Jak urządzić małą łazienkę?

Zanim przystąpimy do aranżacji własnej łazienki, przeglądamy czasopisma i katalogi oraz portale wnętrzarskie, w poszukiwaniu inspiracji. Naszą uwagę przyciągają piękne marmurowe łazienki, wielkości salonu oraz skandynawski minimalizm, który wygląda obłędnie na ogromnej przestrzeni. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nasze domowe SPA miało 20m2, tak jak na zdjęciach znalezionych w sieci. Niestety, wielu z nas musi wystarczyć mała łazienka o powierzchni ok 3m2 (jeżeli mamy szczęście, to przybiera ona kształt kwadratu). Śmiało mogę stwierdzić, że w zdecydowanej większości mieszkań z dwudziestego wieku, łazienki występują w wersji „mini”. Dlatego też podzielę się z Tobą moimi trikami oraz przekażę przydatne rady i wskazówki, które sprawią, że mała łazienka optycznie się powiększy. Jeśli zastanawiasz się jak sprytnie ją zaaranżować, by zyskać „więcej miejsca”, zostań ze mną!

PRZESUNIĘCIE ŚCIANKI

Najlepszą metodą na powiększenie łazienki (i to nie tylko optyczne) jest przesunięcie ścianki działowej, pomniejszając tym samym pomieszczenie sąsiednie. Jeśli mamy taką możliwość, to jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Zmniejszenie pokoju o powierzchni 20m2 o około 1m2, nie wpłynie znacząco na jego rozmiar, a mała łazienka zmieni się w ten sposób diametralnie. Pamiętaj jednak, że mieszkając w bloku lub kamienicy, zanim zaczniesz ingerować w umiejscowienie ściany, musisz najpierw uzyskać zgodę w spółdzielni (np. na jej wyburzenie). Przed przystąpieniem do prac remontowych, należy upewnić się czy jej przesunięcie nie zaburzy konstrukcji budynku (jeśli ściana, którą chcesz „przestawić” jest konstrukcyjna, pod żadnym pozorem nie możesz jej ruszać!).

OPTYCZNE POWIĘKSZENIE PRZESTRZENI

mała łazienka

Warto zadbać o to, by w łazience pojawiła się jak największa ilość powierzchni lustrzanych i połyskujących. To doda transparencji i spowoduje przenikanie się przestrzeni oraz ich wzajemne odbijanie. Nad umywalką zawieś duże lustro, a fronty zabudowy i szafek łazienkowych wybierz na wysoki połysk. Zdecyduj się na kabinę prysznicową z przezroczystymi drzwiami i bez zbędnych podziałów.

Mała łazienka optycznie się powiększy, jeśli zastosujesz dużą liczbę punktów świetlnych, które będą odbijać się od gładkich powierzchni. Zadbaj o źródło światła obok lustra, a na suficie umieść halogenki lub kilkupunktową lampę.

Innym sposobem  na optyczne powiększenie przestrzeni jest zastosowanie tych samych kafelków na podłodze i na ścianach (lub w podobnym kolorze i stylu). Dzięki temu granica między powierzchniami będzie mniej widoczna.

Pamiętaj o tym, że minimalizm sprzyja małym wnętrzom. Najlepiej jeśli ograniczysz przedmioty, ustawione na wierzchu. Warto zainwestować w zamykane półki i szafki, które pomieszczą niezbędne łazienkowe akcesoria i kosmetyki.

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy powiększają przestrzeń. Właśnie takich kolorów powinniśmy używać, aranżując swoje małe domowe spa. Poświęć również uwagę dodatkom, których kolory ożywią lub dopełnią minimalistyczne wnętrze (ale nie przesadzaj z ich ilością!). W małych pomieszczeniach warto postawić na jeden kolor przewodni.

mała łazienka1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

REZYGNACJA Z NIEKTÓRYCH SPRZĘTÓW

W łazience są sprzęty niezbędne do utrzymania higieny osobistej. W żadnym wypadku, nie możemy z nich zrezygnować. Oprócz ceramiki, pojawia się tam często pralka. Zastanów się czy w mieszkaniu nie znajdzie się na nią lepsze miejsce. Możesz ją umieścić w przedpokoju (w szafie np. ze środkami czystości, mopem, miotłą, suszarką i deską do prasowania). Pralka coraz częściej znajduje też miejsce w kuchennej zabudowie. Pomysł, z tego co wiem dość kontrowersyjny, bo jak to pranie przy jedzeniu? Pralka może być schowana w szafce, a Ty wcale nie musisz prać przy przygotowywaniu posiłków 😉

mała łazienka

NAŁOŻENIE NA SIEBIE „STREF KOMFORTU”

Musisz wiedzieć, że poszczególne wymiary powinny być odpowiednie, by nie tracić komfortu korzystania ze sprzętów łazienkowych. Na przykład przestrzeń przed umywalką, pozwalająca swobodnie z niej korzystać musi mieć wymiary 100 x 70 cm, tyle samo przed wanną, natomiast, aby nie ograniczać korzystania z wc należy zostawić przed nim 80 x 60 cm. Strefy komfortu możemy na siebie nałożyć, dzięki czemu zyskamy całkiem sporo miejsca. Oczywiście, zachowanie tych odległości nie zawsze jest możliwe, warto jednak mieć je na uwadze, rozmieszczając sprzęty w łazience.

mała łazienka

ZMNIEJSZENIE SPRZĘTÓW

Jeśli zdecydujesz się na pomniejszone wersje elementów wyposażenia łazienki, masz możliwość skorzystania z coraz to szerszej gamy produktów, które oferują wiodące marki.

Mini umywalki mają różne kształty, dlatego na pewno znajdziesz taką, która będzie Ci odpowiadać. Pomniejszona wersja umywalki doskonale sprawdzi się w wc, w którym z reguły jest bardzo mało miejsca. Jeśli w mieszkaniu masz tylko jedną łazienkę, warto zdecydować się na taką, o trochę większych rozmiarach (można np. wybrać umywalkę z szafką, w której pomieścimy niezbędne łazienkowe akcesoria).

mała łazienka1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

W małej łazience najlepiej wygląda podwieszana miska ustępowa, taka ze spłuczką podtynkową, bo jest „lżejsza” (wizualnie) i mniej masywna. Jej minimalna głębokość powinna wynosić ok 48cm (do tego dochodzi jeszcze głębokość zestawu podtynkowego, czyli ok 12cm).

mała łazienka1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Najmniejsze wanny dostępne na rynku, mają wielkość ok 100x65cm. Takie wymiary nie pozwalają jednak swobodnie z niej korzystać. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na pełnowymiarową wannę, wybierz mniejszą, taką o wymiarach 140x70cm.

Brodziki dostępne na rynku, mają minimalne wymiary 70 x 70 cm, jednak w małych łazienkach, lepiej sprawdzi się prysznic z odpływem umieszczonym w podłodze. To rozwiązanie wygodniejsze i optycznie powiększające przestrzeń, niestety nie zawsze możliwe. Jeśli chcesz umieścić w łazience wannę i prysznic, ale nie masz dostatecznej ilości miejsca, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie wanny z przesuwnymi drzwiami lub parawanem.

POŁĄCZENIE SPRZĘTÓW – TROCHĘ Z PRZYMRUŻENIEM OKA 😉

Czołowi producenci ceramiki łazienkowej, coraz częściej wychodzą naprzeciw dużym problemom małych przestrzeni. Wprowadzają produkty umożliwiające oszczędność miejsca i wody. To rozwiązanie skrajne, dlatego przywołuję je raczej w ramach ciekawostki. Nikomu nie polecam poniższych rozwiązań, bo korzystanie z zintegrowanych sprzętów wydaje się bardzo niewygodne, a sama ceramika…urodą nie grzeszy.

Pierwszy przykład, który Ci pokażę, jest najbardziej designerski, a w dodatku eco. To umywalka zintegrowana z miską WC podwieszaną marki Roca – system W+W. Rozwiązanie umożliwia ponowne wykorzystanie wody z umywalki w spłuczce. Wszystko pięknie, ekologicznie i oszczędnie, chociaż oszczędnie to nie do końca, bo cena powala (kosztuje ponad 14 tys.).

To może coś trochę tańszego? Zestaw sanitarny FANCECO ze stali nierdzewnej. Z designem już dużo gorzej (kto to w ogóle kupuje?), ale za to o połowę taniej.

I tak drogo? Cooke&Lewis wychodzi naprzeciw problemom finansowym przeciętnego Polaka. To chyba najbardziej przystępny cenowo przykład połączenia wc i umywalki. Pomimo tego, nie wiem co musiałoby się wydarzyć, żebym zdecydowała się na ten rodzaj sprzętu.

mała łazienka1 | 2 | 3

Wszystkie grafiki, użyte w artykule, zostały pobrane ze stron producentów.

To już wszystkie zebrane przeze mnie rady i wskazówki. Może macie jeszcze jakieś pomysły na to, by mała łazienka zyskała więcej przestrzeni?

6 thoughts on “Jak urządzić małą łazienkę?

 1. Kafelków, kafelków, kafelków. Kafelek to mianownik, liczba pojedyncza, rodzaj męski.

  A każdemu, kto rozważa usunięcie pralki z łazienki odradzam. Weźcie pod uwagę hałas, higienę, praktyczność.

  1. Dziękuję za czujność, już poprawione.
   PS. Słowo było użyte błędnie tylko raz, więc nie musi Pani przytaczać poprawnej formy aż 3 razy 😉
   Co do pralki to oczywiście, że lepiej mieć ją w łazience. Widziałam jednak takie, w których po ustawieniu prysznica, wc i umywalki nic więcej już nie weszło. Kuchnia i przedpokój (z naciskiem na to drugie) jest jakąś alternatywą.

 2. Jak zwykle super rady! Chętnie przeczytam więcej o tym jak zorganizować przestrzeń w przedpokoju na pralkę. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *