STACJA METAMORFOZA – salon z sypialnią #20

Jakiś czas temu, chęć udziału w projekcie Stacja Metamorfoza zgłosiła pani Ania, której problem okazał się dla mnie naprawdę sporym wyzwaniem. Salon z sypialnią i dodatkowo z gabinetem, kuchnią i jadalnią? Wcale nie tak łatwo zmieścić tyle funkcji w jednym pokoju (nawet jeśli jest on dość sporych rozmiarów). Na początku chciałam zrezygnować z któregoś elementu, ale ostatecznie postanowiłam spełnić wszystkie oczekiwania bohaterki metamorfozy. Jak poradziłam sobie z tym niełatwym wyzwaniem? Przekonajcie się sami! 🙂

salon z sypialnią

WSKAZÓWKI MOJEJ CZYTELNICZKI


 • pokój pełni funkcję salonu, sypialni, kuchni, jadalni i biura
 • priorytetem jest wstawienie łóżka
 • na podłodze położone są panele w kształcie listewek w różnych odcieniach brązu
 • salon za pomocą dużej wnęki, łączy się z kuchnią (tylko tak można do niej wejść)
 • preferowana zmiana koloru ścian (szarości, beże, tapeta itp)
 • wnętrze jasne i przytulne
 • potrzebne dużo miejsca na przechowywanie
 • miejsce na puchary, nie muszą być wyeksponowane
 • problem z zaaranżowaniem ścian z oknami
 • możliwe jest pozbycie się ścian i postawienie nowych

ZDJĘCIA STANU ISTNIEJĄCEGO I MOJE SPOSTRZEŻENIA


Wygląd salonu, bohaterka metamorfozy odziedziczyła po poprzednich właścicielach. Kolorystyka nijak wpisuje się w jej upodobania, więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest pozbycie się intensywnych barw.

salon z sypialnią

Pomieszczenie jest dość jasne – znajduje się w nim sporo okien. Niestety, brak ich aranżacji sprawia, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, a pokój jest „niedokończony”. Trzeba wyposażyć okna w zasłony i rolety, które nadadzą wnętrzu przytulności i ocieplą je.

salon z sypialnią

Salon pełni też funkcję gabinetu. Chciałabym wygospodarować miejsce na biurko (chociaż takie pojedyncze), przy którym będzie można pracować.

salon z sypialnią

Salon, za pomocą dużej wnęki, łączy się z kuchnią . Właściciele biorą pod uwagę pozbycie się jej całkowicie (lub częściowo) – możliwe jest wyburzenie i postawienie nowej konstrukcji.

salon z sypialnią

Należy przede wszystkim zmienić kolory ścian, które nie trafiają w gust właścicieli. Zielenie, żółcie i fiolety zastąpimy neutralnymi i stonowanymi kolorami.

salon z sypialnią

Potrzebne jest sporo miejsca do przechowywania. Wszystkie rzeczy, które stoją teraz na wierzchu trzeba pochować. Zniweluje to wrażenie bałaganu i sprawi, że we wnętrzu zapanuje ład i porządek.

salon z sypialnią

Pani Ania próbowała zaaranżować pokój samodzielnie w jednym z darmowych programów do projektowania. Jestem z niej bardzo dumna! 🙂

salon z sypialnią

JAK URZĄDZIĆ SALON Z SYPIALNIĄ?


Na początku powinniśmy zdecydować czy pokój jest na tyle duży, żeby zmieścić w nim obie funkcje. Czasem lepiej postawić jest na uniwersalne meble (np. kanapa z funkcją spania) niż niepotrzebnie zagracić pokój. Musimy zastanowić się co jest dla nas ważniejsze – spory salon i spanie na kanapie czy mały salon i wygodne łóżko.

Łóżko powinno być sprytnie „ukryte”. Możemy wykorzystać w tym celu zasłonę, ściankę, a nawet wysoki regał. Wszystko zależy od wielkości, kształtu pokoju i jego możliwości aranżacyjnych.

Kącik sypialny i część wypoczynkowa powinny być spójne kolorystycznie. Muszą tworzyć całość i wzajemnie się uzupełniać.

Należy uważać z ograniczeniem łóżka ścianami, ze wszystkich stron. To rozwiązanie klaustrofobiczne i niezbyt atrakcyjne. Dodatkowo, w sypialni powinno być okno, które umożliwia wymianę powietrza (rzadko można podzielić pomieszczenie w ten sposób, by w obu częściach znalazło się okno).

MOJA PROPOZYCJA ZMIANY


W pokoju dziennym mieści się kącik wypoczynkowy, sypialny, jadalnia, kuchnia oraz stanowisko pracy. Podział na strefy jest wyraźny, każda z nich swobodnie przechodzi w kolejną. Całość utrzyma jest w szaro-biało-beżowej kolorystyce, z elementami turkusu i granatu. Wzory zastosowałam oszczędnie ze względu na dość charakterystyczną podłogę.

salon z sypialnią

Przy oknach, znajduje się kącik wypoczynkowy z narożnikiem, stół, a na przeciwległej ścianie szafki z telewizorem. Obok narożnika, ustawiłam podwójne łózko, oddzielone od salonu za pomocą zasłonki.

salon z sypialnią

W salonie znalazło się też miejsce na biurko. Krzesło, które będzie przy nim stało, powinno być takie samo jak te jadalniane. Przy ściance oddzielającej część wypoczynkową od kuchennej, warto wykonać zabudowę na wymiar do sufitu, która pomieści naprawdę sporo rzeczy (można przewidzieć w niej półkę na drukarkę. Będzie tam też stała lodówka.

salon z sypialnią

Jeśli pani Ania zdecyduje się zrezygnować z biurka, może wtedy wydłużyć ścianę, która oddziela kuchnię od salonu. Dzięki temu zabudowa z telewizorem się poszerzy, podobnie szafa, znajdująca się w części kuchennej. Miejsce na puchary zaaranżowałam nad telewizorem. By je wyeksponować, można zaopatrzyć się w otwarte półki.

salon z sypialnią

Wieczorem, gdy używana będzie strefa nocna, stojącą lampę wystarczy zwrócić w stronę łóżka. Tym sposobem, doświetlimy ją (w tej części nie ma oświetlenia górnego).

salon z sypialnią

Zasłonę, która oddziela kącik sypialny można przesuwać w zależności od potrzeb. Postanowiłam właśnie w ten sposób wyznaczyć strefy. Postawienie ścianki na stałe nie sprawdziłoby się w tym przypadku. Brak światła dziennego i mała powierzchnia negatywnie wpływałaby na sen.

salon z sypialnią

ELEMENTY PASUJĄCE DO WNĘTRZA


W pokoju umieściłam meble i dodatki w różnych odcieniach szarości, bieli i turkusu. Należy uważać, by nie wprowadzić zbyt dużo wzorów, które mogą „gryźć się” z różnorodną podłogą.

salon z sypialnią

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

TO MOŻNA ZROBIĆ SAMODZIELNIE!


Stolik z palety będzie wyglądał fantastycznie w zaprojektowanym przeze mnie pokoju. Pani Ania może stworzyć go samodzielnie, korzystając z tutoriali, które znajdziemy w sieci.

salon z sypialniąŹródło zdjęć: www.pinterest.com

Rośliny ożywiają wnętrze i nadają mu wiosennego charakteru. Właściciele mieszkania lubią rośliny, więc tym bardziej nie może ich zabraknąć. Osłonki warto dopasować kolorystycznie (można odmienić stare doniczki używając farby w sprayu). TUTAJ dowiecie się więcej na ten temat.

salon z sypialnią

W salonie znajduje się sporo ramek, które można wypełnić zdjęciami, ale także plakatami. Mogą znaleźć się w nich grafiki w kolorze turkusowym, granatowym, pięknie wyglądać też będą takie z napisami. Na przykład takie z motywem domu.

salon z sypialnią

Jak podoba Wam się nowy salon z sypialnią pani Ani? Jak jest u Was? Mieścicie w pokoju dziennym wiele funkcji czy może jest on tylko i wyłącznie salonem? 🙂

6 thoughts on “STACJA METAMORFOZA – salon z sypialnią #20

 1. Co do aranżacji to moim zdaniem to, że sofa skierowana jest kierunkiem patrzenia w stronę kuchni i stanowiska pracy jest trochę kontrowersyjne, nie każdemu będzie to odpowiadało. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem mogłoby być przekręcenie jej w stronę łóżka (zamiast zasłony z tej strony można by postawić ściankę z kącikiem telewizyjnym, a w miejscu gdzie aktualnie stoi telewizor mógłby się znaleźć kącik pracy, miałby też wtedy lepsze doświetlenie i biurko mogłoby być szersze.

  Ale to tylko takie moje luźne spostrzeżenia 🙂

  Poza tym ogólny pomysł, kolorystyka, dodatki – świetne 🙂 Całość jak najbardziej na tak! 😀

  1. Dziękuję za komentarz 🙂
   Przyznam szczerze, że też o tym myślałam, ale salon wydawał mi się wtedy bardzo mały i ograniczony. W obecnym ustawieniu otwiera się na pozostałe strefy, więc wydaje się większy i odległość kanapy do telewizora jest bardziej odpowiednia. Sypialnia, dzięki zasłonce jest lepiej doświetlona. Oczywiście zawsze będą plusy i minusy i teraz już od pani Ani zależy na jakie rozwiązanie się zdecyduje 🙂

 2. Bardzo spodobał mi się ten pomysł wydzielenia „strefy sypialne”. Będę musiał pogrzebać na ten temat w sieci, bo mogło by to zdać egzamin również u mnie. 🙂
  A co do metamorfozy to uzyskałaś naprawdę świetny efekt, zwłaszcza, że bardzo lubię białe wnętrza. 🙂

  1. Jeśli pokój dzienny jest na tyle duży, że zmieści się w nim łóżko to bardzo polecam. Nie ma to jednak jak spanie na wygodnym materacu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *