Co trzeba wiedzieć przed remontem?

Zastanawiasz się, co trzeba wiedzieć przed remontem? Urządzasz dom lub mieszkanie samodzielnie? Nie wiesz, od czego zacząć i za co zabrać się w pierwszej kolejności? Przeraża Cię ilość rzeczy do zrobienia i decyzji do podjęcia? Wiedz, że to normalne.

Remont mieszkania lub domu to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu, a przy okazji jedno z najbardziej kosztownych. Nic dziwnego, że nie wiesz, co należy zrobić i za co się zabrać, jeśli nie masz doświadczenia, a przy okazji wiesz, jak trudne zadanie przed Tobą stoi. W tym artykule przybliżę Ci kwestie, które warto wziąć pod uwagę, planując remont mieszkania lub domu. Jestem przekonana, że informacje w nim zawarte umożliwią Ci dobry start i dadzą ogólny pogląd na rzeczy, które są najważniejsze.

Kuchnia z projektu NIEBIAŃSKA PRZYTULNOŚĆ

Co warto wiedzieć przed remontem? – Jakie są terminy?

Często powtarzam, że jeśli planujesz remont albo urządzanie mieszkania lub domu od dewelopera, warto o tym pomyśleć minimum kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac. Wszystko dlatego, że niektóre terminy są bardzo odległe i na fachowców czeka się bardzo długo. Oczywiście, dużo zależy od pory roku, miasta, popularności firmy czy zakresu remontu, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że czas oczekiwania może wynosić nawet kilkanaście miesięcy! To oczywiście skrajny przykład, ale już konieczność rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jest na porządku dziennym.

O czym zatem warto pomyśleć odpowiednio wcześnie?

Ekipa remontowa

Warto zamówić ją już na kilka miesięcy przed planowanym remontem, bo na najlepszych fachowców czeka się bardzo długo. Spotkałam się z tym że polecane ekipy remontowe mają zarezerwowane terminy na kilkanaście miesięcy do przodu. Najczęściej jest to jednak kilka miesięcy.

Projektant wnętrz

Warto zarezerwować termin u projektanta wnętrz odpowiednio wcześnie. Czas oczekiwania jest różny, ale wynosi zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy. Trzeba pamiętać, że należy do tego doliczyć czas pracy nad projektem. Wynosi on minimum 2 miesiące i zależy od metrażu oraz stopnia skomplikowania projektu.

Sprawdź moją ofertę na projekt wnętrza

Zabudowa na wymiar

Meble na zamówienie wykonuje stolarz, który też może mieć odległe terminy. Najlepsi stolarze mają zarezerwowane terminy nawet na kilkanaście miesięcy do przodu (zazwyczaj jest to jednak kilka miesięcy). Przed podjęciem współpracy warto wysłać wycenę do kilku firm, żeby wybrać najlepszą ofertę.

Drzwi i ościeżnice

Na drzwi czeka się około od 4 do 8 tygodni, więc trzeba zamówić je wcześniej. Szczególnie jeśli planujesz ościeżnice regulowane, bo te zazwyczaj nie są dostępne od ręki. W przypadku tego typu ościeżnic musisz dobrać ich zakres do grubości ściany. To samo dotyczy szerokości otworu drzwiowego, do którego należy dopasować odpowiedni rozmiar skrzydła.

Płytki i armatura

Niektóre płytki trzeba zamówić z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, inne dostępne są od ręki. Najlepiej zapytać o dostępność wybranych kafli odpowiednio wcześnie w sklepie, w którym zamierzasz je kupić. Problemem mogą być też złote baterie niektórych firm (np. Grohe), na które trzeba czekać kilka miesięcy.

Podłoga drewniana i niektóre panele

Termin oczekiwania na podłogę drewnianą wynosi minimum kilka miesięcy. Niektóre modele są dostępne od ręki, ale jeśli chcesz mieć praktycznie nieograniczony wybór, trzeba pomyśleć o tym wcześniej. To samo dotyczy niektórych modeli paneli np. z firmy QuickStep.

Salon z projektu PASTELOWA ELEGANCJA

Co warto wiedzieć przed remontem? – Zacznij od układu funkcjonalnego

Co warto wziąć pod uwagę?

Układ funkcjonalny to niezbędna składowa projektu, na bazie której określamy m.in. położenie instalacji. Planując generalny remont lub urządzając mieszkanie od dewelopera (w tym przypadku można to zrobić na etapie poprawek deweloperskich) pomyśl, czy możesz poprawić funkcjonalność wnętrza i lepiej wykorzystać przestrzeń. Weź pod uwagę przesunięcie lub dobudowanie ścian, przesunięcie otworów drzwiowych, zmianę położenia instalacji elektrycznej i hydraulicznej (w tym grzejników). Dzięki temu można znacząco poprawić funkcjonalność przestrzeni.

Ważnym aspektem w każdym mieszkaniu jest też miejsce do przechowywania, więc zajmij się tym odpowiednio wcześnie i wygospodaruj miejsce na szafy w zabudowie, które pomieszczą wszystkie rzeczy Twojej rodziny.

Przeanalizuj swoje obecne mieszkanie i zastanów się, kiedy korzystanie z niego jest wygodne i intuicyjne, a kiedy odczuwasz jakiś dyskomfort? Warto też sprawdzać konkretne odległości w aranżacjach, które znajdziesz w salonach meblowych i analizować rozwiązania, które zobaczysz na inspiracjach w sieci. Weź jednak pod uwagę swój kontekst i swoje potrzeby.

Salon z projektu SPOKOJNE MOMENTY

Stwórz układ funkcjonalny

Możesz stworzyć układ funkcjonalny w programie typu CAD lub do modelowania 3D. Dzięki temu będzie Ci łatwiej przestawiać meble i przesuwać elementy wyposażenia do momentu otrzymania aranżacji, która Ci odpowiada.

Odpowiednie wielkości mebli możesz też zaznaczyć na podłodze, używając kredy lub taśmy malarskiej. Dzięki temu lepiej wyobrazisz sobie, ile miejsca zajmą. Unikniesz też sytuacji, w której jakiś element będzie blokował otwarcie szafki lub uniemożliwi funkcjonalne korzystanie ze sprzętu.

Więcej informacji na temat tworzenia układu funkcjonalnego znajdziesz w tym artykule: Układ funkcjonalny wnętrza – dlaczego jest niezbędny?

Na to uważaj!

W przypadku mieszkania albo domu od dewelopera warto zwrócić uwagę na wielkość mebli, które są wrysowane na schemacie aranżacji. Niestety, bardzo często meble na rzutach są zmniejszone, wszystko po to, żeby mieszkanie wydawało się większe i bardziej ustawne.

Często spotykam się, z tym że sofa na rzucie od dewelopera ma głębokość 70 lub 80 cm, a stół wymiary 60 × 110 cm. To zdecydowanie zbyt mało. Po pierwsze, ciężko kupić meble tej wielkości, a po drugie, nawet gdyby zrobić je na wymiar to korzystanie z nich będzie niewygodne. Mogłoby się wydawać, że to niewielka różnica, zaledwie o ok. 20 cm, ale jeśli każdy mebel jest przeskalowany, miejsca robi się często bardzo mało. Warto być tego świadomym i odpowiednio wcześnie przeanalizować układ funkcjonalny, żeby się nie rozczarować.

Pokój dziewczynek z projektu W KRAINIE KOLORÓW

Co warto wiedzieć przed remontem? – Jak ustalić budżet i w co zainwestować?

Budżet to jeden z elementów, który zazwyczaj najbardziej nas ogranicza. Ogromnym problemem, z którym borykają się osoby, planujące remont lub urządzanie mieszkania czy domu, jest oszacowanie budżetu, który trzeba na niego przeznaczyć. Najczęściej wiąże się to z założeniem zbyt małej kwoty, którą po prostu bierzemy „z głowy”. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę kosztuje wyposażenie mieszkania. Sprawia to, że w trakcie remontu musimy chodzić na kompromisy, bo budżet niepokojąco się kurczy.

A wystarczy po prostu zacząć liczyć i to na długo przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Ceny konkretnych elementów warto wpisać do kosztorysu, który uporządkuje wszystkie wydatki.

Przed rozpoczęciem remontu koniecznie sporządź własny kosztorys. Wpisz do Excela wszystkie wydatki, które będzie trzeba ponieść i zdecyduj, w co chcesz zainwestować, a w co niekoniecznie. Gdy skończysz, podsumuj wszystko i dodaj do budżetu około 15-25% całej kwoty, które wydasz na nieuwzględnione w kosztorysie przedmioty. Zapas obejmie elementy, które nie należą do zestawów, koszt przesyłki, a także ceny materiałów budowlanych.

W co warto zainwestować?

Materac – wybór wygodnego i porządnego materaca jest jedną z ważniejszych rzeczy. Możesz zaoszczędzić na ramie łóżka, ale materac powinien być porządny. Sen zabiera nam średnio 1/3 doby, a co więcej to, jak śpimy i czy się wysypiamy, wpływa na nasz dzień i na to, jak się czujemy. Nawet jeśli śpisz w salonie, kup sofę lub narożnik z prawdziwym materacem albo zaopatrz się w materac nawierzchniowy.

Stelaże podtynkowe – warto zainwestować w stelaż WC i baterie podtynkowe, bo ich naprawa lub wymiana jest uciążliwa, kosztowna i czasochłonna. Polecam stelaże podtynkowe Geberit i baterie podtynkowe Grohe.

Więcej na temat urządzania łazienki możesz przeczytać w moim e-booku: „Urządzamy łazienkę krok po kroku”, który obecnie dostępny jest ze zniżką -29%.

Podłogi – porządne panele lub deski zachowają swój wygląd przez długie lata, więc warto w nie zainwestować. To element wyposażenia, którego wymiana jest uciążliwa, dlatego dobrze kupić panele lub deski dobrej jakości. Zwróć uwagę na to, czy są wodoodporne oraz, czy nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Sprzęty kuchenne – korzystamy z nich na co dzień i chcemy, by długo nam służyły, więc warto kupić modele renomowanej firmy. Przy wyborze najlepiej kierować się parametrami technicznymi i opiniami innych osób, które dane sprzęty użytkują.

Tkaniny easy clean – wykorzystywane przede wszystkim na obicie sofy, narożnika, fotela oraz tapicerowane elementy w pokoju dziecięcym.

Meble na wymiar – przede wszystkim we wnękach. Polecam też rozważyć zamówienie mebli kuchennych i łazienkowych u stolarza, bo zazwyczaj pozwalają one na o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Rzeczy ułatwiające życie – jeśli jakąś czynność wykonujemy z dużą częstotliwością, moim zdaniem warto zainwestować w rozwiązania, które oszczędzą nasz czas np. kupno zmywarki.

Łazienka z projektu SPOKOJNE MOMENTY

Co warto wiedzieć przed remontem? – Jak wybrać elementy wyposażenia?

Przede wszystkim weź pod uwagę to, jakie aranżacje Ci się podobają i jakie elementy wyposażenia w nich występują. Nie bez znaczenia jest też praktyczność, funkcjonalność i cena.

Estetyka

Zastanów się, jakie aranżacje Ci się podobają i mają w sobie „to coś”?Spróbuj wychwycić styl i klimat, który chcesz wprowadzić do wnętrza, a także stwórz gamę kolorystyczną, dzięki której uzyskasz spójne wnętrze. Poszukaj zależności między wybranymi aranżacjami. Zastanów się, co Ci się w nich podoba i czy mają jakieś cechy wspólne. Może we wszystkich inspiracjach pojawia się ta sama podłoga albo kolor wykończeń? Być może elementem wspólnym będzie kolorowa sofa albo wolnostojąca wanna? Planując wygląd swojego mieszkania i robiąc zakupy, weź to pod uwagę.

Salon z projektu BŁĘKITNA LAGUNA

Cechy danych elementów

Wybierając elementy wyposażenia, warto znać cechy danych elementów oraz możliwości, które mamy. Poniżej zebrałam kilka przykładów.

Podłoga – zwróć uwagę na jej rodzaj, wodoodporność, możliwość zastosowania na ogrzewanie podłogowe, grubość, wybarwienie, obecność v-fugi, a także rodzaj wykończenia i mocowania pod podłoża.

Płytki – należy ustalić dokładną wielkość, wziąć pod uwagę rektyfikację, strukturę, antypoślizgowość, praktyczność oraz odcień.

Meble – wybierając meble, zdecyduj o rodzaju płyty i jej wykończeniu (połysk, mat, półpołysk, półmat), wyposażeniu wewnętrznym, mechanizmach, kolorze, a także wielkości.

Drzwi – do wyboru mamy drzwi prawe lub lewe, z podcięciem lub bez, które dobiera się do szerokości otworu, a ościeżnice regulowane zależą od grubości muru. Ważny jest także rodzaj okleiny lub lakieru oraz kolor i styl.

Farby – wybierając farbę, weź pod uwagę odporność na czyszczenie, jej odcień, wydajność oraz krycie.

Armatura – w przypadku armatury ważny jest sposób montażu, kolor i rozmiar, a także obecność perlatora, termostatu czy przelewu itd.

Poznaj możliwości, które masz i na tej podstawie zdecyduj, czego potrzebujesz i jakie cechy uwzględnisz przy wyborze konkretnych elementów wyposażenia.

Ponadczasowość

Weź pod uwagę również ponadczasowość. Dzięki temu przez dłuższy czas wszystkie elementy wyposażenia będą w dobrej kondycji, zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości i użyteczności. Krótko mówiąc, wyposażysz mieszkanie raz a porządnie, a później nie będziesz przejmować się tym, że coś się zepsuje i że jakiś element będzie trzeba wymienić. Moim zdaniem naprawdę warto postawić na podstawowe wyposażenie dobrej jakości.

Opis elementów, w które warto zainwestować, znajdziesz jednym z poprzednich akapitów.

Więcej informacji na temat ponadczasowości znajdziesz w tym artykule: Jak urządzić ponadczasowe wnętrze?


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co warto wiedzieć przed remontem, polecam nowego e-booka „50 porad przed remontem”, który stworzyłam na bazie swojego kilkuletniego doświadczenia w pracy z indywidualnymi klientami. Zebrałam w nim najważniejsze aspekty, o których warto wiedzieć przed remontem. Jestem przekonana, że informacje w nim zawarte pozwolą Ci dobrze się przygotować i zorientować w konkretnych rozwiązaniach i możliwościach.

Teraz możesz kupić go z urodzinową zniżką -29%!

Zachęcam też do kontaktu, jeśli projekt wnętrza chcesz powierzyć profesjonaliście lub chcesz skonsultować swoje pomysły i upewnić się co do ich słuszności albo poradzić się w kwestii, na której się nie znasz.

Zobacz moją ofertę projektową

Zobacz moje portfolio z projektami wnętrz

One thought on “Co trzeba wiedzieć przed remontem?

  1. W 2022 obawiam się, że dla większości liczy się cena, cena i jeszcze raz cena. Najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny dizajn może zostać przyćmiony przez rosnące koszta. Podejrzewam, że projektanci starają się z tym walczyć tak bardzo jak są w stanie jednak realia mamy dość ciężkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *