STACJA METAMORFOZA – pokój rodzeństwa #6

Przyszedł czas na kolejną, szóstą już metamorfozę! Tym razem urządziłam pokój rodzeństwa. Pięcioletnia dziewczynka i trzyletni chłopiec dzielą ze sobą pokój. Ich mama zgłosiła się do mnie, bym zaproponowała rozwiązanie w jego aranżacji. Było to nie lada wyzwanie, bo pomieszczenie jest mało ustawne, posiada problematyczne skosy. Większość mebli ma zostać w pokoju. Nie mogłam pokusić się też o zaprojektowanie szaf na wymiar. Dodatkowo – dziewczynka i chłopiec mają dwa różne gusta. Jesteście ciekawi co z tego wszystkiego wynikło? 🙂

WSKAZÓWKI CZYTELNICZKI

  • Większość mebli musi zostać w pokoju
  • Brakuje miejsca na zabawki
  • Meble na wymiar są za drogie
  • Podział pokoju na dwie strefy
  • Dziewczynka lubi kotki i księżniczki
  • Chłopiec uwielbia małpki i samochody

ZDJĘCIA STANU ISTNIEJĄCEGO I MOJE SPOSTRZEŻENIA

W pokoju jest mnóstwo rzeczy, od razu widać kto tutaj rządzi 😉 Zabawki są wszędzie. Konieczne jest zaaranżowanie półek na ich przechowywanie.

pokój rodzeństwa

Skosy są bardzo problematyczne, bo nie można ustawić przy nich wysokich mebli. Na środku jednej ze ścian mieści się okno. Symetria pokoju od razu nasuwa możliwość jego podziału na dwie strefy.

pokój rodzeństwa

Łóżka ustawione w pokoju są spore, dlatego wystarczą dzieciom na bardzo długo. Okna połaciowe dodatkowo doświetlają pokój, co sprawia, że jest on dość widny i jasny.

pokój rodzeństwa

Obecnie, meble dziewczynki i chłopca są ze sobą wymieszane. To koniecznie trzeba zmienić.

pokój rodzeństwa

Jedyną „wolną” ścianą, przy której można ustawić wysoki mebel jest ta obok drzwi. To tutaj idealnie wpasuje się regał na książki, których dzieci mają naprawdę sporo. Wnęki są bardzo dobrym miejscem na umieszczenie w nich łóżek.

pokój rodzeństwa

INSPIRACJE

Metamorfozę rozpoczęłam od poszukiwania inspiracji. Moim celem był podział pokoju na dwie części – dziewczęcą i chłopięcą.

pokój rodzeństwaŹródło zdjęcia: www.projectjunior.com

Poniższy przykład bardzo dobrze wpisuje się w zastaną sytuację. Są skosy, okna połaciowe i dwie strefy. W tym wypadku podział nastąpił dzięki zastosowaniu odmiennej kolorystyki i zasłony.

pokój rodzeństwa Źródło zdjęcia: www.realsimple.com

Nie chciałabym oddzielać od siebie stref zasłonką czy ścianką. Wystarczą kontrastowe barwy i wizualne rozróżnienie części dziewczęcej i chłopięcej.

pokój rodzeństwaŹródło zdjęcia: www.pinterest.com

Kolorystyka musi od razu wskazywać, która strefa jest czyja. Niebieski i różowy są dla mnie zbyt banalne. Mam zamiar wymyślić coś bardziej oryginalnego.

pokój rodzeństwaŹródło zdjęcia: www.pinterest.com

METAMORFOZA

Pomimo tego, że większość mebli musiało zostać, pokój rodzeństwa zmienił się nie do poznania. Podzieliłam go na dwie strefy – dziewczęcą i chłopięcą oraz dodatkowo sypialną, do zabawy i pracy.

w4

We wnękach, z dala od dużego okna, wytworzyłam strefę sypialną. Dziewczynka zyskała sypialnię księżniczki, poprzez zamocowanie zasłony do szyny sufitowej. Chłopiec będzie czuł się jak w dżungli, dzięki kolorystyce i stosownym dodatkom. Każdy z nich zyskał swoją „bazę”, w której może spać, bawić się i chować.

w1

Przy skosach zaaranżowałam dwa kąciki do zabawy. Między biurkami a drzwiami jest dużo miejsca, dlatego przestrzeń ta może służyć jako strefa wspólnej rozrywki. Rodzeństwo zyskało również dodatkowe miejsce do przechowywania, dzięki koszom z Ikea. Pomieszczą one naprawdę sporo. Dodatkowym plusem jest to, że nie walają się one po podłodze, bo są umieszczone w specjalnych ramach, dostępnych w tym samym sklepie.

w2

Na środku pokoju pod oknem, tuż obok siebie stoją dwa biurka (jedno z nich było już w pokoju, drugie mogłam wymienić, dlatego zaproponowałam zakup drugiego, dokładnie takiego samego mebla). Dzięki temu obszar roboczy został zwiększony, co pozwala np. na układanie puzzli czy wykonywanie zadań, wymagających dużej ilości miejsca.

w3

Regał na książki, który był już w pokoju, warto pomalować na biało lub kupić nowy np. Ikea Gersby lub Ikea Billy. Można pokusić się również o zmianę koloru komód, w których schowane są ubrania dzieci.

ELEMENTY PASUJĄCE DO WNĘTRZA

Różowy, zielony i pomarańczowy to kolory, które idealnie wpiszą się w stylistykę wnętrza. Są intensywne, dlatego najlepiej uzupełnić je białymi i szarymi dodatkami. Odradzam stosowanie większej ilości barw, bo pokój stanie się zbyt bardzo pstrokaty.

pokój rodzeństwaWszystkie grafiki pochodzą ze stron producentów

1-dywan, 2-zasłonki, 3-lampa, 4-zabawka żabka, 5-pojemnik, 6-baldachim, 7-zabawka małpka, 8-regał, 9-krzesło, 10-pojemnik na akcesoria do malowania, 11-koszyczki, 12-pościel

W dekoracji pokoju przydadzą się również grafiki ze zwierzętami do druku, które pojawiły się na moim blogu już jakiś czas temu: POMYSŁ NA WNĘTRZE – pokój dziecięcy+grafiki do druku

GRAFIKI-DO-POBRANIA

Jak podoba Wam się nowy pokój rodzeństwa? Lubicie kolorowe dziecięce przestrzenie?

7 thoughts on “STACJA METAMORFOZA – pokój rodzeństwa #6

  1. super pomysł z zastosowaniem rozgraniczenia chłopięcych i dziewczęcych kolorów! Bardzo też przypadła mi do gustu ta „wyspa” zrobiona z biurek 🙂

  2. Bardzo ładnie jednak miałabym dla pani jeszcze większe wyzwanie.3 latek i 9 latka w pokoju 3m na 3m . Troszkę tu poczytałam i postaram się zastosować te wszystko „triki” .może kiedyś coś z tego wyjdzie:). Dziękuję za pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *