Jak urządzić niebieskie mieszkanie? Nie wiem, jak to się stało, że artykuł na ten temat pojawia się dopiero teraz. Jak pewnie wiecie, bardzo lubię aranżacje z wykorzystaniem tego koloru i tak się składa, że w zeszłym roku zaprojektowałam sporo wnętrz z niebieskim akcentem. Większość z nich możecie zobaczyć w moim portfolio.
Dziś chciałabym Wam pokazać projekt mieszkania, w którym pojawia się sporo niebieskich elementów i przy okazji dać Wam kilka wskazówek, które pomogą urządzić niebieskie mieszkanie.
Czy niebieski jest zimny?
To obawa, z którą spotykam się najczęściej. Uważam, że jeśli dobrze dobierzemy odcień niebieskiego i połączymy go np. z drewnem albo innym „ciepłym” materiałem to aranżacja może być naprawdę przyjemna i przytulna. Nie wiem, czy wiecie, ale kolor niebieski może mieć zarówno ciepły, jak i zimny odcień. Dokładnie tak samo, jak szarość.
Nie bójcie się niebieskiego, ale zadbajcie o to, by połączyć go z „ciepłymi” elementami i by wybrać odcień, który będzie pasował do Waszej koncepcji.

Z czym łączyć niebieski we wnętrzach?
Niebieski według mnie świetnie komponuje się z bielą, szarością i drewnem. Można do niego dobrać również inne kolory np. pudrowy róż, zieleń, czy musztardę. Wszystko zależy od odcienia i klimatu, w jakim chcecie urządzić mieszkanie.
W moich projektach zazwyczaj kolor niebieski dopełniam 1-2 kolorami, które pojawiają się w dodatkach. Lubię też łączyć go z roślinami, które większość Inwestorów i tak chce mieć w swoim otoczeniu.
Kolor niebieski pasuje do wielu stylów. Dobrze sprawdzi się w skandynawskiej estetyce, w retro klimacie, ale także w nowoczesnym mieszkaniu.

Niebieskie mieszkanie – projekt NIEBIAŃSKA PRZYTULNOŚĆ
Pokażę Wam teraz projekt, który stworzyłam na Weroniki i Łukasza. Zobaczycie na przykładzie, jak można urządzić niebieskie mieszkanie. Założeniem tego projektu było stworzenie przytulnej przestrzeni, w rozsądnym budżecie i z niebieskimi akcentami.
Analizując ankietę, którą wypełnili Inwestorzy oraz inspiracje, które przesłali, od razu wychwyciłam cechy wspólne wszystkich przesłanych aranżacji. Doszłam do wniosku, że bardzo bliski jest im styl skandynawski z elementami stylu retro.
Tak wygląda rzut mieszkania po wprowadzonych przeze mnie zmianach:

Niebieskie mieszkanie – przedpokój
Przedpokój składa się z dwóch części. Pierwsza z nich znajduje się przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Zaplanowałam tutaj szafę na okrycia wierzchnie i buty oraz siedzisko z welurowymi panelami tapicerowanymi, oczywiście w kolorze niebieskim. Postawiłam też na wzorzyste płytki, które świetnie oddają klimat skandynawskiego mieszkania z retro sznytem.
Druga część przedpokoju znajduje się w części mieszkania, z której można wejść do pokoi. Dzięki temu przestrzeń podzielona jest na prywatną i dzienną. Nie ma tutaj zbyt wiele miejsca, więc ustawiłam jedynie dwie płytkie szafki, do których można włożyć buty lub dokumenty.
Szafki stoją przy niebieskiej ścianie, na której wiszą dwa plakaty z motywem zboża. Motyw nie jest przypadkowy, bo mieszkanie znajduje się na Ursusie (dzielnica wzięła nazwę od Zakładu Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”).
We wszystkich pokojach zaplanowałam wysokie białe listwy oraz białe drzwi ze żłobieniami. Wyglądają elegancko i świetnie komponują się z drewnianą podłogą oraz kolorem niebieskim. Nadają też retro klimatu.
Niebieskie mieszkanie – salon
Salon nie jest zbyt duży, ale udało się w nim ustawić sofę z pufą, rozkładany stół, sporą szafkę pod TV i dwa regały. Dwie ściany pomalowane są na niebiesko. Sofa również przybiera odcień niebieskiego, bo jest w obiciu z granatowej tkaniny. Stoi tyłem do kuchni, dzięki czemu artystyczny poobiedni nieład nie będzie przeszkadzał mieszkańcom w odpoczynku 😉
Na podłodze w salonie położone zostaną drewniane deski z wyraźnymi sękami. Do tego dobrałam stół w stylistyce retro oraz klasyki wzornictwa – krzesła Fameg, które idealnie wpisują się w stylistykę całego mieszkania.
Niebieskie mieszkanie – kuchnia
W projekcie mieszkania od dewelopera kuchnia była zamknięta, jednak Weronika i Łukasz zdecydowali się ją otworzyć. Między kuchnią a salonem zaplanowałam mini barek, który zasłania blat roboczy. Dzięki temu będzie można ukryć to, co znajduje się na blacie. Takie rozwiązanie zapobiegnie też przedostawaniu się resztek żywności do części wypoczynkowej.
W kuchni jest sporo blatu roboczego oraz miejsca do przechowywania, co w kuchni osób, które dużo gotują, jest priorytetem. Fronty są w kolorze szarego błękitu. Idealnie komponują się z białymi płytkami w fartuchu kuchennym oraz drewnopodobnym blatem. Na podłodze zaplanowałam te same płytki, co w przedpokoju. Obydwa pomieszczenia są otwarte i niezbyt duże, więc taki zabieg sprawia, że przestrzeń jest bardziej spójna.
Białe sprzęty kuchenne są świetną alternatywą dla czarnych modeli. Myślę, że dobrze komponują się z pozostałymi elementami w kuchni.
Niebieskie mieszkanie – łazienka
Łazienka również wpisuje się stylistycznie w koncepcję całego mieszkania. Utrzymana jest w kolorystyce biało-czarno-drewniano-niebieskiej, choć odcień niebieskiego występuje tu tylko w jednym miejscu – na suficie. Jest to kolejny element nawiązujący do stylistyki retro i wprowadzający coś ciekawego do aranżacji.
Meble wykonane są z płyty laminowanej imitującej drewno. Wyglądają nowocześnie i są dobrą alternatywą dla białych mebli. Szafka pod umywalkę, szafka nad miską WC oraz zabudowa pralki i suszarki wykonane są z tej samej płyty.
W łazience znajduje się także okno! Przyznam szczerze, że bardzo mnie to zaskoczyło, bo w małej łazience w bloku nie zdarza się to często. Ze względu na usytuowanie okna musiałam odwrócić wannę w stosunku do pierwotnego położenia. Umożliwi to montaż parawanu.
W łazience zastosowałam te same płytki, co w pozostałych pomieszczeniach. Sądzę, że wyglądają świetnie i idealnie pasują co całej aranżacji. To dobry sposób na to, by ujednolicić wnętrze całego mieszkania. Płytki do łazienki to jeden z ważniejszych elementów, które trzeba umiejętnie dobrać, bo wpływają na odbiór całego pomieszczenia.
Duże lustro powiększa optycznie przestrzeń. Dzięki temu mała łazienka wydaje się odrobinę większa. Meble, które się w niej znajdują, nie mają jasnego koloru, więc postanowiłam w inny sposób optycznie ją powiększyć.
Urządzasz łazienkę? Sprawdź Przewodnik po wnętrzach „Urządzamy łazienkę krok po kroku”.
Lubicie kolor niebieski we wnętrach? Czy niebieskie mieszkanie to Wasze marzenie, czy wolicie bardziej neutralne aranżacje?
Tutaj znajdziecie pozostałe projekty wnętrz, które wykonałam: ZOBACZ PORTFOLIO