Ostatnio pokazywałam Wam moją sukulentową rodzinkę, która bardzo Wam się spodobała. Postanowiłam pozostać w tym temacie i stworzyć coś, co sprawi, że będą prezentować się jeszcze lepiej. Zainspirowana kwietnikami w formie domków, stworzyłam własne i tym pomysłem chciałabym się z Wami podzielić. Wykonamy dzisiaj kwietniki – domki ze słomek. To nie pierwsze dekoracje zrobione z tego materiału. Jakiś czas temu mogliście zobaczyć geometryczną lampę, którą stworzyłam ze słomek Jako, że zostało mi sporo tego „budulca”, postanowiłam wykorzystać go i pokazać Wam nowe DIY z udziałem tych niepozornych elementów. Jesteście gotowi? To zaczynamy!
Poniższe wymiary i wielkości dotyczą większego domku. Mniejszy możecie stworzyć analogicznie, dobierając odpowiednio długości słomek i wymiary podstawki.
By wykonać domek ze słomek będziemy potrzebować:
- słomek do napojów (na wykonanie większego domku zużyłam 13szt po 24cm każda)
- pianki artystycznej
- tekturki
- kartki z bloku technicznego
- kawałka materiału
- nożyczek i kleju na gorąco
Kolor słomek, pianki artystycznej i materiału zależy od Was. Dostosujcie go do własnych upodobań i preferencji. Ja wybrałam czarno-białą kolorystykę, bo to właśnie ją, lubię najbardziej 🙂
Najpierw, z tekturki oraz ze sztywnej kartki wycinamy kwadrat o boku 16cm. Będzie nam też potrzebny kawałek materiału, który powinien być kilka centymetrów szerszy i dłuższy niż przygotowane wcześniej kwadraty.
Przykładamy materiał do jednej strony tekturki i zginamy jego krawędzie, które później mocujemy z drugiej strony, za pomocą kleju na gorąco lub typu Magic. By zakryć niedoskonałości, przyklejamy na to kartkę z bloku technicznego. Podstawa naszego domku jest już gotowa.
Następnie, przechodzimy do przygotowania słomek, z których będziemy konstruować domek. Potrzebne nam do tego będzie jedenaście słomek o długości 15,5cm (dla domku o podstawie 16×16) i cztery krótsze o długości ok 12cm każda. Z pianki artystycznej wycinamy 10 elementów w kształcie literki „T”, które pomogą nam połączyć konstrukcję w całość.
Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć w jaki sposób będziemy to robić.
Zaczynamy od stworzenia podstawy domku. W tym celu łączymy ze sobą cztery słomki w taki sposób, by otrzymać kwadrat. Sprawdzamy czy jego krawędzie dobrze przylegają do przygotowanej wcześniej podstawki. W razie potrzeby, przycinamy je trochę.
Gdy wszystko się zgadza, do podstawy dołączamy kolejne słomki.
I kolejne. I kolejne.
Aż do momentu, w którym otrzymamy coś na wzór poniższej konstrukcji.
Została nam już tylko do przymocowania podstawa, którą zrobiliśmy na początku. By to zrobić, warto odłączyć dolny kwadrat od reszty domku i wtedy przykleić do niego tekturkę (można zrobić to też przed przystąpieniem do budowania konstrukcji). Najlepiej wykorzystać w tym celu klej na gorąco, który powinien być nakładany od spodu. Dzięki temu górna (reprezentacyjna) część nie będzie poklejona.
A tak wygląda efekt końcowy:
Zrobiłam mniejszy i większy domek. Razem tworzą ciekawą kompozycję. Pamiętajcie, że domek nie powinien być zbyt duży, bo będzie wtedy mało stabilny.
Domki ze słomek w otoczeniu sukulentów prezentują się uroczo. Mogą stać się one ozdobą parapetu, półki czy nawet balkonu.
Namawiam Was do własnoręcznego wykonywania dekoracji. Wiem, że w sklepach jest coraz więcej dodatków w bardzo atrakcyjnych cenach, ale satysfakcja jaką będziecie mieć po stworzeniu czegoś samodzielnie, jest nie do opisania. Co więcej, każda dekoracja wykonana własnoręcznie jest wyjątkowa i niepowtarzalna 😉
Jak podobają się Wam kwietniki – domki ze słomek? Kto z Was podejmie wyzwanie i spróbuje swoich sił w słomkowym hand made?
dalej do końca nie wiem jak to działa, ale efekt końcowy bardzo mi się podoba 🙂
To tzw. kurzołap, czyli ładnie wygląda, ale do niczego nie służy 😀
Super pomysł! Czekam na zdjęcia domku no i żyrandola 😉
Wow! Pomysł na połączenie słomek przy pomocy pianki jest świetny! Jaka jest mniej więcej szerokość ramienia piankowego elementu, około 1 cm czy mniej? 🙂
U mnie wynosi ok 1,5cm 🙂
Dzięki! 🙂
Jestem zachwycona wszystkimi pomysłami, które tu znalazłam. Podziwiam wykonanie, dokładność, dobór barw, estetykę. Wielkie WOW! i dziękuję, skorzystam z większości 🙂
Bardzo mi miło, naprawdę 🙂
Cieszę się, że Ci się u mnie podoba i zachęcam do częstych odwiedzin 😉
Rurki dziś kupione , jeszcze zdobędę piankę artystyczną i działać będę z domkiem 🙂
Proszę pochwalić się efektem 🙂
Jestem bardzo ciekawa jak wyszło
Ach, czyli to Twój pomysł wykorzystały w jednym z filmików Sprytne Babki.
Niestety, publikując coś w Internecie, trzeba liczyć się z tym, że pomysły będą powielane. To smutne, ale nic na to nie poradzę. Masz może link do tego filmiku?
Ja też się zainspirowałam tymi domkami i zrobiłam swój z patyczkow do szaszłyków efekt tutaj zrobtosam-z-ann.blogspot.com/2017/10/kwietnik-w-ksztacie-domku.html?m=1 . Chcę też na swoim blogu zamieścić linka do twoich domków ze słomek. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko :-). Pozdrawiam
Piękny ten Twój domek <3