Wąska sypialnia to nieodłączny element mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Z doświadczenia wiem, że jeden z pokoi w takim lokum to tzw. wagon, czyli pomieszczenie bardzo długie i wąskie. Tak się składa, że to właśnie ten nieproporcjonalny pokój, najczęściej aranżujemy na sypialnię. Dwa i pół razy większa długość niż szerokość, na wąskich ścianach umiejscowione okna i drzwi – to książkowy przykład pomieszczenia tego typu. Średnio ma ono wymiary 2×4,5m, co skutecznie uniemożliwia nam wstawienie tam łóżka z prawdziwego zdarzenia, szafek nocnych, toaletki i trzydrzwiowej szafy (o biurku nie wspominając). Na przykładzie jednego z takich pomieszczeń pokażę Wam, jakie mamy możliwości rozstawienia mebli. Podpowiem także co można zrobić, by optycznie wyrównać proporcje „wagonu”. Jeśli zmagacie się z problemem wąskiej sypialni (jako, że czytacie ten artykuł, śmiem twierdzić, że tak właśnie jest), myślę, że wpis, który przygotowałam będzie Wam bardzo pomocny.
Zanim jednak przejdziemy do sedna, chciałabym Wam przekazać bardzo ważną informację. Co jakiś czas publikuję na blogu wpisy z serii poradnikowej (ten, który właśnie czytacie to jeden z nich). Dotychczas przekazywałam Wam podstawowe informacje, które nie były poparte przykładem. Często zwracacie się do mnie z prośbą o pomoc w aranżacji pomieszczeń. Niestety, jestem tylko człowiekiem i nie dam rady Wam wszystkim pomóc (pomimo tego, że bardzo bym chciała). Z tego względu postanowiłam, że na najczęściej powtarzające się pytania będę odpowiadała wpisem z serii poradnikowej. Dodatkowo poparty będzie on konkretnym przykładem, czyli jednym z Waszych pokoi, który najbardziej będzie odpowiadał tematyce. Jeśli, więc macie w swoim mieszkaniu pomieszczenie, które jest mało ustawne (może być to mała łazienka, wąska kuchnia, czy niewielki pokój dziecięcy ze skosem), ślijcie zdjęcia wraz z opisem problemu na adres archistacjapl@gmail.com w tytule wpisując STACJA PORADNIKOWA. Oczywiście STACJA METAMORFOZA nadal będzie gościć na blogu, więc jeśli macie ochotę, to TUTAJ znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.
To tyle z bieżących informacji. Teraz czas na wąską sypialnię. Oto standardowej wielkości pokój typu „wagon”:
Największym błędem w jego aranżacji jest ustawienie szafy i komody. Meble te zwężają przejście do 115cm, a ciemna kolorystyka przytłacza. Ustawienie szafy od razu przy drzwiach sprawia, że wchodzimy prosto na nią (to nie najlepsze rozwiązanie), tym samym zasłania nam widok na pokój. Łóżko zajmuje sporo miejsca, a dostęp do niego jest tylko z jednej strony. Pokój jest wąski, a przestrzeń niezbyt dobrze zagospodarowana. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć pokoju, który posłuży nam dzisiaj jako przykład.
Wąska sypialnia jest ciemna i ponura. Musimy wiedzieć, że taka kolorystyka nie jest najlepsza do małych wnętrz. Oczywiście, nie wszyscy muszą lubić styl skandynawski, ale z ciemnymi barwami w niewielkich pomieszczeniach należy uważać i stosować je z umiarem.
JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ WĄSKĄ SYPIALNIĘ I WYRÓWNAĆ JEJ PROPORCJE? -PODSTAWOWE ZASADY
- Małe przestrzenie lubią jasne kolory. Urządzając niewielką sypialnię, warto postawić na biel, beże i szarości.
- Warto wiedzieć, że jasne barwy oddalają, a ciemne przybliżają. By wyrównać proporcje pokoju typu „wagon”, wąskie ściany należy pomalować na ciemny kolor, a szerokie – na jasny.
- Na długiej ścianie proponuję zawiesić duże lustro, które optycznie powiększy i przede wszystkim poszerzy pomieszczenie.
- Pasy poziome wydłużają ścianę, pasy pionowe sprawiają, że wydaje się smuklejsza (czyli węższa i wyższa).
- Szafę najlepiej ustawić wzdłuż wąskiej ściany (jeśli jest taka możliwość). Wąska sypialnia stanie się wtedy bardziej proporcjonalna.
JAK USTAWIĆ ŁÓŻKO?
To jedno z podstawowych problemów posiadaczy wąskiej sypialni. Mamy dwie możliwości. Możemy ustawić je wzdłuż lub w poprzek pokoju.
Ustawiając łóżko pod oknem, w poprzek pomieszczenia, uniemożliwiamy dostęp do niego z dwóch stron. Dzięki temu mamy jednak więcej miejsca na szafę i inne meble. Odsuwając je trochę od okna, zyskamy dostęp do kaloryfera i miejsce na szafkę nocną. Wezgłowie łóżka powinno znaleźć się po przeciwnej stronie wejścia do pokoju (w tym wypadku drzwi wejściowe znajdują się po prawej stronie, dlatego wchodząc do pokoju nasza uwaga skupia się na lewej ścianie). Jeśli pokój, oprócz tego, że wąski, jest krótki, łóżko należy dostawić do ściany z oknem (rezygnując tym samym z jednej szafki nocnej).
Łóżko możemy ustawić także wzdłuż pomieszczenia, a po obu jego stronach umieścić szafki nocne. Najwęższe, dostępne w sklepach mają szerokość ok 30cm. Najwęższe łóżko dwuosobowe to ok 155cm. Łatwo policzyć, że sypialnia powinna mieć minimum 215cm, żeby ustawić łóżko wzdłuż pomieszczenia (no chyba, że w poprzek się nie mieści – wtedy nie ma wyjścia). W wypadku, gdy w sypialni, poza łóżkiem ma znaleźć się tylko szafa, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie w ten sposób zaaranżować przestrzeń.
Jako, że w pokoju, który pokazywałam Wam na początku, stoi szafa i całkiem spora komoda, zdecyduję się na pierwsze rozwiązanie.
SZAFA NA UBRANIA
W sypialni, oprócz łóżka, powinna znaleźć się także szafa na ubrania. Jeśli drzwi do pokoju dosunięte są do jednej ze ścian i dodatkowo, zadowoli nas taka o szerokości ok 1m, warto ustawić ją na tej samej ścianie do drzwi.
Jeśli natomiast potrzebna jest nam większa szafa lub drzwi znajdują się na środku wąskiej ściany, można zastosować rozwiązanie, które widzicie poniżej. W tym wypadku szafa powinna mieć lustro i przesuwne drzwi, powiększy to optycznie przestrzeń i sprawi, że przejście będzie wydawać się szersze. Łóżko można ustawić wtedy wzdłuż pomieszczenia.
DODATKOWE MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA
Bardzo często w sypialni potrzebujemy także dodatkowego miejsca do przechowywania. Rozwiązań jest kilka. Pierwszym, najbardziej popularnym jest postawienie komody. Warto jednak uniknąć sytuowania jej naprzeciwko szafy, bo skutecznie zawęzi przejście.
Możemy skusić się także na stworzenie zabudowy nad łóżkiem (najlepiej z jasnymi frontami). Nie trzeba zamawiać jej u stolarza. System IKEA Besta idealnie się do tego nadaje (to nie jest wpis sponsorowany, żeby nie było 😉 ). Z pojedynczych szafek o wymiarach 60x60x20 (lub 40) cm możemy stworzyć zabudowę w dowolnej konfiguracji. To dobre rozwiązanie dla osób, które pomimo małej przestrzeni, potrzebują sporo miejsca do przechowywania.
BARDZO WAŻNA RZECZ – TEKSTYLIA I DODATKI
Jeśli mamy ciemną podłogę dobrym pomysłem jest kupno dywanu w jasnym kolorze. Podobnie jest z łóżkiem. Warto położyć na nim białą lub jasnoszarą narzutę. Kompozycja z poduszek natomiast, skutecznie odciągnie uwagę od nieproporcjonalności wnętrza. Zasłony lepiej powiesić na karniszu niż na szynie, bo „odetniemy” w ten sposób górną część ściany. Dzięki swojej horyzontalnej formie poszerzy on pomieszczenie. Dobrze sprawdzi się także roleta rzymska, która zadziała podobnie. Warto pamiętać, że tekstylia ocieplą wnętrze, ale także mogą sprawić, że stanie się bardziej przytulne, a bardzo często również – większe.
ZMIEŃMY JESZCZE NIECO KOLORYSTYKĘ…
I wąska sypialnia, jak za dotknięciem magicznej różdżki, stała się bardziej w „moim stylu” (wiem, wiem, naoglądałam się zbyt dużo bajek Disney’a). Wszystko jednak jest kwestią gustu, bo jedni lubią skandynawskie wnętrza, inni natomiast wolą afrykański klimat 😉
WĄSKA SYPIALNIA – WYPOSAŻENIE
Nawet w zwykłych sieciówkach można znaleźć elementy, które „sprzyjają” wąskim pomieszczeniom. Poniżej znajdziecie kilka przykładów.
1-roleta rzymska | 2-jasna narzuta | 3-okrągłe lustro | 4-szafa z przesuwnymi drzwiami i dużym lustrem | 5-szafki, z którym można zrobić zabudowę nad łóżkiem | 6-wąski stolik nocny | 7-płytka szafa | 8-duże lustro | 9-dywan w jasnym kolorze
Jak podoba Wam się nowa forma artykułów poradnikowych? Wolicie jeśli tego typu problemu omawiane są na konkretnym przykładzie?
ZOBACZ SYPIALNIĘ PO METAMORFOZIE!
Czy wąska sypialnia to także Wasza zmora? Jak sobie radzicie z aranżacją tego typu pomieszczeń?
świetnie wygląda ta ściana w pasy 🙂
Ja jestem zakochana w paskach 😀
Już od dłuższego czasu planuje remont sypialni, ale nie wiedziałam jak się za to zabrać…Jest mega wąska i przez to strasznie nieustawna. Po prostu dramat! 🙁
Po przeczytaniu artykułu nabrałam wiatru w żagle 😀 Jesteś moją inspiracją 😉
Od dzisiaj będę śledzić bloga na bieżąco ;))
Bardzo mi miło! W takim razie, życzę powodzenia w urządzaniu sypialni! Trzymam kciuki 🙂
Po pierwsze świetny blog! Odkryłam przy okazji szukania inspiracji, jak urządzić mała sypialnie 🙂 Ale mam problem właśnie z ustawieniem łóżka i stad chciałam zapytać o ustawianie go głowa do kaloryfera. Czy nie jest to szkodliwe dla naszego zdrowia?
Cześć!
Co sądzisz o rozwiązaniu, w którym szafa umieszczona jest wzdłuż całej szerokiej ściany, wraz z pawlaczem nad łóżkiem?
Nie wiem czy zadziała link zadziała, ale chodzi o coś takiego –
https://www.google.pl/search?q=mieszkanie+43+m2&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=vrbPmpE6ZRuEDM%253A%252COfMACCTmtqiqtM%252C_&usg=__s3K5xZuHzCi8RgIkmoBa01fUvag%3D&sa=X&ved=0ahUKEwidnv6s0LfcAhUCMuwKHYGHCS8Q9QEIKjAA#imgrc=ib3YeZAE0jUS9M:
Hej, ładnie to wygląda! 🙂 Myślę, że to dobry pomysł, ale wybierz jasny kolor frontów.
Nie zapomnij o szafkach nocnych, bo bez nich jest niewygodnie 😉
Cześć! Co sądzisz o szafie wzdłuż całej szerokiej ściany wraz z pawlaczem nad łóżkiem?
Chciałabym wstawić linka by pokazać o co mi chodzi, ale chyba nie moge 😛
Da się znaleźć tę opcję na pierwszej stronie w grafice google po wpisaniu mieszkanie 43 m2
Wizualizacja jest całkiem przyjemna, mimo że przełamuje schemat i zwęża pomieszczenie jeszcze bardziej.
Co w sytuacji, jeśli pokój ma wymiary 370×190, a dodatkowo znajduje się w nim wyjście na balkon? Jak ustawić łóżko? W poprzek nie ma szans, a wzdłuż to chyba tylko 120 da radę (w 2 osoby będzie ciężko) i to przy ścianie, żeby było dojście do balkonu? Czy istnieje jakiekolwiek inne wyjście? Z innych mebli będzie tylko taki wąski, wysoki słupek w kącie.
Zachęcam Cię do opublikowania zdjęć oraz wymiarów na mojej grupie na Facebooku. Łatwiej mi będzie coś doradzić 🙂
Tutaj możesz dołączyć: https://www.facebook.com/groups/mojemalem/
PS. Na pewno coś wymyślimy 🙂
Mam pokój 2m szeroki i 4.5 m długi.Chcialaby zrobić w nim sypialnię.Super wygląda Wasza aranżacja!Mam jednak pytanie.Zalezslo by mi na tym,żeby łóżko stało nie na środku tylko z boku na długiej ścianie.
Można też tak zrobić i ustawić z jednej strony ustawić wąską szafkę nocną np. Nordli z IKEA, żeby móc odłożyć kubek czy telefon (o ile się zmieści ;))
Mam bardzo podobną sypialnię, tylko wejście do pokoju jest na tej dolnej długiej ścianie. Cały czas łóżko (120×200) przestawiam – raz równolegle do okna raz wzdłuż ściany. Zawsze coś nie pasuje.. Bo chciałabym tam wstawić fotel.. Wszystko mam z IKEA. Chcę łóżko zmienić na coś mniejszego, rozkładane, ale to nie takie proste…
Hej, świetny wpis – ułatwił mi kilka decyzji 🙂 No dobra! Wiele mi ułatwił i rozczytuję się dalej o kuchni i salonie, później o łazience 🙂
Podpowiedz proszę – łóżko w poprzek pokoju – szafa PAX narożna, przy czym krótka ściana w okleinie, a dłuższa drzwi lustrzane. Czy to dobry pomysł?
Hej,
pewnie, że tak! W wąskiej sypialni lustra są jak najbardziej mile widziane 😉
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Czy mogłabyś przyjąć mnie do swojej grupy na FB?
Moja sypialnia ma 160 cm szerokości. Nadal uważacie, że 218 cm to wąsko?
Czy będziemy się tu przekrzykiwać, kto ma gorzej? 😉
Tak, nadal uważam, że 218 cm to wąsko.