Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? (tekst + audio)

Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Co zrobić, żeby mieszkanie służyło nam przez lata? Jak stwierdzić, czy dane rozwiązanie będzie za kilkanaście lat dobrze wyglądać i przede wszystkim nam się podobać?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Mam nadzieję, że zostaniecie ze mną i razem zastanowimy się nad tym, jak urządzić wnętrze mieszkania lub domu tak… żeby zbyt szybko nam się nie znudziło.

Poniżej znajdziecie wersję audio, a jeśli wolicie czytać to zapraszam do dalszej lektury 🙂


Ponadczasowe wnętrze – czemu warto?

Czy w ogóle warto myśleć o wnętrzu swojego domu pod kątem ponadczasowości? Zależy to na pewno od tego, jak długo mamy zamiar w nim mieszkać, ale w większości przypadków uważam, że warto. Dzięki temu przez dłuższy czas wszystkie elementy wnętrza będą w dobrej kondycji, zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości i użyteczności.

Moim zdaniem wnętrze domu nie jest po to, by ciągle je zmieniać, ciągle je ulepszać, ciągle coś w nim poprawiać, powinno być raczej tłem dla naszej codzienności, miejscem, w którym przeżyjemy kolejne dni, miesiące i lata. I dzięki temu, że czujemy się w nim dobrze i że spełnia swoje podstawowe funkcje, te codzienne chwile mogą być przyjemniejsze, podobnie jak obowiązki.

W naszym mieszkaniu chcemy po prostu żyć, a nie przejmować się tym, czy jakiś sprzęt za chwilę się zepsuje albo, czy meble nie stracą niedługo na aktualności. Chcemy wydawać pieniądze na przyjemności, wyjazdy i różne aktywności, a nie „ładować” wszystko w dom czy mieszkanie w nieskończoność. I oczywiście, trudno jest ominąć wydatki również w ponadczasowym wnętrzu. Powiem nawet więcej, wydatki w tym kontekście często są wyższe, niż w przypadku „zwykłego” wnętrza.

Co więc przemawia za tym, by jednak w urządzić to mieszkanie w ponadczasowy sposób? A no to, że robimy to raz a porządnie, a później nie musimy się przejmować tym, że coś się zepsuje, że coś będzie trzeba kupić albo, że jakiś element będzie trzeba wymienić.

Jest jeszcze jedna super ważna kwestia, a mianowicie, życie w przyjemnej przestrzeni, świetnie dopasowanej do nas i naszego stylu życia, z rozwiązaniami, które ułatwiają i umilają nam codzienność (np. wygodne meble tapicerowane, materac, meble na wymiar lub meble modułowe idealnie dopasowane do naszych potrzeb).

W mojej pracy obserwuję, że coraz częściej zależy nam na ponadczasowych wnętrzach. Myślę, że jest to po części naturalna chęć urządzenia mieszkania na lata, bo mało kto lubi ciągle remontować, ciągle coś naprawiać, bo gdy jedno naprawimy, drugie się psuje itd. Coraz częściej stawiamy na jakość. Chcemy żyć i przeżywać codzienność, a mieszkanie traktować, jako coś, co owszem, posiadamy, ale równocześnie coś, co nie ingeruje zbyt mocno w nasze życie. Bardziej je ułatwia i uprzyjemnia, a nie jest celem samym w sobie.

Po drugie, jestem przekonana, że chęć urządzenia ponadczasowego wnętrza wynika także z czasów, w jakich żyjemy. Myślę, że wybór materiałów dobrej jakości, które będą nam służyć przez lata, jest związany z ochroną środowiska, dążeniem do ograniczenia śmieci i produkcji plastiku. Nie chcemy co kilka miesięcy wymieniać wyposażenia także ze względu na środowisko. Sądzę, że ta kwestia w kolejnych latach jeszcze bardziej zyska na popularności i coraz częściej będziemy w ten sposób postępować. Chęć urządzenia ponadczasowego wnętrza wydaje się więc rozsądna pod wieloma względami.


Czym zatem charakteryzuje się ponadczasowe wnętrze? W jaki sposób możemy je uzyskać i na co zwrócić uwagę, wybierając materiały i rozwiązania do swojego domu?

To zagadnienie możemy podzielić na kwestię estetyki, wyboru rozwiązań oraz trwałości materiałów.

Ponadczasowe wnętrze – estetyka

Zacznijmy więc od estetyki. Mogłabym streścić wszystkie informacje z nią związane w jednym zdaniu: patrz na to, co Ci się podoba i tym kieruj się, wybierając elementy wyposażenia. Myślę jednak, że taka odpowiedź Was nie zadowoli, więc chętnie ten temat rozwinę.

Jak wybrać elementy wyposażenia, które po kilku latach (lub miesiącach!) nam się nie znudzą? Trzeba przede wszystkim patrzeć na to, co nam się podoba, obserwować swoje upodobania i wybory. Zastanówcie się, gdzie czujecie się dobrze, w otoczeniu, jakich kolorów jest Wam najlepiej, gdzie lubicie jeździć na wakacje i dlaczego właśnie to miejsce, co Wam się w nim podoba? Warto przypomnieć sobie wnętrza, w których kiedyś byliście i które dobrze wspominacie. Jakie kolory w nich dominowały? Czy miały w sobie coś charakterystycznego? Może uda Wam się dostrzec jakieś elementy, które są spójne dla wszystkich tych miejsc?

Najważniejsze jest to, by wystrój wnętrz pasował do właścicieli. W tym miejscu muszę Was więc zmartwić, bo nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, mamy różne gusta i podobają nam się różne rzeczy i różne style.

Dlatego też jeszcze przed remontem, stwórzcie tablicę inspiracji, w formie elektronicznej lub manualnej, na której zbierzecie wszystkie elementy, które są dla Was ważne, które Wam się podobają. Niech będzie to taki Wasz drogowskaz, którym będziecie kierować się w czasie remontu.

I wiem, co teraz myślicie. No dobra, a jak za kilka lat mi się zmieni? Oczywiście, może Wam się zmienić, choć jeśli dobrze się przygotujecie do remontu, jestem przekonana, że nie zmieni się na tyle, że będziecie chcieli wyrzucić całe wyposażenie i zastąpić je nowymi rzeczami. Rzadko zmieniamy zdanie o 180 stopni w kontekście upodobań estetycznych i przechodzimy ze skrajności w skrajność. Raczej są to drobne zmiany, a nie rewolucja, więc nie martwiłabym się na zapas i wzięła pod uwagę to, co obecnie naprawdę Wam się podoba. Nie widzę tutaj innego wyjścia 😉

Urządzając ponadczasowe wnętrze, warto uważać na chwilowe trendy. Oczywiście, z trendami jest tak, że możemy je czuć mniej albo bardziej (to trochę tak, jak z ubraniami, niektóre fasony, wzory i kolory bardziej do nas przemawiają, inne mniej) i warto zastanowić się, czy podoba nam się dany materiał, bo super wygląda na zdjęciach i wystylizowanych aranżacjach na Instagramie, czy naprawdę z nami współgra i wpisuje się w nasze wyobrażenie pięknego domu. Szczególnie dotyczy to stałych elementów wyposażenia, które będą nam służyć przez wiele lat.

Jeśli zaś chodzi np. o kolory ścian, według mnie można postawić na chwilowe trendy, bo bardzo prawdopodobne jest to, że i tak za kilka lat będzie je trzeba przemalować, bo będą potrzebować odświeżenia.


Ponadczasowe wnętrze – odpowiednie rozwiązania

Drugą kwestią, która według mnie jest kluczowa w kontekście urządzania mieszkania, jest ponadczasowość rozwiązań, które wybieramy. Tutaj znów trzeba zastanowić się, jaki mamy styl życia, jaki tryb pracy mają domownicy, po to, by urządzić mieszkanie tak, by każdy mógł się wyspać i odpocząć wtedy, gdy tego potrzebuje. Warto zwrócić uwagę np. na jakie zmiany pracują domownicy i czy można zorganizować mieszkanie tak, by wykonując dane czynności, nie budzić kogoś, kto pracuje na nocną zmianę itp.

Warto przeanalizować krok po kroku, jak wygląda nasz dzień, jakie kolejne czynności wykonujemy. Kuchnia jest dobrym przykładem miejsca, które może wyglądać różnie ze względu na to, kto będzie z niej korzystał. Jeśli dużo gotujesz i lubisz to robić, będziesz potrzebować dużej kuchni, być może warto ją powiększyć, zmniejszając sąsiednie pomieszczenie lub wysuwając ją na salon. Jeśli zaś gotujesz sporadycznie, być może wystarczy Ci mały aneks, na rzecz większej przestrzeni dziennej.

Warto patrzeć również w przyszłość. Choć oczywiście trudno jest przewidzieć wiele kwestii (dobrym przykładem jest tu obecna sytuacja, która raczej dla większości z nas była zaskoczeniem i musieliśmy się jakoś w niej odnaleźć, ale do tego odniosę się jeszcze za chwilę), warto zastanowić się, czy w najbliższej przyszłości nasze życie może się zmienić w jakiś sposób? Może chcemy zmienić pracę na zdalną albo wręcz przeciwnie, wynieść się z pracą z domu? Może pojawi się nowy członek rodziny albo ktoś się w najbliższej przyszłości wyprowadzi? Jeśli tak, warto od razu przygotować na to swoje mieszkanie, urządzając je w odpowiedni sposób lub zostawiając możliwość dopasowania go do nowej sytuacji.

Jest kilka rzeczy, które sprawdzą się w większości mieszkań. Jedną z nich jest duża szafa, w której każdy może przechowywać co innego, w zależności od potrzeb. Sprawdzi się ona zarówno dla singielki, jak i dla rodziny z dziećmi. Tak samo ważne jest wygodne łóżko, a dokładnie materac, wygodna sofa, czy odpowiedniej wielkości wanna lub prysznic. To elementy dość uniwersalne, o które warto zadbać, bez względu na sytuację życiową.

Obecnie, dom jest bardzo często wielozadaniowy. Zmusiła nas do tego pandemia i być może, przynajmniej częściowo, to z nami zostanie. Urządzając mieszkanie, warto zaplanować miejsce do pracy lub nauki zdalnej i oddzielić je w jakiś sposób od przestrzeni do odpoczynku.

Na pewno w czasie pandemii zwróciliśmy większą uwagę na to, jak wygląda nasz dom, czy dobrze się w nim czujemy i czy dla każdego domownika jest w nim miejsce. To bardzo istotne, bo gdy wszyscy domownicy musieli równocześnie przebywać w mieszkaniu, można było zaobserwować, czy każdy ma swoje miejsce do pracy, czy nauki i do odpoczynku.


Ponadczasowe wnętrze – trwałe materiały

Według mnie nie chodzi tu wyłącznie o stosowanie naturalnych materiałów, choć jestem przekonana, że w ich otoczeniu będziemy czuli się dobrze. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy może pozwolić sobie na drewnianą podłogę albo marmurowe płytki. Bardziej skłaniałabym się więc ku materiałom dobrej jakości, które posłużą nam przez lata i których nie będziemy musieli co chwilę wymieniać. Jeśli będą one dobrze imitowały naturalne materiały lub będą naturalne, będzie to na pewno duża zaleta, bo zarówno drewno, jak i naturalny kamień raczej nie wyjdą z mody i zawsze będą wyglądały dobrze.

Dobrze jest potraktować stałe elementy wyposażenia i te, które trudno wymienić, jako porządną i wszechstronną bazę, która będzie nam towarzyszyć przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. I wcale nie musi być ona neutralna, choć oczywiście taka w wielu przypadkach się sprawdzi. Daje nam ona bowiem największą dowolność w kontekście estetyki, ale jak już mówiłam, wnętrze musi być dopasowane do swoich właścicieli, więc jeśli lubisz kolory, nie ograniczaj się do neutralnych barw.

Stosując trwałe i porządne materiały sprawimy, że mieszkanie przetrwa próbę czasu i nawet za kilkanaście lat będzie dobrze się prezentować i będzie nam służyć.

Muszę tu jednak poruszyć temat budżetu, bo mało kto może pozwolić sobie na wybór wszystkich materiałów i wyposażenia z górnej półki cenowej. Warto zastanowić się nad tym, czy możemy jakiś zakup odłożyć w czasie (np. komodę, zasłony, czy inne elementy wyposażenia, które nie są niezbędne), a w zamian za to zainwestować w dobrej jakości podłogę, elementy podtynkowe, zawiasy i wyposażenie szaf czy materac.

Na koniec, przyznam się Wam do czegoś. Nie wiem, czy powinnam to mówić, z racji mojego zawodu, ale zaryzykuję, bo myślę, że jest to ważne w kontekście tego, o czym dzisiaj mówiłam. Wyrosłam już chyba trochę z chęci ciągłych zmian w moim mieszkaniu. Jeszcze nie tak dawno zmieniałam wystrój co kilka miesięcy, a teraz, teraz wolę cieszyć się z tego co mam i korzystać z mieszkania. Oczywiście, że czasem kupię coś nowego i zmieniam wystrój mieszkania np. w czasie Świąt, co odpowiednio mnie nastraja i wprowadza miłą atmosferę do mojego domu.

Pewnie, że wiele rzeczy obecnie zrobiłabym inaczej, niż te kilka lat temu, kiedy dopiero zaczynałam swoją przygodę z projektowanie wnętrz i urządzałam swoje mieszkanie. Nie do końca bawią mnie jednak zmiany tylko dla samych zmian.


Dajcie znać, co dla Was znaczy „ponadczasowe wnętrze” i czy jest dla Was ważne, by właśnie w taki sposób urządzić swoje mieszkanie?

One thought on “Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? (tekst + audio)

  1. „Dobrze jest potraktować stałe elementy wyposażenia i te, które trudno wymienić, jako porządną i wszechstronną bazę” – święte słowa:). Jak się źle zacznie od bazy, np kilka kolorów drewna w jednym pomieszczniu, trudno póżniej o ponadczasowe wnętrze:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *