następstwo wydarzeń, zachowań i potrzeb społecznych. Przełomowe wydarzenia często przyspieszają adaptację trendów (nie trudno się domyślić, że ogromny wpływ na nasze wnętrza miał i ma 👑), choć jak się przyjrzymy temu w szerszym kontekście, zauważymy, że od jakiegoś czasu wszystko zmierzało ku przemianom, o których zaraz przeczytacie. Ale jedno jest pewne, nie przyspieszyłyby one w takim tempie, gdyby nie wydarzenie, które wpłynęło na życie ludzi na całym świecie.

Wyróżniłam 5 aspektów, które według mnie najmocniej wpływają na to, jak kształtują się i będą kształtować się trendy we wnętrzach (i nie tylko we wnętrzach, ale właśnie o wnętrzach chcę Wam dzisiaj więcej napisać).


Praca zdalna – jak wpływa na trendy we wnętrzach na 2022 rok?

Od kilku lat widać trend związany z zakładaniem biznesów online, bardziej swobodną i elastyczną pracą, która może być wykonywana z różnych miejsc. Ten trend powoli się rozwijał, aż tu nagle, z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni do pracy zdalnej. Musieliśmy wstawić do naszych mieszkań i domów biurka (często na naprawdę niewielkie przestrzenie) i jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

W 2022 roku skupimy się na jeszcze lepszym (bardziej funkcjonalnym i estetycznym) miejscu do pracy. Najczęściej będzie to wiązało się z umieszczeniem biurka w sypialni lub w salonie. Dlatego ważne będzie to, by stanowisko pracy było ładne i spójne z aranżacją pomieszczenia. Biurko zyskało nowego znaczenia i nie jest już tylko byle jakim meblem do pracy, ale jest ważnym elementem wystroju.

Biurko będziemy chcieli wkomponować w aranżację wnętrza, ale także znaleźć sposób, żeby nie myśleć o pracy w czasie odpoczynku (stąd biurka chowane w szafie tzw. cloffice lub zaplanowanie stanowiska pracy za sofą, co sprawia, że nie przyciągają wzroku).


Poczucie bezpieczeństwa a trendy we wnętrzach na 2022 rok

Myślę, że mogę śmiało stwierdzić, że to właśnie w domu szukamy schronienia. Chcemy czuć się bezpiecznie w naszych mieszkaniach. Było tak od dawien dawna, a od 1,5 roku, mam wrażenie, że nabrało to zupełnie nowego znaczenia (ze względu na to, że w domu mamy kontakt wyłącznie z domownikami).

Nie bez znaczenia jest także komfort i wygoda, którą w ubiegłym roku mocno doceniliśmy. Chcemy „wtulić się” w meble, dlatego coraz częściej widzimy obłe, miękkie sofy i fotele, ale także inne meble o zaokrąglonych kształtach i krawędziach. Wszystko po to, by zapewnić nam otulenie i przytulność.

Kolejnym bardzo widocznym trendem są kolory, które coraz częściej są spokojne, otulające, sprzyjające odpoczynkowi i nieprzyciągające wzroku. Idealne dla naszego przebodźcowanego mózgu. Postawimy też na kolory, które dobrze się kojarzą, bo chcemy, by dom był naszą spokojną oazą.

Kolory roku ogłosił m.in. Bejamin Moore oraz Dulux. Na kolor Pantone 2022 ciągle czekamy.

Kolor roku Benjamin Moore to October Mist (kojarzy się z roślinami):

Kolor roku Dulux Bright Skies (ewidentne nawiązanie do błękitu nieba):

A tak te kolory wyglądają we wnętrzach:


Wszyscy domownicy w domu w jednym czasie – jak się to ma do trendów we wnętrzach na 2022 rok?

Gdy wszyscy musieliśmy przebywać w domu, zaczęliśmy zauważać, że nasze przestrzenie są zbyt małe. Myślę, że coraz więcej osób rozważa przeniesienie się na obrzeża miast, tym bardziej że miejsce pracy nie ma już w wielu przypadkach znaczenia (plus względy ekonomiczne również biorą górę).

Zauważyliśmy też niedoskonałości naszych przestrzeni. Zaczęły przytłaczać nas rzeczy i zapragnęliśmy je uporządkować. Coraz częściej stawiamy na zamknięte szafki i proste przestrzenie, które nie męczą wzroku. Na popularności zyskuje minimalizm, ale już nie taki, jaki kojarzymy sprzed kilku lat. Minimalizm nie jest już zimny, pusty i „szpitalny”, a raczej przytulny, ciepły i przyjemny. Będzie przełamany ciekawymi formami oraz teksturami, żeby nie było zbyt nudno.

Myślę, że popularne będą też najróżniejsze systemy do organizacji wnętrza szaf i szafek, bo spędzając więcej czasu w domu, zauważamy, że otoczenie ma znaczenie i że bałagan negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Organizacja to nie wszystko. Będziemy chcieli ograniczyć liczbę posiadanych rzeczy. Minimalizm będzie związany więc nie tylko z estetyką, ale też z realnymi zmianami. Wynika to z faktu, że im mamy więcej rzeczy, tym trudniej nad nimi zapanować i utrzymać porządek. Zajmuje to dużo czasu, a czas jest obecnie najcenniejszą walutą.

Wiąże się to też z bardziej świadomymi zakupami i z inwestowaniem w rzeczy dobrej jakości, które będą służyć nam przez lata (co jest też związane z nurtem ekologicznym, o czym za chwilę).


Zbliżenie do natury – czy to trend we wnętrzach na 2022 rok?

Coraz częściej w naszych wnętrzach pojawia się duża liczba roślin. Nie tylko niewielkich roślin doniczkowych, które stoją na parapecie, ale także dużych roślin, a nawet zielonych ścian i innych instalacji. Wynika to moim zdaniem z dwóch rzeczy.

Po pierwsze, rośliny dobrze na nas oddziałują, uspokajają wzrok i jest udowodnione naukowo, że posiadanie roślin może poprawić nasze samopoczucie. Rośliny też pięknie wyglądają i urozmaicają przestrzeń, co jest ich niebywałą zaletą.

Po drugie, był taki czas, że od pracy i obowiązków mogliśmy odpoczywać wyłącznie w lesie, wśród natury. Nie chcemy z tego rezygnować, co więcej, chcemy jeszcze częściej otaczać się zielenią. Jesteśmy świadomi, że bliskość natury dobrze wpływa na nasze samopoczucie, więc chcemy mieć jej namiastkę również w miejscu, w którym przebywamy najwięcej czasu.

Z tym trendem związane są też kolory, które nawiązują do natury. Popularne są i będą kolory ziemi i barwy kojarzące się z naturą tj. zielenie, brązy, beże, błękit itd.

Będziemy też częściej stawiać na naturalne materiały, które nie są szkodliwe i pozytywnie na nas wpływają. We wnętrzach pojawiać się będzie drewno, wiklina, juta, sklejka, len i inne naturalne materiały.

Wnętrza będą też dopełnione czarnymi akcentami, które nadają kontrastu naturalnej aranżacji.

Myślę, że z ekologią związany jest też powrót stylu retro. Częściej będziemy sięgać po stylowe meble z drugiej ręki. Nie bez znaczenia jest też wartość sentymentalna.


Rozwój technologii - jak wpływa na trendy we wnętrzach na 2022 rok?

Lubię trendy za to, że nigdy nie są czarno-białe. Powiem nawet więcej, często są ze sobą przeciwstawne. Przed chwilą czytaliście o naturze, a teraz chcę poruszyć temat rozwoju technologii, który niewątpliwie związany jest z przeniesieniem się wielu dziedzin życia do Internetu.

Komunikujemy się przez Internet, organizujemy konferencje, sprzedajemy produkty i do tego potrzebna jest nam technologia. Nie wystarczy już po prostu łącze internetowe, bo konkurencja jest tak duża, że trzeba się czymś wyróżnić. Szukamy nowych rozwiązań. I podobnie jest we wnętrzach. Już przecież jest sporo rozwiązań, związanych ze Smart Home. Rozwiązań stworzonych po to, by ułatwić życie i przyspieszyć niektóre czynności, oszczędzając czas. O rozwoju technologii we wnętrzach na pewno jeszcze usłyszycie, bo chcę nagrać odcinek podcastu na ten temat.


Czy warto brać pod uwagę trendy we wnętrzach na 2022 rok, urządzając własny dom?

Czy warto inspirować się trendami i wprowadzać je do naszych wnętrz? Nie bez przyczyny podeszłam do trendów w bardziej ogólny sposób, bo nie jestem zwolenniczką kupowania rzeczy tylko dlatego, że są modne. We wnętrzach ma to szczególne znaczenie, bo nie robimy remontu co rok, więc elementy, które wybierzemy, powinny być ponadczasowe, by mogły służyć nam przez lata. Dzięki trendom możemy zorientować się, jaki asortyment pojawi się w sklepach i czego będzie dużo na rynku.

Podsumowując, róbcie, jak chcecie i zawsze pytajcie siebie, czy na pewno Wam się to podoba i przyda, czy kupujecie daną rzecz tylko dlatego, że jest modna. To Wy będziecie mieszkać we własnym domu i to na Was jego otoczenie będzie wpływać, więc aranżację wnętrza zacznijcie od własnych potrzeb, a nie od trendów. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł będzie inspiracją i że dzięki niemu zaczniecie zauważać, skąd biorą się konkretne trendy estetyczne. Bo jest to naprawdę bardzo ciekawe.

Nie wiem, jak Wy, ale ja zostaję przy moim ulubionym niebieskim i zieleni 😀 Choć z miłą chęcią będę też korzystać z trendów, które wymieniłam, bo uważam, że są naprawdę godne uwagi.

Jakie Wy widzicie główne trendy w aranżacji wnętrz, które zyskują na popularności? Chętnie poznam Wasze obserwacje i przemyślenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *