KWIETNIKI – DOMKI ZE SŁOMEK DIY

Ostatnio pokazywałam Wam moją sukulentową rodzinkę, która bardzo Wam się spodobała. Postanowiłam pozostać w tym temacie i stworzyć coś, co sprawi, że będą prezentować się jeszcze lepiej. Zainspirowana kwietnikami w formie domków, stworzyłam własne i tym pomysłem chciałabym się z Wami podzielić. Wykonamy dzisiaj kwietniki – domki ze słomek. To nie pierwsze dekoracje zrobione z tego materiału. Jakiś czas temu mogliście zobaczyć geometryczną lampę, którą stworzyłam ze słomek  Jako, że zostało mi sporo tego „budulca”, postanowiłam wykorzystać go i pokazać Wam nowe DIY z udziałem tych niepozornych elementów. Jesteście gotowi? To zaczynamy!

Poniższe wymiary i wielkości dotyczą większego domku. Mniejszy możecie stworzyć analogicznie, dobierając odpowiednio długości słomek i wymiary podstawki.

By wykonać domek ze słomek będziemy potrzebować:

 • słomek do napojów (na wykonanie większego domku zużyłam 13szt po 24cm każda)
 • pianki artystycznej
 • tekturki
 • kartki z bloku technicznego
 • kawałka materiału
 • nożyczek i kleju na gorąco

Kolor słomek, pianki artystycznej i materiału zależy od Was. Dostosujcie go do własnych upodobań i preferencji. Ja wybrałam czarno-białą kolorystykę, bo to właśnie ją, lubię najbardziej 🙂

domki ze słomek

Najpierw, z tekturki oraz ze sztywnej kartki wycinamy kwadrat o boku 16cm. Będzie nam też potrzebny kawałek materiału, który powinien być kilka centymetrów szerszy i dłuższy niż przygotowane wcześniej kwadraty.

domki ze słomek

Przykładamy materiał do jednej strony tekturki i zginamy jego krawędzie, które później mocujemy z drugiej strony, za pomocą kleju na gorąco lub typu Magic. By zakryć niedoskonałości, przyklejamy na to kartkę z bloku technicznego. Podstawa naszego domku jest już gotowa.

domki ze słomek

Następnie, przechodzimy do przygotowania słomek, z których będziemy konstruować domek. Potrzebne nam do tego będzie jedenaście słomek o długości 15,5cm (dla domku o podstawie 16×16) i cztery krótsze o długości ok 12cm każda. Z pianki artystycznej wycinamy 10 elementów w kształcie literki „T”, które pomogą nam połączyć konstrukcję w całość.

domki ze słomek

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć w jaki sposób będziemy to robić.

domki ze słomek

Zaczynamy od stworzenia podstawy domku. W tym celu łączymy ze sobą cztery słomki w taki sposób, by otrzymać kwadrat. Sprawdzamy czy jego krawędzie dobrze przylegają do przygotowanej wcześniej podstawki. W razie potrzeby, przycinamy je trochę.

domki ze słomek

Gdy wszystko się zgadza, do podstawy dołączamy kolejne słomki.

domki ze słomek

I kolejne. I kolejne.

domki ze słomek

Aż do momentu, w którym otrzymamy coś na wzór poniższej konstrukcji.

domki ze słomek

Została nam już tylko do przymocowania podstawa, którą zrobiliśmy na początku. By to zrobić, warto odłączyć dolny kwadrat od reszty domku i wtedy przykleić do niego tekturkę (można zrobić to też przed przystąpieniem do budowania konstrukcji). Najlepiej wykorzystać w tym celu klej na gorąco, który powinien być nakładany od spodu. Dzięki temu górna (reprezentacyjna) część nie będzie poklejona.

domki ze słomek

A tak wygląda efekt końcowy:

domki ze słomek

Zrobiłam mniejszy i większy domek. Razem tworzą ciekawą kompozycję. Pamiętajcie, że domek nie powinien być zbyt duży, bo będzie wtedy mało stabilny.

domki ze słomek

Domki ze słomek w otoczeniu sukulentów prezentują się uroczo. Mogą stać się one ozdobą parapetu, półki czy nawet balkonu.

domki ze słomek

Namawiam Was do własnoręcznego wykonywania dekoracji. Wiem, że w sklepach jest coraz więcej dodatków w bardzo atrakcyjnych cenach, ale satysfakcja jaką będziecie mieć po stworzeniu czegoś samodzielnie, jest nie do opisania. Co więcej, każda dekoracja wykonana własnoręcznie jest wyjątkowa i niepowtarzalna 😉

domki ze słomek

Jak podobają się Wam kwietniki – domki ze słomek? Kto z Was podejmie wyzwanie i spróbuje swoich sił w słomkowym hand made?

14 thoughts on “KWIETNIKI – DOMKI ZE SŁOMEK DIY

 1. Jestem zachwycona wszystkimi pomysłami, które tu znalazłam. Podziwiam wykonanie, dokładność, dobór barw, estetykę. Wielkie WOW! i dziękuję, skorzystam z większości 🙂

 2. Rurki dziś kupione , jeszcze zdobędę piankę artystyczną i działać będę z domkiem 🙂

  1. Niestety, publikując coś w Internecie, trzeba liczyć się z tym, że pomysły będą powielane. To smutne, ale nic na to nie poradzę. Masz może link do tego filmiku?

 3. Ja też się zainspirowałam tymi domkami i zrobiłam swój z patyczkow do szaszłyków efekt tutaj zrobtosam-z-ann.blogspot.com/2017/10/kwietnik-w-ksztacie-domku.html?m=1 . Chcę też na swoim blogu zamieścić linka do twoich domków ze słomek. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko :-). Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *