Piękne włoskie miasta, które warto odwiedzić

Uwielbiam włoski klimat, włoskie jedzenie i przede wszystkim włoską architekturę. Włochy są tak różnorodne i mają tyle do zaoferowania, że spędzając w tym kraju każdy urlop, raczej nie uda nam się zobaczyć wszystkiego. We Włoszech byłam już kilka razy i za każdym razem odkryłam jakieś nowe miejsce. W tym artykule postanowiłam zebrać piękne włoskie miasta, które najbardziej mnie zachwyciły i które są idealne na wakacje we Włoszech.

Jeśli tak jak ja, lubicie zwiedzać piękne włoskie miasta i podziwiać wspaniałą architekturę, jestem pewna, że wśród moich propozycji, znajdziecie coś dla siebie. Zapraszam Was serdecznie do poznania moich typów i podzielenia się swoimi ulubionymi miejscami!

Piękne włoskie miasta – Florencja

O Florencji słyszał chyba każdy. To miejsce narodzin włoskiego renesansu. Miasto, które rozkochuje w sobie od pierwszego wejrzenia, bo jego każdy zakątek zachwyca. Zza każdego rogu wyłania się kolejne dzieło, które zostało zaprojektowane przez słynnego architekta. Dlatego spacer po Florencji jest jak wizyta w muzeum… zatłoczonym muzeum. Trzeba przyzwyczaić się do tłumów turystów, którzy tak jak my, chcą zobaczyć tę włoską perełkę.

We Florencji można znaleźć renesansowe zabytki, muzea z dziełami sztuki, kawiarnie z włoską kawą i muzykę, która rozbrzmiewa w każdym jej zakątku. Florencja jest przepiękna! Wiedziałam to od zawsze, ale wystarczył rzut oka na Katedrę Santa Maria del Fiore i widok na całą Florencję z Placu Michała Anioła, żebym poczuła, że to moje miejsce.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Florencja – zwiedzanie najpiękniejszego miasta we Włoszech

Siena

Pomarańczowo-brązowe kamienne budynki, a w tle spokojne wzgórza i pomarańczowe słońce Toskanii. „Czy ten obraz jest prawdziwy?” – pomyślałam, spoglądając po raz pierwszy na Sienę z punktu widokowego.

Miasto to jest pełne średniowiecznych uliczek i magicznych zakątków, a także ciekawych muzeów i niesamowitej architektury.

Siena zbudowana jest na trzech wzgórzach. To labirynt stromych i krętych uliczek. Nie ma tu tylu zabytków ani dzieł sztuki, co we Florencji, czy w innych popularnych włoskich miastach. Panuje tutaj większy spokój. No może poza dwoma dniami w roku, kiedy to na głównym placu w mieście organizowany wyścig konny Il Palio. To ważne wydarzenie dla mieszkańców.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Siena – niezwykłe, toskańskie miasteczko, w którym zatrzymał się czas

Piękne włoskie miasta – Positano

Positano to najbardziej znane miasteczko na Wybrzeżu Amalfi i jedno z najbardziej popularnych miejsc w całych Włoszech. Zobaczyłam je kilka lat temu na jednym z blogów i już wtedy zapragnęłam tam pojechać. Trochę bałam się, że będzie przereklamowane, ale moje obawy okazały się bezpodstawne! Muszę jednak podkreślić, że Positano odwiedziłam w marcu, więc miałam je praktycznie tylko dla siebie.

Positano to jeden wielki punkt widokowy. Swoją popularność zawdzięcza malowniczemu położeniu, bo domki ułożone są kaskadowo nad brzegiem morza w otoczeniu gór i skał. Bardzo często mieszczą się w nich ekskluzywne hotele i wille, z których rozpościera się niesamowity widok.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Positano – najbardziej romantyczne i najdroższe miasteczko na Wybrzeżu Amalfi

Bolonia

Z czym kojarzy Wam się Bolonia? Ja przed wyjazdem do tego miasta, nie miałam zbyt dużych oczekiwań. Okazało się jednak, że to miejsce pełne arkad i podcieni, sympatycznych mieszkańców, pysznej kuchni i studenckiej atmosfery. Jest tam też dość drogo i głośno, ale jak w każdym dużym mieście, można znaleźć lokalną knajpę w bocznej uliczce, w którym zjecie pyszny włoski makaron.

Bolonia leży w regionie Emilia-Romania. Nazywana jest czerwonym miastem, co interpretowane jest na różne sposoby. Region, w którym znajduje się Bolonia, był związany z partią komunistyczną (która kojarzy się z czerwienią). Większość osób czerwień miasta utożsamia z kolorem murów i miejskich dachów. Dla jeszcze innych pierwszym skojarzeniem jest czerwony sos, wykorzystywany we włoskiej kuchni 😉

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Zwiedzanie Bolonii – miasta arkad, podcieni i wież – co warto zobaczyć?

Piękne włoskie miasta – Rzym

Rzym to miasto sztuki, architektury i kolebka cywilizacji. To właśnie w Rzymie powstawały filozofie i teorie polityczne, a także najwspanialsze dzieła i świątynie, które nadal zachwycają. Stolica Włoch to miejsce przepełnione historią, dlatego warto je odwiedzić choć raz w życiu.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że to miasto, w którym mieszka kilka milionów ludzi. Jeśli dołożymy do tego kilka milionów turystów rocznie, możecie domyślać się, że Rzym jest zatłoczony o każdej porze roku.

Do Rzymu pojechałam pierwszy raz w 2022 roku. Nie wiem, jak to się stało, że wydarzyło się to tak późno, w końcu tyle nasłuchałam się na studiach o tym mieście. Jak to mówią, lepiej późno, niż wcale, a do Rzymu na pewno jeszcze wrócę.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Weekend w Rzymie – jak go zorganizować? Informacje praktyczne i ciekawostki

Manarola

Manarola to piękne włoskie miasto, którego krajobraz zachwyca. Domki ułożone są kaskadowo nad brzegiem turkusowego morza. Miasteczko to przyciąga co roku miliony turystów, którzy chcą zobaczyć zachwycający krajobraz.

Manarola, którą ja zapamiętałam to także wzburzone fale rozbijające się o skały, burzowe chmury, opustoszałe, mroczne i tajemnicze miasteczko.

Manarola to jedno z pięciu miasteczek Cinque Terre, które leży w regionie Liguria w zachodniej części Włoch.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Mroczna Manarola w Cinque Terre – czy tam zawsze świeci słońce?

Piękne włoskie miasta – Matera

Matera to kamienne domy wykute w skałach, architektura rodem z filmu, który rozgrywa się w dawnych czasach i neutralna kolorystyka zabudowy, tak charakterystyczna dla tego miasta.

Czy przenieśliśmy się w czasie? Nie, my tylko przyjechaliśmy do Matery, czyli jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech.

Manarola jest nieskażona kolorowymi bilbordami, czy wszechobecnymi straganami z pamiątkami. W ten sposób wygląda zabytkowa dzielnica miasta, czyli Sassi di Matera, w której można poczuć się, jak w innych czasach. Ciekawe jest to, że kiedyś Matera przynosiła hańbę, a teraz jest jednym z najpopularniejszych miast na południu Włoch.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Matera – haniebne miasto, które stało się włoskim skarbem

Taormina

Taormina leży na wschodzie Sycylii i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek na tej wyspie. Wszystko dlatego, że jest malowniczo położona i bardzo urokliwa. Widok maleńkich domków z Etną w tle zapiera dech w piersiach. Z jednej strony zachwyca, a z drugiej przeraża, gdy tylko zdamy sobie, co mogłoby się stać, gdyby Etna znów pokazała, na co ją stać.

Taormina w szczycie sezonu jest mocno zatłoczona, turystyczna i droga. Ja jednak odwiedziłam ją w styczniu, co było świetnym wyborem, bo trafiłam na przepiękną słoneczną pogodę, a miasteczko było praktycznie puste.

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Taormina poza sezonem – miasteczko wschodniej Sycylii z Etną w tle

Piękne włoskie miasta – Vietri sul Mare

Vietri sul Mare nazywane jest „Bramą Wybrzeża Amalfi”, bo to pierwsze miasteczko na słynnym wybrzeżu od strony Salerno. Słynie z wyrobu ceramiki, więc jest bardzo kolorowe i na każdym kroku ozdobione majoliką.

Uwielbiam klimatyczne miejsca, związane z rękodziełem i kolorami, więc wyjeżdżając na Wybrzeże Amalfi, musiałam przyjechać do tego miasteczka. Jedyne czego żałowałam to to, że nie przyjechałam z większą walizką 😉

Więcej informacji znajdziecie w tym artykule: Vietri sul mare – miasteczko ceramiki i majoliki na Wybrzeżu Amalfi


Jakie są Wasze ulubione piękne włoskie miasta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *