ZORGANIZUJ SIĘ – narzędzia pomocne w organizacji

Organizer, plan miesięczny, a może bullet journal? Jakich narzędzi do organizacji używacie? Przygotowałam dzisiaj dla Was zestawienie akcesoriów pomocnych w realizowaniu planów. Zaproponuję Wam dziesięć sprawdzonych pozycji, które warto przetestować. Pomogą one jeszcze lepiej się zorganizować i trzymać ustalonych terminów. Wpis ten poświęcony będzie papierowej ich formie. W kolejnym artykule poznacie godne uwagi aplikacje na telefon i komputer, które u mnie doskonale się sprawdzają i pomagają skutecznie realizować postanowienia.

1. Organizer

Zaczniemy od czegoś banalnie prostego. Kalendarz książkowy miał chyba każdy, kto chciał pracować według ściśle określonego planu. Organizery są przeróżne. W sklepach znajdziemy kalendarze mieszczące się w małej damskiej torebce, a także takie w formacie A4. Oprócz rozmiaru różnią się one zawartością i układem. Jedne, na kolejnych stronach mają poszczególne dni tygodnia, inne zawierają dodatek z postaci planu miesięcznego bądź adresownika. Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór takiego, który będzie nam dobrze służył. Pamiętajmy, że ma nam on towarzyszyć przez cały następny rok, więc powinien być idealny w każdym calu.

Coraz częściej spotyka się planery, które nie mają rozpisanych dat. Dzięki temu możemy zacząć używać go w każdym dniu roku, nie mając poczucia, że zmarnowaliśmy dużą część kalendarza, nic w nim nie zapisując. Dodatkowo, jeśli wyjeżdżamy na urlop i nie mamy wtedy żadnych zobowiązań, możemy po prostu pominąć dany tydzień w organizerze.

Wybór kalendarza książkowego macie już za sobą? Przeraża Was ilość pustych stron i nie macie pojęcia jak zabrać się do jego wypełniania? Jeśli tak, to zapraszam do lektury mojego poprzedniego wpisu:

ZORGANIZUJ SIĘ – jak uzupełniać swój organizer?

organizer

2. Kalendarz miesięczny

Najczęściej przybiera on format A4. Kalendarz miesięczny charakteryzuje się umieszczeniem każdego z miesięcy na osobnej kartce. W internecie można znaleźć mnóstwo różnych jego wersji. Ja również przygotowałam dla Was styczniowy i lutowy plan miesięczny do wydrukowania.

Co warto w nim zawrzeć? Najważniejsze plany, spotkania, priorytety, to wszystko czym koniecznie musimy zająć się w danym miesiącu.

Co miesiąc przygotowuję nowy kalendarz do druku, więc zachęcam do regularnego śledzenia 🙂

3. Kalendarz ścienny

Ten rodzaj kalendarza znany jest już od dawna. W zależności od tego w jakiej estetyce jest utrzymany, może stać się ozdobą mieszkania lub tylko narzędziem pomocnym w organizacji. Motywy znajdujące się na nim są przeróżne – od zwierząt, przez krajobrazy, kończąc na sławnych osobach. Kalendarz taki najczęściej przybiera format A4, przy czym każdy miesiąc znajduje się na osobnej kartce. Spotkać możemy również takie o wiele większe. Wtedy na jednym arkuszu znajdziemy wszystkie dwanaście miesięcy. Bardzo popularny jest też kalendarz zdzierany, który pozwala na ułożenie trzech kolejnych miesięcy, jeden pod drugim. Posiada on specjalny przezroczysty pasek z małą ramką, którą możemy przesuwać, w zależności od daty.

W takim kalendarzu warto zapisywać bardzo ważne wydarzenia, umówione wizyty czy terminy płatności za rachunki. Mając go w zasięgu wzroku (np. w kuchni) o niczym nie zapomnimy.

4. Kalendarzyk kieszonkowy

Powoli odchodzi do lamusa. Przyznam się szczerze, że rzadko używam tego typu narzędzia. Wolę sięgnąć po telefon i interesującą mnie datę sprawdzić w elektronicznym kalendarzu. Nie zmienia to faktu, że jeszcze kilka lat temu dobrze mi służył. I nie tylko mi 🙂

organizacja

5. Kalendarz do postawienia na biurku

Wystarczy jeden rzut oka w jego kierunku i wiemy, ile czasu zostało nam do oddania projektu, publikacji artykułu czy urodzin cioci Krysi. Warto wybrać taki, który będzie pasował do naszego stanowiska pracy. Ponadto powinien być na tyle czytelny, by z niewielkiej odległości móc odczytać interesującą nas datę.

6. Kalendarz biurkowy z planem tygodniowym i miejscem na notatki

Posiadam taki w formacie A3, ma on zdzierane strony. Na każdej z nich znajduje się jeden tydzień, miejsce na zapiski, kalendarz na ten i na przyszły rok. U mnie idealnie się sprawdza do zapisywania myśli i planów związanych z blogiem. Używam go tylko wtedy, gdy pracuję przy biurku. Zawsze wtedy mam go pod ręką. Dzięki niemu wszystkie sprawy związane z przyszłością mojej strony znajdują się w zasięgu wzroku. Poza tym, jeśli nagle muszę ustalić jakiś termin, mogę szybko spojrzeć na mój kalendarz i od razu wiem, jakim dniem tygodnia będzie np. 20 marca.

kalendarz na biurko

7. Planery do zadań specjalnych

To takie miesięczne lub tygodniowe zestawienia, dotyczące ściśle określonej dziedziny życia. Najczęściej spotyka się plany jedzeniowe, treningowe, nauki czy pielęgnacji. Są one o tyle pomocne, że możemy rozplanować sobie daną rzecz na cały miesiąc. 30 dni to długi okres, więc w każdym miesiącu możemy zrealizować naprawdę dużą część naszego celu.

Kalendarz taki świetnie sprawdzi się dla osób, które chcąc osiągnąć sukces, wybierają metodę małych kroczków.

Tutaj możecie pobrać plan treningowy, który stworzyłam dla Was już jakiś czas temu: ZORGANIZUJ SIĘ ? ?będę ćwiczyć codziennie!?

8. Bullet journal czyli kreatywny organizer.

Zawiera on listę rzeczy do zrobienia, ale także nasze szkice, pomysły i inspirujące cytaty. Może być kolorowy, czarno-biały, jaki tylko chcemy. Mamy naprawdę ogromną dowolność w jego wypełnianiu, praktycznie nic nas nie ogranicza. To taki organizer i pamiętnik w jednym. Za bullet journal może posłużyć zwykły zeszyt (choć nie ukrywam, że u mnie sprawdza się taki, który ma ładną okładkę i zżółkięte strony). Każdy może wymyślić sobie swój schemat uzupełniania go, zastosować własną legendę, kolory, wzory itd. Czym różni się on od zwykłego organizera? Warto przelać na jego strony nasze inspiracje, zapisać złote myśli, odczucia towarzyszące nam w danym dniu czy rzeczy warte zapamiętania.

bullet journal

9. Budget Worksheet

Pomaga ustabilizować nasze wydatki. Może mieć formę zeszytu bądź elektronicznego arkusza. W czym może nam pomóc? Nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy wydajemy na niepotrzebne rzeczy. Budget Worksheet pomoże nam zapanować nad wydatkami. Jeśli będziemy skrupulatnie zapisywać wydane pieniądze, po kilku miesiącach stwierdzimy, co jest naszą zgubą. Bardzo ważne jest, by po każdych trzydziestu dniach, zrobić podsumowanie kosztów, koniecznie z podziałem na kategorie.

To bardzo przydatne narzędzie dla tych, którzy chcą skutecznie oszczędzać.

10. Notesy, notatniki, zeszyty

Warto mieć je zawsze przy sobie. Możemy zapisywać w nich luźne myśli, notatki i wszystko to, co przyjdzie nam do głowy. Sprawdzą się również w zapisywaniu listy zakupów czy rzeczy do zabrania na wakacyjny wyjazd. Z własnego doświadczenia wiem, że im ładniejsza okładka, tym chętniej sięgamy po notesik 😉

To już wszystkie moje dzisiejsze propozycje. Jeśli chcecie, żebym rozwinęła któryś z punktów w osobnym wpisie, koniecznie dajcie znać (pewnie i tak to zrobię, ale nie będzie to moim priorytetem). Narzędzi do organizacji jest całe mnóstwo. Osobiście mam sentyment do ich papierowej formy. Lubię po wykonaniu zadania, wykreślić go lub odptaszkować, czego nie mogę zrobić w elektronicznej wersji organizera. Muszę się jednak przyznać, że ostatnio znalazłam kilka naprawdę godnych uwagi aplikacji, z których chętnie korzystam, ale o tym już następnym razem. Jak Wy się organizujecie? Co pomaga Wam pracować efektywnie? 🙂

16 thoughts on “ZORGANIZUJ SIĘ – narzędzia pomocne w organizacji

 1. Faktycznie kieszonkowe kalendarzyki to już przeszłość. Ja nie korzystam także z kalendarza ściennego. Używam planerow PSC oraz własnego planera miesięcznego i listy zadań 🙂

 2. Ja najbardziej lubię korzystać ze zwykłego kalendarza-organizera, ale niestety w większości brakuje takiego kalendarza miesięcznego, więc Twoje projekty chętnie pobiorę i wydrukuję (proponuję też co miesiąc dodawać kolejny miesiąc 😀 tutaj albo na fb) Kalendarz ścienny jeśli już go w ogóle mam, to najczęściej jest ozdobą, jakoś nie lubię z niego korzystać, tak samo jak z malutkiego kieszonkowego kalendarza. Taki wyrywany kalendarz tygodniowy to super sprawa! Muszę się za nim rozejrzeć, bo mam pełno luźnych kartek na których zapisuję, a później je gubię 🙁 Notesik też jest fajnym rozwiązaniem, bo można go brać wszędzie ze sobą! A pomysł z notesem wydatków jest świetny, bo jest wiele drobnostek na które wydajemy niewielkie pieniądze, ale jak się później to podsumuje to wychodzi niezła kwota.
  Chętnie poczytałabym o Bullet journal, bo nie rozumiem za bardzo jego zamysłu, a może się do niego przekonam 😛

  1. Ja na co dzień planuję online, używam w tym celu darmowego programu Asana, w którym określam priorytetowe zadania na dany dzień. W torebce mam zawsze jakiś mały notatnik, w którym notuję na bieżąco potrzebne telefony lub informacje. A do innych zadań specjalne planery, takie jak np. finansowy niezbędnik Zorganizowanej 🙂

   1. Trochę ostatnio „zapuściłam się” z moim finansowym zeszytem. Muszę w końcu wrócić na właściwe tory. Zainteresowałaś mnie tym finansowym niezbędnikiem 😉

  2. Mam zamiar pod koniec każdego miesiąca publikować kalendarz na następny miesiąc 🙂 Bullet Journal rozwinę w osobnym wpisie, bo to naprawdę ciekawa sprawa 😉

 3. Nigdy nie używałam kalendarzy itp. Aż do teraz. Od nowego roku mam planer, gdzie kontroluje swoje wydatki a kalendarz ścienny w kuchni 🙂 Jest mi o wiele łatwiej to wszystko ogarnąć i głowa mniej boli 🙂

  1. Kuchnia to najczęstsze miejsce kalendarza ściennego 😀 Ja swój pierwszy organizer kupiłam sobie z pierwszym dniem studiów i teraz nie wyobrażam sobie bez niego życia 😉

 4. Dla mnie podstawowym narzędziami organizacji są: kalendarz książkowy z układem tygodniowym, kalendarz ścienny oraz plan lekcji córki:) Na kalendarzu ściennym zaznaczam wszystkie urodziny, imieniny, ważne wizyty u lekarza, planowane wycieczki oraz inne takie wydarzenia. Kalendarz jest powieszony w widocznym miejscu, żeby każdy z domowników widział czy coś się nie „święci” w najbliższym czasie. Kalendarz książkowy jest dla mnie, w nim zaznaczam to co w ściennym ale i też moje i tylko moje rzeczy

  1. To bardzo dobry sposób. Warto, by domownicy wiedzieli, co będzie się działo w najbliższym czasie. Kalendarz ścienny jest do tego idealny, bo jest „na widoku” 🙂

 5. Miło tu! Uwielbiam wszelkie wpisy z serii DIY <3 Na pewno będę zaglądała częściej. Przy okazji i w wolnym czasie zapraszam do siebie <3 embraceyourlife.pl
  Wspaniałości i wielu inspiracji do wpisów DIY 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *