Dlaczego Very Peri? – Kolor roku 2022 Insytutu Pantone

Very Peri został kolorem roku 2022 Instytutu Pantone. To dynamiczny błękit, podobny do koloru kwiatów barwinka. Można w nim dostrzec również fioletowo-czerwone akcenty. Kolor roku ma nastawić nas optymistycznie oraz symbolizować połączenie rzeczywistości fizycznej i wirtualnej.


Każdy z nas widzi inaczej

Zacznijmy od tego, że każdy z nas widzi kolory inaczej. To również jest bardzo fascynujące, ale nie będę się dziś na tym skupiać, bo to temat na osoby artykuł. Dla jednych dany kolor może być bardziej niebieski, dla innych zielony itd. Nie mówiąc już o stwierdzeniach związanych z tym, że kolor jest jasny lub ciemny, bo to bardzo subiektywne.

Mam dla Was przykład. Jest stary jak świat, ale doskonale obrazuje to, jak różnie widzimy kolory. I nawet nie chodzi tu o odcienie, ale całkiem różne kolory!

Jaki kolor ma poniższa sukienka?

Pewnie uważacie, że sukienka jest biało-złota lub niebiesko-czarna. Bez względu na wybraną opcję, możecie być pewni, że wiele osób widzi inaczej, niż Wy. Zapytajcie osoby z Waszego otoczenia i przekonacie się, że nasze oczy lubią nam płatać figle. I wcale nie chodzi tu o ustawienia monitora 😉


Kolor roku 2022 Insytutu Pantone – po co się go określa?

Kolory wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia. Związane są one m.in. modą, wnętrzami, makijażem, drukiem itd. W życiu codziennym dokładne określenie koloru nie ma aż takiego znaczenia, ale jeśli w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy w firmach i agencjach, nie ma miejsca na błędy i niedomówienia.

Dlatego w 1963 roku stworzono Paletę Pantone. To system klasyfikacji kolorów, który daje nam „przepis na kolor”.

Kolory składające się na paletę zostały oznaczone numerami, a w podstawowej skali jest ich aż 1761. Każdy z kolorów powstał w wyniku zmieszania 18 pigmentów z wykorzystaniem bieli oraz czerni, dlatego też nie zawsze można je łatwo odwzorować w innych skalach (jak CMYK czy RGB).

To tak jak z paletą RAL i NCS, które wykorzystuje się we wnętrzach. Paleta Pantone jest bardziej popularna w innych branżach (np. tekstylnych czy poligraficznych). I całe szczęście, bo Instytut Pantone co jakiś czas wprowadza nowe kolory, co wiąże się z wymianą wzorników, które swoje kosztują (od kilkuset złotych do kilku tysięcy).

Insytut Pantone po jakimś czasie stwierdził, że kolory to nie tylko połączenie pigmentów, ale także narzędzie, które pomaga komunikować trendy. A trendy polegają na zaobserwowaniu zmieniających się potrzeb i marzeń ludzi oraz zrozumieniu co na to wpływa.

Tutaj możesz przeczytać o trendach we wnętrzach na 2022 rok

Kolor jest swego rodzaju nośnikiem informacji i nie jest po prostu kolorem, ale aż kolorem, który coś nam mówi, jakoś na nas wpływa i coś pokazuje.


Kolor roku 2022 Instytutu Pantone – Very Peri

W tym roku Instytut Pantone wyróżnił nieoczywisty odcień, który ma pobudzać kreatywność, inspirować i pomagać w odnajdywaniu się w zmieniającej się rzeczywistości. To kolorystyczny powiew świeżości, który łączy fiolet i błękit (kolor kwiatów barwinka).

Jak pisze Instytut Pantone:

“Żyjemy w czasach przemian. PANTONE 17-3938 Very Peri jest symbolem globalnego ducha czasu i przemiany, przez którą przechodzimy. Gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, nasze pojęcia i standardy zmieniają się, a nasze życie fizyczne i cyfrowe połączyły się w nowy sposób. Projektowanie cyfrowe pomaga nam przekraczać granice rzeczywistości, otwierając drzwi do dynamicznego wirtualnego świata, w którym możemy odkrywać i tworzyć nowe możliwości kolorystyczne. Wraz z trendami w grach, rosnącą popularnością metaverse i rosnącą społecznością artystyczną w cyfrowej przestrzeni PANTONE 17-3938 Very Peri ilustruje fuzję współczesnego życia i sposób, w jaki trendy kolorystyczne w cyfrowym świecie manifestują się w świecie fizycznym i vice versa.”


Kolor roku 2022 Instytutu Pantone – dlaczego Very Peri?

Ktoś może pomyśleć, że koloru Very Peri przecież nie widać wokół. Taka też była moja pierwsza reakcja, ale im dłużej analizowałam ten wybór, tym bardziej okazywał się on oczywisty. Musimy popatrzeć na to szerzej, bardziej symbolicznie i globalnie. I nie tylko od strony wnętrz. Bo kolory dotyczą wszystkich dziedzin życia i krajów na świecie.

Z drugiej strony możecie stwierdzić, że to samospełniająca się przepowiednia i że jeśli Very Peri został kolorem roku to, że teraz będzie pojawiał się wszędzie. Nie do końca tak jest. Oczywiście, będzie go więcej, ale nie dlatego (albo nie tylko dlatego), że został wybrany kolorem roku.

Kolory roku wybierane są na bazie obserwacji przez zespoły Pantone na całym świecie już od ponad 20 lat! Więc chodzi tu bardziej o przewidywania i obserwację, które pozwalają wyrazić to, co dzieje się na świecie, w formie… koloru.

We wnętrzach w kontekście bezpośrednim, nie wróżę mu przyszłości, choć jeśli chcecie, możecie spróbować wprowadzić go do domowych przestrzeni. Uważam natomiast, że w symbolicznym aspekcie będzie bardzo widoczny.


Kolor roku 2022 Instytutu Pantone – szerszy kontekst

Przybliżę Wam teraz ogólny kontekst, bo rozumiem, że nadal możecie nie rozumieć skąd ten fiolet. Dobrze się składa, bo Pinterest ostatnio opublikował prognozę trendów na 2022 rok. Zestawienie powstało na podstawie tego, czego szukają użytkownicy, więc myślę, że jest dość wiarygodne.

Żeby nie zarzucić Was informacjami, zebrałam najważniejsze według mnie aspekty, które są widoczne w zestawieniu:

  • Metawersum i wirtualna rzeczywistość;
  • świadome wybory, dbanie o relacje, celebracja (magiczne i wyjątkowe chwile);
  • wyrażenie siebie, wyróżnienie się, wyjątkowość (w czasach, w których rynek w wielu aspektach jest przesycony i pokazanie tego, że jesteśmy różni);
  • ezoteryka, astrologia, znaki zodiaku (łączy się poniekąd z poznawaniem siebie i zwiększaniem świadomości, poszukiwaniem balansu);
  • zainteresowanie kosmosem;
  • odnalezienie spokoju w trudnych czasach, zbliżenie się do siebie i do natury (inspiracje naturą, biofilia).

Pomyślcie, jak kolor roku Pantone łączy się z trendami! Kolor, który kojarzy się z ezoteryką, kosmosem, tajemnicą (nie wiemy co dalej), metawersum i VR. Nie można też pominąć też kwestii wyróżnienia się (na tle innych kolorów, roku Pantone zaszalał z wyborem), co również ma odzwierciedlenie w trendach. To jest maksymalnie interesujące! I chętnie napiszę Wam kiedyś o tym więcej, jeśli chcecie 🙂


Co myślicie o kolorze roku 2022 Insytutu Pantone? Spodziewaliście się takiego wyboru czy stawialiście na jakąś inną barwę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *