MIESZKANIE POD LUPĄ – łazienka idealna

Przyszedł czas na kolejny wpis z serii MIESZKANIE POD LUPĄ. Dzisiaj zajmiemy się łazienką. To tam zaliczamy poranną toaletę, relaksujemy się po ciężkim dniu, a także bierzemy szybki, pobudzający prysznic. Wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest właściwa aranżacja tego pomieszczenia. Jak dobrze zaprojektować nasze małe SPA?

Każda łazienka jest inna. Jedna od drugiej różni się wielkością i kształtem. Musi być ona przystosowana do wieku oraz ilości domowników i równocześnie spełniać ich podstawowe potrzeby. Łazienka w kawalerce będzie wyglądać całkiem inaczej, niż ta w domu o powierzchni 200m2. Pomimo tego, że rozbieżność jest bardzo duża, istnieją wytyczne, którymi warto kierować się przy urządzaniu tego właśnie pomieszczenia.


Jeśli planujecie remont i jesteście zainteresowani tematyką aranżacji łazienki, koniecznie zobaczcie mój e-book o remoncie łazienki 🙂


Na co zwracać szczególną uwagę przy aranżacji łazienki idealnej?

NIEZBĘDNE SPRZĘTY

Oczywiste jest to, że niektóre sprzęty muszą znaleźć się w łazience. Miska ustępowa, umywalka i prysznic lub wanna są nieodzownym elementem każdego tego typu pomieszczenia. Na tym kończą się wymogi. Mamy całą gamę produktów, z których możemy wybrać odpowiadający nam sprzęt. Czy w naszej łazience pojawi się bidet? A może wanna z hydromasażem? To zależy już tylko i wyłącznie od nas.

Ważne jest również to, by orientować się jaką wielkość muszą mieć poszczególne sprzęty. Powinniśmy umieć stwierdzić, czy wszystko, co sobie zaplanowaliśmy zmieści się w naszej łazience. Poniżej znajdziecie minimalne wymiary najbardziej popularnych sanitariatów:

sprzęty wymiary

Oczywiście, w sklepach znajdziemy jeszcze mniejsze sprzęty. Te, które Wam pokazałam to taki minimalny standard. Jeśli chcemy, by nasza łazienka była wygodna, mniej więcej tyle miejsca powinniśmy przewidzieć na poszczególne sanitariaty.

DOPASOWANA DO NASZYCH POTRZEB

Łazienka powinna spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Inaczej urządzi ją singiel, a inaczej rodzina z trójką dzieci. Jedno jest pewne, powinna być ergonomiczna, praktyczna i zarazem stylowa.

OBSZAR PRZED SPRZĘTAMI

Przed każdym sprzętem powinniśmy pozostawić wolną przestrzeń. Jej wielkość jest zależna od rodzaju sanitariatu. Od ilości miejsca, jakie pozostawimy, zależy ergonomia i wygoda korzystania z łazienki.

ile miejsca potrzeba

KOLORYSTYKA

Łazienka urządzona w stonowanych kolorach jest spokojna i sprzyja wypoczynkowi. Dodatkowo, gdy nasze pomieszczenie jest bardzo małe, dzięki jasnym barwom, optycznie się powiększy. Nie jest to jednak reguła. Łazienki w intensywnym kolorze jednych pobudzą i zmotywują do działania, innych niepotrzebnie zdenerwują i nie pozwolą im się zrelaksować.

MATERIAŁY

W łazience możemy zastosować płytki ceramiczne, kamień naturalny, gres, drewno oraz farby i tapety. Rodzajów materiałów jest mnóstwo. Przy wyborze, powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed wilgocią, łatwość w utrzymaniu czystości, a także dobry design.

Decydując się na płytki ceramiczne mamy naprawdę ogromny wybór. Przeróżne wielkości, faktury, wzory i kolory pozwalają urządzić łazienkę w każdym stylu. Możemy zdecydować się na glazurę, terakotę, szkliwiony klinkier i gres.

Naturalny kamień nie jest już tak wszechstronny. Tylko w niewielu pomieszczeniach będzie się dobrze prezentował. Jeśli chcielibyśmy zastosować ten materiał, musimy urządzić łazienkę w ten sposób, by wydobywała jego naturalne piękno. Ten rodzaj materiału bardzo dobrze sprawdza się na dużych przestrzeniach np. w salonach kąpielowych. Najczęściej stosuje się marmur, onyks i granit.

Jeśli marzymy o podłodze z prawdziwego drewna, musimy wiedzieć, że niewiele jego rodzajów nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Najlepiej sprawdzą się egzotyczne gatunki tj. merbau, tek, iroko i padouk.

Na ścianach położyć możemy nie tylko płytki. Alternatywą mogą być farby i tapety, ale tylko takie odporne na wilgoć. Warto wybrać farby akrylowo-lateksowe, które dobrze sprawdzą się w łazience. Jeśli chodzi o tapety, to najlepiej postawić na winylowe lub takie z włókien szklanych pokrytych warstwą akrylową.

MEBLE ŁAZIENKOWE

Zabudowa pralki, szafka pod umywalkę czy dodatkowe półki na kosmetyki to wszystko może znaleźć się w naszej łazience. Posiadamy bardzo szeroki wachlarz produktów (przeróżne wielkości, kształty, materiały i kolory), z których możemy wybrać to, co nam odpowiada. Gdyby jednak zdarzyło się, że naszej wymarzonej szafki nie znajdziemy w sklepie, mamy możliwość skorzystania z usług stolarza, który takową dla nas stworzy.

meble

TEMPERATURA

Powinna być ona wyższa niż w innych pomieszczeniach. Wynika to z oczywistych względów. Norma mówi, że najlepiej, by przekraczała 24 stopnie. Wszystko to jednak zależy od upodobań. Jeśli wolimy niższą temperaturę, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie taką utrzymywać w łazience.

OGRZEWANIE

W łazience najczęściej stosuje się grzejniki drabinkowe. Są one o tyle przydatne, że można na nich dodatkowo wysuszyć ręczniki. Mają przeróżne wielkości i kolory, więc możemy wybrać taki, jaki będzie nam odpowiadał. Inne rozwiązanie to zwykły kaloryfer. Ten jest już zdecydowanie mniej użyteczny. Bardzo dobry pomysł to wprowadzenie do łazienki ogrzewania podłogowego. Nie ma nic lepszego od postawienia nóg na ciepłej powierzchni po wyjściu z wanny lub przed kąpielą.

kaloryfer

STRONY ŚWIATA

Nie ma większego znaczenia na jaką stronę świata będzie skierowane okno łazienkowe. W tym pomieszczeniu nie potrzebujemy aż tyle światła, co np. w gabinecie czy strefie dziennej. Dlatego też, ze względów praktycznych, najczęściej sytuuje się łazienkę od północy, a z lepiej naświetlonych stron umieszcza się pozostałe pokoje.

OŚWIETLENIE

Powinno być ono zróżnicowane. Punktów świetlnych w łazience musi być kilka. Pierwszym z nich jest oczywiście światło główne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie. Ponad to powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie lustra i umywalki. Do tego celu najlepiej użyć świetlówek w zamkniętych kloszach, rozstawione symetrycznie po obu stronach lustra. Dobrze sprawdzą się również punkty świetlne rozmieszczone nad górną krawędzią i po obu jego stronach. Światło w łazience powinno spełniać też funkcję dekoracyjną. Do kąpieli najlepiej sprawdzi się nastrojowe światło z kinkietów i ledowy pasek u spodu wanny.

SALON KĄPIELOWY

Jeśli mamy na tyle dużą sypialnię, że możemy wydzielić z niej salon kąpielowy, koniecznie to zróbmy! Wanna schowana za szklaną ścianką i ciekawa umywalka nadają wnętrzu królewskiego charakteru. Najlepiej, by znalazło się tam również miejsce na miskę ustępową Warunek jest jeden, leżąc w łóżku nie możemy patrzeć wprost na nią, warto schować ją za murkiem lub w osobnej kabinie. Rozwiązanie to jest oczywiście możliwe tylko wtedy, gdy na piętrze znajduje się jeszcze jedna łazienka.

salon kąpielowy

Jeśli Wasza łazienka jest naprawdę mała, odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu: POMYSŁ NA WNĘTRZE – jak urządzić małą łazienkę?.

Osoby, które zastanawiają się w jakim stylu urządzić swoje domowe SPA, polecam przeczytanie artykułu o łazience w czterech stylach.

W łazience najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Oprócz tego warto zaaranżować ją tak, by odpowiadała nam pod względem stylistycznym. Niezależnie od tego jaką wielkość ma nasza łazienka, możemy urządzić ją w sposób użyteczny, pomysłowy i ładny.

8 thoughts on “MIESZKANIE POD LUPĄ – łazienka idealna

  1. Chyba wolałabym mieć mikro łazienkę, ale w osobnym pomieszczeniu. Salon kąpielowy mnie nie przekonuje 😉

    1. Wszystko zależy od tego, jak zaaranżujesz swój salon kąpielowy. Możesz oddzielić go zwykłą ścianką, pod warunkiem, że masz na to miejsce 🙂

  2. Dobrze zauważyłaś, że przed każdym sprzętem trzeba zostawić wolną przestrzeń, często się o tym zapomina :). Warto też zmierzyć swoją łazienkę już po położeniu płytek. Mam znajomych, którzy zrobili to wcześniej i zabrakło im dosłownie milimetrów żeby zmieścić wszystkie sprzęty…

    1. Oj, to niezbyt fajnie 🙁 Masz świętą rację, trzeba pomierzyć łazienkę kilka razy, bo w tym pomieszczeniu bardzo łatwo o błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *