STACJA METAMORFOZA – niski salon #16

Niski salon jest bardzo trudny w aranżacji. W końcu to pomieszczenie reprezentacyjne, a im wyższe i większe, tym bardziej dostojne. Dlatego, trzeba odpowiednio je urządzić, by wysokość nie przytłaczała. Właśnie z takim problemem zgłosiła się do mnie moja Czytelniczka. Jej salon jest dość mały, a do tego niski. Dodatkowo, pełni funkcję jadalni. Jeśli również zmagacie się z aranżacją niskiego salonu, koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Oprócz metamorfozy pokoju, znajdziecie w nim wskazówki i rady jak optycznie powiększyć takie pomieszczenie.

niski salon

WSKAZÓWKI MOJEJ CZYTELNICZKI:

– w pokoju ma zostać kanapa, fotel i lampa

– wnętrze powinno być proste, jasne oraz przytulne

– w pokoju potrzebne jest więcej miejsca do przechowywania (książki, dokumenty)

– salon pełni także funkcję jadalni

ZDJĘCIA STANU ISTNIEJĄCEGO I MOJE SPOSTRZEŻENIA

Salon jest niewielki i bardzo niski, ma zaledwie 225cm. Ściany pomalowane są na biało, co optycznie powiększa pomieszczenie, ale zarazem sprawia, że wygląda ono na trochę niedokończone. Oczywiście nie każde białe wnętrze musi takie być. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że malując ściany na biało, powinniśmy zadbać o to, by nie było zbyt pusto i nudno.

niski salon

Meble utrzymane są w neutralnym kolorze. Akcentem kolorystycznym jest czerwony. Chciałabym zaproponować inny kolor przewodni, który moim zdanie będzie lepiej się prezentował i uczyni pomieszczenie bardziej nowoczesnym.

niski salon

Telewizor znajduje się zdecydowanie zbyt wysoko. Jestem pewna, że oglądanie telewizji skutkuje bólem karku. Dodatkowo, w niskich pokojach nie powinniśmy ustawiać mebli, o wysokości sięgającej do połowy pomieszczenia. Sprawiają one, że sufit wydaje się jeszcze niższy, niż jest w rzeczywistości.

niski salon

Ściany salonu są dość puste. Spróbuję coś na to zaradzić. Oprócz zmiany kolorystyki, dodam dodatki i dekoracje, które dopełnią aranżacji wnętrza.

niski salon

JAK URZĄDZIĆ NISKI SALON?

 • w niskich pomieszczeniach bardzo ważne jest dobre oświetlenie i jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń.
 • jeśli mamy możliwość kupna nowych mebli, warto zastanowić się nad takimi raczej niskimi (wyrównają one wtedy proporcje pomieszczenia). Lepiej zrezygnujmy z szafek i komód, które sięgają do połowy wysokości pokoju.
 • obrazy na ścianach powinny wisieć raczej wysoko – w ok 2/3 wysokości.
 • w niskim salonie dobrze sprawdzą się zasłony od sufitu do podłogi, zawieszone na szynie sufitowej. Podwyższą one optycznie pomieszczenie (zresztą tak, jak wszystkie pionowe elementy)
 • w niskim wnętrzu warto zdecydować się na wzorzysty dywan, który odciągnie uwagę od sufitu.
 • lampy sufitowe powinny być jak najprostsze, nieprzyciągające uwagi (najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe lub tzw.”talerze”). To najlepsze rozwiązanie także ze względów praktycznych. Jedynie nad stołem jadalnianym można zawiesić lampę sufitową.
 • na ścianach dobrze sprawdzą się szaro-białe pionowe pasy, które „wyciągają” pomieszczenie.
 • sufit najlepiej pomalować na biało, a ściany na jeden z jasnych, neutralnych kolorów (popiel, beż, błękit).
 • wprowadzając do wnętrza meble i dekoracje, należy zachować umiar. Trzeba uważać, by nie zagracić i tak niewielkiej już przestrzeni.

METAMORFOZA

Niski salon mojej Czytelniczki utrzymany jest w neutralnych kolorach z turkusowym akcentem kolorystycznym. Jeśli chodzi o układ funkcjonalny to znalazło się w nim miejsce na dwie główne strefy – wypoczynkową i jadalnianą. Jest też miejsce na przechowywanie książek i dokumentów oraz całkiem spora ilość dekoracji.

niski salon

Na ścianie, na której znajduje się wejście do pokoju, umieściłam podwójną witrynę. Pomieści ona całkiem sporo książek, dokumentów oraz ozdobną zastawę. Obok ustawiłam prostokątny stół z czterema krzesłami. Nad stołem wisi turkusowa lampa, która doświetli kącik jadalniany, w trakcie spożywania posiłków (takie rozwiązanie byłoby idealne). Niestety doprowadzenie tam elektryki może okazać się bardzo problematyczne, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem lampy stołowej. Dobrym pomysłem jest też przestawienie stojącej na drugą stronę kanapy (bliżej stołu). By doświetlić kącik jadalniany, można dodatkowo zastosować oświetlenie witryn.

niski salon

Meble z kącika wypoczynkowego zostały niezmienione. Jednym nowym meblem jest biały stolik. Nad kanapą wisi kompozycja z obrazów i lustro, a obok stoi lampa. Turkusowe zasłony zawieszone są na szynie sufitowej.

niski salon

Sufit pomalowany jest na biało, na jednej ze ścian zastosowane zostały szaro-białe pionowe pasy (można je albo namalować albo zastosować tapetę), które „wyciągną” pomieszczenie do góry. Na tej ścianie wisi kompozycja złożona z czterech kwadratowych ram, w które należy włożyć minimalistyczne grafiki.

niski salon

ELEMENTY PASUJĄCE DO WNĘTRZA

Neutralna szaro-biała baza, uzupełniona jest turkusowymi dodatkami. Kolor przewodni nadaje charakteru całej aranżacji i sprawia, że nie jest zbyt nudno. Białe meble natomiast są idealnym tłem dla nasyconych barw.

niski salon1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 1314

Niski salon, pomimo niewielkiej wysokości, może być elegancki i nowoczesny. Wystarczy zastosować kilka trików, które optycznie go powiększą. Zmagacie się z niskimi pomieszczeniami w Waszym mieszkaniu? Jak sobie z nimi radzicie? 

14 thoughts on “STACJA METAMORFOZA – niski salon #16

 1. cudowna propozycja dywanu! 🙂 ja jednak zaproponowałabym inny fotel, chociaż jest świetny, ale wydaje mi się, że jest on trochę za duży jak na takie niskie pomieszczenie 😉

  1. Wiem, że fotel jest za duży, ale chcieliśmy mieć w tym małym mieszkanku coś co nam się podoba i jest wygodne bez względu na to czy pasuje czy nie 🙂

 2. Witaj piękna metamorfoza, ja również borykam się z problemem niskiego wnętrza wyremontowałam bardzo stary dom i niestety wysokość pomieszczeń to zaledwie 230 cm nie potrafię się dobrze tam poczuć zwłaszcza ze mieszkałam całe życie w kamienicy o wysokości 380 cm. Czy jest jakiś jeszcze fajny sposób oprócz pionowych pasów ? Bardzo podoba mi się cegielka na ścianie oczywiście chodzi mi tylko o ścianę z tv. ? Pozdrawiam serdecznie !

  1. Hej Paulina,
   Na pewno biały sufit, z odcięciem ścian jak najwyżej, a najlepiej na styku powierzchni. Wystrzegaj się wszelkich poziomych podziałów (lamperii, poziomych pasów itd.) Możesz wykorzystać na ścianach sztukaterię w postaci pionowych ekranów. Gdy będziesz wieszała obrazy, zostaw kilkadziesiąt centymetrów miejsca do sufitu 🙂 Cegiełka na najbardziej może być!

 3. 230 cm? Istne szaleństwo. U mnie (podwyższane piwnice) jest 210 cm! Biję się z myślami czy remontować/adoptować te pomieszczenia. Obawiam się, że pomimo gamy trików optycznych nadal będzie tam klaustrofobia 🙁

  1. 210 cm to faktycznie niewiele, ale czasem trzeba się dopasować do zastanych warunków. Warto wziąć pod uwagę wzrost domowników 😉 Jeśli w rodzinie jest bardzo wysoka osoba to bym raczej nie remontowała, bo będzie jej niewygodnie. Myślę, że wszystko zależy od sytuacji, więc trudno mi cokolwiek doradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *