Jak dbać o rośliny we wnętrzach? Rady dla początkujących – PROSTO O ROŚLINACH Kasia Wodarczyk

Zapraszam na rozmowę z Kasią Wodarczyk, która prowadzi markę Prosto o roślinach. Uczy jak mieć piękne rośliny we wnętrzach bez presji i bez stresu.

Zapytałam Kasię o następujące tematy:

 • Na co zwrócić uwagę kupując nowe rośliny?
 • Jeżeli chciałabym mieć roślinę to jaką warto kupić i co muszę jej zapewnić na start?
 • Podstawowa pielęgnacja – o co warto zadbać?
 • Jakie rośliny są proste w pielęgnacji?
 • Jak podlewać, nawozić, nasłoneczniać i przesadzać rośliny? Czy są jakieś ogólne zasady?
 • Jak rozpoznać, że z rośliną jest coś nie tak? Że np. potrzebuje wody albo ma zbyt mało słońca?

Zapraszam do wysłuchania tej audycji 🙂


Checklista do pobrania: https://archistacja.pl/pliki/podcast/checklista_rosliny.pdf


Profil na Instagramie Prosto o roślinach: https://www.instagram.com/prostooroslinach/

Podcast Prosto o roślinach: https://open.spotify.com/show/7rJoBmYO3HAQBLGxlbliDe

Sklep Prosto o roślinach: https://prostooroslinach.pl/sklep/


Mój podcast możesz wesprzeć, kupując produkty w moim sklepie z książkami o wnętrzach: https://sklep.archistacja.pl/kategoria-produktu/e-book/


Rośliny we wnętrzach – jak o nie dbać? – wersja tekstowa

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się rośliny. Pisałam o tym w artykule: Trendy we wnętrzach na 2022. Rośliny pięknie wyglądają, wpływają na nasze samopoczucie, zbliżając nas do natury, a także… oczyszczają powietrze!

Sama posiadam w mieszkaniu sporo roślin, ale nie jestem specjalistką, więc postanowiłam zaprosić do rozmowy Kasię z Prosto o roślinach, by dowiedzieć się trochę więcej na temat roślin i ich pielęgnacji.

Wszystkie informacje, które znajdziecie w tym artykule wynikają z rozmowy z Kasią oraz checklisty, którą przygotowała.


Co możemy zrobić przed zakupem?

Przed zakupem rośliny warto ustalić, gdzie stanie i jakie warunki możemy jej zapewnić. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy małe mieszkanie i trudno będzie nam przenieść roślinę w inne miejsce w momencie, gdy warunki nie będą jej odpowiadać.

Warunki, które warto wziąć pod uwagę:

 • naturalne światło
 • odpowiednia wilgotność
 • brak przeciągu
 • odpowiednia ilość miejsca (mając na uwadze, że roślina urośnie)

Jeśli będziecie w sklepie i znajdziecie potencjalną kandydatkę, trzeba sprawdzić, czy wszystko jest z nią w porządku. Jeśli bowiem kupimy roślinę, która już choruje, jest wielce prawdopodobne, że zbyt długo się nie utrzyma. Co więcej, może zainfekować pozostałe rośliny, które mamy w domu, czego na pewno byśmy nie chciały.

Jak sprawdzić, czy z rośliną jest wszystko w porządku?

 • Najważniejsze jest sprawdzenie liści – czy są jędrne, zdrowe, mają oczekiwany kolor. Warto popatrzeć zawsze na spód liścia – tam przeważnie znajdują się szkodniki.
 • Podłoże nie powinno być zbyt przelane i przesuszone, nie może być też spleśniałe.
 • Nie warto kupować rośliny z ciemnymi, miękkimi, gnijącymi korzeniami. To akurat może być trudne do stwierdzenia w sklepie, więc ten punkt można pominąć.

A co jeśli widzimy roślinę, która bardzo nam się podoba, ale nic o niej nie wiemy? Weźmy ją do domu i zaopiekujmy się nią, jak tylko możemy najlepiej. Być może będzie z tego miłość 😀 A jak nie to trudno, widocznie tak miało być. Tak czy inaczej, warto spróbować 🙂


Rośliny we wnętrzach – co zrobić, gdy kupimy nową roślinę?

Najlepiej stworzyć warunki, podobne do tych, w których roślina występuje naturalnie. Jeśli jest pnąca – dobrze jest dodać palik, jeśli lubi wilgoć – warto korzystać regularnie z nawilżacza. Na samym początku warto też sprawdzić poniższe kwestie:

Podłoże

 • Czy podłoże nie jest zbyt przelane. Wówczas sprawdź korzenie, natychmiastowa wymiana ziemi może okazać się zbawienna.
 • Jeśli ma bardzo sucho, dobrze pierwsze podlanie zrobić czystą, odstaną wodą.

Szkodniki

 • Gdy istnieje choć cień szansy, że na roślinie występują jakiekolwiek szkodniki, najlepiej zastosować profilaktycznie oprysk.
 • Nową roślinę warto odstawić na 2-3 tygodnie w odosobnione miejsce. Po tym czasie będziemy mieć pewność, że nie ma lokatorów.

Doniczka

 • Doniczka musi mieć odpływ, korzenie muszą mieć dostęp do świeżego powietrza również od dołu.

A co jeśli nasze rośliny we wnętrzach zachorują?

Żółknące liście

To chyba najpopularniejsza „choroba” rośliny. Może ona wynikać z wielu powodów, ale najczęściej to skutek przelania. Pozwólcie roślinie dobrze przeschnąć, zanim ją ponownie podlejecie. Zawsze sprawdzajcie przed podlaniem podłoże!

Szkodniki na liściach

Wysysając soki z rośliny, pozostawiają na liściach charakterystyczne wzorki lub żółte przebarwienia. Jeśli zauważycie szkodniki na liściach, możecie ją spryskać specjalnym specyfikiem. Ten sposób jest najbardziej skuteczny (najlepiej pójść do sklepu np. marketu budowlanego na dział z roślinami i poprosić pracownika o wskazanie specyfiku. Warto mieć ze sobą zdjęcie rośliny i szkodników). Można też regularnie liście przemywać, ale nie gwarantuje to sukcesu i jest dość czasochłonne.

Marniejące liście – to warto sprawdzić:

 • System korzeniowy – prawdopodobnie jest zbyt słaby. Mógł zgnić od przelania, zostać wypalony od nadmiaru nawozu, czy „udusić” się w doniczce bez odpływu.
 • A może wprost przeciwnie, już czas podlać roślinę?

Ziemia zbita w bryłę

Być może roślina jest zbyt mocno przesuszona, podlewana była zbyt skąpo lub podłoże zawiera zbyt dużo włókna/torfu kokosowego. Warto wymienić je na nowe.


Rośliny we wnętrzach – co warto dokupić?

 • torf – czyli „ziemia”, przeważnie wykorzystuje się ten kwaśny/wysoki;
 • „rozluźniacz” – najlepiej perlit, pokruszony keramzyt, pumeks, seramis, oczyszczony żwir/piasek (w zależności od typu rośliny)
 • włókno kokosowe, chipsy kokosowe;
 • doniczka z ODPŁYWEM (dziurkami) – dobrze sprawdzą się doniczki gliniane i ceramiczne, plastik to nie zawsze najlepszy wybór.

Żeby mieć wszystko w jednym miejscu, koniecznie pobierzcie checklistę, którą przygotowała Kasia: POBIERAM!


Rośliny we wnętrzach, które ładnie wyglądają:

Jeśli słuchałyście odcinka podcastu z Kasią, to wiecie, że nie ma roślin, które dla wszystkich byłyby proste w pielęgnacji. Dużo zależy bowiem od tego, jak chcemy dbać o rośliny we wnętrzach, co jaki czas chcemy je podlewać i jak o nie dbać. Musimy znaleźć swój własny sposób na rośliny we wnętrzach i takie gatunki, które będą spójne z naszym stylem życia.

Poniżej zebrałam rośliny, które według mnie świetnie wyglądają we wnętrzach. Niektóre wymagają więcej uwagi, inne mniej, a konkretnych informacji warto szukać w sieci, najlepiej na sprawdzonych stronach ogrodniczych/roślinnych.

Każda poniższych roślin ma oczywiście różne odmiany, ale celowo nie podałam konkretnych nazw. Możecie je sprawdzić i wybrać tę odmianę, która najbardziej Wam odpowiada, zarówno pod względem wizualnym, jak i warunków, które warto jej zapewnić.

Monstera

Zamiokulkas

Juka

Palma

Strelicja

Pilea

Alokazja

Sansewieria

Fikus

Paprotka

Sukulent


Macie w swoim domu rośliny? Których uprawa idzie Wam najlepiej? 😉

One thought on “Jak dbać o rośliny we wnętrzach? Rady dla początkujących – PROSTO O ROŚLINACH Kasia Wodarczyk

 1. U mnie całkiem dobrze przyjął się zamiokulkas oraz monster 😉 teraz planuje kupić Paproć, bo słyszałam, że jej liście świetnie nawilżają powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *